Sta se desava.....

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne bih se baš mogao složiti sa svim što si ovdje rekao o korelaciji između pravoslavlja i hrišćanstva, odnosno, pravoslavlja i Hristovog hrišćanstva. Hrišćanstvo inače u sebi sadrži mnogo toga što je preuzeto iz starih religija, pa i paganstva, pa prema tome, to u sebi imaju i sve varijnte hrišćanstva; Možda je Martin Luter pokušao da to ispravi, ali ni on nije do kraja uspio u tome. Sve ono što si nabrojao što u sebi sadrži pravoslavlje, a što odstupa od Hristovog učenja,
manje-više se upražnjava i u katoličkoj varijanti hrišćanstva.
S druge strane, kada govorimo o odstupanjima od Hristovog učenja i prvobitne varijante hrišćanstva, interesantno je pitanje zašto se prvoslavna varijanta naziva ortodoksnom? Otkuda potiče takav naziv i radi čega? Odgovor na ovo pitanje može biti samo jedan. Pravoslavlje je ostalo pri nekoj starijoj varijanti hrišćanstva, za razliku od drugih koji su se "modernizovali". A da li je i ta starija varijanta bliska Hristovom učenju, sasvim je drugo pitanje.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ne znam, ja nemam utisak da je paganizam nastao uz hriscanstvo. Citajuci Isusove reci, ja ne vidim paganizam. Verujem da je paganizam dosta kasnije unet u hriscanstvo kada je i nastalo pravoslavlje. A zasto ga zovu "ortodox"? Salis se :) Pa zar to vec nije jasno na ovom forumu? :)
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ja bih se vratio temi , mada mi nije baš jasno koja je tema .
Danas postoji nekoliko dogmatskih pitanja gde postoje razlike između Katoličke i Pravoslavne crkve sve ostalo nisu dogmatska razmimoilaženja i stvar su dogovora.
Ono što opterećuje odnose između ove dve crkve je istorija , čije asocijacije stvaraju animozitet i podsvesni otpor bilo kakvom zbližavanju. Naime nepoverenje je još uvek veliko i kad je reč o nekom zbližavanju, (ne ujedinjenju) treba početi malim koracima . Uslov svih uslova za bilo kakve pregovore i dogovore je odustajanje Vatikana od misionarenja i pokatoličavanja pravoslavnih. Svakako zbližavanje i saradnja treba da se odvija i sa drugim verskim zajednicama - Islamskoj , protestantskoj itd.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Tema je: Šta se zbiva! Prema tome, ovdje se može govoriti o svim zbivanjima koja su nekome interesantna i, naravno, da su to pitanja religijskog karaktera, jer je ovo PF Religija.
A ovo o čemu govoriš - razlike među crkvama i njihovim dogmama, to stoji i teško je povjerovati da će se nekada o tome dogovoriti. Glavna razlika, ona na kojoj je nastala konačna podjela hrišćanstva, je dogma o Svetom duhu. Kada su zapadni teolozi još u IX vijeku počeli propovijedati da Sveti duh ne ide samo od Oca, nego i od Sina (Filiokve) i kada je na njihovom saboru, kojim je predsjedavao Karlo Veliki, takva dogma konačno usvojena, čime se odstupilo od dogovora utvrđenog na Vaseljenskom saboru u IV vijeku i tkz. Nikejskog simbola vjere, počeo je konačni razdor ozmeđu onih koji su prihvatili novu dogmu i onih koji to nisu htjeli, odnosno, počela je podjela na zapadnu i istočnu varijantu hrišćanstva, do koje je, kao što se zna, konačno došlo u XI vijeku.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
196
Prvo, i u davna vremena se smatralo da je Zemlja jedna ploca a ne da je okrugla. Pa kada su pokusali to da ospore, smatralo se jeresom. Ali se kasnije ustanovilo da su bili upravu. Svaki put kada se nesto novo pojavi, neka mamina maza to nazove jeresom jer se plasi promena. Svi zele promene i usklicu ali ih se zapravo svi plase.
Drugo, Pravoslavna crkva je mozda crkva koja je najvise odstupila od Hristovog ucenja. Hristovo ucenje se nalazi u Bibliji. Pravoslavna crkva i njeno ucenje i njene dogme su preuzete od pagana tako da najmanje to ucenje sadrzi Hristovo ucenje. Pravoslavlje je olicije mesavine paganizma i hriscanstva ali nije cisto Hristovo ucenje. Ne poznajem dovoljno katolicizam ali verujem da je dosta blizi Hristu a za neke protestante sam siguran da su blizi Hristu nego li Pravoslavna crkva. Ne moramo da se lazemo i zaglupljujemo. Pa Pravoslavna crkva krsi dve Bozije zapovesti direktno: Zapovest "Ne gradi lika....." i zapovest o "Svetom danu". Ne moras me ubedjivati u suprotno, pa se i ne trudi da to uradis. Pravoslavlje je obicaj par naroda i narodnosti i predstavlja njihovu veru ali to nije cisto hriscanstvo i Hristovo ucenje - samo sadrzi neke njegove delove ali se u osnovi poziva na paganizam. Slavljenje slava, proglasavanje odredjenih ljudi Svecima, Sveti oci, nedelja kao sveti dan itd. Sve su to paganski obicaji preuzeti kako bi se veliki broj ljudi privukao Hristu. Tu je i nestala osnova Hristovog ucenja pa zbog toga i mnogo pravoslavaca uopste i ne razume hriscanstvo.

