Opet ste oterali priču u pogrešnom pravcu.
Nije bitno da li ste u usb rekić stavili običan SSD ili neki "turbo spejs šatl sa pogonom na antimateriju". Da ignorišemo zasad i sam rek i njegovu kontrolersku elektroniku.
Ograničeni ste protokom vašeg USB čipa na matičnoj ploči, dok su priključci pozadi ili na kućištu samo to - konektori.
Zapravo, ograničeni ste svim stavkama koje učestvuju u procesu. Komunikacija tj transfer podataka obavlja se na relaciji vaš hard disk (ssd) - čipset matične ploče - usb čip - konektor/kablić - spoljni uređaj.
Protok nikada ne može biti brži od komponente koja je najsporija u lancu
Takođe, teorija je jedno a praksa drugo, od proizvođača svih navedenih komponenti i njihovih sistemskih drajvera, protok se razlikuje i u okviru samog standarda. I uvek je (dosta) manji, naravno. Još gore, ako se kopira gomila malih fajlova, potrajaće svejedno ohoho.
Najveće ograničenje USB-a oličeno je u slovu S u njemu - SERIAL (transfer). Nikada neće moći da bude brz kao paralelni.
Da uprostimo, kupiš SSD/rek/šta već, koji podržava USB 3.0 ili bolje, u okviru svog budžeta.
Koliko će trajati prebacivanje ne razmišljaj o tome. Teško da kopiraš terabajte na dnevnom nivou pa ti je bitno da uštediš svaku sekundu.
Da bi se približno iskoristili kapaciteti modernih tehnologija potrebno je u svakom periodu imati najsvežiji hardver, što je svakako apsolutno iluzorno, da ne pominjem i koliko skupo i bespotrebno za (ispod)prosečnog korisnika.