Sveto Trojstvo

Član
Učlanjen(a)
04.07.2010
Poruka
39
Molim te procitaj nekoliko postova pre i bice ti jasnije ( i Bibliju naravno )

Pročitao sam i još mi nije jasno. :)
Ako se Bog sastoji iz trojstva onda su tu tri božanstva a ne jedno. Ne može jedno "biće" biti sastavljeno iz tri međusobno nezavisna dela.

Dodatno pitanje, da li se samo čovek koji je pročitao Bibliju i koji je kršten može smatrati hrišćaninom ili to nije glavno merilo?
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Ko je izmislio taj termin, sta on u stvarnosti predstavlja, i koja je njegova svrha ?


Bерујемо у једнога Бога о коме нам је највећу тајну открио Христос, а то је тајна о апсолутној хармонији три божанска лица једног истог божанског бића. Стога ми говоримо о Тројичном Богу или о Тројици у јединици, о — ЈЕДНОМ БОГУ.
Да ли је Бог открио себе у Старом завету као Свету Тројицу?
Не сасвим јасно. Исаија у свом виђењу чуо је серафиме који су певали Богу на престолу: „Свет, свет, свет је Господ над војскама" (Ис. VI, 3). Трипут поновљена реч „свет" одговара трима лицима у Богу. Види такође Постање I, 26.
Зашто Бог није открио себе у Старом завету као Свету Тројицу?
Као што човек не открива своје унутарње тајне слугама и странцима, већ својој деци, тако ни Бог није открио тајну Свога бића „туђим" људима који су били слуге и робови Закона, већ је задржао ово откривење за своју децу љубави Новог завета.
Колико је откривена Света Тројица у Новом завету?
Само толико колико човек може носити докле је у телу. Арханђео Гаврило објавио је Пресветој Дјеви: „Дух Свети доћи ће на тебе и сила Највишега осениће те, зато и оно што ће се родити биће свето, и назваће се Син Божји" (Лк. I 35). Тако су овде поменута сва Тројица: (СВЕТИ) ДУХ, (СВЕТИ) ОТАЦ и (СВЕТИ) СИН.
Има ли који други пример?
Има. Док се Исус крштавао у реци Јордану „отворило се небо и сиђе на Њега Дух Свети у телесноме облику као голуб, и чу се глас с неба говорећи: Ти си Син мој љубазни, ти си по мојој вољи" (Лк. III, 21—22)
Има ли још?
Св. Јован Јеванђелист јасно каже: „Јер су тројица што сведоче на небу: Отац, Реч и Свети Дух; и ово троје је једно" (I Јн. V, 7). Изразом „Реч", ап. Јован означава Сина као што се види из Његовог Јеванђеља (I, 14).
Има ли још који?
Господ Исус је наредио својим ученицима: „Идите и научите све народе крстећи их у име Оца, и Сина и Светога Духа" (Мат. XXVIII, 19).
Зашто се Свети Дух назива „Животворним"?
Зато што нема стварног живота без Духа Светога, ни на небу, ни на земљи.
Зашто само Православна црква учи да Свети Дух „исходи од Оца", а не и од Сина, као што неправославни уче?
Стога што Православна црква логички мисли да Бог о Себи зна боље него што људи знају о Њему. И наш Господ и Бог Исус Христос, Објавитељ свих божанских тајни, открио је својим ученицима о Светом Духу да Он само происходи од Оца говорећи: „Дух истине, који од Оца исходи, Он ће сведочити за мене" (Јн. XV, 26).
Зашто је речено да је Дух Свети говорио кроз пророке?
Зато што је то чињеница. Свети Петар пише: „Ниједно пророштво Писма не бива по своме казивању. Јер никад пророштво не би од човечје воље, него научени од Светога Духа говорише свети Божји људи" (II Петар. I, 20—21).
Нису ли и апостоли надахнути и покренути Духом светим?
Свакако. Али ово није поменуто у Символу вере, јер овај факат није никада неко порицао. Поменути су само пророци, пошто су у оно време јеретици одрицали чињеницу да је. Стари завет писан надахнућем Духа Светога.
Да ли се икада појављивао Дух Свети у неком видљивом облику?
Он се појавио у облику голуба приликом Христовог крштења. Појавио се такође у облику „раздељених огњених језика" и сишао на апостоле на дан Духова, у педесети дан по Васкрсу.
Да ли сваки хришћанин може имати у себи Духа Светога?
Да, према прекорним Христовим речима: „Ако ви, будући зли, умете добре даре даривати деци вашој, колико ће више Отац Небески дати Духа Светога онима који ишту у Њега" (Лк. XI, 13). Св. ап. Павле је писао: „Не знате да сте храм Божји и да Дух Божји живи у вама" (I Кор. III. 16).
Какве дарове добијамо примањем Духа Светога?
Све могуће добре дарове, као: мудрост, разумевање, разборитост, знање, страх Божји, храброст, скромност, чистоту, светост и друге.
Како да се удостојимо Духа Светога и Његових дарова?
Кроз строгу контролу свог срца и језика; кроз молитву и љубав и кроз свете тајне.
(Vera Svetih Katahisis Istočne Pravoslavne crkve)
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Pročitao sam i još mi nije jasno. :)
Ako se Bog sastoji iz trojstva onda su tu tri božanstva a ne jedno. Ne može jedno "biće" biti sastavljeno iz tri međusobno nezavisna dela.
Procitaj JOS jednom (posebno onaj primer sa univerzumom) :)
Jedno bozansko bice sastavljen od 3 entiteta.
Ti se pitash: “Kako to moze biti, da je Otac istinski Bog, da je Sin istinski Bog i da je Duh Sveti istinski Bog, a ipak, da biblijska religija nije politeisticka religija, nego da je monoteisticka, da ona uci da postoji jedan jedinstveni Bog?”
Tvoja logika je 1 + 1 + 1 = 3 i time dokazujes apsurd . Greska!
Komparacija sa kosmosom -" kosmos nema tri dela. To je jedna celina. Nema on jedan deo koji je prostor, drugi deo koji je energija i treći koji je vreme. Nego je sve prostor, sve je energija i sve je vreme. "
Znaci pravo izvodjenje bi bilo : 1 x 1 x 1 = 1 yes3:roll:
Oni su vecni i savrsheni. A buduci da je On savrsheno bice, Njegovi procesi teze ka maksimumu. A shta je maksimum zivota?
Maksimum zivota jeste radjanje, a maksimum aktivnosti jeste ishodjenje. I oba ova termina nalazimo u Bibliji.
Sin se radja, a Sveti Duh ishodi.
U Jevandjelju po Jovanu, u 15. poglavlju, u 26. stihu se kaze: “A kad dodje uteshitelj koga cu vam poslati od Oca, Duh istine koji od Oca ishodi, On ce svedociti za mene.”

