Sukobi u Siriji

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Pobunjenici: Počela bitka za oslobođenje Damaska










Izvor:
Blic.rs









Bejrut - Sirijski pobunjenici saopštili su danas da su započeli bitku za oslobođenje Damaska i da ona neće biti okončana dok grad ne bude osvojen.


231171_sirija-damask2-ap_f.jpg



- Bitka za oslobođenje Damaska je počela, i borbe u prestonici neće biti prekinute. Idemo ka pobedi - rekao je agenciji Frans pres portparol Slobodne sirijske vojske, pukovnik Kasem Sadedinenik.


On je kazao da su borbe iz unutrašnjosti prebačne u sirijsku prestonicu, i da pobunjenici imaju "jasan plan" kako da nad njom preuzmu kontrolu.

- Posedujemo lako naoružanje, ali ono će nam biti dovoljno - rekao je on, i dodao da će biti "iznenađenja".

Predstavnici sirijske opozcije su ocenili da borbe, koje se u Damasku vode od nedelje uveče, predstavljaju prekretnicu sukoba u Siriji, koji traju od marta prošle godime, kada su počeli masovne demonstracije protiv predsednika Bašara al Asada.

Najžešće borbe vode se u više kvartova u centru grada, medju kojima je i Midan. Regularna vojska danas je prvi put pucala iz helikoptera na četvrti u Damsku koje su pod kontrolom pobunjenika.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Ubijeni ministar odbrane, šef kriznog štaba i Asadov zet u bombaškom napadu










Izvor:
Blic.rs








Dve grupe su preuzele odgovornost za današnji napad na sedište Nacionalne bezbednosti u centru Damaska, u kome su ubijeni ministar odbrane general Daud Radža,njegov zamenik i zet sirijskog predsednika Asef Šavkat i čelnik sirijskog režimskog Kriznog štaba, general Hasan Turkmani.


260674_sirija-ministar-odbrane-01-reuter_f.jpg



"General Hasan Turkmani, pomoćnik zamenika sirijskog predsednika, je (postao) mučenik pošto je podlegao povredama u jutrošnjem napadu", javila je sirijska televizija, prenela je agencija AFP.

U ranijim izveštajima je potvrđeno da su sirijski ministar odbrane, general Daud Radža i zet sirijskog predsednika Asef Šavkat ubijeni, dok su ministar unutrašnjih poslova Mohamed al Šar i general Hišam Iktijar, čelnik nacionalne bezbednosti ranjeni u istom napadu.


Agenciji Rojters je neimenovani izvor službe bezbednosti preneo da jebom baš samoubica bio telohranitelj sirijskog predsednika Bašara al Asada, koji je činio prvi krug obezbeđenja sirijskog lidera.

Islamistička pobunjenička grupa "Liva al-Islam", što znači "Brigada islama", navela je na svojoj Fejsbuk stranici da je izvela napad "na ćeliju poznatu kao kontrolna krizna soba u prestonici Damasku".

Portparol te grupe je u telefonskoj izjavi Rojtersu potvrdio da grupa snosi odgovornost za napad. Istovremeno je i Slobodna sirijska vojska preuzela odgovornost.

- Ovo o čemu mi pričamo je vulkan...tek smo počeli - rekao je njen portparol Kasim Sadedin.


U trenutku napada, u zgradi je trajao sastanak sirijskih ministara sa zvaničnicima obaveštajne službe, kome je prisustvovao i ministar odbrane Radža.


Ubijeni ministar, inače hrišćanin, bio je i zamenik načelnika Generalštaba sirijske vojske i zamenik premijera.

AFP prenosi, pozivajući se na bezbednosne izvore, da je nekoliko učesnika tog sastanka ranjeno u eksploziji i prevezeno u prestoničku bolnicu Al-Šami.

Napad je izveden dok prestonicom, četvrti dan za redom, ne jenjavaju sukobi između pobunjenika i snaga bezbednosti.

