Solarijum uništava kožu

Član
Učlanjen(a)
16.05.2009
Poruka
669
Taman ten volim,ali samo leti....nekako mi ne ide da zimi budem crna...Tako da zimi,odem ponekad...cisto da ne budem bela kao krpa...(i da se ugrejem i malo popravim raspolozenje u sivim danima koje ne volim)
A leti idem na adu (mada ne bas cesto)...a nekad u solarijum....
samo,evo,vec nedelju dana visim na adi ko manijak od 3 pola 4 popodne,pa dok ne zadje sunce i .....samo sam malo potamnela :dntknw: al dobro,bitno je da nisam izgorela.. yes3
ne znam ja kakvo je ovo sunce sad....cudno mi nesto.... :???:
Przi bas...Skroz si u pravu...
Nema kao nekad onog dobrog osecaja, kada si na suncu, nekako mi se cini da nije ovoliko przilo ni u najvecem zenitu kako sada przi ujutru....:???:
A slazem se sa tobom i da je bezveze kada je telo potpuno iskvarcovano zimi....

yes3
 
Član
Učlanjen(a)
24.07.2009
Poruka
21
:)
da przi,peche.....
sva se usijam,a od boje nema skoro nista
doduse,da idem oko 12,verovatno bih na kraju lichila na izgorotinu :)

juce htedoh da se malo kvarcnem... :)
medjutim,iz nekog razloga salon nije radio,a lik koji stalno stoji na ulazu u zgradu,me oterao... "kuda?"
"pa u salon"
"ne radi"
"jeste li sigurni?"
"nemam ja razloga bilo koga da lazem" (ljutitim tonom)
"pa dobro,nisam rekla da lazete,samo pitam jeste li sigurni,ne morate da budete tako neprijatni"
"JA NEPRIJATAN.....??????"
tada sam pobegla :lol:
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2009
Poruka
455
Hmmm... `Vestacko suncanje`
Jos uvek se nisam kvarcovala... Tj. imala sam nameru, dok posle predavanja u skoli nisam odustala...

Od Sunca nema 100% zastite... (sem da smo u hladu non-stop)
Iako mali procenat UVA i UVB zracenja dolazi do zemljine povrsine, ipak je i to `malo` veoma stetno...
Ova zracenja se nalaze i u solarijumu... Solarijum je zabranjen na zapadu, ali zato kod nas ih ima dosta :)... Pomocu UVA zracenja dobijamo `boju`, dok ovo zracenje i nije toliko opasno za razliku od UVB zracenja...
U svakom slucaju preterano koriscenje solarijuma predstavlja opasnost od dobijanja raka koze, a takodje i ubrzava starenje koze...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
09.08.2009
Poruka
362
Solarijum opasan za žene!

th_87568_Thumb_16MatisSPA_kapslis_122_774lo.jpg


Između dva sunčanja treba da prođe bar 72 sata, koliko je potrebno koži da odreaguje na delovanje UV zračenja Početkom dvadesetih godina prošlog veka bela put „izašla je iz mode“.

