Sviđa mi se- volim- obožavam

Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
E pa, da vas čujem. :dtyste:
Kako vi doživljavate ove kategorije? Postoje li neke rezervirane samo za stvari, a neke za ljude? Je li obožavanje viša kategorija?
Kako znate da je netko/nešto prešao/lo u sljedeću?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Sviđa mi se i volim, doživljavam kao normalne kategorije, ali obožavanje mi je potpuno strano. Ne mogu ništa obožavati. Sviđati mi se mogu pojave, stvari i ljudi, a voljeti mogu ljude i životinje. Ovdje pojam voljeti treba precizirati do kraja, jer ga ljudi upotrbljavaju i tamo gdje on ne može stajati po svome značenju.
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Kad nešto volim, to mi se automatski i sviđa. Ali ne moram voleti ono što mi se sviđa. Čini mi se da je ''sviđanje'' nižeg stepena od ljubavi (voleti je glagol kojim se izražava ljubav, valjda). Izraz ''obožavati'' koristimo kad želimo da naglasimo da nešto volimo i kolikim intenzitetom.
Mada, u govoru isto značenje ima kad kažemo da nam se nešto sviđa i da ''onako'' (da, ali ne mnogo) volimo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Svidja mi se i Volim - moze se odnositi i odnosi se, uglavnom, na ljude, zivotinje... Svidja mi se obicno povezujem sa pojavama i stvarima i ljudima. Naravno, kad je rec o ljudima ako mi se Svidja ne mora nuzno da znaci i da Volim tu osobu, mozda mi se Svidja samo razmisljanje, ponasanje... Ono sto mi zvuci cudno je kad cujem da neko Voli recimo nekog glumca, fudbalera, bilo koju javnu licnost... Ili Voleti neku seriju, moze li se Voleti predmet... Tu kod mene "dolazi" Svidja mi se...
Verujem da vecina nas nehotice "mesa" ta dva osecaja kao i mnoge druge, pridaje im drugaciji, "jaci" ili "slabiji" znacaj bez nekog razmisljanja...
E sad, mogla bih jos ko zna koliko primera da navodim ali mislim da sam objasnila sustinu kako ja dozivljavam...
A obozavanje... Uh... :dtyste:

P.S. Ovo je treci pokusaj da posaljem post, nadam se da nisam duplirala...
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Složili smo se da glagol ''voleti'' izražava ljubav. Kažete da je ljubav rezervisana za živa bića, tj. usmerena ka njima. Da li je baš tako? Šta je sa hobijima, recimo? Niko neće reći: ''Sviđa mi se da (kad) trčim pre podne'', već: ''Volim da trčim pre podne''. Jel'? U engleskom jeziku se za predmete koristi like - sviđati se, ali se može reći i love - što znači obožavati taj predmet. A ''obožavanje'' sam već opisivao...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja saam već rekao, pojam voljeti treba precizirati do kraja, jer ga ljudi upotrbljavaju i tamo gdje on ne može stajati po svome značenju, dodao bih suštinskom značenju. Kada neko kaže volim ljeto, ili volim trčati, tu nije pojam voljeti adekvatno upotrijebljen. Nažalost, u našem jeziku nema zgodnog izraza za to. Nekome trčanje pričinjava zadovoljstvo, ali to nije aktivnost koja se voli, jer voljenje je nešto drugo, nešto što budi drugačija osjećanja od onih koja čovjeka obuzimaju kada trči. Isto tako, neko se osjeća ljepše ljeti nego zimi, ali i taj osjećaj ni malo ne liči na onaj koji se javlja kada se voli.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Složili smo se da glagol ''voleti'' izražava ljubav. Kažete da je ljubav rezervisana za živa bića, tj. usmerena ka njima. Da li je baš tako? Šta je sa hobijima, recimo? Niko neće reći: ''Sviđa mi se da (kad) trčim pre podne'', već: ''Volim da trčim pre podne''. Jel'? U engleskom jeziku se za predmete koristi like - sviđati se, ali se može reći i love - što znači obožavati taj predmet. A ''obožavanje'' sam već opisivao...

U pravu si ( mada mogu reci da me trcanje ispunjava, opusta... ) ali ne mogu da poredim te dve vrste ljubavi kao sto ne mogu ni ljubav prema ljudima i zivotinjama...
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Ja saam već rekao, pojam voljeti treba precizirati do kraja, jer ga ljudi upotrbljavaju i tamo gdje on ne može stajati po svome značenju, dodao bih suštinskom značenju. Kada neko kaže volim ljeto, ili volim trčati, tu nije pojam voljeti adekvatno upotrijebljen. Nažalost, u našem jeziku nema zgodnog izraza za to. Nekome trčanje pričinjava zadovoljstvo, ali to nije aktivnost koja se voli, jer voljenje je nešto drugo, nešto što budi drugačija osjećanja od onih koja čovjeka obuzimaju kada trči. Isto tako, neko se osjeća ljepše ljeti nego zimi, ali i taj osjećaj ni malo ne liči na onaj koji se javlja kada se voli.
Može se reći da neko uživa u trčanju. Ali da, govorni jezik teži pojednostavljenju svih mogućih izraza. U tom cilju se retko ili nikad ne razmišlja o stvarnom značenju reči. Kaži da voliš trčanje i svi će te razumeti.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Pričaću po osećaju, kako koristim reči u govoru shodno mojim emocijama...Pa da vidimo, gde šta upotrebljavam, a i većina....
Mmmm, obožavam sarmu i pire sa pečenim pilencetom...
Obožavam Armanijev Emporio-Diamond perfem, osećam se moćno kad ga imam na sebi..
Sviđaju mi se nove čizmice koje sam kupila...Baš su slatke...Sviđa mi se kako ti stoji novi kaput...
Mmmm, obožavam hladno pivo, pogotovo leti..Volim ja i hladan sok, ali mi pivo ponekad baš ''legne''....
Obožavam Dostojevskog....Volim da čitam knjige kada imam vremena....
Sviđa mi se onaj dečko...Baš je simpatičan...Prvi put ga vidim...(znači, ne mogu ga voleti, jer sam ga tek videla, ali mi se sviđa, jer je simpatičan)...

Znači, retko kada ćemo reći, da obožavamo da čitamo knjige...Ili ćemo obožavati knigu koju čitamo ili pisca koji je napisao knjigu..Znači, obožavanje je pojačana emocija za ono što volimo...
Hoću reći, sve je izvedeno iz voleti...Sviđati je najslabiji osećaj, a obožavati je pojačan efekat osećaja voleti...

Kada kažeš da obožavaš voljeno biće, ti ga voliš i još +...

Tako ja to doživljavam...:(
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Složila bih se sa dumspirospero. :dtyste:
U kategoriju volim mi ulaze i nežive stvari, npr. volim proljeće, volim more, volim piramide, volim čokoladu... To je puno jača emocija od samo sviđanja. I nikako se ne slažem s komentarom da je voljenje nešto što budi drugačije osjećaje od onih koja čovjeka obuzimaju kada npr. trči. To ne možemo znati. :dtyste: Reci to profesionalnom sportašu. :acute:

Sviđanje mi je zapravo nešto viši stupanj od ravnodušnosti. To se uglavnom odnosi na nežive stvari.
Kad mi se osoba sviđa, onda je to drugačija vrsta sviđanja.
 
Natrag
Top