Kako javlja Bi-Bi-Si, u blizini prestoničke palate gori nekoliko vojnih baraka.
Navode pobunjenika da je reč o konačnoj borbi za preuzimanje prestonice negiraju sirijski zvaničnici koji tvrde da nije reč o sveopštoj ofanzivi opozicije.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Rusija i Kina uložile veto na rezoluciju UN o Siriji











Izvor:
Blic.rs







Rusija i Kina uložile su danas na sastanku Saveta bezbednosti UN veto na rezoluciju o Siriji koju su predložile zapadne zemlje kako bi se izvršio pritisak na režim sirijskog predsednika Bašara el Asada i okončao 16-mesečni konlikt u toj zemlji.


141181_0408-savet-bezbednosti-foto-ap-fonetap_f.jpg



Time je ostala neizvesna i budućnost 300-člane mirovne misije UN u Siriji, čiji mandat ističe sutra.

Britanski ambasador u UN Mark Lajal Grant, čija zemlja je jedan od predlagača rezolucije, rekao je da je "zaprepašćen" trećim uzastopnim vetom Rusije i Kine na pokušaj međunarodne zajednice da okonča krvavi konflikt u Siriji.

Sirijski režim je na kraju svoje vladavine, izjavio je danas Abdel Baset Sajda, lider glavne sirijske opozicione grupe u egzilu, upozorivši da veto Rusije i Kine na zapadni nacrt rezolucije u Savetu bezbednosti UN može da ima "katastrofalne" posledice.

"Režim se nalazi u poslednjim danima", izjavio je Sajda, predsednik Sirijskog nacionalnog saveta posle razgovora u Rimu sa italijanskim ministrom spoljnih poslova Đulijom Tercijem.

Kako je javila agencija Frans pres, Sajda je neposredno posle vesti o ulaganju veta Rusije i Kine u SB UN izjavio da je sistem Ujedinjenih nacija prevaziđen i da funkcioniše prema pravilima iz vremena Drugog svetskog rata, "koja ne predstavljaju pravi odraz potreba našeg vremena".


"Ne možemo dozvoiti nelegitimnom režimu da masakrira sopstveni narod", dodao je on.


Prema njegovim rečima, Rusija sirijski režim "snabdeva teškim naoružanjem" i nastavlja da režimu predsednika Bašara al Asada "pruža političku zaleđinu kroz Savet bezbednosti".


"To ne može da se nastavi. Stvari će u protivnom izmaći kontroli i posledice će biti katastrofalne kako za Siriju, tako i za ceo region", rekao je Sajda, koji je naglasio da u Siriji trenutno ima oko dva miliona interno raseljenih.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sirijski pobunjenici zarobili dvojicu Italijana









Izvor:
Blic.rs








Dvojicu Italijana zaposlenih u Siriji zarobila je grupa naoružanih osoba dok su išli ka aerodromu s namerom da napuste tu zemlju, piše italijanski dnevnik "Dekolo devet", pozivajući se na izjave kolega koji su uspeli da napuste Damask.


254066_sirija-nasilje11-ap_f.jpg



List navode da su dvojica Italijana, koji su zaposleni kod firme angažovane kod tehnološke grupe "Ansaldo energija", privedeni 17. jula, ali da je vest objavljena u javnosti kada je njihov kolega kontaktirao novine.

U izveštaju objavljenom na internet stranici dnevnika navodi se da su njih dvojica putovali u konvoju vozila sa 20 zaposlenih u "Ansaldu" i u drugoj firmi te da se 18 njih bezbedno vratilo kući.


Međutim, dvojica Italijana su se odvojili od grupe kada su ih zaustavili i ostali su u rukama pobunjenika.


