šta je posle svemira ili kosmosa?

Član
Učlanjen(a)
20.07.2009
Poruka
1.228
Jedno vrlo nezgodno i dosta teško pitanje za sve naučnike o svemiru, Šta je posle svemira? (Tog pitanja sam se ja setio)

Odgovorite.
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Verovatno misliš: Šta je IZA svemira iliti kosmosa...?

Ako je to, pitanje mi se sviđa. Nudi fantastične mogućnosti za razmišljanje i maštanje.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
ako ima nečeg iza onda je kosmos konačan...ako je konačan, da li ima nešto iza i šta je to iza?
utvrđeno je da se kosmos neprestano širi...Ajštajn je "pao" na tom širenju,nije ga prihvatio, jer da ga je prihvatio, srušio bi sopstvenu teoriju..
a opet ako se širi gde se to širi...
mogao bi u trenutku opservacije da se smatra konačnim...i nanovo uslede pitanja a šta je onda iza i da li ima nečeg iza?...
i tako...beskonačna priča kao i kosmos...
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Pitanje poprilično zgodno. Postoji najnovija teorija o "multiverzumu", po kojoj ne postoji jedan svemir ili kosmos, već bezbroj. U toj teoriji koristi se poređenje sa "morem svemira" pri čemu je naš svemir ili kosmos "samo jedan mehurić". Pazite, ne kap, pošto kap podrazumeva zgusnutost materije, već "mehurić" što odgovara teoriji o širenju kosmosa, po kojoj se sazvežđa i materija nalaze na obodu tog mehura. Uz sve to treba imati u vidu da je postojanje materije i energije (između koje se stavlja znak jednakosti po klasičnim teorijama) zavisi od vibracija ili određene frekvencije u okviru koje osciliraju delovi materije, talasi koji čine energiju ili sve ono što zovemo postojećim. To vodi sledećem: ako nešto oscilira na drugačijim frekvencijama, može i da postoji na nivou na kom ga ne opažamo. Primer su vam AM i UHM radio talasi: postoje istovremeno i možete slušati različite programe na različitim frekvencijama. taalasi se mogu prožimati i jedan drugom ne smetati. Dakle, moguće je postojanje i svemira na nekoj drugoj frekvenciji sa kojim se mi prožimamo. Sveti gral fizike je otkrivanje zajedničke formule koja bi objedinila Ajštanovu teoriju, Njutnove zakone kao i otkrića kvantne mehanike. U te svrhe imate i eksperiment u Cernu, kao pokušaj da se potvrdi deo te jedinstvene formule ili jednačine, koja govori o postojanju delova materije i energije za koje nemamo fizički (misli se na egzaktan, merljiv) dokaz o njihovom postojanju.
Odgovor bi mogao biti: novi svemiri.
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
To sam se uvek pitao, ali nikako nisam mogao da pojmim da je nesto beskonacno...
 
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Meni je nesto bilo cudno jos dok sam isao u skolu.Po jednom od Njutnovih zakona (zaboravio sam koji) materija i energija se ne mogu unistiti niti se mogu ni iz cega stvoriti.Ako je tako odakle materija i energija?
 
Natrag
Top