Upotrebu solarijuma regulisati zakonom
Korišćenje solarijuma svrstano je u prvu kategoriju rizika od karcinoma kože. Ako mladi do 30 godine koriste kvarcne lampe, imaju 75 odsto veće šanse da dobiju melanom, najsmrtonosniji oblik raka kože, upozoravaju stručnjaci.
Odlazak u solarijum pre 18. godine zabranjen u 19 zemalja
Ultraljubičasti zraci direktno su povezani sa pojavom tumora na koži, a najosetljiviji period je kada je koža mlada, odnosno do 18 godine, objašnjava za „Blic“ prof. dr Ljiljana Medenica, predsednica Asocijacije dermatovenerologa Srbije.
Stručnjaci iz Svetske zdravstvene organizacije procenili su da je solarijum štetan isto kao kada bi se popila čaša arsena, koji je jak hemijski element, a njegove soli su izazivači raka ili ako bi udisali bojni gas koji uništava kožu i stvara rane.
Čak 19 zemalja zabranilo je maloletnicima odlazak u solarijum, a neke od njih su Francuska, Nemačka i pojedine savezne države SAD.
I Udruženje dermatologa Srbije predložiće Ministarstvu zdravlja takvo zakonsko rešenje, a do tada lekari samo mogu da upozoravaju na štetnost veštačkog sunčanja. Ako bude donet odgovarajući zakon, u svim salonima koji imaju solarijum biće istaknut natpis da je taj aparat štetan za zdravlje, kao što je istaknuto i na paklicama cigareta.
Rizici
- mlađi od 18 godina
- obolela štitna žlezda
- hipertenzija
- dijabetes
- genetska predispozicija ka malignitetima
- veliki broj mladeža i pigmentnih fleka
- svetla put
Međutim, i pored toga, mlade devojke u Srbiji svakodnevno idu u solarijum jer ne postoji zakon koji će im zabraniti da svoju mladu, još uvek vrlo osetljivu kožu izlažu UV zracima koji bi ih jednog dana mogli koštati života.
S posledicama ultraljubičastih zraka kojima se devojke bez razmišljanja izlažu u solarijumu često se susreće i dr Medenica. Ona se slaže s brojnim dermatolozima da bi takav zakon hitno trebalo biti donesen i kod nas.
- Definitivno bi trebalo da postoji neka zakonska regulativa koja mlađima od 18 godina ne bi dopuštala korišćenje solarijuma. Svi su stručnjaci protiv toga da se čovek neumereno i nezaštićeno izlaže ultraljubičastim zracima. Ultraljubičasti zraci, prirodni ili veštački, direktno su povezani sa tumorima, a najosetljiviji period je kada je koža mlada - ističe dr Medenica.
Tada koža najviše pamti, a kasnije plaća cenu izlaganja UV zracima. Međutim, u Srbiji se to još ne shvata dovoljno ozbiljno.
- Zracima u solarijumima se ne treba izlagati, naročito ne deca do 18 godina, osobe sa svetlom puti, sa većim brojem mladeža. Takođe, nije poželjno ni za osobe koje su imale ili je neko u njihovoj familiji imao rak kože. Sve to važi, naravno, i za izlaganje suncu. Treba imati na umu da ti zraci, posebno u turbosolarijumima, mogu imati i do 12 puta jače kancerogeno zračenje od sunčevog. Međutim, devojke odlaze u solarijume kada god požele. Tamo ih niko ne pita za godine niti im kaže koje su moguće posledice - kaže dr Medenica, koja problem vidi i u nedostatku kontrole postojećih uređaja.
U Evropi i u Americi postoji stroga kontrola solarijuma, vodi se računa o tome koji se zraci koriste, jesu li uređaji ispravni. Kod nas, nažalost, nema gotovo nikakve kontrole na tržištu, čak većina salona nije ni registrovana, pa ih ima desetostruko više nego što ih je zapravo prijavljeno. Kontrolu solarijuma sprovodi sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja. Oni, međutim, kontrolišu samo sanitarnu ispravnost, odnosno da li je u salonu čisto ili ne. Takođe, kontrolišu i osoblje. A da li se lampe u solarijumu redovno menjaju, šta znaju devojke koje rade i koliko su edukovane, to niko ne proverava.
izvor:blic online