Sta je Sabat i da li Hriscani treba da ga drze.

Da li Hriscani ne smeju nista da rade subotom

  • Hriscani smeju i mogu da rade subotom sta god pozele

    Votes: 3 60,0%
  • Hriscani Ne smeju da rade subotom

    Votes: 0 0,0%
  • Hriscani mogu subotom da lece ,ali ne smeju da rade

    Votes: 0 0,0%
  • Hriscani mogu subotom samo da poucavaju Biblijom .

    Votes: 0 0,0%
  • Hriscanima je nesto dozvoljeno,a nesto nije dozvoljeno da rade subotom

    Votes: 2 40,0%
  • Hriscani imaju crveno slovo subotom -pravoslavni kalendar

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    5
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Možda si ti upravu, možda joj i trebamo sve vjerovati. Možda ću i ja postati EGWist, ako mi navedeš prihvatljivo objašnjenje zašto je onda lagala da je bila ovisnica. Jer od svega ovoga što ti navodiš da je pila, ne može se postati ovisnik, i to teški ovisnik, kako ona opisuje svoje ovisničke muke.

Pa ne radi se tu bukvalno o "ovisnosti", vec sam objasnio. Bolovi koje ona pominje pojavljuju se i pre i nakon prestanka konzumacije "sirceta". Ti bolovi su postojali od ranije, odnosno lose zdravstveno stanje..

Ja ne znam zasto ti insistiras da su bolovi posledica apstinencijske krize? I da se pojavljuju tek nakon uzimanja pica?

Pogledaj sta o tome kaze njen muz:

"Tijekom protekle godine dana gospođa White je, u tri ili četiri navrata, osjećala veliki umor i slabosti u jutarnjim satima.."

Sta dalje kaze:

"Kako bi ublažila te mučne slabosti ona je odmah nakon ustajanja uzimala jedno jaje s malo čistog domaćeg vina.."

Znaci to stanje slabosti i bolova koje je osecala, postojalo je i pre uzimanja ovih sredstava. Tj. ona je ta sredstva i koristila da bi sebi ublazila tegobe!


Nakon sto je prestala to uzimati, bolovi i slabost su se vratili. Sasvim je logicno da se to desi.. A "ovisnost" koju pominje nije bukvalno ovisnost o supstanci, nego je to ovisnost koju svako moze razviti ako korosti lek koji mu pomaze. Na primer neces ti postati ovistan o samom medikamentu protiv bolova, na supstancu, vec ces postati ovistan o efektima koje taj lek stvara, jer ti olaksava tegobe..

Ona nije zelela biti ovisna ni o jednom leku, pogotovo ne ako on sadrzi alkohol.

Ti si preuvelicao stvari.. Niko ne kaze da sad trebas postati Egwist, samo ova tvoja zapaznja po svemu sudeci nisu tacna..

 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Po svemu sudeci Stvarnoslap veruje u reinkarnaciju.
Jer to moze biti jedno od objasnjenja njegovog navodnog znanja da je Ellen White bila zavisnik o alkoholu.
Mozda je bio njen licni kucni ljubimac, pas, ili kanarinac, ili neka druga spodoba.
Mozda je bio njena licna kucna pomocnica, ili bastovan.

A ne bih me cudilo kada bi izjavio da je on reinkarnacija James Whitea - njenog supruga, ili cak reinkarnacija same Ellen White.

Drugo moguce objasnjenje je - da je on zavisnik o alkoholu, ili u gorem slucaju o nekim drogama, jer je obuzet ludilom laganja.

Necemo se vredjati. Evo ni ja se ne mogu sloziti s konstatacijom da je bila alkoholicar, ali necu upotrebljavati ostre reci..

Na kraju krajeva, ako neko popije po koju to je ok, ako je umereno. Vino je itekako korisno za zdravlje. Ja ne podrzavam ni fanatizam nekih adventista koji tvrde da je EGW zabranjivala alkohol. Ne nije! Ona je samo ucila umerenost, nije zabranjivala alkohol niti osudjivala onog koji ponekad popije po malo vina.. To se vidi iz njenih tekstova..

