Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Ankara -- Generalni sekretar UN Ban Ki Mun poručio je da međunarodna zajednica mora da pokaže jedinstvo kao uslov za rešenje sirijske krize, javila je agencije Anadolija.
"Dosta nam je silnih neuspeha i nesposobnosti međunarodne zajednice da donese mir sirijskom narodu", rekao je Ban posle sastanka sa šefom turske diplomatije Ahmetom Davutogluom u Anakari i dodao da bi jedinstvo međunarodne zajednice primoralo Bašara al-Ašada na dogovor o prekidu nasilja.
Ban je takođe zahvalio turskom predsedniku Abdulahu Gulu i premijeru Redžepu Tajipu Erdoganu na pomoći sirijskim izbeglicama i politici "otvorenih vrata" gde je u 14 izbegličkih kampova živi više od 135 hiljada Sirijaca, a van kolektivnih smeštaja oko 75 hiljada.
"To je ono što Turskoj donose poteškoće sa aspekta sigurnosti i finansija", primetio Ban i pozvao međunarodnu zajednicu da se aktivnije uključi u rešavanje humanitarne krize u Siriji, ali i u zemljama koje se graniče sa Sirijom.
Manama -- Britanski šef diplomatije Vilijam Hejg kaže da postoje dokazi da bi sirijska vlada mogla upotrebiti hemijsko oružje iz svog arsenala u sukobu sa pobunjenicima.
"Mi smo veoma zabrinuti zbog arsenala hemijskog i biološkog oružja, kao i zbog toga što protekle dve nedelje možemo videti dokaze da bi režim mogao upotrebiti tu vrstu oružja", rekao je Hejg novinarima na marginama regionalne bezbednosne konferencije u Manami. On je kazao da se Velika Britanija pridružila SAD u slanju oštre poruke vladi sirijskog predsednika Bašara Asada.
"Mi imamo planove kako da reagujemo u slučaju upotrebe hemijskog oružja, ali ih nećemo objavljivati", dodao je on. Hejg je istakao da postoji nekoliko "opasnih scenarija" za takvo oružje, uključujući mogućnost da režim upotrebi hemijsko oružje ili da ono dospe u ruke građana.
Britanski šef diplomatije je precizirao da nije isključena mogućnost vojne intervencije u Siriji, ali da se Velika Britanija i dalje zalaže za mirnu tranziciju u toj zemlji, preneo je AFP.
On je rekao da je britanska politika da ne snabdeva oružjem nijednu stranu na Bliskom istoku, ali je dodao da opozicioni borci dobijaju oružje i ostvaruju napredak na bojnom polju.
"Mi ćemo im i dalje pružati snažnu praktičnu pomoć u vidu opreme za komunikaciju i humanitarne pomoći", rekao je britanski ministar.
"Nadam se da će međunarodna zajednica dati veću podršku sirijskoj opozicionoj koaliciji na sastanku u Marakešu", dodao je on, misleći na sastanak grupe Prijatelji Sirije koji se održava 12. decembra u gradu na jugu Maroka.
Generalni sekretar UN Ban Ki-mun izjavio je juče da bi upotreba hemijskog oružja protiv pobunjenika bila "strašan zločin".
Vašington je rekao da bi režim prevršio meru kada bi upotrebio hemijsko oružje, ali da strahuje da bi napredak koji pobunjenici ostvaraju mogao podstaći Asadov režim da to učini ili da bi arsenali te vrste oružja mogli dospeti u ruke grupa koje su neprijateljski raspoložene prema SAD i njihovim saveznicima.
Sirijska vlada tvrdi da nikada ne bi upotrebila hemijsko oružje u sukobu koji traje 21 mesec i odneo je više od 42.000 života prema podacima organizacije Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sedištem u Velikoj Britaniji.
Ženeva -- Izaslanik UN i Arapske lige za Siriju Lahdar Brahimi imao je u Ženevi konstruktivne razgovore o Siriji sa ruskim i američkim diplomatama, saopštio je UN.
