Šarapova pala na doping testu na AO!

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
HEAD ostao uz Šarapovu: Iskrena greška
Kompanija "Hed" (HEAD) odlučila je da produži ugovor sa Marijom Šarapovom i pored suspenzije zbog korišćenja dopinga.

Izvor: B92

PhPhoto by Ryan Pierse-Pool/Getty Images

Šarapova je u ponedeljak, na vanrednoj konferenciji za medije, objavila da je dobila pismo u kojem joj je saopšteno da je bila pozitivna na meldonijum tokom ovogodišnjeg Australijan opena.

Iako su je napustili veliki sponzori poput Najkija, Evijana, Tag Hojera i Poršea, Hed je odlučio da ostane uz petostruku osvajačicu Gren slem turnira, saopštio je predsednik kompanije Johan Elijah.

28-godišnja Ruskinja biće suspendovana od Međunarodne teniske federacije (ITF) od 12. marta, ali konačna kazna još uvek nije poznata.

Elijah je istakao da je Šarapova pod ugovorom od 2011. godine i da je zaslužila da nema sumnji posle iskrene greške.

“Već deceniju Marija Šarapova je uzor i žena sa integritetom koja je inspirisala milione navijača širom sveta da počnu da se bave tenisom. Iskrenost i hrabrost koju je pokazala objavljivanjem i prihvatanjem greške je za divljenje. Hed je ponosan što stoji iza Marije, sada i u budućnosti, i planiramo da produžimo ugovor. Radujemo se nastavku saradnje sa njom i objavićemo sponzorski ugovor u nedeljama i mesecima koji dolaze”, rekao je Elijah.

Saopštenje kompanije koje je usledilo potvrdilo je reči predsednika.

“Opšte je poznato u naučnoj zajednici da biste imali relevantne sportske performanse, morate na dnevnoj bazi da uzimate doze od 1.000 do 2.000 miligrama meldonijuma. Prema rečima Marijinog advokata, njena doza je bila značajno ispod te”, stoji u saopštenju.

Prvi čovek američke firme istakao je da veruje Maši da nije znala da je WADA zabranila meldonijum.

“U odsustvu dokaza koji bi pokazali da je Marija nameravala da poboljša svoj učinak ili da ostvari prednost koristeći ovu supstancu, zaključujemo da ovo spada u domen ‘iskrenih’ grešaka”, dodao je Elijah.

Meldonijum prozivodi kompanija u Letoniji, a upotrebljava se još i u Litvaniji i Rusiji, dok korišnjenje u SAD nije dozovljeno.

Ovaj lek koristi se kod ishemijske bolesti srca odnosno kod angine pektoris, omogućava bolji protok kiseonika kroz ćelije i širi krvne sudove. Kozumenti imaju veću izdržljivost pri povećanim fizičkim naporima.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Šarapova suspendovana kao "ambasador dobre volje"
Ujedinjene nacije suspendovale su Mariju Šarapovu kao ’ambasadora dobre volje’ pošto je Ruskinja priznala da je pala na doping testu.

IZVOR: B92


Getty Images

Razvojni program UN (UNDP), koji radi na suzbijanju siromaštva i nejednakosti, prekinuo je tako devetogodišnju saradnju sa Šarapovom.

“Ostajemo zahvalni Mariji Šarapovoj zato što je podržavala naš rad, naročito u vezi sa oporavkom regije posle nuklearne katastrofe u Černobilju. Ipak, u svetlu njenog skorašnjeg saopštenja, prošle nedelje smo suspendovali njenu ulogu kao ambasadora dobre volje i otkazali smo sve planirane aktivnosti dok se istraga ne završi“, navodi se u saopštenju UNDP:

Brojni sponzori već su raskinuli ili privremeno obustavili ugovore sa Šarapovom, npr. Najk i Porše, ali ovaj raskid dodatno će urušiti ugled Ruskinje.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Federer: Možda sam naivan, ali...
Rodžer Federer veruje da u tenisu ne postoji ozbiljan problem sa dopingom, ali da način testiranje može da bude poboljšan.

Izvor: B92

Getty Images

“Deset godina igram u Dubaiju i testirali su me samo jednom. To nije u redu, po mom mišljenju. Više me testiraju u Švajcarskoj jer čovek koji je za to zadužen živi u mom selu. Došao je dan posle moje operacije, pa ponovo posle nedelju dana“, kaže 34-godišnji Švajcarac.

Teniski svet uzburkala je vest da je Marija Šarapova pala na doping testu.

“Bio sam veoma iznenađen, mislio sam da će objaviti da se povlači, ali i to pokazuje da sistem može da uhvati i slavne igraće. Izgleda da funkcioniše. I dalje verujem da bi uzorci trenalo da se čuvaju deset godina, tako da igrači znaju da mogu biti i retroaktivno kažnjeni“, rekao je Federer i dodao:

“Mislim da tenis generalno nema problem s dopingom. Možda sam naivan, ali verujem u sportiste, verujem u ono što radimo. Kada nekoga uhvate, prva je reakcija: ’Ne mogu da verujem da je pokušao to da uradi’. Ne mislim da je to ogroman problem u tenisu, ali mogu da govorim samo o sebi – četiri puta proverim sve što uzimam, ne želim nikakav rizik“.

Federer je bio na operaciji meniskusa i sada će u Majamiju nastupiti prvi put od Australijan opena – suparnik u drugom kolu mu je Huan Mrtin del Potro.
 
Natrag
Top