Šarapova pala na doping testu na AO!

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Šarapova ne igra u Indijan Velsu
Ruska teniserka Marija Šarapova povukla se sa predstojećeg turnira u Indijan Velsu zbog povrede podlaktice.

Izvor: B92
69109346156d948f259885583728138_w640.jpg


Getty Images

Šarapova ima probleme sa povredom od početka sezone, pošto ju je zaradila na turniru u Brizbejnu koji je prethodio Australijan Openu.

Nekadašnja prva teniserka sveta je takmičenje na prvom Gren slemu sezone završila u četvrtfinalu i od tada nije odigrala nijedan meč.

Razočarana sam što neću igrati u Indijan Velsu ove godine. Poslednjih nedelja sam bila fokusirana na oporavak i pokušala sam da budem potpuno spremna za taj trunir pošto je jedan od mojih omiljenih”, rekla je Šarapova.

Zahvaljujući odustajanju ruske teniserke, Kolumbijka Marijana Duke-Marino je prošla u glavni žreb.

Turnir u Indijan Velsu je na programu od 9. do 20. marta.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Šarapova pala na doping testu na AO!
Ruskinja Marija Šarapova objavila je da je pala na doping testu na ovogodišnjem Australijan Openu.

Izvor: B92 ponedeljak, 7.03.2016. | 21:10
29676112056dde66372758750183966_w640.jpg
Getty Images

Njen agent najavio je da će Šarapova na konferenciji za medije objaviti veliku vest, iako se spekulisalo o povlačenju, javnost je šokirala informacijom o dopingu.

"Pre nekoliko dana dobila sam informaciju da sam pala na doping testu. Znam da ću snositi posledice za ovo što sam uradila, ne želim da završim karijeru na ovakav način, nadam se da ću dobiti šansu da ponovo zaigram", rekla je Šarapova.

„Ne znam kad bih mogla da se vratim sve zavisi od toga koliko puta bude trajao proces“, dodala je ona i detaljnije razjasnila situaciju.

Medikament meldonijum počela sam da koristim dok je još bio na listi dozvoljenih supstanci, a nisam znala da su se pravila promenila u 2016. godini i da je to postalo nedozvoljeno sredstvo. Snosim punu odgovornost zbog svog postpuka. Pismo od WADA o promenama naredne sezone dobila sam 22. decembra, a novu listu zabranjenih supstanci nisam pročitala. Meldoniju sam prvi put počela da koristim 2006. godine, zbog toga što sam često bila bolesna. Imala sam i nedostatak magnezijuma u organizmu, a pojavili su se i znaci dijabetesa."

Dvadesetosmogodišnja Šarapova trenutno je sedma igračica sveta. Nekadašnja svetska broj jedan u karijeri je osovjila 35 titula u singlu, od čega pet Gren slem trofeja. Dva puta je osvajala Rolan Garos, a po jednom Vimbldon, Australijan Open i US Openu. U periodu od 2003. do 2015, svake godine osvajala je najmanje jedan turnir. U karijeri odigrala je 733 meča i pobedila u 80 duela, zaradivši 36 miliona dolara.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Slučaj Šarapova – šta je meldonijum?
Svetski sport potresao je novi veliki skandal u vezi sa dopingom – pošto je Marija Šarapova objavila da je bila pozitivna na redovnoj antidoping kontroli.

Izvor: B92

,
202195041056deb9907e7f8396751628_w640.jpg

Getty Images

Ruskinja, ovajačica pet Gren slemova, saopštila je na konferenciji na štampu da je tokom ovogodišnjeg Australijan Opena bila pozitivna na lek meldonijum.

Maša je priznala da je spomenutu supstancu uzimala od 2006. godine zbog zdravstvenih problema.

Njena upotreba zabranjena je prvog januara ove godine, a trenutno sedma teniserka sveta rekla je da je 22. decembra dobila pismo Svetske antidoping agencije (WADA) sa obaveštenjem u vezi sa time, ali da nije pročitala spisak.

Nepunih 12 časova kasnije, od Marije su 'ruke počeli da peru' njeni najveći sponzori.

