LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Gusjenice se mogu naći samo u izboju kojem je vršak tek počeo venuti, a u osušenom izboju može se naći samo hodnik jer je gusjenica već prešla u drugi izbojak. Leptiri se javljaju u svibnju. Gusjenice druge generacije rjeđe napadaju izboje, a češće se ubušuju u plodove; na mjestima gdje se dodiruju 2 ploda ili plod s listom,izgrizaju meso plodova, bušeći sve do koštice, a hodnike pune izmetom.Na izlaznom otvoru ploda vide se obično nakupine smole. Leptiri odlažu jaja na grane i tek izlegle gusjenice zadnje generacije ne čine štete nego se zapredu u pukotinama kore, gdje prezime ili se ciklus ponavlja.
anarsia_lineatella.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ima 2 generacije godišnje. Suzbija se odrezivanjem i spaljivanjem zaraženih vrškova izboja čim se opazi njihovo venjenje, a prije nego što pocrne, zimskim prskanjem uljanim organofosfornim sredstvima uništavaju se male gusjenice moljca, no ta mjera ne koristi protiv savijača.Krajem travnja ili početkom svibnja treba u mladim zasadima, u kojima se ne smije dopustiti veće oštećenje izboja, provesti tretiranje insekticidima protiv moljaca (suzbijanje se smatra potrebnim ako je zaraženo više od 5 % izbojaka).
Tretiranja treba ponavljati nekoliko puta, čim insekticid izgubi djelovanje. Ako je zasad stariji, nije potrebno tako rano početi s upotrebom insekticida, jer štete na izbojima ne mogu biti velike. U takvim zasadima se zaštićuju samo plodovi, srednje i kasno zrele sorte. Tačan rok suzbijanja utvrđuje se na osnovu praćenja leta leptira pomoću feromona. Prag odluke neki smatraju ulov od 10 leptira za sedam dana.
Obično tretiranje počinje krajem lipnja i ponavlja se prema potrebi, vodeći računa o karenci insekticida u odnosu na berbu plodova. Primjenom velikih količina feromona ometa se kopulacija zbog zbunjivanja mužjaka. Zadovoljava i primjena insekticida na osnovi Bacillus thuringiensis.
Za kemijsko suzbijanje ovog štetnika,najčešće se koriste insekticidi,kao i kod savijača.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Breskvin savijač (Cydia molesta)


Breskvin savijač je vrlo značajan štetnik ove voćne vrste,koji se pojavljuje i na jabuci.Za razliku od jabučnog savijača,koji ima dvije generacije,breskvin savijač ima tri,pa čak u nekim slučajevima i četiri generacije.Insekt prezimi u obliku larve u čahuri u pukotinama, ispod oštećene kore stabla, u biljnim ostacima na zemljištu (obično su to mjesta na kojima se korov utvrdio), u stabljikama korova, otpacima na zemljištu, kutijama i raznim drugim predmetima u blizini, odnosno bilo gdje nađe pogodno mijesto da se skloni i da prezimi. Larve počinju da izlaze otprilike u vrijeme kada breskva ulazi u fenofazu balončića.
Grapholita_molesta.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Pojavljuju se tokom dva mijeseca, a najintenzivniji let prve generacije ovog insekta je krajem svibnja i početkom lipnja. Ženka polaže jaja na površini lista, peteljci ploda i u kori drveta. Za izleganje jaja je u prosjeku je potrebno 7 dana (min. 4).

Larve prve generacije se “ubušuju” u mlade terminalne ljetoraste i samo mali broj larvi napada plod. Oštećenja na ljetorastima postaju vidljiva tek 10 – 14 dana nakon napada i veoma su slična oštećenjima izazvanim štetočinom breskvinog crvotočca. Terminalni ljetorasti se lome i poprimaju “mlitav” izgled (kao zastavica) jer larve u potpunosti izjedu unutrašnjost ljetorasta. Za čitav ciklus, počev od polaganja jaja pa do pojave odraslih insekata potrebno je oko 6 nedjelja, minimalno 24 dana pri toplijim vremenskim uslovima.
Druga generacija odraslih jedinki se pojavljuje početkom srpnja. Oštećenja koja ova generacija ostavlja za sobom vidljiva su na grančicama i plodovima. Simptomi na plodovima uključuju pojavu smolotočine i izlučevina insekta koje ostavljaju defikacijom.
Treća generacija se pojavljuje u kolovozu, a nastavlja da se izleže pred kraj rujna. Ova posljednja “ljetna” generacija pričinjava najveću štetu jer ulazi u plod upravo u vrijeme berbe. Većina larvi iz ove generacije se ne razvije u imago već formira kakun-čahuru u kojoj će da prezimi. Suzbijanje se provodi insekticidima,kao i kod jabučnog savijača.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Voćne osice


Ovo je grupa štetnika koja se pojavljuje periodično,dakle u vrijeme cvijetanja voćaka,a štete prave njihove ličinke na tek zametnutim plodovima.Najznačajnije su crna i žuta šljivina osica,te kruškina i jabučna osica.
Šljivine osice prezimljavaju preko zime u tlu,odakle odrasli oblici izlijeću u proljeće,pred sam početak cvatnje šljiva.Svoja jaja odlažu u listiće čaške cvijeta(oko 40-ak).Nakon 1-2 tjedna iz jaja izlaze pagusjenice koje se ubušuju u plodiće,gdje izgrizaju sjemenke,što izaziva opadanje plodova.

