SSD stvarni kapacitet

Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Годинама купујем на Алију и нисам никада добио фалш јер се прво информишем.
Прво, не постоје екстерни SSD од 20tb.
То је свакоме, иоле упућеном, познато.
На жалост, насео си на класичну превару.
Да постоји такав диск, цена би му била пар хиљада €.
Што се тиче чувања података, ја за то користим клауд и екстерни hdd диск.
Сем тога, имам пар кућишта за дискове М.2 који подржавају и SATA и NVMe и они ми служе као флеш меморије.
M2 je nesto kao ssd, samo jos brzi protok podataka? jesam li u pravu?
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.554
M2 je nesto kao ssd, samo jos brzi protok podataka? jesam li u pravu?
М.2 је формат диска и прави се и SATA и NVMe.
SATA је ограничен брзином до 600mbps док NVMe генерација 3 иде 5-6 пута брже од SATA, генерација 4, 10-11 пута а стиже и генерација 5.
Старији рачунари не подржавају NVMe дискове.
Постоје кућишта за те дискове које можеш повезати као флеш меморију. Имаш кућишта за SATA и NVMe а имаш и са оба протокола.
Да би она имала смисла, због брзине, треба да ти рачунар подржава минимум USB треће генерације. Њега и визуелно можеш препознати, пластика унутар конектора је плаве боје.

Ево примера како то изгледа. Модел са фотке је са два протокола, значи и SATA и NVMe.
IMG_20230403_042729.jpg
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
Uh, hvala puno na detaljnom i strucnom odgovoru. Bas sam prije par dana gledao hp prodesk 600 MT G1 cini mi se, ako sam dobro zapamtio. I bas sam na kucistu s prednje strane primjetio dva USB ulaza plave boje, a dva crne. To je to znaci. Razmisljam da ga kupim i cini mi se da ploca podrzava M2 diskove?
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
Izadji na stranicu proizvodjaca pa pogledaj specifikacije maticne ploce. Staro je to, ddr3 memorija i ne podrzava m2 diskove. Ovo kazem bez gledanja specifikacije. Postoje bolje a ne puno skupe solucije.
 
Učlanjen(a)
28.12.2011
Poruka
180
A ovaj HP prodesk G2, nesto novije generacije

1680631005858.png

ili sta mi predlazete?
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Opet ste oterali priču u pogrešnom pravcu.

Nije bitno da li ste u usb rekić stavili običan SSD ili neki "turbo spejs šatl sa pogonom na antimateriju". Da ignorišemo zasad i sam rek i njegovu kontrolersku elektroniku.
Ograničeni ste protokom vašeg USB čipa na matičnoj ploči, dok su priključci pozadi ili na kućištu samo to - konektori.
Zapravo, ograničeni ste svim stavkama koje učestvuju u procesu. Komunikacija tj transfer podataka obavlja se na relaciji vaš hard disk (ssd) - čipset matične ploče - usb čip - konektor/kablić - spoljni uređaj.
Protok nikada ne može biti brži od komponente koja je najsporija u lancu
Takođe, teorija je jedno a praksa drugo, od proizvođača svih navedenih komponenti i njihovih sistemskih drajvera, protok se razlikuje i u okviru samog standarda. I uvek je (dosta) manji, naravno. Još gore, ako se kopira gomila malih fajlova, potrajaće svejedno ohoho.
Najveće ograničenje USB-a oličeno je u slovu S u njemu - SERIAL (transfer). Nikada neće moći da bude brz kao paralelni.

Da uprostimo, kupiš SSD/rek/šta već, koji podržava USB 3.0 ili bolje, u okviru svog budžeta.
Koliko će trajati prebacivanje ne razmišljaj o tome. Teško da kopiraš terabajte na dnevnom nivou pa ti je bitno da uštediš svaku sekundu.

Da bi se približno iskoristili kapaciteti modernih tehnologija potrebno je u svakom periodu imati najsvežiji hardver, što je svakako apsolutno iluzorno, da ne pominjem i koliko skupo i bespotrebno za (ispod)prosečnog korisnika.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top