Temperature i ventilatori

Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruka
16
Pre svega pozdrav svima na ovom extra forumu.

Imam dva pitanja, prvo ciji mi je odgovor bitniji je sledece:

Konfiguracija: Ploca ASUS 970 PRO GAMING AURA, CPU AMD FX 8300, kuciste Cooler Master K350, GPU asus R7 360 2gb , 8gb ram SSD I HDD, napajanje 650w.

Kuciste ima jedan ventilator koji je napred i izduvava vazduh, ja zelim da stavim jos neki ventilator, posto to nije neka investicija a moze dosta da znaci, i pitanje je gde staviti ventilatore, koliko, i kako ih okrenuti, koji da izduvava a koji da ubacuje vazduh?

Napajanje se nalazi dole i njegov ventilator je na dnu.

Drugo pitanje, koje je za mene vise informaciono, je vezano za ocitavanje temperatura komponenti. Sta je temperatura CPU-a a sta Core temp.? Procesor, jezgro?! Razni programi za temp ne ocitavaju bas iste ali su priblizne temp.
Bios kaze, u mirovanju bez opterecenja, CPU 35-40 stepeni a MB oko 35.
Speed fan ima ono Temp1 i Temp2 sto bi trebalo da su CPU i MB? Ali on ima i teperaturu za "Core" koja je uglavnom ispod 20 stepeni.
Program Spacy kaze da je temp CPU 20 sto odgovara temperaturi "core" u speed fanu. On daje i temperaturu po jezgrima koja je ista tako ispod 20.
Nadam se da razumete sta me buni ovde? Koja je ustvari temparatura procesora?

CPU ima hladnjak CoolerMaster Hyper 212 EVO
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Pre svega pozdrav svima na ovom extra forumu.

Imam dva pitanja, prvo ciji mi je odgovor bitniji je sledece:

Konfiguracija: Ploca ASUS 970 PRO GAMING AURA, CPU AMD FX 8300, kuciste Cooler Master K350, GPU asus R7 360 2gb , 8gb ram SSD I HDD, napajanje 650w.

Kuciste ima jedan ventilator koji je napred i izduvava vazduh, ja zelim da stavim jos neki ventilator, posto to nije neka investicija a moze dosta da znaci, i pitanje je gde staviti ventilatore, koliko, i kako ih okrenuti, koji da izduvava a koji da ubacuje vazduh?

Napajanje se nalazi dole i njegov ventilator je na dnu.

Drugo pitanje, koje je za mene vise informaciono, je vezano za ocitavanje temperatura komponenti. Sta je temperatura CPU-a a sta Core temp.? Procesor, jezgro?! Razni programi za temp ne ocitavaju bas iste ali su priblizne temp.
Bios kaze, u mirovanju bez opterecenja, CPU 35-40 stepeni a MB oko 35.
Speed fan ima ono Temp1 i Temp2 sto bi trebalo da su CPU i MB? Ali on ima i teperaturu za "Core" koja je uglavnom ispod 20 stepeni.
Program Spacy kaze da je temp CPU 20 sto odgovara temperaturi "core" u speed fanu. On daje i temperaturu po jezgrima koja je ista tako ispod 20.
Nadam se da razumete sta me buni ovde? Koja je ustvari temparatura procesora?

CPU ima hladnjak CoolerMaster Hyper 212 EVO

Skini progarm Aida 64 extreme i preko njega gledaj temperature po meni on ti najpozdaniji!
Ako hoces bas tacnu temperaturu onda Bios ti najmerodavniji za to!
1. Stavi taj prednji vent da uvlaci vazduh u kuciste!
2.Stavi pozadi na kuciste vent koji ce da izvlaci vazduh napolje iz kucista to bi trebalo da ti bude sasvim dovoljno!
3.Cpu temperatura ti je temperatura samog procesora!
4.Cpu core to ti je temperatura svakog pojedinacnog jezgra u procesoru!
5.Gledaj Cpu temperaturu ovo ostalo je manje vise nebitno!
6.Koliko ja vidim na tom kucistu nazad mozes staviti 1x120mm ventilator ili 1x80 ili 1x90mm!
7.Leva strana 1x120mm
8.Donja strana 1x120mm
 
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruka
16
Znaci gledam CPU a ne Core temp? Ok, to me je bunilo, ne mora da bude bas najtacnija ali nisam znao koju da pratim.

Da, tako sam i mislio da treba, napred da ubacuje, nazad da izbacuje. Ali ja rekoh da pitam da li mogu da iskombinujem nesto da valja a da ne diram taj prednji fabricki vent.? Zato sto mu nije lako prici, treba da se rastura...iskreno i ne znam sta i kako...
Mislio sam da stavim jedan bocno da ubacuje vazduh, i da duva pravo na graficku i cpu?
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Znaci gledam CPU a ne Core temp? Ok, to me je bunilo, ne mora da bude bas najtacnija ali nisam znao koju da pratim.