Hoplocampa_minuta.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Veoma je bitno,prilikom suzbijanja šljivine osice,na vrijeme utvrditi pojavu njenog leta i polaganja jaja.Šljivu obavezno treba tretirati svake godine protiv osice,a u vrijeme pupanja i cvatnje pregledavati listiće čaške. Jabučne osice kukulje se krajem zime ili u rano proljeće.Kukuljice su jajolikog oblika,svijetlo-smeđe ili bijele boje,veličine od 4-8mm,a nalaze se u tlu,ovisno o lokalitetu,na dubini od 5-35cm.
Hoplocampa_flava.jpg
Odrasli oblici su dužine 6-8mm,ženke su nešto veće od mužijaka.Glava im je žućkasta,s izraženim crno-smeđim ticalima i tamnim očima.Krila su pokrivena sitnim tamnim dlačicama.Gornja strana tjela je gotovo crna i sjajna,a trbušna strana je žućkasto-narančaste boje.Ličinka je svjetlo-žućkaste boje s tamnijom glavom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Odmah nakon cvatnje,tek izlegle ličinke izjedaju kožicu mladog ploda u obliku spiralne površinske grizotine,a stvaraju ga gusjenice najmlađeg razvojnog stadija,što značajno smanjuje tržišnu vrijednost ploda.Obično takav plod nema drugih oštećenja od osice.Naknadno se ličinke osice ubušuju u plodove veličine oraha.Tako napadnuti plodovi imaju imaju s vanjske strane bušotinu I crvljivi su.Ličinke izjedaju unutrašnjost,uključujući i sjemeni zametak,a na površini je vidljiv crvenkasto-smeđi izmet.Jedna gusjenica može na takav način uništiti do 5 plodova.
images

Odrasli oblici osice pojavljuju se tokom cvatnje,a prvo se pojavljuju mužjaci,pa nakon njih,ženke.Hrane se polenom cvijeta.Ženke svoja jaja odlažu u plodnicu tek otvorenih ili poluotvorenih cvijetova.Rok suzbijanja: najčešće krajem cvatnje
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prag odluke:
1. u stadiju roza balona postavlja se bijela ploča 20 x 30 cm na 1 ha (pred početak cvatnje) u krošnju, na visinu 1,0-1,8 m.
=> 30 osica / na ploči / do kraja cvatnje (slovenski model)
Osice suzbijamo nekim od slijedećih insekticida:
CHROMGOR 40 EC-u koncentraciji od 0,075-0,1%
ROGOR 40 EC-u koncentraciji od 0,075-0,1%
ZAGOR EC-u koncentraciji od 0,075-0,1%
DIREKT SC-u koncentraciji od 0,015-0,025%
FASTAC 10 SC-u koncentraciji od 0,015-0,025%
DECIS 2,5 EC-u koncentraciji od 0,03-0,05%
CALYPSO SC 480-u koncentraciji od 0,02%
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Trešnjina muha (Rhagoletis cerasi)


Trešnjina muha je najznačajniji štetnik te voćke,koji osim trešnje napada i višnju,te izaziva crvljivost ploda,koje time gubi na svojoj kvaliteti.
Kukuljica prezimi u tlu,u površinskom sloju od 3-5cm,te nakon što temperatura tla poraste iznad 10 stupnjeva,kukuljica završava svoju preobrazbu u odraslu muhu.Odrasle muhe hrane se slatkim sokom biljke,a svoja jaja odlažu u plodove koji su počeli dozrijevati.Jedna ženka odloži od 20 do 80 jaja,čiji razvoj traje 6 do 10 dana,no iako u jednom plodu može biti veliki broj jaja,najčešče se razvije samo jedna ličinka,koja se hrani tim plodom i dopire do koštice.
Rhagoletis_cerasi01.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Razvoj te ličinke traje dvadesetak dana,te se ona nakon toga spušta na zemlju,gdje se kukulji,te na proljeće opet iz kukuljice izlazi odrasla muha.
clip_image005.jpg

Suzbijanje ovog štetnika vršimo primjenom insekticida sa što kraćom karencom,buduči da su optimalni rokovi zaštite u vrijeme zrenja plodova.Održavanje tla,proljetna i jesenja obrada,svakako pogoduju uništavanju kukuljice,pa se ono smatra obaveznim,kao preventivna mjera zaštite.Odrasle muhe suzbijamo postavljanjem ljepljivih traka,odnosno,otrovnih mamaca.
 
Natrag
Top