Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Evo ovdje: ;)


Marko je zaslužio "tripin vijenčić", pa evo: :mig::beee::roll:



Bivši protestant Peter Kreeft "napada" Sola Scripturu, ali za razliku od tebe koji je braniš, argumentima. Evo Kreeftova argumenta:

Postoji praktičan argument da osobne interpretacije vode u nastajanje denominacija. Dopustite pet stotina ljudi da interpretiraju Bibliju bez crkvenog autoriteta i uskoro ćete imati pet stotina denominacija. A denominacije su nedopustivi skandal po standardima Pisma, Ivan 17,20-23 i 1. Kor 1,10-17.

Ti treba da pokažeš da tamo gde nema Sole vlada jedinstvo. A vidimo da nije tako. Zašto?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Hvala Marko. Drago mi je sto si sa nama. Neka te Bog cuva!


Rekao sam, mi se sustinski ne razlikujemo, 99% se slazemo. A vi, vi ne mozete da se podnesete..

Mire postoji ogromna razlika između Vizantije i Rima. Samo jedan primer...oni vernicima ne daju "Hristovu krv" tj.vino i tako simbolično kažu da verne ne spasava Hristova prolivena krv već samo muke tela. Veoma teško učenje. Vizantija pak daje i vino i hleb što je po Bibliji. Velika je samo to razlika a ima i drugih.

No, tema je Sola Scriptura..optužena za podele. Mi vidimo da ozbiljnih razmimoilaženja ima i među Tradicionalnima. Nisu male razlike ma koliko ih minimzirali. A tu nema Sola Scripture...pa zašto ima ovakvih razlika onda?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
No, tema je Sola Scriptura..

Na jednoj drugoj temi sam govorio o neznalicama i pokvarenjacima, pogotovo subotarskim. Ti si nedvojbeno jedno ili drugo - neznalica ili pokvarenjak.

Dokaz:

Prvo: Ovu temu, čiji je naslov - "Sola Scriptura-da li je dovoljno" - otvorio si ti sam, i to s nakanom da dokazuješ njezinu ispravnost, da je promoviraš i ljudima nudiš. Kada netko nešto tvrdi (kao što ti tvrdiš za Sola Scriptura) onda je "teret dokazivanja" isključivo i jedino na onome tko tvrdnju iznosi. Dakle, u ovom slučaju, obveza dokazivanja da je Sola Scriptura ono što si za nju ustvrdio je isključivo na tebi.

Drugo
: Tvrdnju da nešto vrijedi moguće je dokazati jedino argumentima koji pokazuju da to vrijedi. Dakle, ti svoju tvrdnju da je "Sola Scriptura" dobra i ispravna možeš jedino dokazati navodeći argumente za to, a ne čineći ovo što ti činiš. A što ti čniš!?!?!? U nedostatku argumenata za tvrdnju kako je "SS OK", ti pokušavaš dokazati kako postoje "razlike u vjerovanju kod onih koji nemaju Sola Scripturu", a to je onda dokaz da je Sola Scriptura dobra i ispravna. Ili još gore, umjesto da ti dokazuješ svoju tvrdnju, ti tjeraš sugovornika da opovrgava tvoju tvrdnju. :) Ovo što ti činiš, ako je posljedica tvoga neznanja, logika i psihologija nazivaju imbecilizmom. Ako pak razumiješ sve ovo a opet se ovako ponašaš, onda je to ono što sociologija nazija drzništvom i pokvarenjaštvom.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Tema je Sola Scriptura, a vidjesmo da gdje je Sola Scriptura tamo je duhovni proljev. I to nezaustavljiv, već vas je 50.000. :)
Moraš pokazati da je učenje identično kod onih koji nisu Sola Scriptura. A to nije tako. Ti optužuješ ideju Sola Scriptura da je uzrok podela. Vidiš da nije, vidiš da toga ima i tamo gde nema Sola Scripture. Zašto recimo monofiziti veruju u samo Božansku prirodu Hristovu..a deo su Tradicionalnih.

Jednostavno nisi u pravu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Umesto da pozdravi Marka, on mu nudi neki Tripin vencic, i sprda se.

Evo ja pozdravljam Marka, i zelim sretan povratak na forum...

Mada.. sta ovde i ima sretno.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Prvo koristiš ne pristojni rečnik za versku opoziciju.

Kako drugačije nazvati nastanak 50.000 međusobno suprotstavljenih sekti, koji još pogrđuju Isusuvo ime kiteći se njime, osim duhovnim proljevom? :)

Umesto da pozdravi Marka, on mu nudi neki Tripin vencic, i sprda se.

Evo ja pozdravljam Marka, i zelim sretan povratak na forum...

Mada.. sta ovde i ima sretno.

I ja sam Marka pozdravio, u prvom svom postu nakon što se on vratio. S druge strane, Marko, ne samo da me nije pozdravio u prvom obraćanju, nego me čak u tom svom prvom javljanju označio lažlovom. Svejedno, subotar brani subotara čak i kada laže, "majka Jela" ih je tako učila.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Izvinjavam se, nisam procitao taj tvoj komenta u kome je pozdrav.

Sto se tice Markovog komentara o tvom laganju, to stoji i istina je.
 
Natrag
Top