Dodato posle 3 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Pravoslavlje ti je hriscanska sekta.

Ja ne znam ni kako da odgovorim na ovoliku kolicinu gluposti...neko ko veruje u covecju nepogresivost ti ima vise veze sa Hristom koji nam je doneo pokajanje radi naseg spasenja.?..jer verovanje da si nepogresiv je direktan rezultat greha gordosti koji je prvi-satanski greh....i kao takav negira potrebu pokajanja...dakle negira bas ono sto je Hrist doneo ljudima da bi se spasavali...jer ako nema svesti o grehu,nece biti ni pokajanja...a kad nema popkajanja,nema ni Pricesca Svetim Tajnama,pa onda nema ni spasenja..sto se tice kakve veze oni imaju sa Hristom pogledaj kakva su im dela kroz istoriju-neke sam nabrojao u nekom prethodnom postu da se ne ponavljam.....sto se tice ikona u Hriscanstvu evo nesto o tome:
цитат:
Стари црквени писци казују, да је свети Лука, одазивајући се побожној жељи ондашњих хришћана, први живописао икону Пресвете Богородице са Богомладенцем Господом Исусом на њеним рукама, и то не једну него три, и донео их на увид Богоматери. Разгледавши их, она је рекла: Благодат Рођеног од мене, и моја, нека буду са овим иконама.

Свети Лука је исто тако живописао на даскама и иконе светих првоврховних апостола Петра и Павла. И тако свети апостол и еванђелист Лука постави почетак дивном и богоугодном делу - живописању светих икона, у славу Божију, Богоматере и свих Светих, а на благољепије светих цркава, и на спасење верних који побожно почитују свете иконе. Амин.

Текст преузет из књиге: Преподобни Јустин Ћелијски, "ЖИТИЈА СВЕТИХ"

Ikona je grcka rec i znaci slika. Na ikonama Crkva predstavlja: Gospoda Isusa Hrista, Bogorodicu, andjele i svetitelje. Postovanjem ikona mi proslavljamo one koji su na njima i ozivljavamo uspomenu na njih. Kao sto iz ljubavi, postovanja, podsecanja i uspomene cuvamo slike svoje rodbine i prijatelja, tako je slicno i sa ikonama svetitelja. Ikone su spomenici religioznih velikana, spomenici koji nas podsecaju na njih i njihov rad; vrlo jako sredstvo za religiozno-moralni zivot, jer bude zivu uspomenu na njih i njihova dela koja zagrevaju, odusevljavaju, izazivaju i vuku da ih podrazavamo.