Brahimi je razgovarao sa zamenikom ministra spoljnih poslova Rusije Mihailom Bogdanovim i zamenikom američkog državnog sekretara Vilijemom Bernsom, javio je AFP.
Sastanak je usledio nakon što su se u četvrtak u Dablinu sastali američki državni sekretar Hilari Klinton i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov. "Sastanak je bio konstruktivan i održan je u duhu saradnje", saopšteno je iz UN.
"Razmatrani su načini kako da se krene ka miroljubivom procesu i mobiliše veća međunarodna akcija u cilju pronalaženja rešenja za sirijsku krizu", dodaje se u saopštenju.
Sva trojica sagovornika ponovili su svoju zajedničku procenu da situacija u Siriji postaje sve lošija.
"Oni su istakli da je neophodan politički proces za okončanje krize u Siriji, kao i da je on još moguć", navedeno je u saopštenju.
UN su saopštile da je sastanak održan iza održanih vrata i da je još jedan planiran.
Ranije danas u Dohi, šef Arapske lige Nabil al-Arabi izrazio je nadu da bi SAD i Rusija mogle da približe svoje stavove o Siriji što bi olakšalo pronalaženje rešenja za konflikt.
Vašington -- Predsednik SAD Barak Obama saopštio je da je Vašington priznao novoformiranu opozicionu koaliciju u Siriji kao legitimnog predstavnika sirijskog naroda.
Ta koalicija je sada dovoljno obuhvatna da može da predstavlja narod, ocenio je Obama u intervjuu televiziji Ej-Bi-Si.
"Zaključili smo da Sirijska opoziciona koalicija dovoljno inkluzivna da može da predstavlja sirijsko stanovništvo i odlucili da ih smatramo legitimnim predstavnikom Sirijskog naroda nasuprot Asadovom režimu", rekao je Obama. Ovo saopštenje daje novi legitimitet pobunjenicima i označava novu fazu u naporima SAD da izoluju Asadov režim, ocenjuje Ej-Bi-Si. I sam Obama je ocenio da je to "veliki korak".
Sirijsku opozicionu koaliciju su prošlog meseca priznale Velika Britanija i Evropska unija.
Američki predsednik je istakao da "priznanje podrazumeva i odgovornosti", a to, kako je objasnio, znači da oni treba da se efikasno organizuju, da predstavljaju sve stranke i da budu opredeljeni za političku tranziciju u kojoj će biti poštovana prava žena i manjina.
Prema njegovim rečima, priznanje ne znači da će SAD početi da snabdevaju sirijsku opoziciju oružjem, ali funkcioneri američke administracije ne isključuju takvu mogućnost u budućnosti, ukoliko bude ocenjeno da je to potrebno kako bi se pomoglo političko rešenje.
Makareš -- Više od sto zemalja, među kojima i SAD, priznalo je novu sirijsku opozicionu koaliciju, rekao je šef francuske diplomatije Loran Fabijus.
On je to izjavio na konferenciji "Prijatelji sirijskog naroda", koja je danas održana u Marakešu, i naglasio da je time otvoren put za veću humanitarnu pomoć za antirežimske snage u Siriji, a možda čak i za vojnu pomoć.
Fabijus je ocenio da sastanak u prestonici Maroka predstavlja "izuzetan napredak", ističući da EU sada obnavlja embargo na oružje za Siriju na tri meseca, a ne na godišnjem nivou, jer se situacija na terenu menja.
Konferencija je održana nekoliko sati pošto je američki predsednik Barak Obama saopštio da za SAD nova sirijska koalicija predstavlja "legitimnog predstavnika" sirijskog naroda.
Portparol sirijske opozicije Valid al-Buni pozvao je da se snagama koje se bore protiv režima predsednika Bašara al-Asada pruži "prava podrška", a ne samo priznanje, javio je AP.
Sirijska nacionalna koalcija, formirana u novembru u Dohi, više puta je zatražila međunarodnu podršku, uključujući i vojnu, a Saudijska Arabija je danas najavila pomoć u iznosu od sto miliona dolara.
