Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Damask -- Sirijski pobunjenici su iz zasede ubili vojnoobaveštajnog oficira blizu Damaska, dok je vojska granatirala nekoliko pobunjeničkih uporišta u prestonici.
"Pobunjenički borci su protekle noći iz zasede ubili zapovednika vojnoobaveštajne jedinice u Džaramani", navodi Sirijska opservatorija za ljudska prava, a prenosi AFP. U Džaramani, jugoistočno od Damaska, žive pretežno hrišćani i Druzi, kao i prorežimski orijentisana milicija, a to mesto je proteklih meseci bilo na udaru brojnih pobunjeničkih bombaških napada.
U međuvremenu, sirijske režimske trupe su danas ponovo granatirale južne kvartove prestonice, dodaje Opservatorija.
Analitičari navode da režim predsednika Bašara al-Asada teži da osigura kontrolu nad prestonicom kako bi bio u poziciji da pregovara o okončanju skoro 21-mesečnog sukoba koji je, prema podacima sirijske organizacije za zaštitu ljudskih prava, odneo više od 44.000 života.
U drugim delovima zemlje, pobunjenici su okupirali grad Harem u severozapadnoj pokrajini Idlib, preuzevši i poslednje tamošnje vojne baze, posle višemesečne opsade.
Istovremeno, međunarodni mirovni izaslanik za Siriju Lahdar Brahimi sastao se danas u Damasku s tri opozicione grupe koje režim toleriše, dan pošto je razgovarao s predsednikom Asadom, prenosi AFP.
Brahimi se jutros sastao sa šestočlanom delegacijom predvođenom predsednikom Nacionalnog koordinacionog odbora za demokratske promene, koji okuplja nekoliko arapskih nacionalističkih, kurdskih, socijalističkih i marksističkih grupa.
Ovaj odbor, koji održava bliske veze s Moskvom, odbacuje sve pozive na stranu vojnu intervenciju u sirijskom sukobu. Taj odbor nije deo nedavno oformljene Nacionalne koalicije, koju su priznale desetine država i organizacija kao legitimnog predstavnika sirijskog naroda.
Brahimi je juče rekao novinarima da je sa Asadom razmenio stavove o brojnim koracima koji će biti preduzeti u budućnosti, dok je Asad svoj razgovor s Brahimijem opisao kao "prijateljski i konstruktivan".
Kruže glasine o tome da Brahimi ima ideju o kompromisnom rešenju za sukob u Siriji, koje podrazumeva da Asad privremeno ostane na vlasti.
Bejrut -- Dvadeset osoba, među kojima osmoro dece, poginulo tokom bombardovanja jednog mesta na severu Sirije. Šef sirijske vojne policije prešao na stranu pobunjenika.
"Najmanje 20 osoba, među kojima tri žene i osmoro dece, ubijeni su tokom bombardovanja mesta Kvahtanije u provniciji Raka", navodi se u saopštenju Opservatorije. Raka je poslednjih meseci bila poprište sukoba kada su sirijski pobunjenici započeli više operacija u toj provinciji u blizini turske granice, tokom kojih su, prema podacima sirijske opservatorije, većina žrtava bili stanovnici obližnjih mesta.
Prema podacima opozicione Sirijske opservatorije za ljudska prava, od početka pobune protiv režima Bašara el Asada pre 21 meseca u Siriji je poginulo više od 45.000 ljudi, među kojima 30.000 civila.
Šef sirijske vojne policije, general major Abdul-Aziz al-Šalal pridružio se pobuni protiv predsednika Bašara el-Asada, objavila je danas panarapska televizija Al Arabija.
Na snimku koji je emitovala ta televizija, Al-Šalal je poručio da se pridružuje "narodnoj revoluciji", da je vojska skrenula sa svoje misije zaštite zemlje i pretvorila se u "bandu koja ubija i uništava".
Od početka krize u Siriji u martu 2011. desetine generala prebegle su pobunjenicima, ali je Al-Šalal jedan od najstarijih po činu i bio je na vodećoj poziciji kada je napustio režim.
Prva ličnost iz užeg kruga predsednika Asada koja se pridružila opoziciji bio je general Manaf Tlas, koji je prebegao u julu.
Moskva -- Rusko ministarstvo spoljnih poslova demantovalo je postojanje rusko-američkog plana za rešavanje krize u Siriji o kojem su proteklih dana izveštavali mediji.
"Nije bilo i nema takvog plana i on nije predmet razgovora", kazao je portparol ministarstva Aleksandar Lukaševič, odgovarajući na pitanje o navodnom dogovora Moskve i Vašingtona o formiranju sirijske tranzicione vlade po kojem bi predsednik Bašar al-Asad ostao na vlasti do okončanja mandata 2014.
