SSD-ваши тестови, искуства, оцене и препоруке

UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Juče vidim 64 gb 600 din al prodat, ako naleti neki takav uzeću da probam. Neću ove da vadim zakopao sam ih u kompjutere.
Управо пробао SSD на нетбуку са таквим процесором и 2gb оперативне и ништа посебно. Брзина читања је 120mbps а записа 110mbps по тесту са CrystalDiskMark 7.
Значи, нема потребе да се смараш са истим, мала вајда.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Јуче ми је из Кине стигао још један "Кинез". Овог пута је то SSD XRey 262gb.
За разлику од претходног, Goldenfir, овај долази у нормалном паковању:
IMG-20201212-180722.jpg
IMG-20201212-180916.jpg

На жалост, овај је у пластичном кућишту. Прошле године сам имао прилику да видим диск овог произвођача и он је био у металном кућишту.
Унутар се налази:
Screenshot-2020-12-12-21-17-05-170-com-yuvalluzon-yourmagnifierpro.jpg
Screenshot-2020-12-12-21-17-36-728-com-yuvalluzon-yourmagnifierpro.jpg

Док су тестови показали следеће:
3.png
4.png

5.png
6.png

2.png

Сем одличних резултата за ту ценовну категорију, пријатно ме је изненадио и са стабилном температуром у раду. Није прешла 50 степени ни после тестова.
Ето, ако неко пожели јефтин кинески диск чисто да има информацију о овом моделу.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Користим разне а у врху, са леве стране, пише за сваки који је.
За тестове читања и писања користим AIDU. Једини проблем је што тест траје дуго. Што већег капацитета диск, дуже тестирање. За капацитет од 120gb више од сата само запис и при томе све са диска се брише! За читање је потребно мање времена..
У последњем тесту, почео сам да користим TxBENCH.
 
Učlanjen(a)
30.04.2020
Poruka
67
dobra je aida jedina pročita lažne kineske diskove, memorije i procesore ali i ona zna da omane.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Не постоје лажни дискови! Постоје дискови разног квалитета и зато и служе тестови да би се утврдиле тачне перфомансе диска, да не би куповали мачку у џаку!
Постоје програмчићи Руса, Вађима Очкина, за готово све типове контролера са којим можете утврдити тачно који је хардвер коришћен у диску.
Такође, већ сам окачио информацију о томе да у највећем броју кинеских дискова раде меморијски чипови руског произвођача који нису прошли тестове самог произвођача. Кинези исте купују и убацују их у своје јефтине ССД дискове.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Већ сам писао да сам на мој рачунар уградио Samsung Evo 970 plus 250gb као оперативни диск.
На мој савет, исти је купио мој друг, па сам искористио прилику да направим тест, пошто нисам урадио тест када сам куповао себи диск.
Диск долази у стандардном самсунговом паковању, са детаљним упутством (описом).

rev80757_0e32302b32d55a6defb3d515b7aac3a2.jpg
rev80757_0d4b5638e0747e925eab7f3f6f252243.jpg
3.PNG
1.PNG
2.PNG
samsung.PNG
rev80757_00239de2c3e572346e5e7d4951391c0d.jpg
4edf860032.png

Одмах да напоменем, ово је већ "стари" диск али је сада својом ценом далеко приступачнији. Његове карактеристике су и даље на изузетно високом нивоу, што је већ заштитни знак Самсунга.
Моје скромно мишљење, на основу много дискова који су прошли кроз моје руке, Самсунг је појам квалитета и вреди сваки уложени динар!
 

Prilozi

  • rev80757_8c81ec4cb4f6b51b6496c04e731f28fd.jpg
    rev80757_8c81ec4cb4f6b51b6496c04e731f28fd.jpg
    154,7 KB · Pregleda: 2
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Нађох у архиви тест SSD диска Samsung 860 EVO 250 GB од пре пар година.
Пошто је исти и даље актуелан, посебно за освежавање старих лап топова, није лоше подсетити се истог.
1546911635_3bezimeni-1.jpg
1546911697_8img_0294-kopiya.jpg
1546911709_9img_0300-kopiya.jpg
1546911680_21samsung_19.jpg
1546911720_15bezimeni-1.jpg
1546911675_30bezimeni-1.jpg