"Medikament meldonijum počela sam da koristim dok je još bio na listi dozvoljenih supstanci, a nisam znala da su se pravila promenila u 2016. godini i da je to postalo nedozvoljeno sredstvo. Snosim punu odgovornost zbog svog postpuka. Pismo od WADA o promenama u 2016. dobila sam 22. decembra, a novu listu zabranjenih supstanci nisam pročitala", rekla je Šarapova i potom objasnila:

"Meldonijum sam prvi put počela da koristim 2006. godine, zbog toga što sam često bila bolesna. Imala sam i nedostatak magnezijuma u organizmu, a pojavili su se i znaci dijabetesa".

85281996456deb9915860a724730267_w640.jpg

Getty Images
Šta je meldonijum?

Meldonijum prozivodi kompanija u Letoniji, a upotrebljava se još i u Litvaniji i Rusiji, dok korišnjenje u SAD nije dozovljeno. Ovaj lek koristi se kod ishemijske bolesti srca odnosno kod angine pektoris, omogućava bolji protok kiseonika kroz ćelije i širi krvne sudove. Kozumenti imaju veću izdržljivost pri povećanim fizičkim naporima.

Od kada je zabranjen?

Lek, poznat i kao mildronat, dodat je na listu WADA od januara tekuće godine, a organizacija je posebnu pažnju na njega obratila tokom cele prošle godine. Takođe, WADA je na zvaničnom sajtu izadala saopštenje o njegovoj zabrani, tri meseca pre nego što je ona stupila na sangu, a isto je saopštila i Ruska antidoping agencija.

Zašto je zabranjen?

Zvaničnik WADA saopštio je u ponedeljak da je meldonijum dodat na listu zabranjenih medikamenada – jer postoje osnovani dokazi da su ga sportisti koristili sa 'namerom da poboljšaju svoje performanse'. Istovremeno, naučne studije pokazale su da se usled upotrebe leka povećava fizička izdržljivost pojedinca.U izveštaju iz oktobra, navodi se da su u 182 od 8.300 uzoraka urina pronađeni.tragovi meldonijuma.

Ko je još bio pozitivan?

Šarapova je druga ruska sportiskinja koja je saopštila da je bila pozitivna na meldonijum. Prethodno je isto saopštila Ekatarina Bobrova, koja se bavi umetničkim klizanjem, a njen nalaz bio je pozitivan za vreme testiranja na Evropskom prvenstvu – dok je isto učinio i ruski biciklista Eudard Vorganov.

"Pre nekoliko dana dobila sam informaciju da sam pala na doping testu. Znam da ću snositi posledice za ovo što sam uradila, ne želim da završim karijeru na ovakav način, nadam se da ću dobiti šansu da ponovo zaigram", rekla je Maša.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Početak kraja – Najki, Porše napuštaju Šarapovu
Američki gigant Najki (Nike) privremeno je suspendovao sponzorstvo ruske teniserke Marije Šarapove, koja je otkrila da je bila pozitivna na doping testu.

Izvor: B92, Beta
107613292256de991342e8f301006271_w640.jpg

Foto: Getty images

Saradnju sa Šarapovom je u potpunosti okončao proizvođač satova Tag Hojer (TAG Heuer), koji je okončao pregovore o produžetku ugovora koji je istekao u decembru.

"Planirane aktivnosti" sa ruskom teniserkom je odlužio i nemački auto gigant Porše, dok "situacija ne postane jasnija".

"Tužni smo i iznenađeni informacijama o Mariji Šarapovoj. Odlučili smo da suspendujemo sponzorstvo dok traje istraga. Pažljivo ćemo pratiti razvoj situacije", rekao je za Frans pres potparol Najkija Kedžuan Vilkins.

Nekadašnja najbolja teniserka sveta saopštila je u Los Anđelesu da je bila pozitivna na doping testu tokom Otvorenog rvenstva Australije.

"Kompanije ne bi ovako brzo reagovale pre pet godina, ali u današnje vreme društvenih mreža moraju. Paranoični su u vezi svoje slike, ne želi ni najmanji rizik, pa odmah beže u brda", rekao je za BBC Najdžel Kari, nezavisni sportski konsultatn

Osvajačica pet Gren slem titula bila je pozitivna na meldonijum, supstancu koju je uzimala od 2006. godine zbog zdravstvenih problema.

Upotreba te supstance zabranjena je 1. januara ove godine. Ova 28-godišnjakinja rekla je da je 22. decembra dobila pismo Svetske antidoping agencije (WADA) sa obaveštenjem o tome, ali da nije pročitala spisak.