Dakle, poshto ti procesi teze ka maksimumu, onda su i rezultati savrsheni, a to su lica. Najsavrsheniji rezultat nekog procesa jesu lica, licnosti.
Znaci, savrsheno bice - savrsheni procesi.
Savrsheni procesi jesu procesi radjanja (kao rezultat zivota - toga što je Bog ziv),
i Njegove aktivnosti, a to je proces ishodjenja.
A kao rezultat tih savrshenih procesa dobijamo savrshene rezultate, a najsavrsheniji rezultat jeste ličnost.
I zato imamo tri licnosti, a ipak jedinstvenog Boga. Ova biblijska doktrina o trojstvu je zaista lepa, i Biblija nas uci kako su sva ta lica bozanstva bila vrlo zainteresovana za coveka, i kako su bila ukljucena u covekovo spasenje nakon pada u greh.
Ali, dominantnu ulogu u stvaranju imao je Bog Otac, u covekovom otkupljenju imao je Bog Sin, koji je i umro na krstu Golgote, a u čovekovom posvecenju za novi život dominantnu ulogu ima Bog Sveti Duh.
Mi se nalazimo u periodu kada trece lice bozanstva posebno deluje :)

Dodatno pitanje, da li se samo čovek koji je pročitao Bibliju i koji je kršten može smatrati hrišćaninom ili to nije glavno merilo?
Off-topic :roll:
Hriscanstvo-naziv dobijen po Isusu Hristu. Hriscani- ljudi, sledbenici Boziji koji tragaju za svojim spasenjem i zive zivot po Bozijem zakonu. Idu njegovim zacrtanim putem.
(Da se ne zbunis - isto vazi i za pojam Jevrejin- Onaj koji je na Bozijoj strani)

