Slobodna volja?!

Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Ima slicna tema u filozofiji, ali ja bi da popricamo o tome sa verskog aspekta.

1)Sta vi smatrate slobodnom voljom?
2)Sta mislite kakav bi zivot bio da nam Gospod nije dao slobodnu volju, da li bi bili ljudi ili robovi?
3)Da li bi pre bili ROB bez slobodne volje, a da zivite u rajskoj zemlji ili bi ste izabrali ovakav zivot, da imate slobodnu volju, a da se za Raj borite, tj da budete ljudi.
4)Koliko danas odlucujete slobodnom voljom, a koliko ste "prisiljeni" da cinite onako kako vam je receno?
5)Da li odgovarate na forumu SLOBODNOM VOLJOM ili vas neko ili nesto na to tera. :)

A evo odgovora i od mene.
1)Za mene je to sloboda izbora, bez bilo kakvih uticaja od bilo koga i bilo cega.
2)Bili bi kao zivotinje. Ako bi bili gladni i zedni ne bi mogli da kazemo00 "e aj odlozicu to za kasnije" vec bi morali odmah da idemo da jedemo, ako bi na se spavalo odmah bi legli da spavamo i td.
3) Ono sto jesam.
4)Mislim da se na coveka danas vrse veliki pritisci sa svih strana i da cesto on njima podleze. Ali iako ima tih pritisaka i navaljivanja, covek opet odlucuje slobodnom voljom.
5)Naravno slobodnom voljom. ;)
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
"Slobodna volja je filozofski termin u kojem su misli i ponašanje neke osobe određeni vlastitom voljom, a ne vanjskim faktorima. O tom pojmu se vjerojatno raspravlja više od dvije hiljade godina. Termin slobodna volja ima vjerske, etičke i naučne implikacije. Prema tomističkoj tradiciji svaki čovjek ima slobodnu volju i zato odgovara za sve što uradi. Većina filozofa tvrdi da je koncept slobodne volje usko povezan sa moralnom odgovornosti." - kaze wikipedia :)

Posmatrano ovom definicijom, manje-vise skoro svi i skoro uvek odlucuju slobodnom voljom. Ali treba malo dublje zaci u samu volju. Kako nastaje volja? Kada recimo vidimo cokoladu na stolu, moze nam se desiti jedno od tri opcija: da voljom odlucimo da je pojedemo; da voljom odlucimo da je ne pojedemo; ili da je uopste ne primetimo. Sta je to sto ce oblikovati nasu volju za akcijom? Uslovljenost. Sigurno je da nekada davno, kada smo prvi put videli cokoladu, nismo imali nikakvu volju za njome. Ali ako smo je tada probali i ona nam se dopala, u umu osobe se javlja obrazac koji ce se aktivirati svaki put kada culo vida ugleda cokoladu. Obrazac ce izazvati uslovljenu reakciju gladi i zelju za slatkisem, zbog cega cemo mi krenuti rukom po cokoladu i pojesti je. Naravno, svako ce reci da je slobodnom voljom odlucio da pojede cokoladu ali zapravo to nije bila slobodna volja vec uslovljena volja. Takodje, neko je mozda nekada probao cokoladu pa mu se nije dopala i stvorio je obrazac odbijanja. Takva osoba nece pojesti cokoladu na stolu ali opet ne slobodnom vec uslovljenom voljom. Naime, ceo zivot covek provodi u izvrsavanju uslovljene volje za koju smatra da je slobodna volja. Skoluje se, stvara ambicioznost, napreduje, trazi kucu i auto, vencava se itd. Veoma mali broj ljudi, i to oni probudjeni imaju apsolutnu slobodnu volju. Svi ostali smo uslovljeni. Ono sto sada moze biti nasa slobodna volja je to da odlucimo da li cemo doveka biti uslovljeni ili cemo vezbati da budemo slobodni.
Postoji i jedan ekstreman primer slobodne volje. Glad. Gladni smo. Slobodnom voljom odlucujemo da sednemo za sto sada ili mozda za nekoliko sati i jedemo. Ali, to nije slobodna volja vec uslovljena volja za odrzanjem sopstva koji je zapravo iluzija. Ne kazem da ne treba jeste vec samo harikiram kako bi objasnio da je svaki nas pokret ustvari uslovljena reakcija.

