Suicid- hrabrost ili kukavičluk?

Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Što vi mislite o suicidu, je li to hrabar ili kukavički čin?
Postoji li dovoljno dobar razlog i treba li uopće postojati razlog za oduzimanje vlastitog života?
Što mislite o tehnikama samoubojstva, čine li vam se strašnima? Koja je po vama "najbolja" (znam da ovo morbidno zvuči)?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Najbolje su tablete.:yea:Što, jel' se neko interesuje?;)

Dodato posle 3 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Pa mislim da ništa nije dovoljno veliki razlog za suicid, ali imam razumijevanja kada ga neko izvrši zbog teške i neizlječive bolesti, radi prekraćivanja muka. Ne treba moralisati o tome kako je ipak na Bogu da odluči kada će i kako ko umrijeti, ali ja mislim da je prekraćivanje muka bolesnicima kojima ionako nema pomoći, humani čin i da je 5 minuta patnje manje velika stvar. Zbog toga podržavam i eutanaziju kao humani metod prekraćivanja muka.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Što vi mislite o suicidu, je li to hrabar ili kukavički čin?
Pa sam čin jeste hrabrost ali i bežanje od problema, znači i kukavičluk.
Poznavao sam dvoje samoubica. Prvi samoubica je bio ženskog pola, znači ona , pričala mi je svoje iskustvo u trenutcima pijanstva - Prvo je pokušala da se ubije pijući lekove, pa joj je bilo užasno, lupanje srca, brujanje u ušima , teskoba (u smislu mučnine) a ne može da se pomeri, posle je navodno pokušavala da se obesi ali su je na vreme spasili . Na kraju se raznela bombom.
Drugi samoubica je svima govorio da će izvršiti samoubistvo ali mu niko nije verovao. Međutim na žalost pošto mu je prvi pokušaj bio uspešan nije nam ispričao svoja iskustva.
Sve u svemu ako mene pitate za savet nemojte pokušavati sa lekovima, mislim da je pištolj najbolje sredstvo. Mada je mučno posle počistiti.
Da ne ispadne da propagiram samoubistvo - ono što ću napisati nije baš neka mudrost ali koliko god život bio nepodnošljiv bolji je nego nikakav.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Da, ljekovi mogu da zataje, ali je zato dobro samom sebi otkinuti glavu mačetom. To sigurno uspjeva.:)
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Samoubistvo nije kukavičluk, samoubistvo nije ni hrabrost. Na samoubistvo se odlučuju ljudi koji imaju problema sa kojima ne znaju da se nose. Zbog toga im je potrebna naša pomoć da shvate kako samoubistvo nikada nije rešenje problema. Uvek vredi živeti i sve je stvar toga kako se postavimo prema životu, odnosno načina na koji razmišljamo. Ako se uzme u obzir da postoje ljudi bez ijednog uda koji žive ispunjen život, ako se uzme da postoje ljudi koji su izgubili cele porodice pa i dalje žive dovoljno srećnim životom, onda je jasno da ne može postojati nešto zbog čega bi vredelo sebi oduzeti život.

Smatram da jedini izuzetak možemo napraviti kod ljudi koji su smrtno bolesni i koji se, zbog bolesti, nalaze u teškoj agoniji.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Često sam razmišljala o temi samoubojstva, onako hipotetski.

No, prije par mjeseci dogodilo mi se nešto što me malo približilo toj temi. Iznenada sam doživjela, pojednostavljeno, upalu živca na desnoj strani lica. Medicina to svrstava u jednu od najjačih boli koju netko može doživjeti. Meni je postalo jasno i zašto.
Patila sam danima, a lijekovi nisu pomagali. Pokušala sam raditi sto drugih stvari, misliti na nešto drugo, ali intenzitet boli je bio toliki da su svi pokušaji bili uzaludni. U tim trenucima shvatila sam zašto netko počini suicid.
To nije autodestrukcija, ljudi to ne čine da bi sebi oduzeli život. Oni to čine jer vide da je to jedini izlaz iz njihovih muka i problema. Prisutna je jedna misao: "Samo da prestane..."
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Poštujem svako mišljenje, ali ipak mislim da kada se neka osoba odluči za takav čin, da prekine svoj život, mora da postoji veliki razlog,takođe osobe koje pokušaju da izvrše samoubistvo a ipak u tome ne uspeju, iskreno ne žele da se ubiju već jednostavno ne znaju drugačije da iskažu da im je potrebna pomoć i da imaju problem, i netreba ih kriviti i govoriti kako samo druge sramote i da su kukavice, već im treba pomoći.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nagon za životom je sastavni dio svake normalne ličnosti i svakog normalnog uma. Podjedanko je, valjda, izražen i kod ljudi i kod životinja. To je neko automatsko, neko instiktivno ponašanje cjelokupnog organizma. Kada se neko odluči da sam sebi oduzme život, po meni, u takvim trnucima nije normalan. Njegov um ne funkcioniše normalno - iz bilo kojih razloga. Prema tome, tu se ne može govoriti ni o nekoj hrabrosti niti kukavičluku, nego o netipičnom stanju uma.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Kada se neko odluči da sam sebi oduzme život, po meni, u takvim trnucima nije normalan. Njegov um ne funkcioniše normalno - iz bilo kojih razloga.

O ovome sam dosta razmišljala i nisam baš sigurna da je tako... :thinking:
Prvo, možda bismo trebali odvojiti suicid i pokušaj suicida. Postoje impulzivni ljudi koji će se pokušati ubiti, a još ih uvijek smatramo normalnima. Generalno, postoje takvi i koji će ubiti druge, što je onda poznato kao zločin iz afekta.
 
Natrag
Top