Kažu da je Koko Šanel „kriva“ što je dotad poštovani znak aristokratije zamenio preplanuo ten. Ona je, pisalo se kasnije u modnim časopisima, slučajno izgorela na suncu tokom jednog krstarenja i pre nego što je bila svesna toga, pokrenula je novi trend u svetu.
Nije ništa čudno što su kozmetički saloni sa solarijumom posećeni i tokom zime, a sunčanje pod njima je nezaobilazan deo priprema za novogodišnje praznike.
Svetska zdravstvena organizacija preporučuje maksimalno 50 tretmana u solarijumu tokom godine, uz napomenu da između dva sunčanja treba da prođe bar 72 sata, koliko je potrebno koži da odreaguje na delovanje UV zračenja. Tek posle toga vidi se koliko je sunčanja još potrebno.
Ima slučajeva, međutim, da devojke, u poslednji čas, uprkos upozorenjima, tokom dana posete nekoliko solarijuma. Računaju da su prevarile zaposlene u salonima, a u stvari varaju i štete sebi.
Upotreba solarijuma pre 35 godine povećava rizik od pojave melanoma, najsmrtonosnijeg oblika raka kože - utvrdili su naučnici radne grupe Međunarodne agencije za istraživanje raka koji su analizirali vezu između raka kože i upotrebe solarijuma.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) na kraju prošle godine ocenila je da bi „vlade svih država trebalo da usvoje zakone o razumnom i odgovornom korišćenju solarijuma“ koji bi, takođe, zabranjivali osobama mlađim od 18 godina, posebno devojkama, da ih koriste, prenosi Fonet.
Izlaganje tela veštačkim sunčevim zracima koje proizvode lampe dramatično povećava rizik od oboljevanja od raka kože. Uvereni smo da je najbolje uopšte ne koristiti „usluge“ solarijuma u salonima lepote - tvrdi dr Majk Repaćoli, radiolog u SZO.
Ova organizacija objavila je i listu preporuka za pravilno i bezbedno korišćenje „mašina za sunčanje“ koje obuhvata naglašeno upozorenje da u solarijumu treba provoditi najkraće moguće vreme, obavezno zaštiti oči i kontrolisati se.
ŠTA JE „TENOREKSIJA“
Britanci mesečno u proseku potroše 40 funti na proizvode koji im održavaju ten tamnim i tokom zimskih dana. Prema nekim istraživanjima, polovina Britanaca tvrdi da se oseća zdravije kad im je koža tamnija, a to osećanje često dovodi i do zavisnosti, tzv. tenoreksije. Takve osobe su opsednute da održe tamnu boju kože, pa odlaze u solarijum češće nego što doktori preporučuju.
PAMET U GLAVU
U nedavno sprovedenom istraživanju, 70 odsto anketiranih žena izjavilo je da je svesno rizika koji donose UV zraci (kancer kože). Međutim, na pitanje da li veruju da izgledaju atraktivnije kada su preplanule, takođe 70 odsto ispitanica odgovorilo je potvrdno. Mnogima solarijum pruža osećaj zadovoljstva i ne obaziru se na upozorenja dermatologa. Zato, pre nego što se uputite u solarijum, pamet u glavu.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
PRESS
Solarijum uništava kožu

Britanska glumica Džema Merna (25), u okviru kampanje za borbu protiv raka, pokazala lice puno pega i bora koje je upropašćeno zbog čestog korišćenja solarijuma

solar1.jpg

Nevidljivo golim okom... Džemina oštećena koža vidi se samo pod UV kamerama

Zvezda britanskih sapunica Džema Merna pokazala je svoje lice snimljeno posebnim aparatom sa UV kamerama koji joj je otkrio oštećenja kože nakon dugih godina korišćenja solarijuma. Time je Džema upozorila mnoge na skrivene opasnosti korišćenja solarijuma, jer oštećenja ćelija mogu da izazovu rak kože. Mlada glumica se na ovaj potez odlučila kao deo kampanje za borbu protiv raka, kojoj se priključila.
2403.jpg

Nikad više u solarijum... Glumica od sada preplanuli ten dobija preparatima za potamnjivanje

Iako na prvi pogled i danas ima prelepo lice, solarijum je ostavio neizbrisiv trag na njenoj koži. Specijalni aparat pokazao je oštećenja koja se ne vide golim okom, od mrlja i pega do bora, dehidracije kože i sitnih oštećenja povezanih s opekotinama.

Zabrana za mlađe od 18

Džema Merna počela je redovno da ide u solarijum kad joj je bilo samo 15 godina. Ona ima izrazito bled ten, što znači i izrazito osetljivu kožu, a uprkos tome jednom do dva puta nedeljno godinama je bila gošća solarijuma, zajedno s prijateljicama. Sada se, u 25. godini, priseća kako se pržila i žao joj je zbog toga. Sada je počela da koristi daleko bezopasnije losione za samopotamnjivanje.
- Kad sam bila mlađa, nisam shvatala kakva mi opasnost preti i šta radim svojoj koži. Samo sam htela da imam taman ten bez obzira na rizike. Takođe, nisam razmišljala o tome da ću izgledati mnogo gore kad budem starija - rekla je Džema.
- Kad sam shvatila koliko je solarijum štetan, prestala sam da ga koristim. Vidim znakove oštećenja na svojoj koži, a tek mi je 25. Sigurna sam da u solarijum više neću kročiti - poručila je glumica.

solar2.jpg

Koban odlazak u solarijum... Keli Tompson (10) sa majkom Šeron Hanaford

Džemin slučaj sastavni je deo službenog britanskog izveštaja u kojem se traži menjanje zakona koji štiti „tenoreksične" tinejdžere (devojke zavisne od preplanulog tena i solarijuma). Prema tom izveštaju, solarijum bi trebalo da se zabrani mlađima od 18 godina. U ovom izveštaju našao se i slučaj desetogodišnje Keli Tompson iz Port Talbota. Naime, čak 70 odsto devojčicine kože je oštećeno posle samo jednog odlaska u solarijum!