Nije objavljen nikakav komentar iz italijanskog Ministarstva inostranih poslova ili "Ansaldo energije", ali je list preneo izjavu izvora iz ministarstva koji je rekao da su upoznati o informaciji i da pažljivo prate situaciju. Međutim, izvor je okolnosti oko incidenta nazvao "nejasnim".
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Žestoki sukobi širom Sirije se nastavljaju, poginule 42 osobe











Izvor:
Blic.rs








U novim sukobima širom Sirije danas je poginulo najmanje 42 ljudi, saopštili su opozicioni aktivisti.Žestoke borbe vode se u drugom po veličini sirijskom gradu Alepu, iznad koga preleću helikopteri i ratni avioni vladinih snaga, dok aktivisti koji stanje na terenu opisuju kao "ratnu zonu" tvrde da su opozicioni borci zauzeli više četvrti u tom gradu.


262077_damask-sukobi-ap_f.jpg



Opozicioni aktivisti navode da su pobunjenici preduzeli ofanzivu kako bi povratili kontrolu nad centrom Alepa, napadajući sirijske vojnike i pripadnike snaga bezbednosti na dvema kapijama Starog grada.

U Alepu, tokom noći izbila je pobuna u jednom zatvoru, a u intervenciji režimskih snaga ubijeno je najmanje 15 ljudi, saopštio je opozicioni Sirijski nacionalni savet.


U Damasku gde se vojska bori da preuzme kontrolu nad delovima grada pod kontrolom pobunjenika, sirijska antirežimska Opservatorija za ljudska prava, izveštava o racijama i hapšenjima koja sprovode vladine snage u četvrtima Kadam i Asali, kao i žestokim borbama u Al-Hadžaj al-Asvadu gde su korišćeni tenkovi.


U drugim delovima zemlje na udaru vojnih snaga nalazi se Rastan u provinciji Homs, kao i delovi severoistočne provincije Latakija.


U granatiranju sela Latamne u Homsu, poginulo je šest ljudi, među kojima jedno dete, dok je sedam civila, među kojima šestoro dece, poginulo prilikom bombardovanja opkoljenog grada Heraka, saopštila je Opservatorija za ljudska prava.


Ta organizacija sa sedištem u Londonu podelila je novinarima video snimak na kome se vide tela poginule dece, među kojima je i jedna devojčica u belo-ružičastoj haljinici.


Zbog krvoprolića u zemlji, više od 5.000 Sirijaca prebeglo je u Jordan u protekla tri dana, saopštio je Zajed Hamad, direktor društva "Ketab i Suna", koje je zaduženo za pružanje pomoći oko 50.000 sirijskih izbeglica u Jordanu.


Sirijski nacionalni savet je u međuvremenu saopštio da bi "pristali na odlazak Asada i prenos vlasti na nekog režimskog čoveka, koji će predvoditi tranzicioni period kao što je to bilo u Jemenu".


Prema podacima opozicionih aktivista, koje nije moguće nezavisno potvrditi, najmanje 19.000 ljudi je poginulo u Siriji od početka pobune protiv Asadovog režima u martu prošle godine.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sirijska vojska bombarduje Alep









Izvor:
B92.net








Damask -- Sirijska vojska bombardovala je grad Alep na severozapadu zemlje, a ofanziva regularne vojske na taj grad očekuje se sutra ili u subotu.


12046373385011b24957055428462248_orig.jpg



Trupe sirijskog predsednika Bašara al-Asada bombardovale su večeras mnoge delove Alepa, medju kojima i kvart Salaheđin, koji pod kontrolom drže pobunjenici. Tamo se stotine pobunjenika sprema da odgovori na ofanizvu sirijske vojske, navodi Frans pres.U gradu su postavljene barikade napravljene od vreća sa peskom, neke ulice su blokirane, a improvizovani centri za pružanje prve pomoći otvoreni su u prizemlju škola i džamija.

Jedan izvor iz bezbednosnih službi je Frans presu rekao da su specijalne jedinice raspređene na istočnoj granici grada, a da je više od 1.500 pobunjenika stiglo u Alep, kako bi pomogli svojim saborcima.