Da, tako sam i mislio da treba, napred da ubacuje, nazad da izbacuje. Ali ja rekoh da pitam da li mogu da iskombinujem nesto da valja a da ne diram taj prednji fabricki vent.? Zato sto mu nije lako prici, treba da se rastura...iskreno i ne znam sta i kako...
Mislio sam da stavim jedan bocno da ubacuje vazduh, i da duva pravo na graficku i cpu?

Evo kako to treba da izgleda na donjoj slici osim ako ti nisi rucno okrenu taj prednji vent napacke pa ti on izduvava vazduh iz kucista!
Po meni uvek je bolje imati negativan pritisak vazduha u kucistu ne pozitivan!
Negativan pritisak-Vise ventova izbacuje vazduh nego sto ubacuje!
Pozitivan pritisak-Vise ventova ubacuje vazduh nego sto izbacuje
nagomilava se topao vazduh i greje ostale komponente!

Vise o tome ovde!


Kod:
http://www.coolermaster.com/case/mid-tower/k350-rc-k350-kwn2-en/
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Znaci gledam CPU a ne Core temp? Ok, to me je bunilo, ne mora da bude bas najtacnija ali nisam znao koju da pratim.

Da, tako sam i mislio da treba, napred da ubacuje, nazad da izbacuje. Ali ja rekoh da pitam da li mogu da iskombinujem nesto da valja a da ne diram taj prednji fabricki vent.? Zato sto mu nije lako prici, treba da se rastura...iskreno i ne znam sta i kako...
Mislio sam da stavim jedan bocno da ubacuje vazduh, i da duva pravo na graficku i cpu?

Mislim da time ne bi nista postigao osim malo manje temperature na procu i grafi ali mozes
probati stim sto bi opet morao taj vent predni da ga okrenes da on uvlaci vazduh!
 
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruka
16
Shvatio sam sustinu, jasno je samo po sebi da topli vazduh ide gore, pa je najbolje da gore izduvava o dole/napred ubacuje vazduh.
Ja sam ga tako dobio/kupio sa tim prednjim koji izbacuje vazduh, e sad da li su to oni u servisu okrenuli ili ne, ne znam.

Na gornju stranu kicista ne moze da stane vent od cpu hladnjaka, tako da ostaje da stavim jos samo jedan nazad da izbacuje a ovaj prednji da okrenem d aubacuje, kako si mi ti odmah rekao.

Hvala puno na savetu!
 
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruka
16
1. Stavi taj prednji vent da uvlaci vazduh u kuciste!
2.Stavi pozadi na kuciste vent koji ce da izvlaci vazduh napolje iz kucista to bi trebalo da ti bude sasvim dovoljno!

Ubacio sam vent na zadnju stranu da izduvava, prednji da ubacuje.
Kad sam ukljucio komp, ovaj novi vent umalo da poleti :D okretao se na 2 do 3 hiljade obrtaja, ja odem u BIOS da podesim brzine i sad nikako ne mogu da ih vratim na normalne brzine. Sta se desava:
Bios je american megatrends, verzija 0501, ponudjene opcije fan control su standard, silent, turbo i manual, za CPU mi je ok, ali ova dva venta, prednji koji se do sada vrteo na oko 1000, i ovaj novi se sad vrte na maximum 600-700 obrtaja u turbo modu?! Ovaj novi cak stalno pada na ispod 600, a podeseno je da minimum bude 600rpm. Kako da ih vratim na oko 1000 obrtaja? Cak i ako ove brzine zadovoljavaju hladjenje, zasto ne mogu da vratim na staru brzinu?
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.333
Ventilatori su podeseni da kada poraste temperatura,krenu brze i sprece podizanje temperature,a kda to dostignu da smanje brzinu rada.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Ubacio sam vent na zadnju stranu da izduvava, prednji da ubacuje.
Kad sam ukljucio komp, ovaj novi vent umalo da poleti :D okretao se na 2 do 3 hiljade obrtaja, ja odem u BIOS da podesim brzine i sad nikako ne mogu da ih vratim na normalne brzine. Sta se desava:
Bios je american megatrends, verzija 0501, ponudjene opcije fan control su standard, silent, turbo i manual, za CPU mi je ok, ali ova dva venta, prednji koji se do sada vrteo na oko 1000, i ovaj novi se sad vrte na maximum 600-700 obrtaja u turbo modu?! Ovaj novi cak stalno pada na ispod 600, a podeseno je da minimum bude 600rpm. Kako da ih vratim na oko 1000 obrtaja? Cak i ako ove brzine zadovoljavaju hladjenje, zasto ne mogu da vratim na staru brzinu?

U manual modu podesi za 1000 obrtaja minimum a maksimum 2000!
Ako ti pravi problem na 600 obrtaja onda ga stavi na 500 on ce raditi na 600-700 obrtaja
ali ako padne ispod 500 dobices upozorenje!Bar je kod mene tako!

Kakvi su ventovi tropinski ili cetvoropinski?
 
Natrag
Top