Kasniji fanatizam nekih adventista nema veze s onim o cemu je ona pisala..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisam uputio ni jednu uvredu, vec sam napisao da je mozda on zavisnik o alkoholu, ili cak mozda na drogama zbog njegovog ponasanja.

Piti po jednu kasicicu vina sa jajetom ujutru radi slabosti ( kako sama svedoci Ellen White ), nije alkoholizam, ni ovisnost o alkoholu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Nisam uputio ni jednu uvredu, vec sam napisao da je mozda on zavisnik o alkoholu, ili cak mozda na drogama zbog njegovog ponasanja.

Piti po jednu kasicicu vina sa jajetom ujutru radi slabosti ( kako sama svedoci Ellen White ), nije alkoholizam, ni ovisnost o alkoholu.

On se uhvatio za simptome kao da oni dokazuju apstinencijsku krizu, a previdja da je ona imala te simptome i pre upotrebe sirceta (ili sta god da je pila).

Drugo uhvatio se za rec 'ovisnost', kao da to uvek znaci - ovisnost o supstanci.. Supstanca ne mora imati negativno dejstvo na telo - moze imati i pozitivno, ali ce osoba ipak misliti da je ovisna, jer bez toga ne moze da funkcionise!

Dakle, kada EGW kaze da je ovisna, to ne znaci da je u pitanju ovisnost o samoj supstanci u negativnom smislu!

Postoje razliciti tipovi ovisnosti. Coveku nesto pomaze, pa se na to navikne i ne moze vise bez toga.. Slicno je kod leka. To nije klasicna ovisnost..

Nadam se da sam bio jasan..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
On se uhvatio za simptome kao da oni dokazuju apstinencijsku krizu,

Ne može se imati sve simptome apstinencijske krize, a da čovjek ne apstinira od nekog opijata o kojemu je ovisan - alkoholu, drogi ili nekim lijekovima koje uzimaju duševni bolesnici.

Postoje razliciti tipovi ovisnosti. Coveku nesto pomaze, pa se na to navikne i ne moze vise bez toga.. Slicno je kod leka. To nije klasicna ovisnost..

Točno, eno i ja gore napisa da čovjek može postati ovisnik i o nekom lijeku, točnije, ovisnik o nekoj supstanci koji lijek sadrži. I da, ovo nije "klasična ovisnost", ako pod klasičnom ovisnošću podrazumjevaš samo ovisnost o alkoholu i drogama, ali apstinencijska kriza u pravilu je jednako teška kao i kod ovih koje ti nazivaš klasičnima. Međutim, u našoj priči ovo je nebitno, jer Ellen White nigdje nije spominjala medikamente (lijekove) vezane uz svoju ovisnost. Zato ću ja ponoviti ono što je nedvojbeno - Ellen White je bila ovisnica, po vlastitom njenom priznanju, i po težini apsinencijskih muka, koja sama vrlo teškima opisuje, može se reći da je bila "teška ovisnica". A o čemu je bila ovisnica, briga mene, nego se iz čitave njezine priče može zaključiti da je to bio alkohol, jer se nigdje ne spominju klasične droge niti lijekovi o kojima je mogla postati ovisna.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Ne može se imati sve simptome apstinencijske krize, a da čovjek ne apstinira od nekog opijata o kojemu je ovisan - alkoholu, drogi ili nekim lijekovima koje uzimaju duševni bolesnici.

Moze!

Ako naglo prestanes da uzimas lek za srce, na primer beta blokator, mozes da dozivis sok, jer ti taj lek usporava otkucaje. Tvoj organizam se navikao na manji broj otkucaja na nizi pritisak, pa ako naglo prekines, pritisak se poveca, glava te boli, osecas lupanje srca, brzo se zamaras itd..

Zato se unos medikamenta postepeno smanjuje! Da ne bi doslo do soka po telo!

Isti je slucaj i ako prestanes da uzimas nesto sto je poboljsavalo cirkulaciju, sprecavalo bolove, vrtoglavicu i sl.. Organizam se navikne!

Sve to ne znaci da si ti postao zavistan o samoj supstanci, kao da tvoje telo ne moze bez te supstance, vec na njeno dejstvo..

