šta je posle svemira ili kosmosa?

Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Meni je nesto bilo cudno jos dok sam isao u skolu.Po jednom od Njutnovih zakona (zaboravio sam koji) materija i energija se ne mogu unistiti niti se mogu ni iz cega stvoriti.Ako je tako odakle materija i energija?
Jednog dana svratise nasi putnici u jednu naucnu radionicu, laboratoriju. Tu su bili uceni profesori sa djacima. Stolovi su bili prekriveni mikroskopima, terazijama, cinijama i tepsijama sa raznim tecnostima, staklicima sa krvljum nagnetskim komadjem, elektricnim spravama raznog oblika i razne velicine. U prozorima su stajale fotografske ploce izlozene suncu. U staklenim sudovima videle su se isecene zabe i zecevi. Na vrh radionice uzvisavao se ogroman teleskop.

Putovodj: Ovde ti ja necu nista govoriti, dragi moj saputnice. Zamolicemo profesora, direktora ove laboratorije, neka ti on da objasnjenja koja zelis.

Profesor: Stojim na usluzi postovanim posetiocima. Izvolite mi samo reci sta zelite.

Putnik: Ja bih hteo saznati nesto o prirodnim zakonima.

Profesor: I ja bih to zeleo, ali eto sva priroda kao da se ruga mojoj zelji.

Putnik: To me veoma iznenadjuje. Nije li nauka jasno utvrdila citavu seriju nepokolebljivih prirodnih zakona, kako su nam u skoli govorili?

Profesor: To je bila staromodna teorija devetnaestog stoleca, vise nema pristupa u laboratorije dvadesetog stoleca. Arhivska starudija i muzejska zanimljivost!

Putnik: Lepo, ali svako i savremena nauka mora znati za nekje utvrdjene zakone?

Profesor: Savremena nauka nije tako preteciozna kao nauka proslog stoleca. Savremena nauka je postala, deskriptivna. No imajte strpljenja i saslusajte sta glavni naucnici nasih dana govore i tvrde. Jer ono sto oni tvrde i govore predstavlja temeljnu revoluciju u nauci. Tako:

Ajnastajn tvrdi, da je sve nase znanje o prirodi relativno. Tim tvrdjenjem on je spustio diktatorski i apsolutisticki stav nauke proslog stoleca na nisku stolicu skromnosti. Cak ni prostor i vreme nisu nesto apsolutno. Nastala je duga prepirka naucnika oko toga je li vreme u vasioni ili je vasiona u vremenu. Vreme je, prema Ajnstajnovom misljenju, samo jedna dimenzija prostora, cetvrta dimenzija. I prostor i vreme su ograniceni. Pa ni matematika nije nista apsolutno.

Minkovski i drugi sveli su mnoge matematicke istine na nivo relativiteta i verovatnoce.

Hajzenberg tvrdi: “Priroda se uzasava akuratnosti (potpune tacnosti) ipreciznosti iznad svega.” Medjutim, stara nauka, koja je sad odbacena, ucila je bas to, da u prirodi vlada savrsena preciznost.

Bertalanafi sa mnogim drugim savremenim naucnicima negira zakon kauzaliteta. A taj zakon je bio dogma proslih vekova, u koju ko bi posumnjao smatrao bi se sumasedusnim. Danas je taj “prirodni zakon” odbacen kao pogresan. “Na mesto strogog kauzaliteta iammo indeterministicku sliku sveta, koja toliko lici na primitivne predstave is najranijih vremena kao sto se moderni psihizam, a narocito ucenje o dusi, poklapa sa misticnim osecajem donaucnog stanja covecanstva”. Opet hajzenberg veli izricno o zakonu kauzaliteta: “Mehanickom kvantuma definitivno je utvrdjeno nevazenje zakona kauzaliteta”.

Ser Oliver Loks svom snagom podrzavao je celog sveta staru naucnu tvrdnju o postojanju etra, koja se odrzavala jos od stojika, starih filozofa grckih. Odustni protivnik o etru bio je znamenioti profesor Mihailo Pupin. Najzad je isam Oliver Loks izjavio, da se pojam etra moze izjednaciti sa pojmom prostora, tj. Ni vise ni manje nego da je etar isto sto i prostor! I tako etar u kome “pliva vasiona” proglasen je izlisnim i nepostojecim. Gistav Le Bon medjutim, pocetkom naseg stoleca, zaveo je mnoge citaoce cvojih knjiga u zabludu kao da je etar pramaterija i prauzrok cvega, i kao da su sva tela u vasioni vihori etra!

Savremena nauka odbacila je i tako zvani drugi zakon termodinamike, koji je govorio o odrzanju kvantuma energije s jedne i o entopiji vasione sa druge strane. Potpuno je napusten i odbacen. Njen odusevljeni pristalica Anri Poenkare u razocaranju tugovao je za njim, ali morao se pomiriti sa cinjenicama koje su oborile taj “zakon.”