Biblija ili Sveto pismo je svedocanstvo koje daje odgovore na pitanja : Ko je Tvorac nas i svega ostalog sto nas okruzuje, kakva je njegova i nasa uloga, sta je do sad uradio i sta ce da uradi, uci nas kako trebamo ziveti da bi nam sam zivot bio sto kvalitetniji, lepsi,kako spoznati istinsku ljubav, kako voleti i biti voljen, skrece paznju cega se trebamo cuvati da se ne povedemo i skrenemo sa Bozijeg puta, da nam se ne desi zlo ( kako nama licno tako i braci,sestrama) itd itd.
Zato je pozeljno citati Bibliju. Da bi znao sta ti Tvorac porucuje.
Ne citavsi je ozbiljno,ili usled samog nerazumevanja ( zaista je pisana da je svako razume)
ili ne citanja uopste, dolazis u situaciju da ti neko moze podmetnuti neistinu ili jos gore poluistinu, pri cemu ces skrenuti sa Bozijeg puta i ziveti u grehu.
Ziveti u grehu ide u korist samo jednom bicu. Necemo ga spominjati ali sam Tvorac preko Biblije dosta govori i upozorava na uticaj tog od Boga odbacenog bica.

Naravoucenije, ako nisi upoznat sa Bozijim recima i ako se samim tim vodis nekim drugim nacelima zivljenja koje su u suprotnosti sa Tvorcevom, ne, nisi Hriscanin, odnosno nisi Boziji sledbenik.

Teoretski, ako si pravednik i nosis sve ono gore pomenuto u srcu, i nekom prirodom stvari ( veoma ih je mali broj ) zivis zivot po Bozijim zakonima i principima, ako ih ne znas vec ti je to nekako u srcu i umu prirodno dato ( i ovo je Boziji dar ), onda jesi na strani Boga i ako nisi upoznat sa Bozijim postojanjem i zakonima nam datim (neznobozac). :roll:

Napisao sam "teoretski" iz razloga sto je mnogo tesko imati toliko znanja,volje, snage,i ici tim Bozijim putem a da te ne zavedu protivnici njegovi lazima i poluistinama.

Veoma je tesko i ovima koji znaju i veruju u Boga, pa se svakodnevno bore sa samim sobom i iskusenjima koje nosi kako sam zivot, tako i poturachima lazi i poluistina stvorenih od strane otpadnika, bogomrzitelja i izgnanika iz Carstva Nebeskog.

Biblija kaze da se covek na strani Boga treba krstiti u ime Boga Oca, Sina i Svetog Duha i time se zavetuje na prihvatanje zakona Bozijih, odrice se Sotone ( i ostalih nechastivih sila ) i potvrdjuje savez sa Bogom na vechnost!

Naravno da nishta ne vredi samo krshtenje ako ne postujes Bozije zakone date ljudima i ako ne nastojis odnosno istrajes u doslednosti idenja tim putem.

I obratno vazi - ako nisi krsten a vodis se po zakonima Bozijim i dalje si na Bozijoj strani.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Entiteti se ne množe, nego se sabiraju ili dijele!!! Pošto takav račun ne daje rezultat koji se priželjkuje, dobro dođe spekulacija!!!
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
34
Ko je izmislio taj termin, sta on u stvarnosti predstavlja, i koja je njegova svrha ?

Smatram da taj pojam nije izmišljen, duboko prožima celu Bibliju. To što ne piše u Bibliji nešto kao "Bog je trojedin" ili slično, ne znači da treba sve odbaciti. Mnoge najuzvišenije istine su na neki način sakrivene iako dostupne svima koji se potrude da zarone malo dublje. Verujte mi, na mnogo mesta možete naći stihove koji, istina neupadljivo, govore da je to istina. Probaću da navedem neke kojih sada mogu da se setim.

Na samom početku Biblije, prilikom stvaranja, prva indikacija. 1. Moj. 1:
26) Potom reče Bog: Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.

Zašto množina?

Ev. po Jovanu, u 1. glavi, Jovan piše o Isusu Hristu. Ako pročitate celu glavu shvatićete da Jovan poistovećuje Isusa Hrista sa Rečju (Logos). Dakle možete u ovom citatu slobodno čitati Isus umesto Reč:
1) U početku beše Reč, i Reč beše u Boga, i Bog beše Reč.
2) Ona beše u početku u Boga.
3) Sve je kroz Nju postalo, i bez Nje ništa nije postalo što je postalo.