Isti slucaj je i ovde. Njeno telo se naviklo na supstancu, a to ne znaci da je susptanca imala negativni ucinak i da je ona postala ovisna o njoj.. Mogla je prestati da je uzima kad god pozeli, to nema veze sa klasicnom zavisnoscu..

Točno, eno i ja gore napisa da čovjek može postati ovisnik i o nekom lijeku, točnije, ovisnik o nekoj supstanci koji lijek sadrži

Ne! Kada je u pitanju lek, covek ne postaje ovistan o samoj supstanci koju taj lek sadrzi, vec na efekte koje ta supstanca ima na telo..

U slucaju ovisnosti na lek dakle, ti nemas potrebu za ukusom mirisom i sl.. Nista te ne vuce da uzimas tu susptancu, i zato se ne mozes predizirati, jer ti telo ne trazi da ga konzumiras!

Zato je ovde rec o potpuno drugacijoj vrsti ovisnosti, i to nije klasicna ovisnost kao kod droge, gde si ti ovistan o mirisu, ukusu, gde ti telo uvek trazi "jos"..

Ona kada pominje "ovisnost" misli upravo na ovu drugu vrstu ovisnosti. Ona se nije navukla na "ukus, miris i sl.." niti joj je telo trazilo "jos"..

Nije Slape svaka ovisnost ista, da bi ti uvek mogao porediti to sa ovisnoscu od droge ili alkohola..

Ona jeste bila ovisna, ali na efekte koje je ta supstanca imala na njeno telo, tj. supstanca joj je pomagala da ublazi bolove i druge tegobe! Kada je to prestala da uzima, bolovi su se vratili, i to u mnogo vecem obimu nego ranije.. Objasnio sam zasto se to desava, to nije posledica "apstinencijske krize" (alkoholne krize), vec posledica reakcije tela, koje dozivljava sok, to se desava kod svakog leka ako naglo prekines terapiju!

Ellen White je bila ovisnica, po vlastitom njenom priznanju, i po težini apsinencijskih muka

Onda je po tvojoj definiciji svaki pacijent koji koristi beta blokatore (lekove za srce) "teski ovisnik"! Jer i on dozivljava ovo gore opisano (jos i gore) nakon naglog prestanka upotrebe leka!

Medjutim, medicina uopste ne klasifikuje te pacijente kao "ovisnike", iako ce ti svaki od njih reci da je "ovistan o leku"!

Da, svaki ce ti od njih reci da je "ovistan"!

I sad samo zato sto je rekla da je "ovisna" i opisala svoje muke, ti si nju automatski svrstao u kategoriju "teskih ovisnika"?

Ne moze tako!

Onda moras i sve ostale koji koriste beta blokatore (lekove za srce), mozda i nekog iz svoje rodbine da svrstas u kategoriju "teskih ovisnika"!

Ti si sve ovde pobrkao Slape..

A o čemu je bila ovisnica, briga mene, nego se iz čitave njezine priče može zaključiti da je to bio alkohol, jer se nigdje ne spominju klasične droge niti lijekovi o kojima je mogla postati ovisna.

Niti se pominju droge, niti opijati, nista drugo osim alkohola. A prema kolicini, ona nije mogla biti "teska ovisnica".

Samo zato sto je neko upotrebio rec "ovistan" i opisao muke, ne znaci da je on "teski ovisnik". Muke koje je dozivela nakon prestanka upotrebe "male kolicine alkohola", mozes doziveti i nakon prestanka upotrebe nekog leka koji ti olaksava tegobe..

Ti ipak mislis da je ona bila "teska ovisnica" , ali ja ne nalazim takve elemente ovde.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Sve to ne znaci da si ti postao zavistan o samoj supstanci, kao da tvoje telo ne moze bez te supstance, vec na njeno dejstvo..

"Nije šija nego vrat". Ni ovisnici o heroinu nisu ovisni o bijeloj boji heroina, ili o njegovoj praškastoj formi, nego su ovisnici o djelovanju koje heroin izazove u njihovom mozgu i tijelu općenito.

Zato je ovde rec o potpuno drugacijoj vrsti ovisnosti, i to nije klasicna ovisnost kao kod droge, gde si ti ovistan o mirisu, ukusu, gde ti telo uvek trazi "jos"..