Dalje, zakon entropije i zakon progresa i evolucije nikako se nisu mogli izmiriti. Prepirka o tome, koji ce se zakon odrzati, a koji odbaciti – jer su suprotni jedan drugom- jos i sada traje izmedju biologa s jedne strane i astronoma, fizicara i matematicara s druge strane.

Butru, u ocajanju zbog brzog isticanja i negiranja prirodnih zakona, dosao je do zakljucka, da zakoni prirode nisu apsolutni nego rezultat evolucije “promenjivi i prolazni”!

Bradlej je protiv svake filzofoije koja velica buducnost, tj. Protiv zakona progresa i evolucije. Ako je kapija buducnosti otvorena, veli on, kao sto Bergson misli, ona je sigurno zatvorena za savrsenstvo.

Govoreci na tu temu Bozanket kaze: “Uzdizanje u buducnost postalo je aktuelnom bolescu”.

Hels Hins ovako opisuje revoluciju u nauci nasih dana: “Jesno fizicko shvatanje sa drugim napusteno je, dok nije ostalo nista izuzev niza dogadjaja u cetvreodimenzionalnom prostoru. Izlgeda da nijedna tvar ne poseduje ma kakavu stvarnost koja bi se razlikovala od mentalne ideje”, tj. Od misli.

Od materije nije ostalo nista, kao ni od materijalistickih zakona i shvatanja proslog veka. Materija je od samih naucnika dematerijalizirana. Jer dok se u proislom veku priroda pojimala kao materijalni mehanizam, u nase dane, kaze Hins “tok znanja ukazuje na nemehanicku realnost”. Pa onda dodaje: “Vasiona nam pocinje liciti vise na jednu veliku misao nego na jednu veliku masinu. “Mi jos nismo veli, u kontaktu sa krajnjom stvarnoscu.”

“Gravitacione sile iscezle su iz nauke.”

“Zakon o uzroku i posledici pokazao se iluzornim.”

“Naucnici ne govore o determinizimu, nego o verovatnoci.”
Zakon o neunistivosti materije pao je i odbacen je.

Naucnici sada govore o naizmenicnom i ritmicnom ponasanju prostora. “Kao da vasiona dise,” veli jedan od njih.

Neki misle, da je elektron zivo bice, slobodnom voljom i svescu, te moze skociti sa putanje na putanju. U engleskim i americkim laboratorijama narocito ispituju ovakva iskakanja elektorna.

Profesor Maks Plank govori kao naucnik o moralnom zakonu, sto bi znacilo kapitulaciju nauke pred religijom.

“Svet izgleda danas manje vezan prirodnim zakonima nego u vreme Laplasa, i vec se u fizici javlja nuznost teoloskih ili ciljnih predstava.” (finalnih).

Edington gotovo u ocajanju priznaje da “nase neznanje zjapi pred nama jezivo. Ima nesto radikalno pogresno u osnovama fizicke nauke, i mi ne znjamo kako da se snadjemo.”

Salivan kaze: “u sadasnje vreme vasiona ja za nauku postala tajanstvenija nego sto je ikada prije bila.”

A kada bih sada, postovana gospodo, govorio o porazu koje je u nase dane dozivela biologija, vi bi ste se zaprepastili. Nadmena teorija materijalista prosle generacije o tome kako su ziva organska bica postala iz neorganske materije, ne samo da je oborena nego ismejana kao suluda. Nista Nista bolje nije prosla ni darvinova teorija o evoluciji nizih organizama u visa. Od nje su ostale samo rusevine. Jer su trezveni nacunici naseg vremena dokazali, da zivot mora neminovno imati iza sebe zivot, kao i da su fele, flore ifaune kroz svu istoriju sveta ostali verni otisci svojih prototipova.

Na povratku iz laboratorije putnici su dugo hodali zamisljeni i cutljivi.:roll:

(deo iz “Nauka o zakonima” Vladike Nikolaja Velimirovica)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Odavno nisam pročitao nešto zatupljujuće. Ovoliki skepticizam i nepovjerenje u nauku je jednostavno u sukobu sa pameću i zdravim razumom.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Odavno nisam pročitao nešto zatupljujuće. Ovoliki skepticizam i nepovjerenje u nauku je jednostavno u sukobu sa pameću i zdravim razumom.