Melanom najčešći oblik raka

Solarijum je samo u Britaniji krivac za najmanje 370 novih slučajeva oboljenja i 100 smrti od raka kože godišnje. Melanom je najčešći oblik raka među mladim ženama, upozorava se u izveštaju, i svaki dan dijagnostikuje se jednoj mladoj ženi!
Dokazano je da su UV zraci u solarijumu 10 do 15 puta jači od podnevnog sunca na Mediteranu i da korišćenje solarijuma samo jednom mesečno povećava rizik od melanoma za 50 odsto.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Solarijum - visokorizično sunčanje

Solarijum - visokorizično sunčanje

Mondo 14.02.2010 10:17



Stručnjaci EU upozoravaju da je veštačko sunčanje štetna i po život opasna aktivnost. Rizik po zdravlje dodatno povećava i prekoračenje normi za korišćenje ovakvih uređaja.


Evropska komisija upozorila je korisnike solarijuma da budu na oprezu zbog mogućih rizika prilikom njihove upotrebe.

Ne samo da je u pitanju aktivnost koja povećava rizik od dobijanja raka kože, već su ispitivanja pokazala da skoro svaki sedmi ležaj u solarijumima ne ispunjava norme koje se odnose na ultravioletno zračenje, upozoravaju stručnjaci.

Istraživanje je pokazalo da, osim prekoračenja normi za korišćenje uređaja, oznake na ležajima za sunčanje u najmanje dvadeset odsto slučajeva nisu bile potpune.

Nedostajala su, između ostalog, upozorenja da je uređaj zabranjen za korišćenje osobama mlađim od osamnaest godina.

"Solarijumi su ozbiljna opasnost. Broj obolelih od raka kože udvostručava se svakih 15 do 20 godina, a veštačko sunčanje povećava za 75 odsto opasnost od raka kože kod osoba mlađih od 35 godina", kaže evropski komesar za zdravstvo i zaštitu potrošača Džon Dali.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Solarijum je OUT: Šta sve rizikujemo zbog preplanulog tena

Solarijum je OUT: Šta sve rizikujemo zbog preplanulog tena

Blic žena

Jedan od novih vidova zavisnosti na koji lekari širom sveta sve više upozoravaju, naročito pre početka leta, je zavisnost od preplanulosti kojoj su stručnjaci već dali ime - tenoreksija. Radi se o telesnoj zavisnosti, poput anoreksije. Kao što anoreksičar nije nikada sam sebi dovoljno mršav tako ni tenoreksičar nije nikada zadovoljan preplanulom bojom svoje kože, navode stručnjaci. U ovo vreme, kao priprema za letnju sezonu, obično nastupa prava pomama za solarijumima. Ako ste i među damama kojima je sunčanje u solarijumu redovna stavka na listi dnevnih obaveza, pogledajte šta sve rizikujete zarad preplanulog tena.

6718_shutterstock_46334614_f.jpg


Nove studije ukazuju na to da česti odlasci u solarijum mogu biti znak zavisnosti koja je jednako zabrinjavajuća kao one od cigareta, alkohola ili upotrebe droga.
Ipak, to ne znači da je svaki redovni posetilac solarijuma i zavisnik. Studije su pokazala da samo jedna od tri osobe koje često posećuju solarijum ima sve simptome zavisnosti. Dakle, u čemu je razlika između loše navike i ozbiljnog problema?
Zavisnici od sunčanja češće nego drugi donose odluku da se, bez obzira na opasnost od razvoja melanoma − koji je jedan od najopasnijih kancera, ne odreknu sunčanja u solarijumu − slično kao i sa zavisnošću od pušenja. Ove osobe ne žele samo lep ten, one se prosto ne osećaju dovoljno dobro i lepo ukoliko redovno ne održavaju svoj preplanuli ten.