U relativnom smislu, svi posedujemo slobodnu volju ali u nekom apsolutnom, veoma mali broj ljudi je poseduje. Cak i ovde na forumu, niko ne odgovara slobodnom voljom. Postoji mali broj korisnika koji donekle vide stvari i odgovaraju nekom delimicnom slobodnom voljom ali vecina je uslovljena religijom kojoj je okrenuta. Zbog toga nastaju i tolike rasprave jer svako iznosi svoje uslovljeno misljenje koje vrlo retko predstavlja realnost a uglavnom predstavlja verovanje. Dokazivati veru je ravno gubljenju vremena. Svi to znaju ali se trude da dokazu svoju veru. Sto se vise ta osoba trudi da je dokaze to je vise zaslepljena uslovljenoscu a veoma malo slobodne volje poseduje.

Posto je tema religijskog karaktera, budizam na temu slobodne volje kaze: "Slobodna volja (attakiriyavāda)jeste sposobnost pojedinca da slobodno odabira, bez ikakvih spoljašnjih uticaja, na koji način će postupati. Ideja slobodne volje se obično suprotstavlja sa determinizmom. Budizam ne uči da mi posedujemo apsolutnu slobodu, niti da smo potpuno determinisani, već da je naša volja uslovljena ili ograničena u većoj ili manjoj meri. Introspekcija će nam otkriti da je naša sposobnost da odlučujemo i delujemo pod uticajem, i time ograničena, naših želja, posedovanja ili pomanjkanja veštine, okolnosti, našeg zdravlja, snage naših navika i društvenih konvencija, kao i raznih drugih faktora. Psihologija nam takođe govori da naše nesvesno može na suptilan način da utiče na nas, a da mi to i ne znamo. Cilj većeg dela budističkog vežbanja je da uvidimo i razumemo faktore koji nas uslovljavaju i onda ih postepeno prevazilazimo. Na taj način postajemo slobodniji i donosimo bolje odluke".

Zivotinje imaju mnogo vecu slobodnu volju u odnosu na coveka. Covek jeste rob a zivotinja jeste slobodna. Sve u prirodi jeste slobodno. Covek je jedino bice koje je zarobljeno i to samo sobom. Svojim intelektom i svojom superiornoscu :)
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mindfulness, slažem se sa tvojim stavom o tkz. slobodnoj volji, s tim što ja imam još radikalnije mišljenje o tome. Naime, samtram da slobodna volja i tkz. sloboda čovjeka, uopšte ne postoje ni u kom obliku niti vremenu. Čovjek je drutveno biće. Svi ljudi na ovoj Zemlji danas žive u nekim oblicima organizovanih zajednica. Svaka od tih zajednica ima svoja pravila kojima uređuje odnose u tim zajednicama. Na to se nadovezuju i religijski kanoni i pravila upražnjavanja određene vjere. A svaka pravila (čitaj: ustavi razni zakoni, kanoni) donose se radi toga da bi odredila, odnosno sankcionisala, način ponašanja pojedinaca i institucija. Kada svemu ovome dodamo običajne i moralne norme, koje su nekada dijelom sankcionisane pomenutim zakonima, ali i kada nisu, to jest, one koje nisu, imaju u određenim sredinama snagu zakona, onda je jasno, da čovjek ne može imati ni slobodnu volju ni slobodu i da su ti pojmovi samo apstrakcije koje lijepo zvuče, ali su neostvarive. Čim pređe kućni prag i izađe na ulicu, čovjek se susreće sa nekim pravilima, o kojima, htio ili ne, mora voditi računa.
Tvoj primjer sa čokoladom je jedna minijatura, ali ljudska slobodna volja i sloboda, ne mogu biti ni na koji način redukovane, jer ako je to slučaj, onda ne možemo govoriti ni o slobodnoj volji ni slobodi. A, upravo je to slučaj sa našom "slobodom" i "slobodnom voljom". Ograničene su na bezbroj načina i svakim danom se sve više ograničavaju.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Kako to mislis da zivotinje imaju slobodnu volju? Oces da kazes da zivotinja moze da bira ovo ili ono?