Šef britanske diplomatije Vilijam Hejg izjavio je na sastanku u Marakešu da Asad ne može da pobedi u već 21 mesec dugom ustanku protiv njegove vlasti i da treba da okonča krizu.
Istovremeno, Katar je pozvao Asada da donese "hrabru odluku", prizna da će ga pobunjenici na kraju pobediti i preda vlast kako bi izbegao dalje krvoproliće i omogućio narodu da "formira vladu i državu kakvu smatraju pogodnom", javio je Rojters.
Pored toga, šef katarske diplomatije Šeik Hamad bin Jasim al-Tani poručio je i da je svetska zajednica dužna da "legitimnim sredstvima" podrži sirijske pobunjenike koji su "na korak do pobede".
Damask -- Najmanje 16 ljudi, među kojima su bar polovina žene i deca, poginulo je, a 25 je ranjeno u eksploziji automobila bombe u Katani, 25 kilometara od Damaska.
Katana je jedan od gradova i predgrađa u kojima snage predsednika Bašara el Asada nastoje da isteraju pobunjenike, prenela je agencija Rojters. Eksplozija je usledila nakon sinoćnjih eksplozija ispred zgrade ministarstva unutrašnjih poslova u Damasku, gde je najmanje sedmoro ljudi poginulo, a oko 50 ranjeno.
Od marta prošle godine, kada su započeli protesti protiv Asadovog režima u Siriji, koji su prerasli u građanski rat, život je izgubilo više od 40.000 ljudi, procenjuju aktivisti.
Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen kaže da je "pitanje vremena" kada će pasti režim u Siriji, a o toj mogućnosti prvi put govore i Rusi."Verujem da je režim Bašara al Asada u Damasku sve bliži kolapsu. Mislim da je to sada samo pitanje vremena", rekao je Rasmusen.
Generalni sekretar NATO-a dodao je da Asad treba da "započne proces kojim bi udovoljio legitimnim težnjama sirijskog naroda" i osudio korišćenje raketa Skad protiv pobunjenika koje vidi kao "nebrigu prema narodu".
U isto vreme, državna televizija Sirije demantovala je da vojska koristi rakete tipa Skad. Ti navodi su potekli iz "Njujork tajmsa", a zvaničnici Stejt departmenta nisu mogli da ih potvrde.
Da Asad gubi kontrolu nad državom i da su pobunjenici sve bliži pobedi prvi put je javno rekao i jedan ruski zvaničnik - zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Bogdanov.
On je dodao i da ruska vlada radi na planovima evakuacije svojih građana iz Sirije, ukoliko za to bude bilo potrebe.
"Moramo da se suočimo sa činjenicama...režim i vlada u Siriji gube kontrolu nad sve više teritorije. Nažalost, nije isključeno da u Siriji pobedi opozicija", rekao je Bogdanov, koji je i specijalni izaslanik ruskog predsednika za Bliski istok.
Dok Bogdanov nije dao nikakav nagoveštaj da bi Moskva mogla da se približi Zapadu i odobri sankcije Asadovom režimu, njegova izjava čini se da označava da je Moskva počela da se pozicionira prema eventualnom porazu Asada, napominje AP.
Brisel -- Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej saopštio je da će EU istražiti sve načine da podrži sirijsku opoziciju i da joj pomogne.On je dodao i da će pokušati da omoguće veću podršku u zaštiti sirijskih civila.
"Podržavamo budućnost Sirije koja je demokratska, a podržaćemo u potpunosti poštovanje ljudskih prava i prava manjina" u toj zemlji, naveo je Van Rompej u saopštenju nakon samita lidera EU.
Govoreći na konferenciji za novinare posle skupa, Van Rompej je kazao da su svi lideri saglasni u nameri da podrže jedinog legitimnog predstavnika sirijskog naroda Nacionalnu koaliciju opozicionih i pobunjeničkih snaga, i da su svojim šefovima diplomatija naložili da istraže sve mogućnosti pružanja pomoći sirijskim pobunjenicima.