Obratite pažnju da ovaj pasus govori ne samo o tome da je Isus Bog, nego da je takođe bio sa Bogom, što znači da su tamo bile najmanje dve osobe. Pošto Biblija uči da je Bog jedan, ne možemo uzeti slobodu da kažemo da su to dva različita Boga koja se ovde spominju.

Knjiga proroka Malahije 2:
10) ... Nije li nas jedan Bog stvorio?

Ev. po Marku 12:
32) I reče Mu književnik: Dobro, učitelju! Pravo si kazao da je jedan Bog, i nema drugog osim Njega;

Galatima 3:
20) ... Bog je jedan.

Itd, znači Bog je jedan! Ako želite da citirate Bibliju, morate se složiti sa ovim. Idemo dalje.

Jovan 10, Isus kaže za sebe:
30) Ja i Otac jedno smo.
...
38) Ako li tvorim, ako meni i ne verujete, delima mojim verujte, da poznate i verujete da je Otac u meni i ja u Njemu.

Dakle, kao što je neko rekao, sabiranje nije opcija, jer ne zna da se nosi sa situacijom kada su (zasad) dve osobe jedna u drugoj, zapravo u jednini.

Jovan 5:
19) Isus im reče: "Zaista, zaista, kažem vam: Sin ne može ništa činiti sam od sebe, nego što vidi da čini Otac. Što on čini, ono i Sin čini jednako.

Jovan 14:
10) Zar ne veruješ da sam ja u Ocu i Otac u meni? Reči koje vam ja govorim ne govorim od sebe; nego Otac koji stoji u meni On tvori dela.

Jovan 17, Isus se moli Ocu za svoje učenike:
10) I moje sve je Tvoje, i Tvoje moje; i ja se proslavih u njima.
11) I više nisam na svetu, a oni su na svetu, a ja idem k Tebi. Oče Sveti! Sačuvaj ih u ime svoje, one koje si mi dao, da budu jedno kao i mi.
...
21) Da svi jedno budu, kao Ti, Oče, što si u meni i ja u Tebi; da i oni u nama jedno budu, da i svet veruje da si me Ti poslao.
22) I slavu koju si mi dao ja dadoh njima, da budu jedno kao mi što smo jedno.


Mislim da je dovoljno, ali sada se već sigurno polako pitate, a gde je tu Sveti Duh?

1. Moj 1:
2) A zemlja beše bez obličja i pusta, i beše tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom.
3) I reče Bog: Neka bude svetlost. I bi svetlost.

Ovaj stih možda deluje da nije skroz relevantan, ali sam ga spomenuo da dobijemo predstavu da je Duh Božji ili Sveti Duh ili kako god ga nazivali, bio prisutan od samog početka. Interesantno je da ne piše da se Bog kretao (ili dizao) nad zemljom nego Njegov Duh, a u sledećem stihu nastavlja sa Bog. Ovo će možda baciti makar majušnu svetlost na trenutno pitanje, ali idemo dalje.

1. Moj. 6:
3) A Gospod reče: Neće se duh moj do veka preti s ljudima, jer su telo; neka im još sto dvadeset godina.

Izgubio sam volju da kopiram citate iz Starog Zaveta koji govore o Božjem Duhu kao posebnoj ličnosti kada sam video koliko ih ima. Koga zaista zanima neka samo upiše reč Duh u pretraživač Biblije pa neka studira.

Nastaviću sa Novim Zavetom, jer tu se Reč utelovila kao nama znani Isus Hrist, i On je dosta svetla bacio na Svetog Duha, iliti Božjeg Duha. Kaže Isus Samarjanki,
Jovan 4:
24) Bog je Duh;

Jovan 14:
26) A utešitelj, Duh Sveti, kog će Otac poslati u ime moje, On će vas naučiti svemu i napomenuće vam sve što vam rekoh.

Jovan 15:
26) A kad dođe utešitelj, koga ću vam poslati od Oca, Duh istine, koji od Oca izlazi, On će svedočiti za mene.

Opet Jovan 14:
16) I ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek:
17) Duha istine, kog svet ne može primiti, jer Ga ne vidi niti Ga poznaje; a vi Ga poznajete, jer u vama stoji, i u vama će biti.
18) Neću vas ostaviti sirotne; doći ću k vama.
19) Još malo i svet mene više neće videti; a vi ćete me videti; jer ja živim, i vi ćete živeti.


