Šta je osnovni razlog da religiozna klica proklija u čoveku?

Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
....."Мада постоје подстрекачки чиниоци који помажу развоју човекове религиозности, не би требало да занемаримо и следеће чиниоце: искрено религиозни родитељи, или бар један од њих који ће умети да створи истинску религиозну „атмосферу" у породици; повољан ток адолесценције у којој се природно буди радозналост за религију; нека књига или сусрет са неком особом, дубоковерујућом; озбиљна болест, нека спољашња несрећа, унутрашња душевна криза блиска „граничној ситуацији" која захтева ново одлучивање, итд.
Све ово јесу „окидачи" за оживљавање хомо религиосуса у нама, али сви ови чиниоци (и други овде непоменути) не морају да буду делотворни у подстицању „религиозне клице" да изникне и донесе плод. Мора да постоји још неки, и то одлучујући, тајанствени чинилац од кога зависи да ли ћемо постати веродостојно религиозни. ..."(prof Dr V.jerotić)


Mislim da makar jedna iskrena molitva upućena Gospodu može dovesti do toga da ta klica proklija...yes3

Koji su to činioci još bitni po vašem mišljenju?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Prvo "iskrena" molitva Gospodu Bogu a onda "klica" verovanja ? :roll: Ne ide...
Kako da se iskreno molis nekom ako nema verovanja elementarnog u tebi o postojanju upravo toga kome se i molish ?
To je apsurd wacko2smile3

Smatram da smo jedina duhovna bica na planeti. U nama je -urodjena je zelja,kao kad beba pruza ruke za majkom.
Inicijacija se veoma brzo javlja.
Od trenutka pojave svesnosti kako o nashem lichnom postojanju, tako i postojanju bica, stvari i pojava koje nas okruzuju.
Kad se ta svest iskristalishe, dalje se prirodno namecu pitanja sama od sebe:
Ko smo ? Sta smo? Kako smo nastali i kako je sve oko nas nastalo ? Koja je svrha nasheg postojanja ? itd..
To je "klica".
Sve na dalje je nadgradnja, samopreispitivanje, ucenje i zivljenje shodno naucenom. :roll:
Verodostojnost koju spominje prof. Vladeta ne podrazumeva samo teznju ka veri radi vere vec i raznorazne dokaze i smernice koji su nam dati govoreci kao takvi u prilog postojanja i dobre namere nasheg Tvorca.
Znaci,samo znanje i iskreno osecanje ljubavi i privrzenosti (kao dete prema Ocu) Bogu, mogu dovesti do iskrene molitve zarad mogucnosti podarenoj nam ka zivljenju u obnovljenoj zemlji u ljubavi i vechnosti sa Bogom.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Kada čovek shvati da nije sam ?

Živeći život ovaj naš svagdašnji i misleći na one silne probleme kojima smo što sami svojom voljom a isto tako igrom sudbine na svoj put životni stavili i sebe odvukli od nama bitnih stvari.Šta se to dogodi u životu svakog pojedinca da se približi Gospodu na jači,značajniji način koji nam daje veći značaj ljubavi prema Njemu našem stvoritelju.
Dok je sled životni zacrtan i u kolotečini svakidašnjice malo ko od nas ima uzvišenupotrebu da posluša reči Božije.
Verovatno kako mnogi tako i ja svojom krivnjom neimah vremena za kontakt sa Gospodom.
Međutim doživih saobraćajnu i jedva ostah živ,tako mi rekoše svi sa kojima sam razgovarao i koji su me obilazili.Doživeh nešto šta nepamtim uopšte i nakon 22 danakome ulazim opet u svet realno živih.
Vreme kome,vreme tog buđenja nemogu niti sebi opisati,jer su ostale meni nerazrešive stvari ali neću o njima.Posle ponovnog učenja govoriti,pisati i čitati počnem po prvi puta u životu koristiti komp i po raznim forumima pisati o svemu a najviše o tenisu.Dpgađale su mi se takve stvari za koje sada tvrdim da niukom slučaju nisu slučajne.
Kad te ostavi većina tvojih dotadašnjih prijatelja jer si sada osoba koja treba pomoć i koja više nije u situaciji da pomogne onda ti se dogodi divna stvar da preko raznih portala upoznaš divne ljude i da shvatiš Gospodnju poruku da je uvek uz tebe i da ti šalje na put osobe koji su dovoljno vernici da ti pokažu pravi put do Njegoe misli.
Kada shvatiš da Božije iskušenje jeste samo tebi pomoć u čišćenju jedne ranjene duše u
isto takvom telu.kada postaneš svestan da tvoja duša plutajući u talasima traži sebi jednakije duše,onda postaneš svestan da te Gospod ponovo poziva kao dete svoje pod okrilje Njegovo.
Hvala Gospodu šta mi pokaza put taj i šta me primi pod okrilje svoje.
Hvala Mu šta mi pomaže da duša moja ostje čista i Njemu posvećena.
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2010
Poruka
115
....."мада постоје подстрекачки чиниоци који помажу развоју човекове религиозности, не би требало да занемаримо и следеће чиниоце: искрено религиозни родитељи, или бар један од њих који ће умети да створи истинску религиозну „атмосферу" у породици; повољан ток адолесценције у којој се природно буди радозналост за религију; нека књига или сусрет са неком особом, дубоковерујућом; озбиљна болест, нека спољашња несрећа, унутрашња душевна криза блиска „граничној ситуацији" која захтева ново одлучивање, итд.
све ово јесу „окидачи" за оживљавање хомо религиосуса у нама, али сви ови чиниоци (и други овде непоменути) не морају да буду делотворни у подстицању „религиозне клице" да изникне и донесе плод. мора да постоји још неки, и то одлучујући, тајанствени чинилац од кога зависи да ли ћемо постати веродостојно религиозни. ..."(prof dr v.jerotić)