Ne razumem komentar... Mislim, razumem, ali nisam siguran da li se to odnosi na ovaj moj predhodni postovan odlomak ili na neshto drugo? smile3
Ako jeste, rad sam da obrazlozim, da ne dodje do zabune :)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne razumem komentar... Mislim, razumem, ali nisam siguran da li se to odnosi na ovaj moj predhodni postovan odlomak ili na neshto drugo? smile3
Ako jeste, rad sam da obrazlozim, da ne dodje do zabune :)
Volio bih da to uradiš, jer se komentar odnosi na tvoj post koji pominješ, a u kojem je sva, ili skoro sva nauka dovedena u pitanje.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Volio bih da to uradiš, jer se komentar odnosi na tvoj post koji pominješ, a u kojem je sva, ili skoro sva nauka dovedena u pitanje.
Ovaj odlomak je s'razlogom pastovan a sve u vezi sa postom -->
Meni je nesto bilo cudno jos dok sam isao u skolu.Po jednom od Njutnovih zakona (zaboravio sam koji) materija i energija se ne mogu unistiti niti se mogu ni iz cega stvoriti.Ako je tako odakle materija i energija?
Ti si u predhodnom postu napisao --->
Trenutno se mnogo toga još ne zna. U opticaju su mnogobrojne teorije i pretpostavke. No, nije rečeno da se jednog dana neće znati. Daleko veća vjerovatnoča je da hoće, nego da neće.
A ja sam se samo nadovezao prichom. Pricha kao pricha nije u sluzbi poruge i osporavanja nauke vec naprotiv u korist nje!
Do pre 100 godina su nas uchili jedno, posle 50 godina drugo a sad trece. Danas uchimo Njutna i Aenshtajna ok, a sutra ce se dokazati da nisu bili u pravu u vezi svojih teorija. I to je sasvim normalno da se jedna teorija vremenom, i nauchnim istrazivanjem osporo i dodje nova, potpunija, jasnija...
na to se odnosio post :)
nadam se da sam je ovo za sad dovoljno :)
Sve je ok, samo si ti to pisanije doziveo drugacije :)
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Pa svemir ,sta bi bilo drugo.Beskonacni sistemi planeta i sunaca koji cekaju da budu otkriveni.Poznato je da se svemir siri ,ja to zamisljam kao jedan veliki balon koji je dinamican(dise).Takodje verujem da postoji svemir u vise dimenzija a ne samo u 3 koje nasa nauka priznaje jer mi fizicki nismo na tom nivou da dokazemo suprotno.Prema tome mislim da je svemir kao zivo bice non-stop se zanavlja i siri se (raste).
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
37
Kosmos mozemo porediti sa brojevima jel skupu prirodnih brojeva nema kraja {1,2,3,4,...+beskonaco}...Smatram da ako brojevi nemaju
granicu zasto bi kosmos imao...Naravno svako ima pravo na svoje misljenje...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kosmos mozemo porediti sa brojevima jel skupu prirodnih brojeva nema kraja {1,2,3,4,...+beskonaco}...Smatram da ako brojevi nemaju
granicu zasto bi kosmos imao...Naravno svako ima pravo na svoje misljenje...
To bi na neki način bio pravi odgovor na pitanje šta je poslije svemira. I peca je dobro krenuo sa odgovorom, ali je onda upao u poznatu zamku konačnosti - onom zamisli o balonu!
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Govoriš o prvom NJutnovom zakonu, ali meni je zanimljiviji drugi zakon, po kojem sve ima svoj rok trajanja....Sunce, Zemlja, pa i sam Svemir....
 
Član
Učlanjen(a)
01.01.2011
Poruka
1
Sto se same teme tiche:
Ja licno mislim da pitanje ne moze biti jasnije, i da za njega postoji odgovor kristalno jasan kao dan:

Ukoliko je definicija svemira - SVE STO POSTOJI(kao sto wikipedija i sami naucnici grubo kazu), onda je nepotrebno pitati sta je iza njega, jer sta god da je, spada pod svemir, te odgovor je - svemir!

E sad dodao bih jos :)
Odavno nisam pročitao nešto zatupljuju�‡e. Ovoliki skepticizam i nepovjerenje u nauku je jednostavno u sukobu sa pame�‡u i zdravim razumom.
Ne moj me pogresno shvatiti, ali ja smatram da bas nista zatupljenije ne postoji od slepog verovanja u nesto sto je danas postalo trend i moda(kao i skoro sve ostalo nazalost) i vise izgleda kao odraz mashte reditelja sci-fi filmova nego prava ISTINA dokazana PRIMEROM koja se zove "nauka".

Dakle ne mislim da si mozda ti takav, ni da si zatupljen, ali ne vidim gde ti vidis rupu u onom tekstu? Ja obozavam nauku, ali brate taj gore tekst je FENOMENALAN, istiche rupe u nauci i ima 100% smisla.
Tacno u kap opisuje danasnje stanje nauke, koja je, ponavljam, umesto gomile istina o ovom svetu koje bi trebale biti bazirane na direktnim primerima i dokazima, postala trend i odraz sci-fi uticaja i onoga kako bi TAJ NEKO HTEO da bude a ne onako kako on STVARNO MISLI da jeste.

