Rimokatolicka lazna crkva, i Hristova prava crkva prvog veka - u bibliskim prorocanstvima

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
PRORECENI OTPAD - Rimokatolicka crkva u zapanjujucem prorocanstvu proroka Danila

Proročanstva iz Knjige proroka Danila napisana su da bismo ih razumeli i kroz njih upoznali budućnost.
Isus se lično poziva na Knjigu proroka Danila i ističe njena proročanstva: „Koji čita da razume”. (Matej 24:15.)

U delu proučićemo sedmu glavu iz Knjige proroka Danila, koja sadrži jedno od najvažnijih proročanstava u celom Svetom pismu.

I DANILOVO VIĐENJE

Danilo je u viđenju gledao kako iz uzburkanog mora izlaze četiri zveri (Danilo7:2–8).

II TUMAČENJE OVOG VIĐENJA

Danilo se služi govorom simbola.
Simboli koje upotrebljava u ovom tekstu jesu: četiri vetra, more, četiri zveri, deset rogova i mali rog koji ima oči i usta čovečija.

Šta znače ovi simboli? Sama Biblija daje objašnjenje.

More predstavlja narode:

„I reče mi: vode, što si video, ono su ljudi i narodi, i plemena i jezici.” (Otkrivenje 17:15.)
Četiri zveri predstavljaju četiri svetska carstva:

„Ove četiri velike zveri jesu četiri cara, koji će nastati na zemlji.” (Danilo 7:17.)

Lav s krilima predstavlja Vavilonsko carstvo pod Navuhodonosorom.
Krila označavaju brzinu kojom je Navuhodonosor izvojevao pobedu nad susedima. Kasnije se toj zveri dogodile promene: krila joj se „poskuboše, i podiže se sa zemlje i stade na noge kao čovek, i srce ljudsko dade joj se”. (Danilo 7:4).

Srce ljudsko, slabo i plašljivo simbol je Valtasara, poslednjeg vladara Vavilonskog carstva, koji se prestrašen i malodušan zatvorio u vavilonsku kulu i sa kojim se 538. godine pre Hrista završava svetska vlast Vavilona.

Medved s tri rebra u čeljustima označava Medo-Persijsko carstvo.

Prorok vidi kako medved stoji „na jednoj strani” (st.5)

Time je simbolički prikazana nadmoćnost Persijanaca u toj, u početku dvojnoj imperiji – imperiji koja se zasnivala na savezu između Medijanaca i Persijanaca.
Tri rebra u čeljusti medveda predstavljaju tri države koje je Medo-Persija osvojila: Vavilon, Lidiju i Egipat. Ova Medo-persijska imperija vladala je od 538. kad je Kir zauzeo Vavilon, pa do 331. godine kada je u bici kod Arbele poginuo poslednji persijski vladar.

Leopard s četiri glave i četiri krila predstavlja Makedonsko carstvo.
Krila označavaju brzinu kojom je Aleksandar Veliki osvajao tadašnja najjača carstva.

Grčko-makedonska država sačuvala je jedinstvo za vreme života Aleksandra Velikog. Posle njegove smrti, nastala je u toj državi borba za presto. Centralna vlast nije se mogla dugo održati. Pošto su pobijeni članovi carske kuće, vlast je prešla u ruke četvorice generala (Kasander, Lizimah, Ptolomej i Seleuk), koji su državu međusobno podelili na četiri dela. Godine 168. pre Hrista, u bici kod Pidne, Rim je osvojio Makedoniju, a 146. godine proglasio je svojom provincijom.
Time je prestalo postojanje trećeg svetskog carstva.

Četvrta zver predstavlja Rimsko carstvo.
Ova svojstva četvrte zveri potpuno odgovaraju karakteru Rimske države. Njena vlast bila je gvozdena, gvozdeni zakoni i gvozdeni jaram koji je nametala pokorenim narodima (Danilo 7:19,23).

Rimska imperija trajala je do 476 godine posle Hrista, kada je propalo Zapadno rimsko carstvo.

III DESET ROGOVA I MALI ROG

Koga predstavljaju deset rogova koje je prorok video na glavi četvrte zveri?