Šarapova je jedna od najpopularnijih ambasadora američke kompanije, a često se u prošlosti pojavljivala u reklamama Najkija.

Ruskinja je protekle sezone zaradila 29 miliona dolara, od čega samo sedam na teniskim turnirima.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
VADA: Šarapova suspendovana od 12. marta
Svetska antidoping agencija objavila je da suspenzija Marije Šarapove počinje 12. marta, ali nije saopšteno koliko će Ruskinja biti odsutna sa terena.

Izvor: B92
171421465956ddee181fe6a034762495_w640.jpg
Getty images

Sedma teniserka sveta objavila je u ponedeljak u Los Anđelesu da je pala na doping testu tokom ovogodišnjeg Australijan opena.

Ubrzo se oglasila i Svetska antidoping agencija koja je saopštila da je Šarapova za odluku saznala 26. januara.

„26. januara Šarapova je priložila antidoping uzorak. Taj uzorak je analiziran od strane Svetske antidoping agencije u akreditovanoj laboratoriji i ispostavilo se da je pozitivan na meldonijum koji je zabranjen. Šarapova je 26. januara prihvatila otkrivanje meldonijuma u njenom uzorku. Šarapova će biti suspendovana od 12. marta i suspenzija će trajati do okončanja slučaja“, stoji u kratkom saopštenju agencije.

Ubrzo se oglasio direktor WTA tura Stiv Sajmon.

„Bio sam veoma tužan kada sma čuo vesti o Mariji. Marija je vođa i oduvek sam mislio da je žena sa velikim integritetom. Ipak, kao što je i Marija rekla, svaki igrač ima odgovornost prema tome šta unosi u telo. Ovo je sada u rukama Svetske antidoping agencije. WTA će podržati njihovu odluku.“
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Serena: Šarapova pokazala hrabrost i srčanost
Najbolja teniserka sveta Serena Vilijams rekla je da je bila šokirana vešću da je Marija Šarapova bila pozitivna na doping testu na Australijan Openu.

Izvor: B92
2433305156defb892d6a2437776910_w640.jpg

Getty Images

Šarapova je u ponedeljak uveče priznala da je bila pozitivna i preuzela je odgovornost za to, pošto je koristila meldonijum, koji je od 1. januara zabranjen, ali ona to nije znala jer nije pogledala dopunjenu listu koju je dobila.

Moja reakcija je bila kao i svih drugih ljudi, koji su bili iznenađeni i šokirani. U isto vreme, bila sam srećna jer je bila iskrena i hrabra, preuzela je odgovornost i rekla je šta je spremna da uradi, tako da se nadam najboljem ishodu”, naglasila je Serena.

Na pitanje šta misli o ophođenu medija prema Šarapovoj i prema nekim drugim sportistima koji su bili pozitivni na doping, kao što je Lens Armstrong, Serena je rekla:

U sportu i životu postoje dvostruki standardi, to svi znaju, bilo da su u pitanju rasa ili pol. Ali, ovo je drugačije, ona je spremna da preuzme odgovnost, pokazala je hrabrost i srčanost, to je radila uvek do sada, tako da se ova situacija ništa ne razlikuje”.

Američka teniserka je odbila da komentariše informaciju da je Najki privremeno suspendovao sponzorstvo Šarapovoj.

Ne mogu da komentarišem Najki, to je velika kompanija, koja vrlo dobro zna kako da donosi odluke”, naglasila je Serena.

Šarapovu su mnogi videli kao predvodnicu ženskog tenisa, uz Serenu, a najbolja teniserka sveta je istakla da se ne brine za budućnost.

Nisam zabrinuta, imamo veliki broj zvezda u ženskom tenisu, mlade teniserke koje dolaze i to nam je potrebno. Kada dođe vreme, naći će se neko ko će biti taj vođa”, rekla je američka teniserka.

Danska teniserka Karolina Voznijacki je istakla da se slaže sa Serenom, ali je otkrila da proverava sve lekove koje koristi da ne bi došla u nezgodnu situaciju.