Upravo je obrnuto. Kod "klasične" ovisnosti, ovisnosti o teškim opijatima, ne postoji ovisnost o mirisu ili ukusu. Najteži oblici drogiranja su oni kojima ovisnici iglom direktno u krv ubrizgavaju drogu, a tada nema govora o ovisnosti o mirisu ili okusu.

Ona kada pominje "ovisnost" misli upravo na ovu drugu vrstu ovisnosti. Ona se nije navukla na "ukus, miris i sl.." niti joj je telo trazilo "jos"..

Točno, ona se nije navukla na okus ili miris, ona se "navukla" na učinak onoga što je konzumirala, kao što narkoman koji se drogira iglom ne može osjetiti ni miris ni okus, nego samo učinak droge na njegovo tijelo i njegov um (mozak). Evo, sam si i nehtijući izrekao, jer odbijaš priznati, da je riječ o potpuno istom tipu ovisnosti kod Ellen White i kod ovisnika o klasičnim teškim drogama.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Samo bih dao jednu opasku.
Ellen White na jednom mestu govoreci o lekovima pise ( parafraziram ) "da bi trebali da uzimamo lekove ako su nam prepisani od zdravstvene ustanove zbog odredjene bolesti"

Tako postoji medicinska potreba ili zavisnost od lekova zbog lecenja bolesti, i to nema veze sa narkomanijom, kao sto ni uzimanje kasicice vina ujutru sa jajetom zbog slabosti ( sto je bio slucaj sa Ellen White ), nije alkoholizam.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Točno, ona se nije navukla na okus ili miris, ona se "navukla" na učinak onoga što je konzumirala, kao što narkoman koji se drogira iglom ne može osjetiti ni miris ni okus, nego samo učinak droge na njegovo tijelo i njegov um (mozak). Evo, sam si i nehtijući izrekao, jer odbijaš priznati, da je riječ o potpuno istom tipu ovisnosti kod Ellen White i kod ovisnika o klasičnim teškim drogama.

Ok, mozda je ona bila i drogerasica pa je iglu koristila :)

Slape, ovo je 1:1, jer si sada i svoje prijatelje rodjake koji koriste lekove za srce, nazvao "teskim ovisnicima", jer kazes da ovisnost nije vezana za miris i ukus, vec se odnosi na ucinak koji ona ima na telo..

Na stranu to..

Kod droga negativni efekti traju svo vreme, a ne samo nakon prestanka upotrebe! Droga izaziva opijenost, dezorijentisanost, a alkohol ljuljanje i zadah..

Kako to da niko nije zabelezio ove negativne efekte kod nje? Zar je niko nije video pijanu gde se ljulja, dezorijentisanu, da joj smrdi iz usta? Kako je to moguce, a zena je 'teska alkoholicarka i narkomanka'?

Ne mogu prihvatiti ovo dok mi ne dokazes, izvini!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Nije li Sabat prevedan na nas jezik ODMOR?
Pa ako jeste ODMOR ,onda se bolje razume da nije ogranicen samo na sedmi dan u jevrejskom kalendaru ,vec i na praznike kao sto je Pasha koja se u dve prilike praznovala jednom sedam dana,a drugi put cak 14 dana. itd itd.
Nije obavezna za hriscane .
Ko god sa njome zeli da spotakne hriscane jeste sledbenik fariseja i sadukeja koji su podmetali nogu i tako spoticali prave hriscane prvo preko toga da moraju da se obrezuju ,pa sve sa raznoraznim glupostima ukljucujuci i ovu farisejsku.
Kolosanima 2:13
I vas koji ste bili mrtvi u gresima i u neobrezanju tela svog, oživeo je s Njim, poklonivši nam sve grehe,
14 I izbrisavši pismo uredbe koja beše protiv nas, i to uzevši sa srede prikova ga na krstu;
15 I svukavši poglavarstva i vlasti izvede ih na ugled slobodno, i pobedi ih na njemu.
16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
17 Koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo.
18 Niko da vas ne vara po svojoj volji izabranom poniznošću i službom anđela, istražujući i šta ne vide, i uzalud nadimajući se umom tela svog,
za pametnog sasvim dovoljno.
 
Natrag
Top