Portparol Slobodne sirijske vojske sastavljene od dezertera, Abdel Džabar al-Okaidi je rekao da pobunjenici "u svakom trenutku" očekuju ofanzivu Asadove vojske na Alep.

"Ako Alep padne, režim je gotov i dve sukobljene strane to znaju", rekao je
predsednik Sirijske opservatorije za zaštitu ljudskih prava Rami Abdel Rahman.

Borbe između sirijske vojske i pobunjenika danas su nastavljene u kvartu Hajar al-Asvad u Damasku, nad kojim su Asadove trupe u ponedeljak ponovo preuzele kontrolu.

Očekuje se da će sutra, kao i svakog petka u Siriji biti održane masovne antirežimske demonstracije.

Prema podacima Opservatorije, od marta prošle godine, kada su počeli sukobi u Siriji, u toj zemlji poginulo je više od 19.000 ljudi.




 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Nastavljene žestoke borbe u Sirijii









Izvor:
B92.net







Žestoke borbe nastavljene su u sirijskom gradu Alepu, između pobunjenika i regularne vojske, koja je juče počela ofanzivu na taj grad, saopštili su aktivisti.


11760911765014eb008e1a6875398093_orig.jpg



Danas je poginulo najmanje četiri osobe, a sirijska Opservatorija za zaštitu ljudskih prava je saopštila da je samo juče u toj zemlji život izgubilo 168 ljudi, među kojima 94 civila.Prema najnovijim podacima Opservatorije, od početka sukoba u Siriji u martu prošle godine, u toj zemlji poginulo je više od 20.000 ljudi, među kojima 14.000 civila.

"Žestoke borbe vodile su se jutros u Alepu, u kvartovima Bab al-Džadid, Zahra i Arkuba", navodi se u današnjem saopštenju Opservatorije, i dodaje da su se u gradu, koji su nadletali avioni, čule jake eksplozije.

Reporter agencije Frans pres je javio da su pobunjenici juče uspeli da potisnu prvi talas napada vojske sirijskog predsenika Bašara Asada na kvart Salahedin, koji je uporište pobunjenika u Alepu, i glavna meta regularne vojske.

Front u Alepu otvoren je 20. jula, a vojska je ofanizivu na taj grad počela juče, pošto su njeni pripadnici nekoliko dana bili raspoređeni na periferijama grada.

Borbe se vode i u Homsu, gde je poginula najmanje jedna osoba, u regionu Damaska je u pucnjavi život izgubio jedan civil, a u borbama u gradu Idlebu, na severo-zapadu zemlje, život je izgubilo dva civila.

Međunarodni izaslanik za Siriju Kofi Anan je još jednom istakao da je neophodno da se svetske sile ujedine i utiču na obe strane u 16-mesečnom sirijskom sukobu da krenu u pravcu političke tranzicije, javio je sinoć Rojters.

"Zabrinut sam zbog izveštaja o koncetrisanju vojnika i teškog naoružanja oko Alepa, u očekivanju izvesne bitke u najvećem sirijskom gradu", naveo je Anan u saopštenju.

"Eskalacija vojnog naoružanja u Alepu i okolnoj oblasti još jedan je dokaz da je neophodno da se međunarodna zajednica ujedini kako bi ubedila strane u sukobu da će samo politička tranzicija, koja vodi ka političkom rešenju, rešiti krizu i doneti mir sirijskom narodu", istakao je izaslanik Ujedinjenih nacija i Arapske lige.

Snage sirijskog režima ranije juče su, prema rečima aktivista opozicije, helikopterima i tenkovima napale grad Alep, a zapadne zemlje su ranije izrazile bojazan da je na pomolu novi masakr.
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2010
Poruka
242
Turska izvršila vojnu agresiju na Siriju

Izvor: Pres TV / Vaseljenska TV 07. 08. 2012 19:02 |

1-tuska-vojska.jpg

(Ilustracija: Glas Rusije)

Damask / Ankara – Turske vojne snage su, uz podršku oklopnih vozila i helikoptera, izvršile vojnu agresiju na Siriju, u regionu naseljenom Kurdima.

