SF literatura ?

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Vilite li čitati SF literaturu i koji vam je pisac omiljen,ja nisam nešto ljubitelj te vrste književnosti...imate li neku dobru preporuku za knjigu :)
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Ukoliko nisi ljubitelj ili barem imaš neki afinitet ili toleranciju na sf, onda teško ide sa čitanjem tog žanra. Razovrstnost sf često utiče na to da nabasaš na nešto što je preporuka ljubitelja tvtđe varijenate ( letećitanjiri, mali zeleni, i sl.) koji samo Asimovai Klarka smatraju piscima, nećeš nikad više bilo šta od sf u ruke uzeti. Ukoliko te zapadne nešto što je slipstrim, jednom nogom fantastika, jednom književnost ili sf, onda su muke još veće.
Ali, nek za početak bude nešto što je zanimljivo, bez malih zelenih i mars napada...
"Besnilo" B.Pekić, "Tetovirani čovek" R. Bredberi (priče), "Kantikulum za Leibowitza", V. Miler. Ova treća se može naći, ali malo teže, a suštinski je najbolja.
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Vilite li čitati SF literaturu i koji vam je pisac omiljen,ja nisam nešto ljubitelj te vrste književnosti...imate li neku dobru preporuku za knjigu :)

SF zanr je izvanredan, trebalo bi dela ovog zanra dati deci u skoli da citaju u okviru lektire, manje bi bilo nacionalizma kod ljudi/dece.
Tamo naucite da nije bitna rasa i boja koze, da je eventualni neprijatelj-neprijatelj ljudi kao rase...
Trenutno ide jedna zanimljiva serija ovog zanra u svetu: " V/2009", ima je na forumu.
Autora ima raznih, dela ima fantasticnih, odredjeni broj dela ovog zanra lako moze da se klasifikuje u vrhunsku knjizevnost, postoje nagrade, Hugo i Nebula, koje bi odgovarale pandanu oskara za filmsku industriju...

Jedna od najboljih spisateljica ovog zanra je svakako Ursula LE Gvin, sa poeticnoscu svojih romana za koje mnogi kriticari tvrde da im nema ravne ni u oficijelnoj knjizevnosti.
Slobodan Curcic, alijas Slim Tyrkli, je pisac naseg podneblja cija su dela vise nego izvanredna, esperi, gde X-Men filmovi ne mogu da mu pridju...

Literatura koju zaista vredi otkriti...
Poz
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Moramo razlikovati tv serije, filmove od književnosti. Ukoliko neko nije ljubitelj sf, onda treba krenuti sa književnošću koja je relativno "svarljiva". Ne mislim na Žil Verna, nego na nešto što je malkice novije. Film kao katedralna i vašarska umetnost koliko god da je dao žanru još više mu je uzeo, svodeći ga na vizuelnu atrakciju i čudo. Neko ko nije imao nešto naročito kontakta sa naučnom fantastikom nije baš podoban da mu se da Levingova kao preporuka, da mu se preporuči "Leva ruka tame" ili "Svet se kaže šuma", ili Lemov "Nepobedivi", "Solaris" ili ne daj bože "Glas gospodara". Ima da beži od žanra ko đavo od krsta. Još gore ako mu se da Artur Klark i njegovo tenički mincuozno detaljisanje, koje deluje poprilično dosadno, bez obzira na futurističke vizije u pozadini. Još kad se pobrkaju fantezi, magija i mač, koji nisu sf (Gospodar prstenova i slično) onda slabo ko se vata tih pisanija.
Dajte da onima koji nisu ljubitelji preporučimo nešto prepoznatljivo,relativno prihvatljivo, pa ako im se dopadne, lako će sami otkriti prave rudnike, prema afinitetima.
Lično, volim Braću Strugacki: "Kraj sveta za milijardu godina", "Motel kod poginulog alpiiste", "Buba u u mravinjaku", "Teško je biti Bog", "Talasi smiruju vetar", "Piknik pored puta" ali nikad, nikad ne bih preporučio da neko krene sa čitanjem Braće Strugacki i upozna ih preko "Puž golać na urvini"! To je kao da nekog ko tek uči azbuku teraš da čita Hegela.
Idemo sa nekim laganim stvarima, pa dokle stignemo.
I, molomi lepo, tema je SF ne fantazi, ne horror, ne fantastika, ne magija i mač... Dajte malo klasike: Filip K. Dik, Den Simons (mada je malko strašan u "Pesma boginje Kali"), Zamjatin, Stanislav Lem...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Pa SF je prilicno sirok pojam.Antiutopije (Orvel,Haksli,Zamjatin) takodje svrstavaju u SF.Tu je takodje i alternativna istorija, koju ja preporucujem onima koji nisu ljubitelji klasicne SF npr. D.Heris-Otadzbina.Naravno meni je omiljeni SF pisac S.Lem prvenstveno zbog Solarisa.Sto se tice klasicne SF tipa Klark,Asimov nju covek ili voli ili ne ali ne verujem da postoji neka knjiga klasicne SF koja moze da promeni misljenje onih koji nisu ljubitelji te vrste knjizevnosti.E sada ja ovo pisem kao covek koji tu i tamo procita neku SF knjigu, a ako neko ima neki predlog za citanje i ja bi mu bio zahvalan da cujem o kojim se knjigama radi.
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Hajde da se ne bavimo definisanjem SF-a, važi? Imate sajtove gde se bave time da li je novela ovoliko ili onoliko slovnih znakova, i da li se tu računaju razmaci i sl. Samo malo navedimo dela.
Nešto se ne sećam tačno imena autora, ali se knjiga zove "Vremenski pejzaž". malo je spora, ne liči na sf u prvi mah, ali je krajnje zanimljiva. Ne liči, ali je čistokrvni SF.
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Nije sve. Pokušajte sa linkom baneprevoz elektronske knjige. Ima novijih stvari sve u pdf. Većina naslova se ne skida sa rapida pa može free više istovremeno.
Nego, ovaj topik malko živnu, ili se meni čini? Samo se moderator ne javlja.
Nisam našao da je neko preporučio, ali samo za sladokusce:
Entoni Bardžis "1985",
inače, ko ne zna čovek je napisao i "Paklenu pomorandžu".
 
Hoyas
LEGEND
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
21.085
Nije sve. Pokušajte sa linkom baneprevoz elektronske knjige. Ima novijih stvari sve u pdf. Većina naslova se ne skida sa rapida pa može free više istovremeno.
Nego, ovaj topik malko živnu, ili se meni čini? Samo se moderator ne javlja.
Nisam našao da je neko preporučio, ali samo za sladokusce:
Entoni Bardžis "1985",
inače, ko ne zna čovek je napisao i "Paklenu pomorandžu".

Ako nadjes link tj.knjigu na baneprevoz koje nema na forumu imas gajbu piva od mene.
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Žil Vern 20.000 milja pod morem.
Ne pijem pivo, izvini.

Dodato posle 16 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Teri Pračet: "Piramide", "Glinene noge"... Ima još ponešto ali ne mogu ovako na brzaka. Pračet stavljam jer su njegovi Tvrdokrilci i Buldožerci stavljeni na link 200 najboljih.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top