Šta ako ne vratim kredit ??

Učlanjen(a)
03.12.2010
Poruka
54
Znam dosta njih koji su ove godine u velikom problemu sa vraćanjem rata a uzeli su kredite na 5 do 7 godina . Mislim na gotovinske kredite gde se kao garancija daje samo administrativna zabrana i lične menice , eventualno žirant. I naravno, posle par godina firma bankrotira , vi završite na birou ili se negde zaposlite na crno ili nigde ... rata stiže a para nema.. šta onda ? Da odeš hrabro u banku i kažeš "nemam ubijte me" ili da se kriješ i čekaš dA vidiš šta će da se desi.

Na sve to,kruže razne priče o bankama u Srbiji, neke su kupile samo licencu od stranih banaka i rade ovde samostalno (na pr. Raiffeisen Banka.. ) i navodno ne mogu ti ništa . Zato te i ne tuže nego te samo uznemiravaju telefonom ..

Ovde bi bar trebalo da čujemo neke iskrene odgovore o bankama, akcionarima i kreditima i verujem da pitam u ime svakog zaduženog lica u Srbiji . Šta da radimo ? :dntknw:
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Rođaka od moje supruge radi u nekoj agenciji za uterivanje dugova na Novom Beogradu, naravno, ja to tako zovem u šali, ne znam tačno naziv. To mi je rekla kada smo se poslednji put sreli pre par meseci. Kaze da otkupljuju, tj. isplaćuju neisplaćene kredite bankama (imaju neki dil sa njim, pa im se banke same javljaju), a sa dužnikom ugovaraju način isplate i kamatu. Kaže da se koriste svim i svačim, preko komšija, poznanika, rođaka dužnika...Nisam se interesovao šta joj to konkretno znači "svašta rade".

U prinicipu, moje je mišljenje, ako je dužnik ostao bez mesečnih priliva na tekući račun, da banke i nemaju tu bas mnogo manevarskog prostora. Uvek je jedna od mogućnosti zaplena imovine, ali to je bezveze, baš će banka da se zamlaćuje sa prodajom nameštaja i tehnike iz stana. Znam da su neki ljudi u nekim selima uzimali kredite gde je zalog bila njihova kuća i sada banke ne znaju šta bi sa tim kućama, jer to je mrtav kapital, drugim rečima, vrednost mu je smešna.Znam da u takvim situacijama postoji mogućnost dogovora sa bankom za prolongiranje otplate kredita kada se pravi aneks ugovora sa novim uslovima.

Opet, s druge strane, zavisi i koliko je dug. Da se zezaju za stotinak hiljada dinara, mislim da neće u tom smislu da teraju do kraja, ali ko zna. Da dužniku nešto oduzmu, ne mogu ako nemaju šta. Ima izreka: "Pare nisu problem, jer para nema". A opet, da dužnika teraju u zatvor, banka od toga nema ništa, zatvori su prepuni mnogo ozbiljnijih slučajeva, a i ekspeditivnost našeg pravosuđa nadaleko je čuvena.

Nisam bankar, ali ovo je neko moje razmišljanje, bilo bi dobro da neko ko je iz te branše nešto napiše o tome.
 
Učlanjen(a)
03.12.2010
Poruka
54
Čula sam i ja za te agencije , opet razlog više da se posumnja u legitimnost banaka . Što bi oni to radili, jel njihova usluga jeftinija od sudske takse ? Jel legalno to uopšte ? Ispada da možeš da sa baviš uterivanjem dugova ako registruješ firmu za to i platiš državi porez .. Živo me interesuje šta im je šifra delatnosti ..
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nemojte se zanosti takvom mogućnošću - da se kredit ne mora vratiti. Da bi došlo do takve mogućnosti, u bankama bi morali raditi pravi diletanti, a to je malo vjerovatno, skoro nemoguće. Osnovna djelatnost banaka je, manipulacija sa novcem - s jedne strane prikupljanje slobodnog novca u opticaju, a s druge, njegova prodaja. Pri tome se banke mnogostruko obezbjeđuju. Nećete moći pokriti bezvrijednom hipotekom neki kretit, ne zavaravajte se. Mogućnosti propadanja nekih firmi uvijek postoje, i banke kada daju kredite zaposlenima u preduzećima, računaju na takvu mogućnost, zato takve kredite obezbjeđuju ili odgovarajućim hipotekama ili validim žirantima koji, po pravilu, ne mogu biti zaposleni u istoj firmi u kojoj je i tražilac kredita. Naravno, dešava se da je neki kredit, usled sticaja raznih okolnosti, nepovrativ, ili se jave problemi u naplati, ali banke svjesno preuzimaju takve rizike i računaju na njih.
 
Učlanjen(a)
03.12.2010
Poruka
54
Nemojte se zanosti takvom mogućnošću - da se kredit ne mora vratiti. Da bi došlo do takve mogućnosti, u bankama bi morali raditi pravi diletanti, a to je malo vjerovatno, skoro nemoguće. Osnovna djelatnost banaka je, manipulacija sa novcem - s jedne strane prikupljanje slobodnog novca u opticaju, a s druge, njegova prodaja. Pri tome se banke mnogostruko obezbjeđuju. Nećete moći pokriti bezvrijednom hipotekom neki kretit, ne zavaravajte se. Mogućnosti propadanja nekih firmi uvijek postoje, i banke kada daju kredite zaposlenima u preduzećima, računaju na takvu mogućnost, zato takve kredite obezbjeđuju ili odgovarajućim hipotekama ili validim žirantima koji, po pravilu, ne mogu biti zaposleni u istoj firmi u kojoj je i tražilac kredita. Naravno, dešava se da je neki kredit, usled sticaja raznih okolnosti, nepovrativ, ili se jave problemi u naplati, ali banke svjesno preuzimaju takve rizike i računaju na njih.

Ovo je definicija iz udžbenika. Zvanični podaci od pre tri godine su da 97% građana Srbije uredno izmiruje svoje obaveze prema bankama što se uklapa u ovo što si rekao. Danas je to malo u disbalansu i iskreno se nadam da su banke računale i na to a ne da sa tim agencija pokušavaju preko građana da ispeglaju svoje pogrešno investirane pare u neke firme pogotovo iz razloga jer su odobreni jer je neki veći akcionar tako naredio a ne zato što firma ima neku "vrednu hipoteku" .
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
01.01.1970
Poruka
2.888
Iskreno mislim da nijedna banka ne ide na opciju rizika pa stoga verovatno vec imaju razradjen sistem naplate kredita na ovaj ili onaj nacin. E sada koji je to nacin, to mozes lako da saznas, samo nemoj da placas rate :)
 
Učlanjen(a)
03.12.2010
Poruka
54
Iskreno mislim da nijedna banka ne ide na opciju rizika pa stoga verovatno vec imaju razradjen sistem naplate kredita na ovaj ili onaj nacin. E sada koji je to nacin, to mozes lako da saznas, samo nemoj da placas rate :)

Odlična ideja :D , evo ja obustavljam moje rate pa ću da vam javim šta se dešava . Ako je to jedini način da saznamo , žrtvovaću se :)
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
01.01.1970
Poruka
2.888
Samo ako ide preko nekih agencija onda bi ti bilo bolje da imas tri bubrega :)
 
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
3
Danas banke vece dugove sve cesce prodaju agencijama za tzv. faktoring i forfeting, koje dalje vrse naplatu
 
Natrag
Top