Samoubistvo i hrišćanstvo

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Znam da pravoslavna i katolicka crkva odbijaju da sahrane samoubice. S druge strane, najveci broj protestanata to cini.

U Bibliji sam pronašla (mada je sasvim moguce da ovo nisu svi slucajevi nego samo koje sam pronasla) sest slucajeva samoubistava zabelezenih u Svetom pismu.
AVIMELEH – Sudije 9,52-54.
SAMSON – Sudije 16,30.
SAUL – 1. Samuilova 31,4
AHITOFEL – 2. Samuilova 17,23.
ZIMRIJE – 1. Carevima 16,18.
JUDA – Matej 27,5.

Kakav je vas stav - da li je moguce da osoba koja digne ruku na sebe odnosno izvrsi samoubistvo bude spasena?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Uh, ovo je tesko pitanje.
Jeste, po pravoslavnim crkvenim kanonima opelo za samoubice je zabranjeno. Da li ce im dusa biti spasena - iskreno se nadam da hoce. Bog je veliki, i prasta.
Ali, Bog je jedini koji ima pravo da daje i oduzima zivot. Covek koji se odluci na samoubistvo, znaci, pokusava da preuzme ulogu Boga, a to je vec bogohuljenje, koje se ne prasta.
Ne znam sta da kazem. Upravo sam sama sebe pobila, ali se iskreno nadam da cak i samoubice jednog dana nadju spasenje.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Tačno je da se po kanonu nevrši opelo za samoubice,ali posle 7 dana od pogreba sveštenici mogu izaći na grob i izvršiti opelo.Samoubistvo je neoprostivi greh,nemaš pravo oduzeti sebi život jer ga sam sebi nisi ni dao.Duše samoubica osuđene su na večnu muku i uskraćeno im je pravo na reinkarnaciju.Mislim da je ovo fino opisno u knjigama:"Život posle života","Tibetanska knjiga mrtvih" i "Egipatska knjiga mrtvih"
 
Član
Učlanjen(a)
13.06.2009
Poruka
28
ako jednog svestenik opeva,hajde da se onda svi samoubijamo kad nam je tesko,a crkva ce se moliti za spasenje.ako sami sebi ne pomognemo nece ni bog.znas kad kazu da dobijamo blagodat da se za nekog molimo znaci da bog hoce da ga spase,ali pre nekoga.jedan hriscanin-ni Jedan hriscanin.celo covecanstvo kao udovi jednog tela ne moze da dozvoli da svako po prst sece.
ima u svetom predanju mnogo primera i svetitelja sa suicidnim mislima i sa samoubistvom,al iz razlicitih razloga.
bezanje od iskusenja koje nije vece nego sto ga svako moze podneti-svakako nije jedan od tih
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Da, vjerski kanoni u hrišćanstvu imaju krut stav prema suicidu. Moglo bi se reći da je to opravdano kao preventiva, ali i krajnje nehumano. Naime, smatra se da samoubica u trenutku izvršenja samioubistva nije pri normalnoj pameti, i sigurno je da nije, jer pri normalnoj pameti niko takvo šro neće učiuniti. U takvom psihičkom stanju, čak se i zločini opraštaju, zbog neuračunljivosti.
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
110
Kakav je vas stav - da li je moguce da osoba koja digne ruku na sebe odnosno izvrsi samoubistvo bude spasena?

moj stav o tom spasenju ili kako vec je ovakav:

kad neko umre, bilo da se on samoubio ili je umro prirodnom smrcu, to se sve zavrsava, nit ce dusa da ti ode u raj nit u pakao, nit ce neko da mu oprosti niti da ga kazni za bilo sta :???: umres, istrulis, posle 100 godina sahrane nekog drugog i tako u krug...

na ovu temu niko ne moze da tvrdi bilo sta, niko se nije vratio iz mrtvih niti je iko ziv bio tamo gde vec ako bilo sta postoji :blum3:

.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Samoubistvo - Stav crkve

Samoubicama se ne drže služenja prilikom sahrana izuzev:

Zakonopravilnik pri Velikom Trebniku 178 pravilo kaže: "Ako čovek ubije sam sebe, ne treba vršiti opelo (prinos i molitvu) nad njim, osim ako nije pri sebi (umno poremećen)."

Dalje, u produžetku kaže se da se ovo pravilo oslanja na učenje Sv. Timotija patrijarha Aleksandrijskog iz 4. veka, po kome klirik mora podrobno da ispita da li je samoubica zaista bio van sebe kad je to učinio, a ne zbog obesti, nanesene mu uvrede ili neke nevolje, jer samo u slučajevima duševnih bolesti uz dozvolu episkopa može se izvršiti opelo na najskromniji način.

Naravno izuzetaka je bilo i biće ih i u buduće....
yes3
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.08.2009
Poruka
455
Samoubistvo

Onaj koji izvrsi samoubistvo,nanosi veliku patnju svima koji ga vole.Zauvek ih oznaci kao "dete samoubice", "brat ili sestra samoubice" itd. Ovo takodje treba imati na umu pre nego sto se donese odluka o oduzimanju sopstvenog zivota.Dobri ljudi ce ipak razumeti i zaliti samoubicu,Bog ce naravno postupiti najispravnije.Ali sopstveni sud je najrigorozniji.Ubijamo svoje telo ali i mnoge duse.
 
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
1
Mislim da ne treba suvise strogo suditi samoubicama, u pravu ste kada kazete da ostavlja za sobom porodicu koja ce patiti, ali nece biti zigosana kao porodica samoubice.Sigurno ce se neko vreme pricati o tome, ali kao i svaka tema i ova ce se izlizati nakon nekog vremena.Takodje ne treba prezirati te ljude jer smo mi izborili sa teskim trenutcima a oni nisu uspeli.To ih ne cini kukavicama vec slabijim od nas, za takve ljude se treba moliti i prema njihovim dusama treba biti milosrdan, jer nismo mi sudije.I iskreno ne verujem u "vecne muke" i "oganj pakleni" za samoubice, jer ako verujemo u milosrdnog boga, on prasta svima koji se iskreno pokaju.Za nas kao ljude tesko je prastati,pogotovo kada razmisljamo o posledicama necijih postupaka, ali mi nikada necemo razumeti njegov kapacitet prastanja, zato se treba suzdrzati od osude.Jer znate kako sa kaze "Bog prasta deci i budalama":)
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
U Bibliji sam pronašla (mada je sasvim moguce da ovo nisu svi slucajevi nego samo koje sam pronasla) sest slucajeva samoubistava zabelezenih u Svetom pismu.

Nisam čitao Bibliju, niti nameravam, ako možeš da mi napišeš ovde u 2-3 rečenice, šta se dešava sa tim likovima koji su se ubili!?
 
Natrag
Top