Lideri Evropske unije pozvali su sirijskog predsednika Bašara al-Asada da ode s vlasti i omogući političku tranziciju u zemlji, koja će obezbediti sva demokratska i manjinska prava sirijskom narodu.
Ministri spoljnih poslova Evropske unije su, na sednici održanoj 10. decembra, priznali Nacionalnu koaliciju opozicionih i pobunjeničkih snaga Sirije kao jedinog zvaničnog predstavnika sirijskog naroda.
Alep -- Iz brojnih krvavih snimaka iz Sirije, gde traju sukobi protivnika i pristalica Asadovog režima, izdvojio se jadan na kom mladić pokušava da spase pogođenu ženu.
Naime, kako prenosi portal Klix.ba, snimak je napravljen u razorenom gradu Alepu, kada je kamera zabeležila trenutak u kom jedan 17-godišnji Sirijac pod snajperskom paljbom pokušava pomoći nepoznatoj ženi koja je upravo pogođena. Žena je išla ulicom sa svojim sinom kada je pogođena. Sedamnaestogodišnji Abdulah, jedan od pobunjenika, odlučuje da joj pomogne i da je spasi. "Mislili smo da je još uvek živa. Želeli smo da je spasimo, da je prebacimo u bolnicu", rekao je Abdulah za CNN.
Međutim, dok se on polako na stomaku primicao ženi, vojska je počela da puca i na njega. Nakon toga u pozadini se čuju ostali pobunjenici koji su povikali: "Otvorite vatru, pokrivajte ga."Abdulah je potom vezao uže oko žene, ustao, počeo da beži ka zaklonu i da povlači pogođenu ženu uz pomoć užeta. Nažalost, ona je već bila mrtva.
"Da sam umro pored nje, to bi bila Božija volja", dodao je Abdulah, koji je pre rata u Siriji bio pekar.
Bejrut -- Najmanje 25 ljudi, koji su se krili u džamiji, ubijeno je , kada su sirijski vojni avioni bombardovali palestinski kamp Jarmuk u Damasku.
Ovo je prvi vazdušni napad na kamp Jarmuk od početka pobune protiv predsednika Bašara al Asada. Najmanje jedna raketa pogodila je džamiju u kampu u kome su smeštene palestinske izbeglice koje su pobegle od nasilja u okolnim četvrtima Damaska, a koja se nalazi u kvartu kroz koji sirijski pobunjenici pokušavaju da napreduju ka drugim delovima Damaska.
Jarmuk je deo luka koji se proteže od istoka do jugozapada sirijske prestonice, gde Asadove snage već nekoliko nedelja pokušavaju da potisnu pobunjenike, preneo je Rojters.
U Siriji se nalazi najmanje 500.000 palestinskih izbeglica, od kojih većina živi u Jarmuku.
I Asadova vlada i pobunjenici popisali su i naoružali palestinske izbeglice, tokom 21-mesečnog ustanka, koji je prerastao u građanski rat.
Žestoke borbe počele su pre 12 dana, između Palestinaca lojalnih Asadu s jedne strane i sirijskih pobunjenika i brigade palestinskih boraca poznate kao brigada "Oluja".
Borbe su se pojačale u subotu, kada su pobunjenici uspeli da uđu na teritoriju kampa i primorali Ahmeda Džibrila, lidera palestinske francije u Damasku koja podržava Asada, da sa sinom napusti taj grad.
U međuvremenu, sirijski pobunjenici zauzeli su u internat pešadije Asadove vojske kod Alepa, ali Sirijska opservatorija za ljudska prava saopštava da se tamo i dalje vode žestoke borbe.
Komandir čija je brigada Tavhid učestvovala u napadu, rekao je da su pobunjenici zauzeli internat, koji se nalazi 16 kilometara severno od Alepa.
"Najmanje 100 vojnika je zarobljeno a 150 je odlučilo da pređe na našu stranu", rekao je neimenovani komandir.
Od marta prošle godine, kada su započeli protesti protiv Asadovog režima u Siriji, koji su prerasli u građanski rat, život je izgubilo više od 40.000 ljudi, procenjuju aktivisti.