mislim da makar jedna iskrena molitva upućena gospodu može dovesti do toga da ta klica proklija...yes3

koji su to činioci još bitni po vašem mišljenju?
зависи ко је залива односно под чијим утицајем се развија религиозност.
а има поред религиозноост и и побожност.што може да буде различито од религиозности односно јесте.
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
зависи ко је залива односно под чијим утицајем се развија религиозност.
а има поред религиозноост и и побожност.што може да буде различито од религиозности односно јесте.

религиозност ((нлат. religiositas)), латиницом: religioznost
веровање у бога, љубав према богу, поштовање бога, страх од бога; живљење у складу са прописима вере, побожност.

nisi odgovorio na temu šta je kod tebe uticalo da jesi ili nisi religiozan..ili šta je to bitno da čovek postane religiozna...???
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Kad čovek

Kad čovek doživi buđenje duše svoje
Kad čovek bude pozvan na put Gospodnji ovozemaljki
Kač čovek prepozna sebe na tom putu
Kad čovek iznađe način za poniznost
Kad čovek prihvati svoju nemoć
Kad čovek uvidi koliki je grešnik
Kad čovek prihvati molitvu kao pribižavanje gospodu
Kad čovek u svesti svojoj shvati koliko je Gospod veliki
Kad čovek postane čovek tada je spreman
Da se u radosti približi Ocu svom svemogućem
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2010
Poruka
115
религиозност ((нлат. Religiositas)), латиницом: religioznost
веровање у бога, љубав према богу, поштовање бога, страх од бога; живљење у складу са прописима вере, побожност.

Nisi odgovorio na temu šta je kod tebe uticalo da jesi ili nisi religiozan..ili šta je to bitno da čovek postane religiozna...???

па придржавање изворних принципа православне вере у сипц и живот мог духовника који одговара идеалу правог свештеника.као и помоћ божија преко добрих људи у тешком положају у ком сам се налазио тада.
 
Član
Učlanjen(a)
13.07.2010
Poruka
157
wacko2Ma sve krece neke potrebe. Koristi. Samo vrhunski izolovani ljudi mogu osetiti pravu ljubav prema necemu. Bogu ili kako god vec nazvali to. religiozna osecanja se namecu i ne prepoznaju na pravi nacin. Osecamo ih samo ako ih neko implementira. Religija je pravi primer kontrole sirih masa. Neophodna da. Dakle seherezada ja mislim da ono sto mi ovde osecamo je osecanje duznostii tradicije. I nema neke veze sa religioznoscu vec sa nadanjem da postoji odgovor na sva pitanja. i da ih tamo neko zna. jednpstavno lakse je u to verovati nego spoznati.:???:
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Osnovni razlog za "klicu" je svakodnevno ispiranje mozga religijom ovog polupismenog naroda.

Na čelu sa "patriotsko"-udbaško-narkodilerskom službom tj. UDBA-om,DB-om ili bia-om..
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Osnovni razlog za "klicu" je svakodnevno ispiranje mozga religijom ovog polupismenog naroda.

Na čelu sa "patriotsko"-udbaško-narkodilerskom službom tj. UDBA-om,DB-om ili bia-om..
Ako si ateista nemoraš se uključivati u temu,ali ovaj komentar je smešan i neozbiljan...udba je uvek bila protiv crkve....:dntknw:wacko2:agree:
 
Natrag
Top