Wikipedia u drustvu postade isto sto i sveta knjiga u religiji.

Ovaj ekstreman primer mi je malo supljikav. Birati da li da jedemo ili ne (mislim za ceo zivot, ne na trenutni obrok) je besmisleno i to nije slobodna volja. Da bi opstali mi se moramo hraniti. Slobodna volja je izbor kada ce mo pojesti taj obrok. Kada otvorimo frizider u njemu se nalaze sve namirnice koje mi volimo da jedemo, nasa je SLOBODNA VOLJA koju cemo namirnicu izabrati.

Evo jedan moj primer slobodne volje odgovaranja na forumu. Kada sam procitao tvoj post, malo sam ga pogledao i odlucio SLOBODNOM VOLJOM da ne dam komentar odmah.

Da je dokazivanje vere gubljrnje vremena to stoji, ali braniti ono u sta verujes, nije gubljenje vremena.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
A od koga ili cega branis svoju veru? Zbog cega branis svoju veru?

Da, zivotinja takodje ima slobodnu volju, isto kao i covek. Opseg mogucnosti izmedju kojih bira zivotinja je mnogo manji jer zivotinja nije opterecena velikom kolicinom nepotrebnih stvari, suvisnim teretom. Taj suvisni teret je "uslovljavanje". Ono nastaje u umu coveka i uvelicava se kako starimo i kako sve vise informacija primamo. Kao sto sam vec pisao, relativna slobodna volja postoji. Ti mozes birati izmedju ponudjenog ali ce tvoj konacni izbor (i ako tvojom odlukom), biti izbor nastao iz uslovljenosti. Uslovljenosti su mnoge, pocev od moralnih principa, vaspitanja, okruzenja itd.
Evo jednog primera, koji bas i ne prilici temi, ali eto, sada mi je pao na pamet. Recimo da te neko uvredi, neko koga slabo poznajes, ko je taj sitan (ti si dosta jaci fizicki od njega) ali znas da mu je otac neka bitna zverka u gradu i da ima zaledjinu. Ti bi ga u trenutku vredjanja najradije mlatnuo jednom molerskom ali znas sta ce ti se mozda desiti ako on to prenese ocu i dovedu neko drustvo. Tvoja slobodna volja je da ga ne udaris, naravno. Ili, ipak nije. Tvoja volja je bila da ga mlatnes ali ne smes zbog posledica (uslovljavanje) tako da relativnom slobodnom voljom odlucujes da istrpis uvredu. Ne postoji apsolutna slobodna volja, vec samo relativna, uslovljena. Onaj klip odlicno objasnjava celu pricu ;)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Prokleti engleski mi nikad nije isao, pa ne vredi da gledam, jer samo to i mogu.

Kazes od cega, od koga, zbog cega. Nije bitno da koga ili cega, kad god je vera u opasnosti treba je braniti. Zbog cega-pa zato sto nas tako vera uci, jer ako mi ucutimo kamenje ce progovoriti. Naravno ne govorim o nasilnom branjenju vere, jer to nikako nije dozvoljeno. Nego cu je braniti argumentima i recju, npr sada aktuelna tema ekumenizam, ja cu da se borim da Pravoslavlje ostane onako kako je i uvek bilo i necu dozvoliti novotarije bez borbe. Ne interesuje me papa i njegovi sledbenici, interesuje me Gospod Isus Hristos, ne zelim da menjam Gospoda za antihrista.

Ako me neko uvredi, pravicu se gluv, ako me neko povredi ja cu se moliti za njega. Ne interesujeme da li on ima tatu ili mamu iza ledja. To sto ja ne zelim da mu nanesem zlo je moja licna stvar, moja vera. Da li mi ona ukida slobodnu volju NE ja mu mogu vratiti istom merom, mogu i duplom merom, ali ja to necu uraditi. Data mi je slobodna volja-znaci mogu uraditi onako kako ja zelim.