OPASNOSTI SUNČANJA U SOLARIJUMU
− Utiče na isušivanje i brže starenje kože
− Pogoduje pojavi fleka, pega, bradavica i mladeža
− Utiče na javljanje premalignih promena − keratoza, tj. zadebljanja kože
− Izaziva razvoj melanoma − jedne od najopasnijih vrsta raka


KAO KAD JEDETE ČOKOLADU

Ležanje pod ultraviolentnom svetlošću opušta mozak stimulacijom lučenja endorfina koji, kao kada jedete čokoladu ili pijete vino, čini da se osećate veoma zadovoljno. A kada vam nešto prija, želite to da ponovite, i da ponovite… Sunčanje tako postaje deo procesa zavisnosti koji nije ništa drugačiji od potrebe za alkoholom ili drogom. Odlazak u solarijum u mozgu proizvodi osećaj zadovoljstva sličan onom kada vas nešto veoma svrbi, pa se počešete.
Među redovnim posetiocima solarijuma ima mnogo anksioznih i depresivnih osoba, a sunčanje daje signal njihovom mozgu da je to odgovarajući lek za njihov problem.
Međutim, ne treba brinuti da će na klinikama za odvikavanje od zavisnosti uskoro početi da se formiraju grupe anonimnih ljubitelja sunčanja. Carolyn Heckman, psiholog iz Centra za istraživanje kancera u Filadelfiji, koja se bavila istraživanjem zavisnosti od sunčanja u solarijumu, ne misli tako.
− Ta vrsta zavisnosti ne spada u grupu čestih − objašnjava Heckman. − Ali, imate problem ako to radite redovno, a kad prestanete onda se više ne osećate dovoljno dobro i imate potrebu da se vratite u solarijum. Ukoliko je to vaš način da popravite loše raspoloženje, vreme je da potražite neku zdraviju metodu koja vraća optimizam.


ZABRANA KORIŠĆENJA SOLARIJUMA U AUSTRIJI
Maloletnicima u Austriji će od 1. septembra biti zabranjeno korišćenje solarijuma, kao vid prevencije raka kože, kako su objavile austrijske vlasti. Nedavno istraživanje Međunarodnog centra za istraživanja raka u Lionu pokazalo je da je rast opasnosti od raka kože za 75 odsto veći među osobama koje su redovno posećivale solarijume pre napunjenih 35 godina. Doc. dr Zorica Milosavljević, dermatolog Doma zdravlja „Dr Ristić“, kaže da se kod nas o takvoj zakonskoj zabrani još ne govori, iako se već dugo zna koliko je korišćenje solarijuma opasno.
− Ipak, naši dermatolozi su se složili u zvaničnom stavu i preporuci da ne treba ići u solarijum − kaže doc. dr Milosavljević.

 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Solarijumi mogu da stvore zavisnost

Ljubitelji solarijuma su skloni pojavi anksioznosti i simptoma zavisnosti od UV zraka koji su slični kao kod alkoholičara ili narkomana, pokazali su rezultati najnovijeg američkog istraživanja.



Grupa američkih profesora iz Memorijalnog centra "Sloan-Ketering" za borbu protiv raka ispitivala je navike studenata sa Univerziteta "Albani" u američkoj saveznoj državi Njujork.

Otkriveno je da više od polovine učesnika u istraživanju (229), posećuje solarijume u proseku 23 puta godišnje.

Među tim studentima, 70 odsto je pokazivalo znake zavisnosti od veštačkog tamnjenja kože, prenele su svetske agencije.

"Uprkos našim naporima da obavestimo javnost o zdravstvenim opasnostima vezanim za radijacije UV zraka, bilo da su veštački ili ne, primećuje se rast broja mladih odraslih osoba koje pribegavaju veštačkom tamnjenju kože", naveli su autori istraživanja objavljenog u medicinskom časopisu "Arhiva dermatologije".

Te osobe, kako je pokazalo istraživanje, nemaju samo želju da poboljšsaju ten, već idu u solarijume i da bi se opustile, popravile raspoloženje ili komunicirale sa drugim ljudima.

Naučnici predlažu i da se osobama koje dolaze u solarijume daju na popunjavanje upitnici koji omogućavaju otkrivanje depresije i anksioznosti (unutrašnjoj uznemirenosti), kako bi se, ukoliko postoji potreba, one upućivale da zatraže pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje.


Izvor: Blic online
 
Natrag
Top