Pogledajte samo te silne teorije koijma nas hipnotisu godinama, Darvinova Evolucija, Dark Matter(ova mi je "omiljena" tek su je skoro smislili a evo ljudi vec sve objasnjavaju preko TAMNE MATERIJE! juce sam kupio 20 jaja - zasto!? - PA ZBOG TAMNE MATERIJE! zgazio sam sluchajno Zirafu juche kad sam vozio trotinet - zasto!? - PA ZBOG TAMNE MATERIJE!), Big Bang itd...
Kad malo trezvenije razmislite, zar to nije glupo? zar nije glupo uzimati nesto zdravo za gotovo i kao opste prihvacenu cinjenicu samo zato sto VECINA TAKO KAZE!? bez ikakvog vizuelnog, fizickog, matematickog, chak ni sugestivnog dokaza!? To se zove povodljivost, ono cemu su ljudi jako skloni u zadnje vreme - svi su neki fanovi necega, svi sve znaju o svemu, svi su chlanovi ovoga i onoga, a ustvari NIKO NIJE PRAVI NISTA, jer to samo rade radi drustva AKA "svi skacu u bunar, ajd i ja cu!"

Ljudi a i sami naucnici u svemu tome zaboravljaju da su to sve TEORIJE, teorija je nesto sto MOZE a i NE MORA biti tacno, to nije CINJENICA, to je samo izlozen stav nekog ljudskog bica baziranog na njegovim licnim uverenjima. Ali i pored svega toga ljudi opet sve uzimaju zdravo za gotovo i kao opste prihvacenu cinjenicu, bilo da se prica o teoriji Evolucije, Big Bangu, Tamnoj Materiji itd...
Ja mislim da je to APSOLUTNO podjednako glupo kao i da slepo verujete nekom tamo Djuri(bez uvrede bilo kom Djuri :D) koji mlatne neku svoju shaljivu teoriju.

Naucnici su postali kao pravi manekeni...samo se namecu jedan za drugim i gledaju ko ce pametnije da ispadne i zvuci i da samo brblja pred kamerama i da ljudi uzdisu "wow kako je on pametan i nacitan covek!" a niko ne zeli da se suoci sa PROSTOM JASNOM I ZDRAVOM LOGIKOM koju je Nikola Tesla toliko puno forsirao iako to nikome nije bilo zanimljivo za slusati...a pogledajte danas! ko je od svih tih najvise uradio za svet? Nidzo! sta su ostali uradili KONKRETNO sem suve price? - MALO!....sta je Ajnstajn(takozvani najpametniji covek na svetu) uradio konkretno za svet? NISTA! APSOLUTNO NISTA! Sta su mnogi priznali na samrti? - da je Nikola Tesla bio upravu za SVE od A do Š.

Na kraju krajeva stara izreka kaze - Covek se poznaje po delima a ne po rechima.

Svi nesto bruje zuje neke svoje teorije smisljaju A NIKO DA URADI NESTO KONKRETNO kao Nikola Tesla, Benjamin Franklin, Grcki, Rimski, Egipcanski drevni naucnici i njima slicni. Tuzno je sto je danas postalo cenjenije mlacenje prazne slame i brbljanje(kao sto, usput, ja brbljam :D priznajem mnogo, al ja bar ne tvrdim da sam popio svu pamet sveta i da je ono sto ja kazem CINJENICA, vec samo moje misljenje :p) nego dela.

Pogledajte samo sta Naucnici rade, sami skacu sebi u stomak vec godinama, tako sto prvo kazu da je svemir sve sto postoji, beskonacno prostarnstvo prostora i vremena, a onda posle toga dodju mrtvi ladni i kazu, svemir je tolko i tolko shirok, dug, visok, i tolko i tolko star! :S Pa zar ne rekoste da je beskrajan?
Strasno...


Ja se najiskrenije izvinjavam ako sam bilo koga slucajno uvredio ili ako sam previse davio ali prosto MORAO sam odreagoavati i ispoljiti svoje misljenje povodom ovoga ili bih pukao, jer drzim ovo u sebi vec godinama dok gledam discovery i njihove "daaa bree i onda smo upali u crnu rupu, mislim nismo upali jos, ali zbog TAMNE MATERIJE cemo upasti sigurno to se podrazumeva! TAMNA MATERIJA NE LAZE ZAR NE! iako nemamo ni jedan zivi dokaz za nju, nema veze TAMNA MATERIJA NE LAZE! i onda smo sreli vanzemaljca zelenog, mislim jos se to nista stvarno nije desilo ali ZBOG TAAAAAMNE MAAAAAATERIJE cemo ga sresti to se podrazumeva zar ne!"-emisije. Majke mi trebaju da preimenuju kanal u "BECAUSE OF THE DARK MATTER!!!" :D
 
Natrag
Top