Диск сам уградио у лап топ другару и исти ради већ четири године без проблема. Једино што је ограничен стандардом SATA II на лап топу.
За ове четири године није било ни једног проблема. На исти лап топ убацио сам адаптер за HDD на место CD рома и на том HDD диску чува податке.
4009_big.jpg
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Заборавио сам да у тестове убацим можда најважнији податак а он се односи на тип меморијских чипова.
Постоје четири типа:
  • Single Level Cells (SLC) – Свака ћелија може да ускладишти један бит података.
  • Multi-Level Cells (MLC)– Свака ћелија може да ускладишти два или више битова података.
  • Triple Level Cells (TLC) – Свака ћелија може да ускладишти три бита података.
  • Quad Level Cells (QLC) – Свака ћелија може да ускладишти четири бита података.
слика_2020-12-29_095730.png
Једнослојне ћелије или SLC SSD складиште само један бит по ћелији што их чини најбржим SSD дисковима који су данас доступни. Такође имају дужи век трајања од MLC, TLC и QLC SSD-ова због мање читања и писања по ћелији. Међутим, њихова мала густина података значи да су изузетно скупи у поређењу са MLC, TLC и QLC SSD-овима. Због високих трошкова користе се само у серверима, као што су дата центри, где су брзина и поузданост од највеће важности.

Вишеслојне ћелије се у основи састоје од свих типова ћелија које могу да ускладиште више од једног бита. Међутим, већина компанија користи MLC за SSD-овe који могу да ускладиште два бита података по ћелији. Неколико произвођача користи 2MLC уместо једноставно MLC за означавање SSD-ова који имају два бита података по ћелији.

MLC или тачније 2MLC SSD је сјајна тачка када се разматрају три типа SSD-а на основу њихових меморијских ћелија. Они су права мешавина перформанси, брзине и поузданости, иако су у оквиру буџета већине потрошача. 2MLC SSD дискови су бржи и имају дужи животни век од TLC SSD дискова, а истовремено су само мало скупљи.

MLC SSD-ови су идеалан избор за сервере, људе који покрећу апликације које захтевају диск, попут софтвера за уређивање видео записа, и уобичајене потрошаче који желе да из својих система извуку максималне перформансе.

Трослојне ћелије могу да чувају три бита по ћелији. TLC SSD дискови могу да ускладиште више битова по ћелији и стога су доступни у великим капацитетима. Такође, они су најприступачнији од све три врсте SSD-ова због густо упакованих ћелија. Међутим, то такође значи да имају релативно ниже перформансе и поузданост од SLC и MLC SSD-ова.

Дизајнирани су да пруже јефтину опцију корисницима којима су потребни SSD-ови великог капацитета по ниским ценама. Корисници који свакодневно обављају задатке на својим уређајима, али требају побољшати перформансе својих преносних рачунара и рачунара, могу узети у обзир TLC SSD-ове. Такође су идеални за кориснике који желе да складиште медијске датотеке на SSD-ове.

Неке компаније такође користе 3 MLC технологију да представљају меморијске ћелије које могу да ускладиште три бита уместо TLCу својим SSD спецификацијама. Самсунг користи 3MLC складиштење на својој ЕВО серији SSD-ова уместо на TLC.

SATA III и М.2 SATA SSD дискови доступни су у MLC и TLC варијантама. NVMe SSD-ови углавном користе MLC флеш меморије јер су дизајнирани за високе перформансе, али је доступно и неколико TLC варијанти.

Четворослојни или QLC SSD дискови су најновији развој технологије флеш меморије. Као што и само име говори, технологија чува четири бита по ћелији. QLC технологија нуди ниске трошкове по гигабајту и пуно капацитета, али може бити ограничена издржљивошћу и перформансама. QLC SSD дискови најчешће се продају под јефтиним кинеским брендовима.
 
Učlanjen(a)
19.11.2020
Poruka
24
Juče vidim 64 gb 600 din al prodat, ako naleti neki takav uzeću da probam. Neću ove da vadim zakopao sam ih u kompjutere.
Samsone, tu ne trebaš puno razmišljat (ja sam razmišljao pre dugo). Dok sam stavio SSD kompjuter ko da je "poleteo" .. Uzmi bez razmišljanja.
Btw, 64gb je pre malo .. Uzmi neki veci. Nije velika razlika u cijeni (barem ne bi trebala biti) i gore stavi win, office, i još pokoji program. Za ostalo upotrebljavaj drugi (običan) disk.
 
Natrag
Top