LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Mediteranska voćna muha (Ceratitis capitata)


Mediteranska voćna muha prvenstveno napada voćne vrste čiji su plodovi mekane i slatkaste konzistencije kao što je to slučaj kod agruma, smokava, bresaka i nektarina. U svijetu se bilježe štete i na stolnim kultivarima vinove loze. Štetnik čini ogromne štete na plodovima koji za 10-tak dana potpuno propadaju i gube na tržnoj vrijednosti. Sve to dovodi do otežanog plasmana voća pa je značaj pravodobnog uočavanja muhe i njenog adekvatnog suzbijanja od velike važnosti.Štete koje čini mediteranska voćna muha u nasadima nisu male ni zanemarive pa je od iznimne važnosti poznavanje biologije i morfoloških karakteristika štetnika.
325.400x400.jpeg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Odrasla muha je žutosmeđe boje, sa žutim poprečnim prugama na prozirnim krilima. Muha je duga 4-5 mm, a raspon krila iznosi 8-11 mm. U stanju mirovanja muha uvijek drži krila parcijalno otvorena. Ličinka je blijedožute boje, zašiljena tijela dugog 7 mm. Savijanjem tijela u luk te naglim ispružanjem ličinka se odbacuje od podloge. Ličinke se pak razvijaju iz jaja koje ženke odlažu u skupinama od po 10-20 komada u površinskom dijelu ploda. Nakon nekoliko dana (2- 3) ličinke izlaze iz jaja i prodiru dublje u plod. Za 10-15 dana ličinka završava svoj razvoj nakon čega napušta plod da bi se na koncu kukuljila u tlu. Stadij kukuljice traje 10-20 dana nakon čega izlazi nova generacija muha, što znači da se ciklus ponavlja. Iako u nekim klimatima ima čak 16 generacija ovaj štetnik u nas ima 4-5 generacija. Ličinke se nalaze u plodu bliže površini koja je mekanija tako da se mogu ustanoviti pipanjem. Međutim, puno važnije je napomenuti kako napadnuti plodovi već za 7-10 dana potpuno propadaju, podložni su truljenju i na koncu otpadaju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
medfly6.jpg

Zaštita voćnih vrsta od voćne muhe dosta je otežana. Prije svega, najvažnije je pratiti let odnosno pojavu muhe, što se obavlja primjenom žutih ljepljivih ploča i lovnih posuda s različitim mamcima.Dobra preventivna mjera u manjim voćnjacima je skupljanje i uništavanje napadnutih, otpalih plodova čime znatnije smanjujemo zarazu muhom. Ipak, u praksi se najčešće koriste kemijski pripravci na osnovi dimetoata, triklorfona te u novije vrijeme insekticidi za tretiranje dijela nasada tj. krošnje uz dodatak atraktanta (Buminal). Posebno treba istaknuti pripravak SUCCESS BAIT (spinosad + atraktant solulys) koji ima izuzetno dobro djelovanje na mediteransku voćnu muhu a koristi se u dozi od 50-100 ml/stablu ili 20-25 l/ha. Karenca na agrumima iznosi svega 4 dana.
Spomenimo još kako su u nekim zemljama izvrsni rezultati postignuti ispuštanjem sterilnih mužjaka koji se ispuštaju u prirodu i koji konkuriraju normalnim mužjacima. Ali, da bi bilo učinka, ispuštanje se mora provoditi planski i organizirano na način da odnos sterilnih prema normalnim mužjacima iznosi 25:1.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Smokvin medić (Ceroplastes rusci)


Crna nakupina na plodovima,lišću i granama smokve je posljedica prisutnosti smokvine štitaste uši ili smokvina mediča, koja obilno luči mednu rosu na kojoj se razvijaju gljivice čađavice. Ponekad na stablima smokve ima toliko medne rose da ona kapa na tlo, odnosno na ono što se nalazi ispod stabla smokve. Mnogi vlasnici smokava, posebno oni koji imaju smokve ispred kuće ili ispred vikendice i ljeti hladuju ispod njih, sjetit će se koliko imaju problema sa smokvinim medičem. Svakog ljeta mnogi se tuže i pitaju kako se mogu riješiti te štitaste uši. Premda većina njih tu štitastu uš ne doživljavaju kao štetnika koji će uništiti stablo smokve ispod kojeg uživaju u hladovini, oni smokvin medič više doživljavaju kao onečišćivača garderobe, odnosno stola, stolica, stolnjaka ili nečeg drugog što se u ljetnim mjesecima može naći pod smokvom ispred obiteljske kuće ili vikendice.
Ceroplastes-rusci_P021377_TTrilar.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Smokvina štitast uš je vrlo karakterističnog izgleda, pa ju je veoma lako razlikovati od ostalih vrsta štitastih ušiju. Uš je s gornje strane prekrivena voštanom tvorevinom ili štitom koji je izgrađen od devet pločica, od kojih je centralna najveća i osmerokutnog je oblika, a oko nje je raspoređeno osam manjih četverokutnih pločica koje su trapezastog oblika. Smokvin medič prezimi kao ličinka drugog stupnja na grančicama smokve. U proljeće, ne pomičući se s mjesta na kojem je prezimila, ličinka započinje intenzivan porast do odrasle forme i tada pričinjava najveće štete. Osim iscrpljivanja stabala zbog oduzimanja velike količine hranjivih tvari koje se nalaze u usisanom soku, uš izlučuje veliku količinu medne rose na koju se naseljavaju gljivice čađavice zbog čega je smanjena asimilacijska površina napadnutih stabala.Sredinom svibnja dolazi do pojave odraslih oblika. Ženke uši su veoma plodne, naime ženka ispod štita može odložiti 1000 – 1500 jaja. Ličinke se pile sredinom lipnja i odlaze na lice lista. Kasnije, kada se formiraju plodovi, manji broj ličinki prelazi na njih. U to su vrijeme ličinke veoma lagane te ih vjetar nosi na susjedna stabla smokve.Pred jesen ličinke napuštaju list i odlaze na grančicu gdje prezime.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Smokvin medič je sigurno najveći štetnik smokve. Kada se javi u prenamnoženju, a što se dešava pojedinih godina, dolazi do sušenja dijelova stabla ili potpunog propadanja stabla smokve.Pored smokve, smokvina štitasta uš može napasti agrume, vinovu lozu i neke vrste ukrasnog drveća i grmlja. Propadanje stabala smokve zbog sve češćeg i jačeg napada smokvine štitaste uši u velikoj mjeri pridonose sve toplije zime. Naime, ranijih godina zime su bile mnogo hladnije, temperatura se je često spuštala ispod 4°C, pa i niže zbog čega je u velikoj mjeri dolazilo do redukcije brojnosti ličinki smokvine štitaste uši. Kako se smokvin medič rijetko suzbija kemijskim sredstvima, a zime su dosta tople, to se uš sve više namnožava i ugrožava gajenje smokve.
Suzbijanje smokvine štitaste uši obično se obavlja zimi, dakle u vrijeme mirovanja vegetacije uporabom uljnih organofosfornih insekticida,premda se uši mogu uspješno suzbijati i tijekom vegetacije u vrijeme pojave ličinki.No, kako je smokva u vrijeme vegetacije vrlo osjetljiva na mnoge insekticide preporučljivo je da se suzbijanje uši vrši tijekom zime.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Žilogriz (Capnodis tenebrionis)