Više od 100 turskih vojnika naoružanih toplotnim raketama i savremenim naoružanjem ušlo je danas u grad Džarabluis u kurdskom regionu Kobani. Kontingent turskih vojnika se navodno vratio u svoje baze nakon sat vremena. U međuvremenu, turski mediji su javili da je oko 40 turskih vojnika ostalo u Siriji.
Portparol kurdske milicije u pograničnim gradovima Kobani i Efrin optužio je turske snage da snabdevaju oružjem i municijom sirijske teroriste koji se bore protiv sirijske vojske. Tursko ministarstvo inostranih poslova je demantovalo da je turska vojska ušla u Siriju.

Prošle sedmice, turska vojska je organizovala tenkovske vežbe u okrugu Nusaibin, na samo dva kilometra od granice sa Sirijom.

En-Bi-Si Njuz je takođe izvestio da su 31. jula skoro dva tuceta (24) MANPAD sistema isporučena teroristima u Siriji od strane Turske.

Opozicione stranke u Turskoj osudile su mešanje Ankare u unutrašnje stvari Sirije. Lider Republikanske narodne partije upozorio je vladu prošlog meseca da se sa svojim agresivnim stavom prema Siriji uvlači u “bliskoistočni mulj“.
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2010
Poruka
242
Pobunjenik u blizini Homsa ubio 16 civila


Izvor: Tanjug | 07. 08. 2012. - 20:40h


Jedan naoružani antirežimski pobunjenik ubio je danas 16 civila u napadu na zgradu u kojoj su u blizini Homsa bili smešteni zaposleni elektrodistribucije, saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava.

- Jedan naoružani muškarac upao je u rezidencijalni objekat Jandar i pucajući nasumično ubio 16 Sirijaca, od kojih su šestoro bili hrišćani, šestoro Alaviti - među njima i direktor objekta - a četvoro suniti - rekao je Romi Abdel Rahman, direktor Opservatorije čije je sedište u Londonu.

Kako je javila Agencija Frans pres, Rahman je precizirao da elektrodistribucija Jandar zapošljava Sirijce, ali i strance, najviše iz Irana i Japana, koji sa svojim porodicama žive u objektu u selu Jandar, oko 30 kilometara udaljenom od centralnog sirijskog grada Homsa.

- Selo i njegova okolina su sunitski - dodao je on.

Većinu sirijskog stanovništva čine sunitski muslimani, dok vladajući klan predsednika Bašara al Asada pripada sekti Alavita, ogranku šiitskih muslimana.

Organizacije za zaštitu ljudskih prava izrazile su bojazan da sirijska pobuna protiv režima, u kojoj je od marta 2011. poginulo više od 21.000 ljudi, sve više poprima sektaški oblik, navodi AFP.
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2010
Poruka
242
Sirija i „obmana po bosanskom scenariju“


Izvor: Nešnal interest / Standard 08. 08. 2012 9:40 | Nikolas Gvozdev
Preveo: Andrej Cvijanović


syria-300x168.jpg

(Foto: Fox News)

Kako će izgledati Sirija posle građanskog rata i vladavine Asadovih?

Žestoke borbe koje se vode u Alepu samo potvrđuju da ni Asadov režim ni opozicija ne očekuju odlučujuću bitku u skorije vreme. Ipak, činjenica je da se nikad neće vratiti stanje koje je vladalo pre početka revolucije. Previše krvi je proliveno da bi se sad dogodila bilo kakva podela vlasti između režima i opozicije. Za to vreme Asad nije dovoljno snažan da jednim udarcem eliminiše revolucionare. Dakle, borbe će se u ratu iscrpljivanja očigledno voditi i dalje, sve dok se ne promeni odnos snaga na terenu.

