Sting & The Police

Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Gordon Sumner, poznatiji kao Sting, dobio je svoje umjetničko ime po crno-žutom prugastom džemperu u kojem je nastupao. Majka mu je bila klasično obrazovana pijanistica i od nje je naučio svirati klavir, no jazz i gitara su bile njegova prava ljubava. Sting je odrastao u Newcastleu, gdje je u početku radio kao učitelj, no ubrzo seli u London gdje počinje svirati kao profesionalni glazbenik. Uskoro ga je primjetio američki bubnjar Stewart Copeland, koji ga je uvjerio kako je rock glazba pravi put kojim treba krenuti. Tako su 1977. godine su njih dvojca zajedno s britanskim gitaristom Andyem Summersom oformili legendarne The Police.

thepolice.jpg


Njihova popularnost počinje s rock-reggae pjesmom 'Roxanne'. Pjesma je napisana kao molba prostitutki, no zabranjena je od strane BBCa. Upravo zahvaljujući toj cenzuri, pjesma postaje hit. The Police su uskoro objavili i svoj prvi album pod nazivom 'Outlandos D'Amour', za izdavačku kuću A&M. Albumi 'Regatta De Blanc', 'Zenyatta Mondatta' i 'Ghost in the Machine' objavljeni su nedugo zatim, s najmanje jednim velikim hitom na svakom albumu. 1983. godine izlazi album 'Synchronicity', na kojem se nalazi hit 'Every Breath You Take' s kojim su si The Police osigurali mjesto u pop povijesti. Nakon trijumfalne turneje, Sting odlučuje da je bend postigao sve što je mogao. Na vrhuncu popularnosti bend prestaje postojati.

thepolice1.jpg


Stingova solo karijera nije ništa manje uspješna. Njegov prvi album 'Dream of the Blue Turtles' nastao je pod utjecajem jazza i prodan je u platinastoj nakladi. Na njemu su se našli hitovi 'If You Love Somebody Set Them Free', 'Love Is the Seventh Wave' i 'Fortress Around Your Heart'. Sting i njegov novi bend krenuli su na veliku turneju na kojoj nastaje dvostruku live album 'Bring on the Night', objavljen 1986. godine. Te godine se Sting ponovno sastaje sa grupom the Police, iz čega je nastala i nova verzija njihove pjesme 'Don't Stand So Close To Me'.

stinginmorocco.jpg


1987. Sting objavljuje novi album 'Nothing Like the Sun', s hitovima 'We'll Be Together' i 'They Dance Alone'. Te godine se aktivno uključujuje u asocijaciju Amnesty International, uz pomoč koje pokreće brojne kampanje za zaštitu okoliša, a posebno prašuma u Brazilu. Povodom te aktivnosti, 1988. godine izlazi posebna, španjolska verzija albuma 'Nothing like the Sun' (Nada Como el Sol).

Album 'Soul Cages' iz 1991. donosi hit 'All This Time', a album 'Ten Summoner's Tales' iz 1993. godine donosi hitove 'If I Ever Lose My Faith In You' i 'Fields of Gold'. Oba albuma osvajaju Grammy nagrade. Krajem te 1993. godine, Sting i njegovi kolege Rod Stewart i Bryan Adams, zajedno snimaju pjesmu 'All for Love' za film 'Tri Mušketira' i pjesma istovremeno postaje hit broj jedan. Godinu dana kasnije izlazi Stingov 'best off' album 'Fields of Gold: The Best of Sting'.


Na albumu 'Mercury Falling' iz 1996. godine, Sting nastavlja medidativno raspoloženje, na kojem tada 45-godišnji umjetnik razmišlja o starenju i o svojoj smrtnosti. Album 'Brand New Day', hvaljen od strane kritike, pojavljuje se 1999. Na albumu Sting spaja različite glazbene svjetove: alžirske i bossa nova utjecaje, funk, francuski rap, jazz i gospel i okružuje se glazbenicima kao što su Stevie Wonder, James Taylor, Branford Marsalis, Chris Botti i Cheb Mami.


sting_playing_bass_guitar_lit.jpg


Sa željom da stvori nešto intimno i osobno, poput ljubavnog pisma ili pisma zahvale obožavateljima, Sting 2001. godine objavljuje album '... All This Time'. Album je sadržavao pjesme koje je Sting izvodio na turneji 2000.- 2001., ali na drugačiji način, uz nov i svjež dodir. Album je snimljen u Stingovoj kući u Tuscani u Italiji, gdje je također snimljen i album 'Brand New Day'. Tamo je bend vježbao 8 dana, kako bi 11. rujna 2001. nastupio uživo pred malobrojnom, izabranom publikom koju su činili prijatelji i obožavatelji. Na sam dan koncerta, upravo u trenutku kada se razmatrao popis pjesama i kada su kamere bile pripremljene za internet prijenos, stigle su tragične vijesti o napadu na World Trade Centar. Sting je u šoku shvatio da večer ne može proteći onako kako je planirano, no ipak je zajedno s bendom odlučio izaći pred 200 okupljenih ljudi. U znak poštovanja prema žrtvama napada, Sting je odlučio da će samo pjesma 'Fragile' biti emitirana u izravnom prijenosu, a cijeli koncert i album '... All This Time' posvetio je svim onima koji su izgubili svoje živote toga dana u New Yorku.

