Slobodna volja?!

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
[WARNING]Ovo je tema o slobodnoj volji u monoteističkim religijama! Svi naredni postovi koji se ne budu odnosili na temu, biće brisani.[/WARNING]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Slobodna volja je izbor izmedju Dobra i zla, biras Boga i Zakone Zivota ili djavola i svastocinstvo u izopacenostima.

Sta tu nije Slobodno i Logicno ?

Ti bi Jurivaka nesto trece, e pa nema, nije ga Bog stvorio.

Poslusaj jos jednom ono predavanje o "Porijeklu Zla", ili nam sam objasni porijeklo zla ?

Ljudi nisu u Edenskom Vrtu, no su sami Izabrali, slobodnom voljom da okuse dobro i zlo, na Zemlji, bez Raja !
...A ti još jednom pročitaj ono što sam napisao o slobodnoj volji, ( a meni ne pada na pamet da gledam YouTube klipove) pa to prokomentariši ako imaš šta suvislo reći, a ne skreći sa teme pitanjima o dobru i zlu. Ovo nije tema o ddodbru i zlu, nego o slobodnoj volji. BTW, slobodna volja nije samo izbor između dobra i zla. Slobodna volja je, recimo, i ovo: -Idem li danas u crkvu da se molim Bogu, ili ću se moliti kod kuće?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
prirodom imam osecaj i da ne znam da si vernik predpostavio bi da se znas sa miroljubom petrovicem :D
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Teistima, a naročito apologetima vjere, slobodna volja koja je navodno data od Boga, služi za kakavo takvo objašenje svih onih nelogičnosti, apsurda, nemogućih događaja..., koja su opisana u Bibliji, kao i paradoksalne stvarnosti u kojoj živimo. Kada ih se pritjera uza zid čistom logikom i razumnim pitanjima, na koja nemaju razumu prihvatljiv odgovor, oni posežu za slobodnom voljom i njome "objašnjavaju" sve...

Pritjera uza zid? :dtyste: Eh, s guštom ću ti na ovo odgovoriti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pritjera uza zid? :dtyste: Eh, s guštom ću ti na ovo odgovoriti.
Ne samo na to, odgovori na sve. Ti bi da biraš šta ti se sviđa. Ako se uhvatiš u kolo, onda igraj!:)

Odgovori ma dilemu: Ako je Bog sveznajući, onda je znao šta će čovjek uraditi sa slobodnom voljom - osudiće sebe na kaznu; a ako je Bog istovremeno, po tvrdnji vjernika, oličenje ljubavi prema čovjeku, zašto je to dozvolio? Ovdje nešto ne štima. Ili Bog nije sveznajući, ili je sadista!
Drugo, odgovori na dilemu: Ako je naš razum Božija kreacija, otkud u nama poriv za grijehom? Hehehe! Znam šta ćeš ovdje pokušati da odgovoriš - Slobodna volja!!!??? , jer nema pametnog odgovora. A ja rekoh, kad vas se pritjera uza zid, vi se dočepate slobodne volje i njome sve pokušavate objasniti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ako se uhvatiš u kolo, onda igraj!:)

Odgovori ma dilemu: Ako je Bog sveznajući, onda je znao šta će čovjek uraditi sa slobodnom voljom - osudiće sebe na kaznu; a ako je Bog istovremeno, po tvrdnji vjernika, oličenje ljubavi prema čovjeku, zašto je to dozvolio? Ovdje nešto ne štima. Ili Bog nije sveznajući, ili je sadista!
Drugo, odgovori na dilemu: Ako je naš razum Božija kreacija, otkud u nama poriv za grijehom? Hehehe! Znam šta ćeš ovdje pokušati da odgovoriš - Slobodna volja!!!??? , jer nema pametnog odgovora. A ja rekoh, kad vas se pritjera uza zid, vi se dočepate slobodne volje i njome sve pokušavate objasniti.

1) Bog je sveznajući. Još se nisi ni rodio, a već si bio u Njegovj zamisli. I ja. I tako svi ljudi.
Točno je da Bog zna što ćemo činiti sa svojom slobodnom voljom, kakav odabir ćemo napraviti.
Kažeš da će se čovjek osuditi na kaznu. Pa, ne može se čovjek sam osuditi, Bog je onaj koji će nas suditi.
Ako ljudi griješe ( kradu, varaju, lažu, ugnjetavaju druge...isl.) zakon ih kažnjava. Taj grijeh im je postao kazna i kažemo: došao ih je glave. Pred Bogom vrijedi pokajanje, ako se čovjek iskreno pokaje, Bog mu oprašta, ali u tom čovjeku ostaju posljedice toga grijeha kao ožiljci na duši što pokajanik mora opravdati novim žvotom.
Ti se pitaš zašto se čovjek grijehom uništava i osuđuje? Zašto? Pa, svaki ima odgovor za sebe, ali je jasno da je u čovjekovoj moći da nadvlada napasti i grijeh te da s slobodnom voljom odluči za dobro.
Ima tu sposobnost da se slobodnom voljom odluči.
Ti pitaš zašto je Bog dozvolio čovjeku da griješi? Nije dozvolio, dao mu je zapovijedi i dao mu je savjest, ali čovjek svejedno griješi jer je tako odlučio. Pretpostavimo da bi Bog oprostio i onima koji se ne žele niti se kaju za zlo koje su činili, zar je pravedno da u raju budu pravednici i grešnici koji se ne žele popraviti.
Bog želi i očekuje, ali ljudi neće. Kako oda Bog može biti sadist, to ne razumijem.

