SF literatura ?

Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Žil Vern 20.000 milja pod morem.
Ne pijem pivo, izvini.

Dodato posle 16 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Teri Pračet: "Piramide", "Glinene noge"... Ima još ponešto ali ne mogu ovako na brzaka. Pračet stavljam jer su njegovi Tvrdokrilci i Buldožerci stavljeni na link 200 najboljih.

http://serbianforum.org/domace-knjige/57191-jules-verne-20-000-milja-pod-morem.html
http://serbianforum.org/domace-knjige/24344-teri-pracet-piramide.html
http://serbianforum.org/domace-knjige/24347-teri-pracet-glinene-noge.html

Obrati paznju na datume postovanja :).
Idemo dalje imam ja strpljenja moze i wisky ;).
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
U pravu si, moja greška jer sam samo gledao link koji je prethodno dat ono sa 200 najboljih. Nisam zagledao ceo forum pošto nisam bio pažljiv čitajući tvoj post. Sad, ko od koga skida naslove... Nije ni važno.
Nego, ima li negde link i ima li uopšte da se skine "Isus to nije rekao" i onaj Kantikulum, pošto sam nekom pozajmio moje papirno izdanje a taj neko ne vraća (što me ne čudi, jer je knjiga bila u nekih 200 primaraka 1982-3 objavljena)?
A ti imaš od mene jedan wiski na prva dva vašara, čim sevidimo...
Lično, ne pijem uopšte. Ne slaže mi se sa terapijom, a ovde u Guberevcu mi ne daju ni na vikend da odem...
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
coiska 1, zar nema linkova? Ništa, a?
Preporučujum Adamsovu "Holistučku detektivsku agenciju". To mu dođe kao neko slepo crevo "Autostoperskog vodiča kroz galaksiju".
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Sabraća po književnom ukusu,konačno ! Za početak,svi Monolit almanasi Bobana Kneževića (čovek je u svojoj ediciji imao više njuha za nadolazeće vreme od Zorana Živkovića).Onima koji su novi u svetu Sf-a preporučujem kratak izlet do sledeće lokacije :

HTML:
http://www.art-anima.com/d/eseji/brzivodic3.html
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Hvala ti na tome, ali B: Knežević i ekipa oko Z.S i Laza Komarčića... Brate, koje je to društvo ... Liči na sektu autista koji se prepiru oko toga ko je medju njima najviši kepec i svak bi da bude guuru nečeg, samo da se dogovore čega. Nemoj to. Daj neki manje poznat naslov ili fanzin. Ima, recimo, kod Hrvata fanzina kolko voliš... Čak se mogui gledati i amaterski sf filmovi i to ne baš loši, a kod nas sve se svelo na Raketlu. Čim nadjem malko vremena daću neke linkove, za zainteresovane.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
44
S obzirom da sam dugo čitao skoro samo SF, ovo je meni svakako draga tema i veliko plus za nju.

O ukusima ne bih, pošto sam i sam započeo sa Siriusom, Klarkom i Asimovim (doduše totalni preokret je nastupio već sa "Dinom"-Frenka Herberta, Legvinovom, "Kapijom"-F.Pola i, naravno, Zelaznijem i Monolitima). Lično ipak dajem prednost edicijama "Znak Sagite" i "Zoroaster" u odnosu na "Kentaur" i "Polaris" (mada je potonji u nekoliko zadnjih serija ipak krenuo u pravcu kvaliteta / dela Simonsa, Karda, Benforda, Dika, Brina, npr./ i šteta je što se baš tada ugasio, kao i ostale edicije uostalom).

Ali da skratim. Konkretno, nakon 40-ak godina druženja sa SF-om neka moja TOP-10 lista bi bila sledeća:

PISCI (posmatrajući kompletan opus) :

Ursula Legvin, Džin Volf, Rodžer Zelazni, Jan Mekdonald, Den Simons, Lusius Šepard, Dejvid Brin, Frenk Herbert, K.Dž.Čeri, Robert Silverberg (mada ako me sutra budete ponovo pitali lista bi verovatno bar u par imena drugačije izgledala)

POJEDINAČNA DELA :

Frenk Herbert : Dina
Ursula Legvin : Čovek praznih šaka
Volter M. Miler jr. : Kantikulum za Lajbovica
Rodžer Zelazni : Gospodar svetlosti
Den Simons : Hiperion
Frederik Pol : Kapija
Jan Mekdonald : Bespuće
Robert Silverberg : Umiranje iznutra
Džin Volf : Peta glava Kerbera
K.Dž. Čeri : Ponos Čanura

SF - SERIJALI :

Frenk Herbert : Dina
Džin Volf : Knjiga novog sunca
Den Simons : Hiperion / Endimion
Brajan Oldis : Helikonija
Ursula Legvin : Zemljomorje
Džin Volf : Knjiga dugog sunca
Dejvid Brin : Ratovi uzdizanja
Orson Skot Kard : Ender
Artur Klark : Rama
Isak Asimov : Zadužbina

Naravno, podrazumeva se da je izbor baziran na delima koja su objavljena kod nas (na žalost, ne čitam ni na jednom stranom jeziku).
Pozdrav svima
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Izbor ti je veoma interesantan, vecinu naslova sam odavno procitao, evo ti preporuka za Slim Tirkly-ja, pokusaj sto nac njegovo, mozda te iznenadi ?
Poz
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
44
Hvala na preporuci. Davno sam pročitao nekoliko stvari od "izvesnog" S.Tirklija (pseudonim Slobodana Ćurčića koliko mi je poznato) i ako je on u pitanju zaista su mi se dopale te stvari (mislim da je "Zmija razuma" jedna od njih). Ako je u pitanju drugi autor koristilo bi mi da imam kao putokaz nazive nekih njegovih dela ili bar kakva "asocijacija" tipa "kud da idem i gde da ga tražim".

Sa moje strane još:
Čajna Mjevil (kod nas objavljen roman "Stanica Perdido")
Vandermer (ime zaboravio) (objavljen "Venis u podzemlju", "Zaljubljeni Dradin" i "Preobražaj Sigmunda Lejka" u jednom od brojeva časopisa Znak Sagite)

Pozdrav
 
Natrag
Top