Ti hoces da kazes.
SLOBODNA VOLJA-1-uslovljena volja
-2-relativna volja
-3-nepostoji

E, a ja bis rekao ovako SLOBODNA VOLJA(SV) -kraj-.
Meni niko ne uskracuje slobodnu volju, ja je imam uvek i uvek cu je imati, kao i svi mi. Da je nemam za svaki svoj pogresan korak pravdao bih se Gospodu kako nisam imao SV. Da li bi mogli da mi sude na ovozemaljskom sudu za bilo koji prekrsaj, ako ne bih imao SV, ako ja ne odredjujem da li cu uciniti nesto ovako ili onako, onda ja nisam kriv vec onaj ili ono sto je samnom upravljalo ili sto mi je komandovalo. Bicu ROB ili ti se mozda vise svidja ROBOT.

I dalje tvrdis kako zivotinja ima SV, ali to priroda demantuje, dovoljno je da pogledamo oko sebe. Evo npr medved. Zasto nijedan medved nece da kaze sebi "e necu da spavam celu zimu hocu da se igram u pecini"? Zato sto nema SV i instiktivno ce otici na duboki san. Ili zasto laste ne protestuju, "kazu lepo" "necemo da idemo u toplije krajeve, pobecicemo na potkrovlja kuca gde ce nam biti toplo i tu cemo da sacekamo proece"-zato sto laste nemaju SV i td...
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Prokleti engleski mi nikad nije isao, pa ne vredi da gledam, jer samo to i mogu.

Kazes od cega, od koga, zbog cega. Nije bitno da koga ili cega, kad god je vera u opasnosti treba je braniti. Zbog cega-pa zato sto nas tako vera uci, jer ako mi ucutimo kamenje ce progovoriti. Naravno ne govorim o nasilnom branjenju vere, jer to nikako nije dozvoljeno. Nego cu je braniti argumentima i recju, npr sada aktuelna tema ekumenizam, ja cu da se borim da Pravoslavlje ostane onako kako je i uvek bilo i necu dozvoliti novotarije bez borbe. Ne interesuje me papa i njegovi sledbenici, interesuje me Gospod Isus Hristos, ne zelim da menjam Gospoda za antihrista.

Ako me neko uvredi, pravicu se gluv, ako me neko povredi ja cu se moliti za njega. Ne interesujeme da li on ima tatu ili mamu iza ledja. To sto ja ne zelim da mu nanesem zlo je moja licna stvar, moja vera. Da li mi ona ukida slobodnu volju NE ja mu mogu vratiti istom merom, mogu i duplom merom, ali ja to necu uraditi. Data mi je slobodna volja-znaci mogu uraditi onako kako ja zelim.

Ti hoces da kazes.
SLOBODNA VOLJA-1-uslovljena volja
-2-relativna volja
-3-nepostoji

E, a ja bis rekao ovako SLOBODNA VOLJA(SV) -kraj-.
Meni niko ne uskracuje slobodnu volju, ja je imam uvek i uvek cu je imati, kao i svi mi. Da je nemam za svaki svoj pogresan korak pravdao bih se Gospodu kako nisam imao SV. Da li bi mogli da mi sude na ovozemaljskom sudu za bilo koji prekrsaj, ako ne bih imao SV, ako ja ne odredjujem da li cu uciniti nesto ovako ili onako, onda ja nisam kriv vec onaj ili ono sto je samnom upravljalo ili sto mi je komandovalo. Bicu ROB ili ti se mozda vise svidja ROBOT.

I dalje tvrdis kako zivotinja ima SV, ali to priroda demantuje, dovoljno je da pogledamo oko sebe. Evo npr medved. Zasto nijedan medved nece da kaze sebi "e necu da spavam celu zimu hocu da se igram u pecini"? Zato sto nema SV i instiktivno ce otici na duboki san. Ili zasto laste ne protestuju, "kazu lepo" "necemo da idemo u toplije krajeve, pobecicemo na potkrovlja kuca gde ce nam biti toplo i tu cemo da sacekamo proece"-zato sto laste nemaju SV i td...