2. Da, čovjek ima sklonost na grijeh zbog praiskonskog grijeha. Krštenje briše istočni grijeh, ali ostaju sklonosti, porivi, neuredne strasti. Ali, Božjom milošću i snagom volje čovjek ih može nadvladati.
Moj odgovor nije slobodna volja, jer čovjek doista ima grešne sklonosti u tolikoj mjeri da mu je "slatko" činiti grijeh. Ali, moj odgovor je čovjekova narav i Božja pravednost. Bog zna kako je čovjeka stvorio, da je jak, ali i slab, drugim riječima - nedovršen. Čovjek postaje čovjek radom i zalaganjem, ali i suradnjom s Božjom milošću, naravno sve u slobodi volje i odluke, dakle, odgovorno. U tome je dostojanstvo čovjeka.
O tome je pisao sv. Pavao u Poslanici Rimljanima:

Nalazim dakle ovaj zakon: kad bih htio činiti dobro, nameće mi se zlo. Po nutarnjem čovjeku s užitkom se slažem sa Zakonom Božjim, ali opažam u svojim udovima drugi zakon, koji vojuje protiv zakona uma moga i zarobljuje me zakonom grijeha koji je u mojim udovima.
Jadan li sam ja čovjek! Tko će me istrgnuti iz ovoga tijela smrtonosnoga? Hvala Bogu po Isusu Kristu Gospodinu našem!
Ja, dakle, umom služim zakonu Božjemu, a tijelom zakonu grijeha.

Ajde, sad da čujem kakve prigovore imaš.
:dtyste:
 
Učlanjen(a)
30.07.2010
Poruka
37
1)Sta vi smatrate slobodnom voljom?

mogu da radim i mislim sta ja hocu.

2)Sta mislite kakav bi zivot bio da nam Gospod nije dao slobodnu volju, da li bi bili ljudi ili robovi?

bili bi srecni i radili bi samo dobre stvari sta je tu lose.mozda se bogu to ne svidja ali ko mene sta pita.

3)Da li bi pre bili ROB bez slobodne volje, a da zivite u rajskoj zemlji ili bi ste izabrali ovakav zivot, da imate slobodnu volju, a da se za Raj borite, tj da budete ljudi.

ako vec nisam rob ne zelim ovakav test.to nije slobodna volja.slobodna volja bi za mene bila biraj hoces pakao(normalno da necu) hoces da me slusas il da umres( e da umrem i mogu zavisi sta moram da radim ako necu da umrem) hoces raj ( pa hocu al ako postoji pakao hocu da umrem) hoces da zivis u svetu bez mene dok ne umres a ako si bio dobar ides u raj( jel si ti normalan jel vidis kakav je svet bez tebe i da ja necu da zivim u ovom svetu pa zasto onda zivim ovde- da li si mi dao izbor)

4)Koliko danas odlucujete slobodnom voljom, a koliko ste "prisiljeni" da cinite onako kako vam je receno?

sve odlucujem sam samo sto su te odluke prilagodjene ovom svetu

5)Da li odgovarate na forumu SLOBODNOM VOLJOM ili vas neko ili nesto na to tera. :)

sve sam ovo ja napisala(ruka)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Apostol Pavle je izjavio sledece:

"SVE MI JE SLOBODNO ALI NIJE SVE NA KORIST"

Dakle, ceo problem nase slobodne volje zadire u pitanje smisla, odnosno - koji je smisao koriscenja slobode koju mi je Bog dao da cinim sto mi je volja, preciznije - smisao postupaka koji proizilaze iz covekove slobodne volje da cini ono sto je njegova volja.

Sa druge strane, koji je smisao da svoju volju potcinim Bozjoj i cinim samo ono sto je njeova volja.

Za ovo je potrebno individualno istrazivanje i razmisljanje svakog coveka pojedinacno, a podsticaj za to moze da predstavlja sledeca izjava koju je neko dao a koja glasi "AKO NE ZNAMO KUDA IDEMO - STICI CE MO TAMO GDE SE NISMO NADALI"

Dakle, sve sto cinimo u ovom zivotu ima svoj smisao ili ce se on pokazati na kraju, da li je nesto sto smo cinili bilo smisleno ili pak besmisleno.
 
Natrag
Top