Predstavnici ministarstava inostranih poslova Sirije i Rusije počeli su ranije danas razgovore u Moskvi, gde je doputovao zamenik šefa sirijske diplomatije Fejsal Mikdad. Očekuje se i razgovor Mikdada sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom o načinima za rešenje sirijske krize.
Agencija RIA Novosti navodi, pozivajući se na izvor u ruskom MIP-u, da će u glavni grad Rusije doputovati i specijalni izaslanik UN i Arapske lige Lahdar Brahimi i da su njegovi razgovori sa ruskim predstavnicima planirani za 29. decembar.
Radio Eho Moskve podseća da se Lavrov sredinom decembra sreo u Moskvi s delegacijom sirijske opozicije na čijem je čelu bio lider Narodnog fronta za promene i oslobođenje Kadri Džamil.
Prema različitim izvorima, u oružanom sukobu pristalica i protivnika Asada od marta 2011. godine poginulo je između 20 i 44 hiljade ljudi.
Bejrut -- U vazdušnom napadu vladinih snaga na severu Sirije je ubijeno 14 ljudi, među kojima osmoro dece i dve žene,saopštila je sirijska Observatorija za ljudska prava.
Napad je izveden u gradu Al Sadiri, južno od Alepa, kao odgovor na napad pobunjenika, preneo je AP.
Lokalni aktivista te nevladine organizacije, čije je sedište u Londonu, pokazao je spisak imena žrtava i rekao da vladine snage često gađaju Al Sadiri jer pobunjenici napadaju veliki vojni kompleks na obodu grada.
Observatorija tvrdi da se režim za pobunjeničke napade sveti bombardovanjem stambenih oblasti. Prema navodima te organizacije, od početka pobune protiv sirijskog predsednika Bašara al Asada u martu prošle godine ubijeno je više od 40.000 ljudi.
Moskva -- Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da još postoji šansa za političko rešenje sukoba u Siriji.Međunarodni posrednik Lahdar Brahimi još jednom je poručio da osim političkog procesa nema druge alternative.
"Sukobi eskaliraju, ali smo se složili da još postoji šansa za političko rešenje", rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Moskvi, koju je održao zajedno sa Brahimijem, javila je agencija Frans pres.
Ruski ministar spoljnih poslova je, pored toga, istakao da ga je iznenadila negativna reakcija opozicionog sirijskog Nacionalnog saveta na poziv Moskve na razgovore sa režimom u Damasku, ističući da to samo dodatno pogoršava situaciju i dovodi do ćorsokaka.
Lavrov je još jednom ponovio stav Rusije da odlazak sirijskog predsednika Bašara al-Asada ne sme da bude preduslov za politički proces, dok je Brahimi naglasio da u situaciji "kada je jedina alternativa pakao ili politički proces, svi moramo uporno da radimo u pravcu političkog procesa", javio je Rojters.
Sirijska opozicija juče je odbila poziv na dijalog sa Asadom, koji je ranije obema stranama u sukobu uputila Moskva, u nastojanju da doprinese okončanju rata koji traje već 21 mesec.
Brahimi boravi u poseti Moskvi kako bi ruskim zvaničnicima preneo rezultate razgovora sa sirijskim predsednikom i njegovim protivnicima tokom petodnevne posete Damasku, gde se založio za političke promene radi zaustavljanja krvoprolića koje bi podrazumevalo uspostavljanje prelazne vlade.
Kairo -- Broj žrtava građanskog rata u Siriji mogao bi iduće godine da dostigne 100.000, ako uskoro ne bude nađe način da se okončaju sukobi, izjavio Brahimi.
Međunarodni izaslanik za Siriju Lahdar Brahimi, izaslanik UN i Arapske lige, rekao je novinarima u Kairu da Sirija, ako se kriza nastavi, neće biti podeljena na države kao Jugoslavija, već će biti suočena sa "somalizacijom" – podelom zemlje pod upravom ratnih vođa.
Sirijski pobunjenici bore se protiv režima predsednika Bašara el-Asada već 21 mesec. Aktivisti kažu da je 40.000 osoba ubijeno u od početka sukoba u martu 2011.
Brahimi je nastojao da ubrza međunarodni plan donet pre sešt meseci u Ženevi, koji podrazumeva prekid vatre između pobunjenika i vojske i formiranje prelazne vlade koja bi upravljala zemljom do održavanja izbora.
Ove nedelje, Brahimi se u Damasku sastao sa Asadom, a potom je posetio Moskvu, jednu od najbližih saveznika Sirije, gde je razgovarao o načinima za okončanje krize.
Broj žrtava u jednom mesecu porastao je u poslednjih nekoliko meseci, pošto su obe strane upotrebljavale teže naoružanje i pošto je sirijska vojska počela iz vazduha da napada oblasti koje drže pobunjenici.