Jedna od mogućnosti raspleta je da Asad i njegovi saradnici budu pobijeni a da to učine ili opozicione snage ili elementi unutar režima koji bi njegovu glavu iskoristili kao prednost u pregovorima za sopstvene živote. Druga mogućnost je da međunarodna zajednica kreira direktnu intervenciju u kojoj bi sama selektovala borce protiv vlasti i pravila zaštićene zone i za opoziciju i za manjinske grupe koje još uvek podržavaju režim. Međutim, nijedna od ovih opcija nije realna u ovom trenutku.

Verovatnoća da će se na rasplet čekati, opet, ne znači da bi sad trebalo da se prestane sa razmišljanjem o mogućim ishodima u Siriji posle Asada. Važno je i za kreatore politike u Vašingotnu i u drugim prestonicama da se manu onoga što bi moglo da se nazove „obmana po bosanskom scenariju“.

Dok je Jugoslavija pucala po šavovima, „obmana po bosanskom scenariju“ bila je zapravo verovanje da bi razne etničke i sektaške grupe mogle da ostanu lojalne ideji „jedinstvene Bosne“, u kojoj bi državne institucije predstavljale interese svih. Taj stav opstao je čak i kad je na izborima 1990. godine većina građana Bosne glasala za nacionalističke stranke, odnosno za političke snage koje stoje iza međuetničkih marginalizovanih platformi. To je stvorilo uverenje da je zajednički bosanski identitet bio bitniji za Bošnjake jer bi u suprotnom Bošnjak, Hrvat i Srbin zaustavili planove američkih državnika.

Kako bi se izbegao zastrašujući rat, muslimanska Stranka demokratske akcije, Srpska demokratska stranka i Hrvatski demokratska zajednica – tri najveće političke partije u Bosni – shvatile su da moraju da se manu svojih maksimalističkih planova i pronađu kompromis. Alija Izetbegović, Radovan Karadžić i Mate Boban – tri snažna lidera koji su kompromitovali ideju kolektivnog rukovođenja državom – nerado su pristali da u Lisabonu 1992. stvore decentralizovanu bosansku federaciju, podeljenu po etničkim kantonima. Plan, koji su stvorili Lord Piter Kerington, bivši ministar diplomatije Velike Britanije i generalni sekretar NATO, i ambasador Žoze Kutiljero (Portugalija je u tom trenutku predsedavala Evropskom zajednicom) predviđao je centralnu vladu, u kojoj bi se muslimani, najdominantnija grupa, odrekli nekih svojih ideja, dok hrvatske i srpske sredine nisu smele da izvrše secesiju i da se pripoje Hrvatskoj, odnosno Srbiji.

Izetbegović je nevoljno pristao na sporazum jer je on značio smanjenje uticaja koji su Bošnjaci tradicionalno imali još u komunističkom periodu. Srbi i Hrvati su takođe morali da se odreknu ideja zasnovanih na „Velikoj Srbiji“ i „Velikoj Hrvatskoj“ i prihvate teritorijalne kompromise. Niko nije bio posebno oduševljen sporazumom, ali su na njega gledali kao na jedini razuman račin da se spreči totalni rat iako su sukobi već uveliko počeli.

Zapad, pogotovu SAD, takođe nije delio entuzijazam za ovaj sporazum. Neki evropski političari, opsednuti lansiranjem nove „Evropske Unije“, bili su uznemireni promenom društvenih i etničkih kriterijuma u vreme kada su sukobi te vrste već bivali zaboravljeni na starom kontinentu.