Svaki put kada uzimamo neki lek, moramo da proveravamo sve. Ponekad su to čak i kapi za nos na listi, ali kao sportisti moramo da proverimo da li postoji nešto zabranjeno u njima da ne bismo došli u nezgodnu situaciju”, naglasila je Voznijacki.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
24.03.2015
Poruka
5.467
Ako Šarapova dokaže da je za zdravlje...
Ruska teniserka Marija Šarapova mogla bi da izbegne maksimalnu četvorogodišnju suspenziju zbog korišćenja dopinga.

Izvor: B92, Beta

Photo by Kevork Djansezian/Getty Images

Maša bi mogla da izbegne kaznu ako dokaže da je iz zdravstvenih razloga uzimala zabranjenu susptancu meldonijum, rekla je danas bivša direktorka britanske etičke i antidoping agencije Mišel Veroken.

Šarapova je u ponedeljak saopštila da su njeni doping rezultati na ovogodišnjem Australijan openu bili pozitivni na supstancu meldonijum, koji je na listi zabranjenih od 1. januara ove godine.

Osvajačica pet Gren slem titula rekla je da je 22. decembra od Svetske antidoping agencije (WADA) dobila obaveštenje o promeni, ali da nije pročitala spisak i da snosi punu odgovornost.

WADA je tokom prošle godine pratila program upotrebe meldonijuma, a od početka godine stavila ga je na listu zabranjenih supstanci. Šarapova je rekla da je meldonijum uzimala od 2006. godine iz zdravstvenih razloga, zbog nepravilnog rada srca. Ona će biti suspendovana od 12. marta i suočava se sa četvorogodišnjom suspenzijom.

Bivša direktorka britanske etičke i antidoping agencije Mišel Veroken rekla je bi 28-godišnja Šarapova mogla da dobije jednogodišnju suspenziju, što je minimalna kazna za takav prekršaj, ako uspe da dokaže da je meldonijum koristila iz zdravstvenih razloga.

"Ovo je strogo pitanje odgovornosti i biti pozitivan na tesitranju na zabranjenu supstancu, kao što se i dogodilo, je strogo pitanje odgovornosti. Vi ste odgovorni za ono što se nalazi u vašem uzorku, odgovorni ste za ono što unosite u svoje telo. Samo reći da niste primetili da je lek dodat na spisak neće se smatrati izgovorom prilikom procene kazne", reklaje Veroken, preneo je Skaj Sports.

Sponzori Najk, Taj Hojer, Evijan i Porše su privremeno suspendovali ugovore sa Šarapovom dok traje istraga.

"Sada je pred Marijom Šarapovom i njenim timom izazov da prikažu dijagnostički dokaz da je zbog zdravstvenog stanja u kom se nalazi morala da koristi taj lek. Ali, ako to zaista dokaže, mogla bi da dobije blažu kaznu disciplinske komisije", dodala je ona.
 
Učlanjen(a)
10.02.2014
Poruka
228
lako je pogresiti, andam se da nece biti previse strogi, ipak beza Marije nije isto. Cilica su malo bash blago kaznili, Troickog isto tako, 4 godine bice previse
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Šarapova bi kao Troicki i Čilić
Pravni tim ruske teniserke Marije Šarapove objavio je da planira da traži suspenziju manju od godinu dana zbog njenog pozitivnog testa na meldonijum.

Izvor: B92
204994563356e05cd0a418c940433170_w640.jpg

Getty Images

Šarapova je bila pozitivna tokom ovogodišnjeg Australijan Opena, a od subote će biti provizorno suspendovana, dok će zvanična kazna biti saopštena naknadno.

Pred trenutno sedmom teniserkom sveta je suspenzija od najmanje dve godine po antidoping pravilima Međutim, njeni advokati planiraju da zahtevaju znatno kraću kaznu i veruju da je jednogodišnja suspenzija, a možda čak i kraća, moguća.

Marija i ja razmatramo sve opcije”, rekao je Džon Hagerti, advokat ruske teniserke, ali je odbio da pojasni da li je Šarapova navela da je koristila meldonijum kada je ranije davala uzorke doping kontroli.

Mašini advokati se, takođe, nadaju da bi presedani u slučajevima Viktora Troickog i Marina Čilića mogli da umanje njenu suspenziju. Troicki i Čilić su dobili znatno duže suspenzije od strane Međunarodne teniske federacije, a one se umanjene posle njihovih žalbi pred Sudom za arbitražu u sportu.