Brahimi je rekao da će mir i bezbednost u svetu biti direktno ugroženi iz Sirije, ako se ne postigne rešenje u sledećih nekoliko meseci.
"Upozoravam na ono što će doći. Izbor je između političkog rešenja i potpunog raspada sirijske države", rekao je Brahimi.
On je rekao i da ni na jednoj strani ne postoji volja za pokretanje političkog procesa, kao i da obe strane međusobno ne razgovaraju zbog čega je potrebna pomoć sa strane.
Brahimi je nagovestiko da bi ženevski plan mogao biti usvojen u Savetu bezbednosti UN. Taj plan donet je letos na međunarodnoj konferenciji i ima podršku i Zapada i Rusije i Kine, saveznika Damaska.
Ni jedna strana u Siriji, međutim, ne pokazuje spremnost da prihvate taj plan. Pobunjenici odbijaju svaki plan koji ne podrazumeva odlazak sa vlasti predsednika Asada, a malo je verovatno da bi on i njegova vlada na to pristali.
Damask -- Pobunjenicke snage Slobodne vojske Sirije izvršile su raketni napad na Narodnu palatu u Damasku, zgradu u kojoj je smestena kancelarija predsednika Asada.
Vojna jedinica "Snage Damaska" koja pripada pobunjenickim snagama, raketama domaće proizvodnje napala je Asadovu palatu sa visoravni iznad glavnog grada, objavila je agencija Anadolija.
Posle napada, u blizini palate, okupio se veliki broj pripadnika vojske odane sirijskom režimu.
Dok još nije poznato da li su ispaljene rakete pogodile palatu, na internetu se pojavio video snimak koji pokazuje napad na tu zgradu.
"Snage Damaska" su poznate i kao jedinica koja deluje u okviru pobunjenicke brigade "Spas Damaska".
Sirijski pobunjenici razneli su danas deo gasovoda kojim se doprema prirodni gas na istoku zemlje, saopštila je sirijska državna agencija SANA.
Napad koji se dogodio 30 kilometara od grada Deir el-Zur izazvao je gubitak 1,5 miliona kubnih metara prirodnog gasa, navodi ova agencija.
Prema saopštenju sirijskog Ministarstva za naftu i mineralne rezerve, gasovodom je snabdevano više elektrana i fabrika đubriva, a na teren su izašle ekipe inženjera da bi sprečile dalje curenje gasa.
Sirijski pobunjenici često uništavaju energetsku infrastrukturu zemlje ili preuzimaju kontrolu nad njom, u nameri da nanesu finansijske gubitke državi. Prošle nedelje pobunjenici su zauzeli naftno polje al-Tanak, takođe na istoku Sirije.
U Tursku je u poslednja tri dana stiglo ukupno 3.800 izbeglica iz Sirije, javlja agencija Anadolija.Sirijska kriza ne jenjava, a talas sirijskih izbeglica koje utočište traže u susednim zemljama se ne smanjuje.
U Tursku je u poslednja tri dana ušlo ukupno 3.800 novih izbeglica iz sirijskih gradova Hame, Homsa, Idliba, Lakije i Alepa.
Kolone sirijskih izbjeglica koje pristižu na tursku granicu čine uglavnom žene, deca, stari i iznemogli Sirijci. Na njihovim licima je očita bol i velika tuga zbog situacije u njihovoj zemlji, piše Anadolija.
Turske vlasti se brinu o sigurnosti ovih novopristiglih izbeglica i smeštaju ih u kolektivne centre u kojima već mesecima živi desetine hiljada njihovih sunarodnika.
Sirijska kriza počela je narodnim ustankom protiv režima predsednika Bašara al- Asada u martu 2011. godine, od kada vojska ovog režima ne bira sredstva ni oružje da opstane na vlasti, piše agencija.
Do sada je život izgubilo blizu 50.000, a u susedne zemlje je izbeglo više od pola miliona Sirijaca.
Alep -- Međunarodni aerodrom u Alepu "Al Muhavad" privremeno je zatvoren zbog napada pobunjenika, saopštili su zvaničnici aerodroma.
Taj aerodrom, koja je važno čvorište vazdušnog saobraćaja na severu Sirije, zatvoren je, navodno, zbog radova na održavanju piste i drugih objekata.
Međutim neimenovani aerodromski zvaničnik naveo je u izjavi za agenciju AFP da su "u toku stalni pokušaji opozicionih ekstremista na čijoj su meti putnički avioni, što bi moglo da izazove humanitarnu katastrofu".
Isti izvor je dodao da će aerodrom biti zatvoren "veoma kratko" i da sirijske regularne vojne snage deluju na ponovnom upostavljanju kontrole u okolnim područjima oko aerodroma, gde veliki broj ekstremista ima svoju bazu.