Žilogriz je najopasniji štetnik,koji se pojavljuje u nasadima koštićavih voćaka,izazivajuči ogromne štete,čak i propadanje cijelih nasada.Mnogi su krajevi ostali bez voćaka upravo zbog žilogriza.Žarišta su zaraze stara,obamrla stabla trešanja,bresaka i drugih koštićavih voćaka.
images
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Žilogriz kao odrastao kornjaš dug je 2-3 cm. Tijelo je crne boje bez sjaja. Dio iza glave je hrapav i prekriven bjeličastom prevlakom koja se vremenom skida, zbog čega kod starijih kornjaša nedostaje. Ličinka je bijele boje bez nogu, topuzastog izgleda, tj. najšira je u području prvog grudnog segmenta a onda se naglo sužava prema kraju tijela. Kada odraste, može biti dugačka oko 7 cm.Štetnik prezimi kao odrastao kornjaš ili kao ličinka. Obično se početkom ožujka imago aktivira i odlazi na biljke okolne makije, gdje se zadržava dok ne prolistaju koštičave voćke. Nakon toga napušta makiju i prelazi na voćke. Jedno vrijeme hrani se peteljkom lišća koštićavih voćaka,a onda dolazi do kopuliranja, nakon čega ženka odlaže jaja.Ženka jaja odlaže na koru donjeg dijela stabla ili plitko u tlo do 35 cm udaljenosti od debla,gdje odloži oko 95 % jaja, a ostala jaja odloži u tlo na udaljenost do 1 m.Mjesto na koje ženka odlaže jaja potrebno je poznavati zbog provođenja djelotvorne, a ujedno i ekonomične zaštite. Iz odloženih jaja tijekom ljeta dolazi do izlaska ličinki koje se kreću prema korijenu gdje se ubušujuispod kore.Znaci napada uočavaju se tek pošto ličinke pričine određenu štetu. Napadnuta stabla se postupno suše i na kraju propadaju.Što je napadnuto stablo mlađe, to prije dolazi do njegovog propadanja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Suzbijanje
Žilogriz se može suzbijati primjenom različitih mjera: mehaničkih, agrotehničkih i kemijskih. Sve navedene mjere imaju preventivni karakter. Mehaničko suzbijanje se sastoji u skupljanju odraslih kornjaša ili u sprečavanju ženki da jaja odloži u neposrednu blizinu voćaka odnosno na prizemni dio stabla. U tu svrhu donji dio stabla i tlo oko njega prekriva se crnom PVC folijom koja se prekrije tlom ili se preko nje stavi PVC mreža s okcima promjera do 2 mm. Od agrotehničkih mjera češća površinska obrada, a posebno navodnjavanje doprinose smanjenju napada žilogriza.Kemijske mjere suzbijanja koriste se za suzbijanje odraslih kornjaša u vrijeme njihove ishrane s peteljkom listova, primjenom pripravaka: Confidor, Boxer, Chromorel D,Rotor, Mospilan, ili nekog drugog koji ima slično djelovanje.Ličinke se suzbijaju primjenomzemljišnih insekticida(Dursban G-7,5, Volaton, Geocid– samo za stabla koja nisu u rodu) rasipanjem oko voćaka u promjeru do 1 m oko debla s tim da se insekticid unese plitko u tlo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Breskvin moljac (Anarsia linatella)


Ovo je još jedan u od štetnika,koji uzrokuju štete u nasadima bresaka.
Prva generacija breskvinog moljca buši izboje, a ostale su uglavnom štetnočine ploda.
Vrlo često oštećuje šljivu, rjeđe jabuku, trešnju. Uzročnik je "crvljivosti" ploda. Prezimi kao sasvim mala gusjenica na granama i u proljeće postaje aktivan prije savijača.
Prvo se hrani u pupoljcima, a kasnije se ubuši u vrškove izbojaka breskve i iz jednog izboja može preći u drugi i tako oštetiti 4 – 6 izboja. Napadnuti izboji počinju venuti, lišće na njima žuti, a konačno se sasvim osuše i pocrne.
V001_6_12.gif
 
Natrag
Top