Gledajuci ikone secamo se poboznog zivota onih koji su na njima predstavljeni, i to nas pobudjuje da se ugledamo na njih i da i mi ispunjavamo hriscanske vrline kao i oni, i nagone na topliju i usrdniju molitvu. Istina je da se covek moze moliti i bez ikona, ali one bolje zadovoljavaju ljudsku prirodu, jer je covek sastavljen iz duse i tela, pa mu je potrebno nesto vidljivo da bi u njemu izazvalo predstavu nevidljivog i stvorilo vece molitveno raspolozenje. Svete ikone su kao otvorena knjiga iz koje se uce svi, a posebno neuki. Sveti Jovan Damaskin kaze: "Ikona je kao ucitelj za proste, koji ne znaju citati, a knjiga za pismene; ona govori pogledu, koliko rec sluhu. Ikona je kao knjiga ... koja nam pomaze da se setimo dela Bozijih i svetitelja njegovih". Zato ikone treba postovati. A postujemo ih ako ih stavljamo u hramove, kuce i druga mesta; ako im se klanjamo; ako ih celivamo; kadimo i svece pred njima palimo.

Ikone u Starom zavetu:

Upotrebu i postovanje svetih ikona potvrdjuje Sveto pismo. Sam je Bog zapovedio Mojsiju da nacini kovceg zaveta, koji je bio vidljiva slika prisutnosti nevidljivog Boga, presto Njegov, i da nacini dva zlatna heruvima na kovcegu i da izveze takodje dva heruvima na zavesi koja je delila svetinju od svetinje nad svetinjama. I Solomon kada je podigao hram, postavio je dva heruvima na kovceg zaveta i mnoge na zavesama i zidovima.

U Novom zavetu...

U Novom zavetu jos jasnije je potvrdjeno postovanje ikona. U hriscanstvu od pocetka ikone su u postovanju i u upotrebi. Ovo potvrdjuju mnogi spomenici iz prvih vekova hriscanstva. Po predanju, koje je priznao Sedmi vaseljenski sabor, sam Spasitelj je poslao svoj nerukotvoreni lik edeskom caru Avgaru. Ikone se nalaze na zidovima u katakombama, pecinama, mucenickim grobnicama i drugim mestima gde su se skupljali hriscani na molitvu. O upotrebi i postovanju ikona svedoce mnogi sveti oci i ucitelji crkve.

Jeres ikonoboraca...

I pored tolikih svedocanstava o postovanju ikona, bilo ih je koji su se protivili tome. Iz istorije Crkve poznato je da je borba protiv ikona trajala, sa prekidom, vise od sto godina. Inicijatori borbe bili su vizantijski carevi, a motivi su bili razni. Medju samim bogoslovima bilo je i takvih koji nisu bili saglasni sa upotrebom, a narocito postovanjem ikona. I monofiziti su bili protiv postovanja ikona. Da se utvrdi ovo misljenje uticali su muhamedanci i pavlikijani, koji su u postovanju ikona videli idolopoklonstvo. Ikonoborci su se pozivali na drugu zapovest Boziju i spise starih crkvenih pisaca koji su bili neprijatelji ikona. Borbu protiv ikona poceo je car Lav III Isavrijanac izdavanjem edikta 726. godine. Jos zescu borbu nastavio je car Konstantin V Kopronim. No, kada je na presto dosla carica Irina, ona sazva 787. godine u Nikeji Sedmi vaseljenski sabor. Odlukom ovog sabora ne samo da je dozvoljeno, nego je i korisno i Bogu ugodno upotrebljavati ikone i postovati ih. Postovanje se ne odnosi na materiju od koje je ikona izradjena: drvo, zlato, boja i dr., vec na lik koji je predstavljen na njoj. Posle smrti carice Irine pocela je ponovo borba protiv ikona. Vodili su je carevi Lav Jermenin, donekle Mihailo II i Teofilo. Kada umre car Teofilo, na presto stupi njegova zena Teodora, umesto maloletnog sina Mihaila. Ona ukide borbu protiv ikona i sazva sabor u Carigradu 842. godine. Na ovom saboru osudjeni su ikonoborci i svecano proklamovani zakljucci Sedmog vaseljenskog sabora. Prve nedelje uskrsnjeg posta ikone su trijumfalno unete u crkve. Slaveci pobedu nad neprijateljima ikona odluceno je da se, radi uspomene, ta nedelja slavi svake godine kao Nedelja pravoslavlja. Pored carica Irine i Teodore velika zasluga za ovu pobedu pripada Sv. Germanu, patrijarhu carigradskom, Sv. Jovanu Damaskinu, Nikiforu ispovedniku, patrijarhu carigradskom i Sv. Teodoru Studitu, a narocito monasima koji su bili veliki pobornici postovanja ikona.