Vidis tu uslovljenost o kojoj govorim kod zivotinja ali je ne vidis kod coveka. Mozda zato sto covek ima veci opseg izbora i vecu inteligenciju. Nego, nije bitno. Ja slikovitije ne mogu da objasnim, pa neka ostane onako kako je. Vecina ljudi, 90% zivi svoj zivot na taj uslovljen nacin tako da je to i nesto sasvim prirodno pa retko ko moze da primeti kako uopste funkcionisemo. Zbog cega radimo to sto radimo, zbog cega govorimo o Bogu itd. Kao sto rekoh, neka ostane kako je.

P.S. Znam odlicnog profesora engleskog ako trebaju privatni casovi :) :) :) Salim se :)
 
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Ima slicna tema u filozofiji, ali ja bi da popricamo o tome sa verskog aspekta.

1)Sta vi smatrate slobodnom voljom?
2)Sta mislite kakav bi zivot bio da nam Gospod nije dao slobodnu volju, da li bi bili ljudi ili robovi?
3)Da li bi pre bili ROB bez slobodne volje, a da zivite u rajskoj zemlji ili bi ste izabrali ovakav zivot, da imate slobodnu volju, a da se za Raj borite, tj da budete ljudi.
4)Koliko danas odlucujete slobodnom voljom, a koliko ste "prisiljeni" da cinite onako kako vam je receno?
5)Da li odgovarate na forumu SLOBODNOM VOLJOM ili vas neko ili nesto na to tera. :)

1.- Sve pod uslovom da to sve ni na koji način ne ugrožava nekoga drugog.
2.- Bog nam nije ni dao slobodnu volju. Rekao je sve - sem. To sem plaćamo i danas.
3.- Što ti je potrebna slobodna volja u raju. Oš fiću, eto fića, oš mercedes, eto mercedes, oš krušku , oš jabuku oš na Majami , oš na Adu. Ja bar tako zamišljam život u raju.
4.- Sloboda volje je uslovljena mnogim objektivnim ali još više subjektivnim problemima.
5.- Ako čovek zbog objektivnih i subjektivnih problema izabere pa troši vreme na forumu onda je to prilagodjavanje datim okolnosima, naravno slobodnom voljom.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Sama činjenica da sam se rodila kao Pravoslavac, već u startu govori da nisam imala mogućnost da biram. Ali imam slobodnu volju da biram-ostati u toj religiji ili prihvatiti neku drugu. Naravno moj izbor je Pravoslavlje. Ako posmatramo slobodnu volju sa aspekta religije, pa religija bar ova u kojoj sam, najmanje te ograničava ili uslovljava. Na pr.: da li ću da se pričestim 3 puta u toku godine ili ni jednom, to je moja slobodna volja.Niko mi neće zakucati na vrata i reći : plati kaznu 100 evra nisi se pričestila. Mogu da idem u crkvu svaki dan ili nikad, opet ja dato na volju, hoćeš li ili nećeš....
Mnogo više ograničenja je van same religije, jer izražavati slobodnu volju na pr. na poslu...nije uputno, možeš dobiti otkaz, itd..
1)Sta vi smatrate slobodnom voljom?
Što si više siguran u sebe, mentalno stabilan i stojiš iza onoga što radiš ili kažeš, to si u boljoj poziciji da izraziš slobodnu volju. Biti svoj i biti poseban..., govori o tebi da si osoba kojom se ne može manipulisati, odnosno kojoj se ne može nametnuti tuđa volja.
5)Da li odgovarate na forumu SLOBODNOM VOLJOM ili vas neko ili nesto na to tera.
Na forumu uvek odgovaram svojom voljom (mada da budem iskrena i ne dajem baš nešto odgovora..., retko koja tema mi je zanimljiva), pa zato forum i postoji da ohrabri ljude da daju odgovore za koje možda u realnom svetu ne bi imali hrabrosti.
 
Natrag
Top