Obeležio sam slova koja određuju rod zamenica. U 16. i 17. stihu o Duhu govori u trećem licu (On će), a u 18. prelazi na prvo lice (Ja neću, Ja ću). Ako ubacimo sastojak zvani siva masa u proces analize, kao što mnogi savetuju (;)), možemo zaključiti da se u sva četiri stiha govori o istom, a to je silazak Svetog Duha na Hristove učenike, što znači da zapravo poistovećuje sebe sa Svetim Duhom. 18. stih ne govori o Drugom Hristovom dolasku, jer kaže u 19. da ga svet neće videti a učenici će ga videti. Kada bude došao kao Sudija, onda će ga ceo svet videti, ne samo učenici.

Sada vidimo svu Trojicu na broju.. konačno!! :) Do sada smo nadam se shvatili da je Bog Biblije jedan, da postoji kao osoba Otac, osoba Sin, i osoba Duh.


Nadam se da sam koliko-toliko uspešno odgovorio na tvoja prva dva pitanja, ali treće o svrsi tog termina nije mi jasno. Recimo da poznavajući tu istinu možemo bolje da razumemo neka Božija dela zapisana u Bibliji... Ili jednostavnije rečeno, poznavajući tu istinu mi smo već jednu lestvicu višlje na beskonačnoj skali upoznavanja večnog Boga.

Između ostalog, vrlo je važno da znamo to da bismo mogli da prihvatimo još jednu istinu o Bogu, a to je da je Bog ljubav (1. Jvn 4:8,16). Jer ljubav zahteva objekat, mora da se ispoljava prema nekome da bi bila ljubav. A ako je Bog u osnovi ljubav, to znači da je i pre stvaranja anđela i na posletku čoveka, morao da ima nekoga prema kome će da pokazuje svoju ljubav.

Kada o ovome razmišljamo, možemo još bolje da upoznamo Boga, recimo ovo: Bogu nisu potrebni ljudi ni anđeli, On je savršeno zadovoljan u jedinstvu svoje tri Osobe, ali je stvorio i jedne i druge da bi mogao još nekome da pruži to divno osećanje zadovoljstva, radosti, mira i ljubavi koje vlada među Njima koji su jedno.

Itd, da ne zalazim mnogo u offtopic, ali o Bogu bi se moglo mnogo govoriti, On je fascinantan! Nikad ga nećemo moći u potpunosti razumeti našom niskom inteligencijom jer je mnogo uzvišeniji od nas (bez uvrede), ali On želi da ga upoznamo kroz odnos sa Njime, a ne samo kroz suve činjenice! To važi za sve istine o Njemu. Jedno je kada upoznaješ činjenice o nekoj osobi, da ima braon kosu, plave oči, koliko je visoka, itd, a potpuno je druga stvar kada se upoznaš sa njom kroz druženje.

*edit:
S obzirom da je tema izričito Biblijska, podrazumeva se da svi učesnici poznaju i čitaju Bibliju. Ako neko ne veruje u ovo a nema potporu u Bibliji, nemam potrebe da mu dokazujem bilo šta, niti je ovaj post namenjen istim. Samo sam u najkraćim crtama izneo presek šta Biblija o tome govori, jer pretpostavljam da vas je to zanimalo. Smatram da je za ovo pitanje Biblija jedini relevantan izvor da da bilo kakav odgovor.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Entiteti se ne množe, nego se sabiraju ili dijele!!! Pošto takav račun ne daje rezultat koji se priželjkuje, dobro dođe spekulacija!!!
Ako sam napravio komparaciju, da bi ti delovala smisleno, neka bude da sam mislio na vektore. OK ? Njih mozemo da mnozimo :roll:
Stalno pokushavash da me savatash u krivini :dance2::blum3:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ako sam napravio komparaciju, da bi ti delovala smisleno, neka bude da sam mislio na vektore. OK ? Njih mozemo da mnozimo :roll:
Stalno pokushavash da me savatash u krivini :dance2::blum3:
He,he,he! Pa, moram kada pokušavaš da jednu posve imaginarnu i metafizičku priču, predstaviš egzaktno. To ne ide. Nekada je bolje pribjeći onom oprobanom: "To je Božija promisao", nego pokušavati nemoguće - na egzaktan način predstaviti pojam Boga.
 
Natrag
Top