(Preuzeto iz: Dogmatika, Knjiga II, V. Rakic)

Hristos se ovaplotio...


Svete ikone jesu i umetnicka dela i spomenici kulture i opstecovecansko kulturno nasledje, ali i mnogo vise od toga: one su dokumenta hriscanske vere, vere u tajni i neprolazni smisao i bogolikost lika ljudskog, hristolike licnosti Svetitelja kao istinskih ljudi. Prvi takav istinski ljudski Lik projavio je sam Hristos. Dostojan je nase ljubavi i postovanja umetnicki lik na svetim ikonama, kroz koji se vidljivo ispoljava neprolazna lepota i dostojanstvo u licnosti covekoljubivog Gospoda Hrista kao Bogocoveka i takodje neprikosnovena vrednost i lepota neprolaznog hristolika u licnosti coveka. Svete ikone nam na vidljiv nacin projavljuju tu bogolikost i hristolikost, tj. ono sto coveka upravo i cini covekom - divnom i bogolikom zivom licnoscu, vrednom i sposobnom za vecnu lepotu, za vecni istinski zivot u ljubavi sa Bogom i sa drugim ljudima. Ljudsko bice je po svome stvaranju i naznacenju bogoliko i bogopodobno i upravo je zato Sin Boziji i postao covek, ovaplotio se i ocovecio, da bi licno pokazao i u Sebi projavio bogolepotu coveka kao najmilijeg stvorenja Bozijeg, naznacenog za vecnog prijatelja i sina Bozijeg. Svete ikone, u hramovima i po domovima, stalno nas vidljivo podsecaju na tu istinu covekoljublja Bozijeg i bogolikosti ljudske. Kao sveti umetnicki likovi, pred kojima sa ljubavlju i postovanjem stojimo, posmatramo ih, molimo se, crkvene ikone nas liturgijski uzvode ka svetom Prvoliku i Prvoobrascu - Hristu i proslavljenim na nebu Svetim ljudima, kako je to rekao Sv. Vasilije Veliki.

(Preuzeto iz: Duhovnost pravoslavlja, jeromonah Atanasije)

Oros vere Sedmog vaseljenskog sabora

...Mi se drzimo neizmenjivo svih crkvenih nama zavestanih pisanih i nepisanih predanja, od kojih je jedno i izobrazavanje ikonickog zivopisa, jer je saglasno istoriji jevandjelske propovedi, radi potvrdjivanja istinitog i ne prividnog ocovecenja Boga Logosa ... Da se paralelno sa znakom Casnog i Zivotvornog Krsta postavljaju casne i svete ikone, koje su odgovarajuce uradjene od boja i mozaika i drugog materijala, u svetim Bozijim crkvama, na svestenim sasudima i odezdama, na zidovima i daskama, u kucama i po putevima; i to: ikonu Gospoda i Boga i Spasa naseg Isusa Hrista, Preciste Vladicice nase Svete Bogorodice, Cesnih Andjela i svih Svetih i Prepodobnih ljudi. Jer ukoliko se ove stalno posmatraju u likovnim izobrazenjima, utoliko se i oni koji ih gledaju pokrecu ka zeljenju i podrazavanju samih originala. I da se ovima odaje celivanje i pocasno poklonjenje, ali ne i istinsko sluzenje po veri nasoj, koje prilici samo Bozanskoj Prirodi, nego da kao sto znaku Casnog i Zivotvornog Krsta i Svetim Jevandjelima i ostalim svestenim posvetama, tako i u cast ovih cinimo prinos kadjenja i svetlosti, kao sto je to bio pobozan obicaj i u drevnih hriscana. Jer, cast koja se odaje ikoni (liku) prelazi na Original (prvolik), i ko se poklanja ikoni, poklanja se licnosti onoga koji je na njoj naslikan...