Od tog trenutka Sting je pokušavao odgonetnuti značenje toga bezumnog čina: 'Morao sam se zapitati o poziciji sebe kao autora', kaže Sting, 'O čemu ja pišem? Nisam posebno želio pisati o toj situaciji, ali kada pogledam pjesme koje sam napisao nakon toga, sigurno je da postoji veza. Nešto se događa u ljudskom duhu i svi smo s tim povezani, bili mi Amerikanci, Britanci ili dio Islamskog svijeta. Povezani smo s energijom u svijetu i moramo otkriti koja je to energija'.




Izvor: Gitare.info
Pripremila: Dubravka Jerković




The Police - Diskografija:

(1978) Outlandos d'Amour
(1979) Reggatta de Blanc
(1980) Zenyattà Mondatta
(1981) Ghost in the Machine
(1983) Synchronicity



Sting - Diskografija:

stingy.jpg



[video=youtube;k3EmA-eJPxs]YouTube - Sting & The Police - Roxanne[/video]


[video=youtube;SUYI7kIR0S4]YouTube - Sting - It's Probably Me (Feat. Eric Clapton)[/video]​
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Imao sam kartu za njihov koncert, ali sam na kraju morao da odustanem od koncerta. Cuo sam dosta komentara ljudi koji su bili da nisu mnogo zadovoljni, cak i da im je bilo dosadno. Ipak mislim da i ovaj bend vredi videti uzivo. Ima nekoliko pesama ovog benda koje volim da cujem. Iskreno, odavno neku od njih nisam pustio da slusam.

Jedna od meni omiljenih

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Fragile

If blood will flow when flesh and steel are one
Drying in the colour of the evening sun
Tomorrow's rain will wash the stains away
But something in our minds will always stay
Perhaps this final act was meant
To clinch a lifetime's argument
That nothing comes from violence and nothing ever could
For all those born beneath an angry star
Lest we forget how fragile we are


On and on the rain will fall
Like tears from a star like tears from a star
On and on the rain will say
How fragile we are how fragile we are

On and on the rain will fall
Like tears from a star like tears from a star
On and on the rain will say
How fragile we are how fragile we are
How fragile we are how fragile we are






Najlepsa pesma na svetu...
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
12.04.2010
Poruka
591
Gordon ima fantastican glas ali teksovi pesama mi se vise svidjaju sad,kao solo pevac
Nisam ih skoro slusala ali evo jedne od par pesama koju sam nekad imala na listi....

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Gordon ima fantastican glas ali teksovi pesama mi se vise svidjaju sad,kao solo pevac

To je po nekom opštem mišljenju jedna od najvećih transformacija na muzičkoj sceni na bolje. Sting kao deo The Police i Sting kao solo izvođač (autor) su bukvalno nebo i zemlja, i tekstualno i muzički. The Police nisam nikad nešto preterano slušao (osim onih par najpoznatijih pesama), a Stinga slušam često sa velikim uživanjem. :)


 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
12.04.2010
Poruka
591
To je po nekom opštem mišljenju jedna od najvećih transformacija na muzičkoj sceni na bolje. Sting kao deo The Police i Sting kao solo izvođač (autor) su bukvalno nebo i zemlja, i tekstualno i muzički. The Police nisam nikad nešto preterano slušao (osim onih par najpoznatijih pesama), a Stinga slušam često sa velikim uživanjem. :)


Vidis,ja sam cak mislila da i dalje imam onih cetiri,pet albuma od The Police...ostale su mi samo neke pesme u 'nerazvrstano' :) .Imam onu jos uvek 'Every Breath you take' :)
Ali da,Sting je sada totalno druga prica,fantasticne su mu pesme,sto ti kazes,sa uzivanjem se slusaju yes3

 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tito,hvala za temu,moram ovako... :)

Takodje su mi draze njegove pesme koje je solo radio.Rekla bih da je prilicno slobodno eksperimentisao,da se nije drzao jednog pravca...


 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Sa grupom "Police" susrela sam se davnih '80-ih. Potpuno su zarazno delovali na mene. "Zaplenila" sam drugarici dve kasete koje je od nekoga dobila a nije ih ni preslušala, tako da sam danima samo menjala i okretala.
Stingovu solo karijeru pomno sam pratila od samog početka. Još jedan vrlo kompletan umetnik. Sjajan u onome što radi i danas.
Da ne bih ponavljala ono što ste već postavili, evo još nekih meni dragih pesimica...



 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064

Dodato posle 10 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top