„I deset rogova jesu deset careva, koji će nastati iz toga carstva, a posle njih nastaće drugi, i on će se razlikovati od pređašnjih, i pokoriće tri cara.” (Danilo 7:24.)

Deset rogova predstavljaju deset malih carstava koja su nastala na teritoriji Zapodnog rimskog carstva posle njegove propasti 476. godine.

To su bila carstva koja su osnovali: Franci, Alemani, Burgundi, Svevi, Vandali, Zapadni Goti, Istočni Goti, Anglosasi, Langobardi i Heruli. Iz ovih naroda razvili su se neki od savremenih evropskih naroda.

Kakva se promena dogodila između deset rogova?

„Gledah rogove, i gle, drugi mali rog izraste među onim, i tri prva roga iščupaše se pred njim; i gle, oči kao oči čovečije behu na tom rogu, i usta koja govorahu velike stvari.” (Danilo 7:8; vidi: Danilo 7:24).

Prorok je video kako između deset rogova raste jedan mali rog, pred kojim se „iščupaše tri druga roga”. (stihovi 8. i 24.)

Koga označava ovaj mali rog?

Iz istorije je poznato da se papstvo pojavilo na teritoriji Zapadnog rimskog carstva.

Već 330. godine, kada je car Konstantin preneo prestonicu na istok, u Konstantinopolj (Carigrad), rimski biskup počinje da prisvaja pored duhovne i svetovnu vlast.

Rimski biskup postao je u Crkvi malo pomalo, ono što je ranije bio cezar u rimskoj državi. Papstvo se rodilo kao kopija rimske carske vlasti.

Car Justinijan je 533. godine, u jednom pismu upućenom rimskom patrijarhu Jovanu, priznao rimskog biskupa glavom svih crkava, a eliminisanjem triju germanskih plemena: Herula 493. godine, Vandala 534. i Istočnih Gota 538. stvorena je mogućnost za ostvarenje papine vlasti.

Tako od 538. godine počinje vlast „malog roga” ili papstva.

Obeležja malog roga.
Na ovom rogu bile su „oči kao oči čovečije, i usta koja govorahu velike stvari”. (Danilo 7:8. drugi deo).

Ovaj rog „razlikovao se od pređašnjih” (st. 24), on će držati drske govore protiv Svevišnjega, potiraće svece Svevišnjega, i pomišljaće da promeni vremena i zakone; sveci će biti predati njegovoj vlasti za jedno vreme i za vremena i za po vremena. (Danilo 7:25.)

Iz ovih stihova proizlaze sledeće karakteristike „malog roga” koje potpuno prikazuju prirodu papske vlasti:

a) Na malom rogu su „oči kao oči čovečje”. Oči su simbol inteligencije.

Za razliku od varvarskih germanskih kraljeva, koji su bili nepismeni, vlast predstavljena „malim rogom” odlikuje se pronicljivošću i izvanrednom političkom veštinom.

To su zaista odlike papske vlasti.

b) Mali rog izgledao je veći od drugih i razlikovao se od drugih.

Papstvo je u srednjem veku postalo veća sila od ostalih, i razlikovalo se od drugih, jer je bilo religiozno-politička sila.

c) On će „govoriti velike stvari” protiv Svevišnjega.

Izrazom „velike stvari” označene su papine ohole tvrdnje kojima sebi pripisuje božansku čast i vlast.

Katolička enciklopedija ističe da „papa uživa toliko dostojanstvo i da je njegov položaj toliko uzvišen da on nije samo čovek, već kao Bog i namesnik Božji.

On je krunisan trostrukom krunom, kao kralj neba i zemlje i nižih predela”. (Prompta Biblioteka, VI, pp. 25. 29).

A u spisu „Diktatus Papae”, za koji se smatra da ga je napisao papa Grgur VII, između ostalog istaknuto je da svi „vladari treba da ljube papi noge”.

d) „Potiraće svece Višnjega.” Papstvo je tokom dugih stoleća progonilo sve one koje je smatralo jereticima: valdenžane, albigenze, bogumile, hugenote, itd.

e) „Pomišljaće da promeni vremena i zako” Papstvo se zaista usudilo da oskrnavi i sam Božji zakon.