Beseda o pravoj veri Svetog Save iz 1221. godine

"Klanjamo se i postujemo i sa ljubavlju celivamo svecasnu ikonu covecanskog ovaplocenja Boga Slova (Hrista), pomazanog Bozanstvom i ostavseg nepromenjenog, tako da onaj koji je pomazan verom smatra da na ikoni vidi samoga Boga, Koji se javio u telu i sa ljudima poziveo. Klanjamo se i cast odajemo i ikoni Presvete Bogorodice, i ikonama svecasnih Bozijih Svetitelja, uzdizuci oci duse nase ka Prvoobraznom Liku i uznoseci um nas na neshvatljivo i neizrecivo".
 
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
196
ako ti nije dovoljno ono sto sam ti postavio kao objasnjenje nekih svetih otaca o toj temi onda zaista nemam sta vise da ti dodam...zao mi je ako ti to nije dovoljno...izvoli pa pridruzi se u ikonoboracku jeres....ko da ti nije dovoljna steta za tebe i samo ostajanje van Crkve....usput,napravi razliku izmedju Novog i Starog Zaveta...u Novom Zavetu se sam Bog javio na zemlji i jevandjelist Luka je prvi koji je naslikao ikonu Hrista i Bogorodice a njegovo jevanjdelje jeste u Bibliji..... nedelja se slavi zato sto je Hrist Vaskrsao u nedelju a Vaskrsenje predstavlja osnovu hriscanstva....to samo uostalom i ne krsi zapovest:sest dana radi a sedmi dan odmaraj...
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ja ne vidim da su ikone nesto lose. Los moze biti samo odnos prema njima. Same ikone su sasvim lepe. Daju fizicku lepotu crkvi pa mi nekako i crkva bez njih nije potpuna. Ali Sveti Oci su Sveti Oci i oni predstavljaju pravoslavlje. Biblija je nesto drugo. Citati Svete Oce je jedno a proucavati Bibliju je nesto sasvim drugo. Nadovezujem se na tvoju pricu o tome kako je pravoslavlje ocuvalo Hristovo ucenje. Mozda ga i jeste ocuvalo ali ga je mnogo i izmenilo jer da nije, niko ne bi citao Svete Oce, vec bi svi citali Boziju rec - Bibliju.

Ali sve to nije ni vazno. Ja ne citam ni Bibliju :)
 