Troicki je prvobitno suspendovan na 18 meseci jer nije dao uzorak na Mastersu u Monte Karlu, ali mu je kazna umanjena na godinu dana. Čiliću je suspenzija smanjena sa devet meseci na četiri, a njegov slučaj bi mogao da bude od koristi za Šarapovu zbog presedana po kojem se analizira stepen umešanosti tenisera.

Za sada nema informacija kada bi saslušanje u slučaju ruske teniserke moglo da bude organizovano.
 
Poslednja izmena:
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Emotivna Šarapova: Vratili ste mi osmeh na lice
Marija Šarapova prolazi kroz najteže dane u karijeri, a retku utehu pronalazi u tome što joj navijači pružaju podršku.

Izvor: B92

Getty Images

Upravo njima Ruskinja se obratila na Fejsbuku i zahvalila im se na tome što su uz nju.

“Probudila sam se juče ujutru i videla sam pun ’inboks’ poruka ljubavi i saosećanja. Prvi mejl bio je od mog najboljeg prijatelja, tipa osobe koji može da vas rasplače ili zasmeje jednom rečju – provela sam celo veče pričajući s njim telefonom, ali pozvao me je da vidi kako sam“, počela je Maša.

“I obično volim jutra. Novi dan, novi početak, ali ovo nije bilo obično jutro. Ništa mi drugo nije padalo na pamet u šest ujutru, osim da sam odlučna da ponovo igram tenis i nadam se da ću dobiti šansu za to. Volela bih da ne moram da prolazim kroz ovo, ali moram i proći ću“, dodala je Ruskinja rođena 1987. godine.

U karijeri je Šarapova osvojila pet Gren slem titula, a pitanje je hoće li dobiti šansu da se bori za šestu.

“Bilo mi je potrebno da se oznojim, da izguram sve to, kao što sam radila celog života, tako da sam pošla u teretanu. Onda sam primetila da me prati gomila automobila sa zatamnjenim staklima. Stari dobri paparaci, ponovo su na tragu“, napisala je Šarapova i dodala:

“Nisam bila mnogo na internetu osim čudne potrage za novim antikvarnim stolom za kafu (potpuno nasumično, znam), ali moji prijatelji napravili su kolaž od svih vaših divnih poruka i ’heštegova’ koje ste napravili ((‪#‎IStandWithMaria and ‪#‎LetMariaPlay). Provela sam celo popodne čitajući to pored mog psa, koji nije mogao da razume zašto je to važnije od šetnje koju je očekivao“.

Maša je napisala da je ponosna što ima takve navijače i dodala je:

“Samo nekoliko sati od objave, pokazali ste mi vernost i podršku kakvu mogu da očekuju samo oni koji su na vrhu. Želela sam da vam kažem da su vaše divne reči stavile osmeh na moje lice. Volela bih opet da zaigram i nadam se da ću dobiti priliku. Vaše poruke bile su sjajno ohrabrenje i ovu poruku pišem samo da bih vam se zahvalila. Mnogo vam hvala“.



I woke up yesterday morning with an inbox, in full capacity of love and compassion.

The first email I immediately opened was from my best friend, you know, the type of person who can make you smile and cry with only one word and who I spent the evening on the phone with, checking up on me, how was I doing?

On average, I love the mornings. New day, new start. It is fair to say that this day was not average. Nothing came to mind at 6am, except that I am determined to play tennis again and I hope I will have the chance to do so. I wish I didn't have to go through this, but I do - and I will.

I needed to sweat, to push through and grind as I have done most of my life, so I made my way to the gym. That's when I realized a bunch of tinted windowed cars were following me. The good old paparazzi, back on the trail.

I have not been online much except the odd search for a new antique coffee table (random, I know), but my friends made a collage for me with all your beautiful messages and hashtags that you created (#‎IStandWithMaria‬ and ‪#‎LetMariaPlay‬). I spent the afternoon reading them next to my dog, who couldn't quite understand why this was more important than the walk he was expecting to take.

In this moment, I am so proud to call you my fans. Within hours of my announcement, you showed me support and loyalty, which I could only expect to hear when someone would be at the top of their profession.

I wanted to let you know that your wonderful words put a smile on my face. I'd like to play again and hope to have the chance to do so. Your messages give me great encouragement. This message isn't anything else but to say thank you. Thank you very much.

- Maria Sharapova

Izvor: Facebook


 
Natrag
Top