Ako čitamo Deset Božjih zapovesti iz nekog katoličkog katekizma, uočićemo da je u njemu izostavljena druga zapovest, a deseta podeljena na dve. Papstvo ističe promenu četvrte Božje zapovesti, to jest da je svetost Subote prenesena na nedelju.

Katolička enciklopedija tvrdi da „papa ima toliku vlast i moć da može promeniti božanski zakon, jer njegova vlast nije ljudska već Božja, i on postupa kao Božji namesnik na zemlji sa punom vlašću da svezuje i razrešuje svoje stado”. (Prompta Biblioteka, vol. VI, pp. 25–29).

f) Njegova vlast trajaće „vreme, vremena i po vremena”.

Ovim je određena dužina vremena sveopšte vlasti „malog roga”.

Vreme znači jedna godina, vremena dve godine i po vremena pola godine, To je ukupno tri i po godine ili 42 meseca odnosno 1260 dana, (vidi: Otkrivenje 12:6,14; 13:5.)

U proročanstvu jedan dan znači jednu godinu (vidi: 4.Mojsijeva 14:34: Jezekilj 4:6).

Prema tome vlast „malog roga”, to jest papstva, mogla je da traje 1260 godina.

Papska svetska vlast počela je 538. godine, kada je car Justinijan priznao papu glavom nad svim crkvama i kad je, pobedivši germanska plemena u Severnoj Africi i Italiji, stvorio papi mogućnost da vrši versku i političku vlast.

Ako godini 538. dodamo 1260 dolazimo u 1798.godinu.

Te godine Napoleonov general Bertije ušao je u Rim, zarobio papu Pija VI, odveo ga u Francusku u kojoj je uskoro umro. Tim aktom papstvo je zadobilo smrtnu ranu (Otkrivenje 13:3–9)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Vidi, vidi koven se sastaje na ovom mestu.... baš mi je žao što mi nije stalo da čitam subotarske budalaštine.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
KATOLIČKA CRKVA U VELIKIM PROBLEMIMA: Sve dulji redovi građana koji traže ispis, protiv kardinala okrenuli se i svećenici i vjernici
Jedna od najvećih katedrala na svijetu, ona u njemačkom Koelnu, ujedno je i sjedište Kelnske nadbiskupije koje se našlo na meti kritike javnosti.

Kako prenosi Deutsche Welle, Kardinal Rainer Maria Woleki našao se na udaru svećenika i vjernika jer se oklijeva suočiti sa slučajevima seksualnog zlostavljanja u svojoj nadbiskupiji.

Dokaz tomu su i sve duže liste čekanja u gradskoj upravi, gdje građani moraju zakazati termin kako bi službeno istupili iz crkve i prestali plaćati crkveni porez. Kardinal Woelki je još 2018. naložio jednoj minhenskoj odvjetničkoj tvrtki da napravi iscrpan izvještaj i da ne poštedi nijednog od njegovih svećenika ako su seksualno zlostavljali djecu. No, čim je izvještaj bio gotovo sam je Woelki blokirao njegovo objavljivanje.




Mediji su saznali da kardinal nije prijavio svog prijatelja, sada već pokojnog svećenika, iako je znao da ga se sumnjiči za seksualno zlostavljanje. Svoje glasnogovornike Woelki smjenjuje kao na traci i stalno poručuje da su zloćudni mediji krivi što je njegova nadbiskupija prikazana u lošem svjetlu.

Kardinalu su leđa okrenuli i brojni svećenici jer traže od njega da “preuzme odgovornost” i “ne odugovlači” s objavljivanjem izvještaja. U otvorenom pismu kardinalu više od pedeset duhovnika kritizira “neuspjelo razjašnjenje slučajeva zlostavljanja“ što dovodi do “atmosfere nepovjerenja”.
Dnevno
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Evo kako su doneli prosvećenost.
 

Prilozi

  • 144613858_1081072572406922_8839955999141711192_o.jpg
    144613858_1081072572406922_8839955999141711192_o.jpg
    153,2 KB · Pregleda: 4
Natrag
Top