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
196
Postavio sam konkretno pitanje o tome kad se patrijarh Pavle susreo sa papom , međutim na to mi nije odgovoreno . Odgovoreno mi je brutalnom tiradom i bujicom gluposti i propagande. A ovi klipovi kao da gledam RTS devedesetih (ni danas nije puno bolji). Samo šteta što niste Komrakova uzeli kao spikera pošto je izgubio posao na RTS-su.
Ovi klipovi su puni kontradiktornosti , poluistina i laži , kao i svaki propagandni materijal .
Prvo se kaže kako je CIJA postavila papu Vojtila i kako ona upravlja papom a onda se valjda zaboravilo na tu rečenicu pa se u drugom delu govori kako papa postavlja vladare (suverene). Možeš misliti papa postavlja predsednika . To bi bilo isto kao kad bi rekli da naš patrrijarh postavlja predsednika Srbije. Pa papa više nije u mogućnosti da postavi predsednika Hrvatske (jer njihov pulen izgubi na izbrima) a da ne pričamo o Britaniji , Americi, Rusiji , Kini , Indiji itd. Naravno ja ne negiram veliki uticaj Katoličke crkve.
Onda se mešaju masoni i Papa . Priča se o nekakvom zajedničkom udruženju - evo postavljam pitanje kada i gde su se masonske lože i katolička crkva ujedinile i kada su masoni prihvatili papu ka vrhovnog poglavara . Nemojte mi samo pominjati - Opus Del koja je ogranak katoličke crkve i nemaju nikakve veze sa masonima.
Onda , se govori kako je Grčka Pravoslavna crkva masonska što po njima znači prokatolička ( kao da su to iste stvari) i da je njihov Patrijarh prihvatio papski kalendar . Ako je Milanković papa onda je to zaista papski kalendar.
U jednom momentu intervjuiše se uvaženi književnik (istina niko ne zna šta je on napisao) gospodin Momor lazić . Da podsetim, to je čovek koji je lansirao sumanutu priču o dvojnicima Sadama Huseina , zapravo kada su Amerikanci uhvatili Sadama, on Lazić je tvrdio da to nije pravi Sadam već jedan od njegovih dvojnika a da pravog nikada neće uhvatiti. Naravno Sadam je omastio konopac i o nikakvim dvojnicima tu nema govora. E sad mi treba da verujemo jednom takvom čoveku.
Kroz ove klipove kao i kod svih propagandnih materijala provejava jedana atmosfera mističnosti , jedno razotkrivanje koje će ozariti naše duše , gde ćemo progledati i videti veliku urotu koja nam preti. A ustvari sve što je rečeno a ima dodirnih tačaka sa istinom to već sve znamo. Znamo za njihove misionarske ciljeve. Znamo da papu smatraju izaslanikom boga na zemlji . Znamo njihovu želju za širenje uticaja, na kraju, na njihov potsvesni kranji cilj (koji je neostvariv) obnovu zapadnog rimskog Carstva koje bi se prostiralo i na istok ,gde bi papa bio neprikosnoven. Sve se to zna tako da u klipovima nema ničega novog .U pitanju je jedna propaganda prelivena paranoičnom slika sveta, preterivanjem i podsticanjem elementarnih instikata opstanka , gde se reaguje burno i gde nema mesta ni razumu (razumevanju) ni ljubavi što je osnov hrišćanstva.Ta paranoja se najviše ogleda u sintagmi tajni Katolik , koja se može odnositi na bilo kog sveštenika SPC koji ne prihvata sulude samoizolacionističke tendencije ove sekte.Ova sintagma se već odnosi na sve sveštenike Grčke i Rumunske Pravoslavne Crkve . Znači klipovi su huškački, usmereni protiv svakog miroljubivog rešenja i dijaloga.
Nemam vremena da analizram baš svaku izrečenu glupost, ali interesuje me jedna stvar . Ajd što mrzite papu i Katolike, zato postoje izvesna istorijska opravdanja, ali što mrzite protestante? Zašto ste pre par godina napali i izviždali Aglikanskog velikodostojnika zajedno sa našim Patrijarhom, da možda i Anglikanci nisu Katolici ?
Na samom kraju, isključujem se iz ove teme jer već postoji na drugom mestu.

Ne razumem kako ti nije odgovoreno?Pa vladike iz SPC a u cije ime i sa cijim blagoslovom su otisle u Ravenu i potpisale onaj dokument??!!ako to nije bilo po blagoslovu Patrijarha,zasto onda nisu razreseni jer su u tom slucaju napravili ogroman prekrsaj?pa zamisli koja bi ludnica ispala da je licno Pavle otisao tamo i to potpisao?Pa koja je onda svrha 10 vekova odbijanja Pravoslavne crkve nekakvog laznog mira i ljubavi sa katolicima...pa ne radi se to zbog mrznje prema ljudima vec zbog mrznje prema jeresi...zar hoces da kazes da ovi sada bolje znaju od svih Svetih otaca Crkve kroz istoriju ukljucujuci i Svetog Savu?oko cega se oni to mire sa katolickom crkvom?i ujedinjuju?oko cega?Oko pravilnog ispovedanja Vere uoblicene na Vaseljenskim saborima sigurno ne...pa oko cega onda?druga stvar...najveca podvala je sto su ubedili ljude kako su to neke "razlicite veroispovesti"...nisu...to su sve JERESI!to nije uvreda vec cinjenica!i sve te "veroispovesti",do jedne,su nastale iz te katolicke jeresi..pa i protestantizam...niko nije ispovedao Veru vec je svako po svojoj pameti govorio:"ja znam kako treba..." i tako pravio sve novije i novije jeresi...da ih je zanimao Hrist i spasenje sve sto je trebalo jeste bilo da se uhvate u kostac sa svojom gordoscu kao osnovom svih zala i da prime Veru kakva jeste Duhom Svetim na Vaseljenskim saborima oblikovana...a protiv jeresi se moras boriti i osudjivati ih...i ako ne zele da se vrate onom ispovedanju Vere,nema oko cega da se "ujedinjujemo"....iz poslanice apostola Pavla Galatima:..."6. Čudim se da se od Onoga koji vas pozva blagodaću Hristovom, tako brzo odvraćate na drugo jevanđelje,