Ameriku je takođe uznemiravala primena etničkih principa, posebno podela vlasti na etnički definisane oblasti. Osim toga, tvorci američke državne politike smatrali su lošom ideju da narod bude lojalniji etničkim, verskim i plemenskim idealima nego državnim. S druge strane, bili su zabrinuti da bi Lisabonski sporazum mogao da podstakne etničko čišćenje manjeg obima, budući da je Bosna trebalo da bude podeljena na kantone, pa je problem bio u tome da etnička većina u kantonu može da izbaciti manjine.

Kad je postalo jasno da strane sile neće forsirati poštovanje sporazuma (već da su SAD podržale Bošnjake iako ovi nisu poštovali Lisabonski sporazum), ceo sistem se raspao a rat je počeo u aprilu iste godine. Nasledivši oružje bivše JNA, Srbi su počeli da osvajaju ono što im je u Lisabonu uskraćeno, pa su odbili dalje sporazume iz 1993. i 1994. godine, kad je postojala namera da se oživi isti sporazum. Posle hiljada mrtvih, rat se okončao Dejtonskim sporazumom, u kojem su SAD prihvatile princip etnički zasnovanih jedinica (federacija Hrvata i muslimana nasuprot Republici Srpskoj). To je značilo dogovor koji je, ironično, ostavio Bošnjake sa manje teritorije nego što bi dobili Lisabonskim dogovorom.

Isti taj bosanski scenario ponovljen je 2003. godine, kad su iračke izbeglice rekle Džordžu Bušu mlađem u Beloj kući da ne postoji prava razlika među Kurdima, šiitima i sunitima, već da su svi prigrlili zajednički irački identitet. To je zapravo princip razmišljanja koji su prihvatili pojedinci koji su smatrali da će postsadamovski Irak biti oslobođen tiranije. Godine građanskih sukoba, počevši od 2003, pokazale su koliko su ove pretpostavke bile pogrešne. Slično tome, uprkos retorici kako na trgu Tahir u Kairu nisu bili ni Kopti ni muslimani, već samo Egipćani, realnost u Egiptu posle Mubaraka nalaže da je društveni identitet još uvek relevantno pitanje.

Neki veruju da bi, u slučaju Asadove smrti ili velikog slabljenja moći, različite grupe u Siriji mogle da dopru do opozicije kako bi razmotrile prenos vlasti. Lako bi se mogao predvideti budući sastanak u Istanbulu, gde bi se postavio temelj za zamenu trenutne sirijske republike sirijskom unijom, zasnovanoj na entitetima koji su postojali tokom prvog francuskog mandata (1920-36), uključujući posebne države Druza i Alavita, kao i regionalne kantone oko gradova Alepa i Damaska.

Saudijska Arabija je dovela do kraja građanski rat u Libanu postavljanjem Taif sporazuma 1989. godine. To je u principu sporazum koji je priznao sunitsku dominaciju, ali i institucionalizovao niz mera zaštite za druge grupe, što bi moglo da bude održivo.

Tip sporazuma kao što je bio Lisabonski za Bosnu možda neće zadovoljiti sunitsku većinu u Siriji – koja zbog svoje brojnosti želi da preuzme kontrolu nad celom zemljom – ali ni manjine – koje bi prihvatile manje kantone i manje uticaja u Siriji nakon Asada. Ali, imajući u vidu da se rezultat u Bosni i Iraku pojavio tek posle mnogo godina, postavlja se pitanje da li su Sirijci spremni na takve kompromise, makar nerado?

Dogovor, kakav god da se napravi, zahtevao bi podršku stranih sila – Zapada, Turske, Saudijske Arabije i zalivskih država. Ako se dogovor pojača duž ove linije, on isto tako može biti i nesavršen, što može da minimalizuje probleme koji će se neminovno pojaviti u Siriji posle vladavine Asadovih.

Nikolas Gvozdev, viši urednik u „Nacionalnom interesu“, predaje državnu bezbednost na koledžu ratne mornarice u SAD. Stavovi koje je izneo u tekstu su isključivo njegovi.
 
Natrag
Top