7. Koje nije drugo, samo što vas neki zbunjuju i hoće da izvrću jevanđelje Hristovo.

8. Ali ako vam i mi ili anđeo s neba propovijeda jevanđelje drukčije nego što vam propovijedasmo, anatema da bude!

9. Kao što smo već rekli, i sada opet velim: ako vam neko propovijeda jevanđelje drukčije nego što primiste, anatema da bude!....

Znaci ne mozemo se zezati sa pravilnim ispovedanjem vere i to opravdavati nekim trulim kompromisima pod parolom"ljubavi medju ljudima"..jer je to siguran put ka stradanju za vecnost...a u tome nema nikakve ljubavi....vec naprotiv...

Dodato posle 15 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Ja ne vidim da su ikone nesto lose. Los moze biti samo odnos prema njima. Same ikone su sasvim lepe. Daju fizicku lepotu crkvi pa mi nekako i crkva bez njih nije potpuna. Ali Sveti Oci su Sveti Oci i oni predstavljaju pravoslavlje. Biblija je nesto drugo. Citati Svete Oce je jedno a proucavati Bibliju je nesto sasvim drugo. Nadovezujem se na tvoju pricu o tome kako je pravoslavlje ocuvalo Hristovo ucenje. Mozda ga i jeste ocuvalo ali ga je mnogo i izmenilo jer da nije, niko ne bi citao Svete Oce, vec bi svi citali Boziju rec - Bibliju.

Ali sve to nije ni vazno. Ja ne citam ni Bibliju :)

Pa svako treba da cita Bibliju...ali citati i pravilno rasudjivati nije isto.....za pravilno razumevanje onoga sto tamo pise potrebno je da se zadobije Blagodat Duha Svetog....a to su imali Sveti Oci...zato se i oslanjamo na njihovo tumacenje stvari...i koliko istrajavamo u Veri bivaju nam mnoge stvari sve vise jasne....zbog tako olakih shvatanja Vere i tumacenja Biblije po svojoj pameti(i rusenju Pravoslavlja...) danas sa Bogoslovskog fakulteta i izlaze nekakvi teolozi koji ne vide nista sporno ni u Darvinovoj teoriji o evoluciji (koja je direktno suprotna prvoj knjizi o postanku sveta u Bibliji) niti vide ista sumnjivo u tome sto licna dokumenta sadrze broj tri sestice i sto se krsteno ime coveka menja za neki broj u njima i sto kao bar kodovana roba uokvirena tim trima sesticama se zavode u neki super kompjuter pod nazivom zver...(sto predstavlja direktno ostvarivanje reci iz Otkrovenja Jovanovog koje je poslednja knjiga Biblije).....znaci ne zanima ih ni pocetak ni kraj...pa kjoga ce oni bilo sta da pouce takvi?i cemu?i sto je najgore...to onda nije od skoro jer je to isto i njih neko tako naucio i sa takvim "znanjem" (Verom?) ih nazvao teolozima...ili ne daj Boze-svestenicima??! :???:
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.02.2010
Poruka
164
Ja bih se vratio temi , mada mi nije baš jasno koja je tema .

Tema je da je jedna osoba morala da ode ne svojom voljom sa ovog foruma jer je lazni pravoslavci danima nisu ostavljali na miru jer je zilot. I pokusavali da tu istu osobu na svakom cosku ovog foruma ispljuju i prozivaju najvise sto mogu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top