Rešenje "prve" biblijske zagonetke traži se vaše mišljenje.

Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
U razgovoru sa prvosveštenikom Judeja valjda se zvaše Nikodim ako se sećam mada je ime nebitno Hristos je postavio pitanje na koje je bio uskraćen za odgovor (jevreji amateri još prvosveštenik).

Pošto sam je ja rešio zanima me koje bi bilo vaše rešenje. A pitanje je bilo otprilike ovako:"Šta će čovek dati kao otkupinu za svoju dušu(ili u nekim prevodima se mesto duše upotrebljava se reč život što je usuštini isto)".

Molim kratko, jasno, slatko bez trolovanja jer ovo nije mesto za rasprave već me zanima čist odgovor ako ga imate. Srećno rešavanje male mature dame i gospođo forumaši. (Tačan odgovor nije izašao u javnost zato bez prepisivanja molim).
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
pozdrav kolega
pročitaj Psalam 49. red 8 i sve si shvatio
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Jel ti to ozbiljno?
Ako su ti i ostale "zagonetke"takve onda ih bolje izbrisi.

Tako moze da se izvlace pojedine recenice i da se o njima "mudruje" do sutra.
Zar stvarno mozes da toliko podcenjujes ljude i da se sprdas s njima?

Tvoja "zagonetka" nije nikakava zagonetka ako se procita u kontekstu.Ako se izvuce iz konteksta svaka recenica moze da bude zagonetka.

Samo jedan stih ispred i jasno se vidi da nije nikakava zagonetka.

Jer kakva je korist čoveku ako sav svet dobije a duši svojoj naudi? Ili kakav će otkup dati čovek za svoju dušu?

Sta ti vredi ako posedujes materijalne stvari kada njima ne mozes da platis Bogu.


"Molim kratko, jasno, slatko bez trolovanja jer ovo nije mesto za rasprave već me zanima čist odgovor ako ga imate. Srećno rešavanje male mature dame i gospođo forumaši. (Tačan odgovor nije izašao u javnost zato bez prepisivanja molim). "

Koliko si ti pun sebe, mogu samo da se pomolim Bogu za tebe da ti pomogne.
Zasto toliko podcenjujes druge?
Zar mislis da ovakvim pisanjem cinis nesto dobro? Na protiv, samo pokazujes koliko si gord i prepotentan.
Sprdanjem i podcenjivanjem neces nista napraviti.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Nema nikakve sprdnje samo vaše mišljenje šta biste rekli Hristu na njegovo pitanje šta:" Šta bi čovek dao kao otkupinu za svoj život". Nemojte da se žestite i navodite mi citate ili citirate Bibliju mene interesuje VAŠ ODGOVOR svih mi ponora duboke tame.
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Tako moze da se izvlace pojedine recenice i da se o njima "mudruje" do sutra.

'Pojedine recenice' su ono na cemu ti baziras svoje verovanje u boga. U cemu je problem, da ti mozes da baziras svoje celokupno verovanje na nekim delovima knjige a ignorises ostatak, a kada te neko pita o istim 'delovima' onda je to izvlacenje iz konteksta?
Za tebe je ok da izvlacis iz konteksta, da bi na tome zasnovao celu svoju veru, medjutim kad drugi to rade, koji kritikuju isto, onda to nije u redu. Ma nemoj.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Stvarno ste giganti, jedan i drugi.

Kada vas policajac zaustavi i hoce da vam naplati kaznu jer ste vozili brzinom vecom od dozvoljene vi se sigurno branite da i svi ostali prebrzo voze pa sto ne kazni njih.I zasto je bas morao vas da zaustavi,sigurno vas licno mrzi i danas bas na vama hoce da se izivljava.

Postoji ova tema sada i ovde.
Ne mozete braniti vase greske trazeci stvari koje veze nemaju sa onim sto je u postavci teme trazeno.
Kada vam se odgovori tacno onako kako je pitanje glasilo onda bi ga da okrecete sve dok vam (kako se nadate) ne uspe da dokazete da ste u pravu.
Nigde ja nista nisam izvlacio iz konteksta nego vas dvojica i ne zelite to da priznate nego nastavljate u svojoj gordosti i samouverenosti u vasu intelektualnu nadmocnost da se sprdate sve vise.
Pokusavate da postavljate pitanja koja su u vezi sa Svetim pismom a sve sto o tome znate ste pokupili na brzinu od drugih sa interneta.

Zato vas molim da pregledate sve moje postove i da nadjete samo jedan primer gde sam ja nesto izvukao iz konteksta.
Sto se vas tice evo samo na ova dve posta sto sam odgovorio se vidi da ste spremni da na svaki nacin probate sve da bi ispali pametniji.
Na zalost vasi napori samo dokazuju da niste sposobni da stvarno i realno diskutujete.

Dao sam i jednom u drugom tacne i potpuno adekvatne odgovore upravo onako kako je pitanje bilo i postavljeno.
Vi posto druge nemate ostaje vam samo da se sprdate otkrivajuci koliko je velika vasa umisljenost.

Razmislite malo o tome.
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
I ja nasao da se raspravljam sa covekom kom su logika i racionalnost samo u okviru njegove definicije, lol.

Pitao je jednostavno pitanje, inspiraciju za pitanje je nasao u bibliji.

Ovo je tebi tacan i jednostavan odgovor?

Jel ti to ozbiljno?
Ako su ti i ostale "zagonetke"takve onda ih bolje izbrisi.

Tako moze da se izvlace pojedine recenice i da se o njima "mudruje" do sutra.
Zar stvarno mozes da toliko podcenjujes ljude i da se sprdas s njima?

Ako ti se ne svidja sta pise, jednostavno preskocis temu. Medjutim ne, ti dajes sebi za pravo da kazes ljudma kako su ovo i ono, sta treba da rade i kako pitanje tebi ne odgovara, zato sto se verovatno ne uklapa u tvoju veru.

Tako moze da se izvlace pojedine recenice i da se o njima "mudruje" do sutra.

Upravo to se i radi na ovom forumu, ako nisi SLUCAJNO primetio. Raspravlja se o religiji tako sto svako od vas izvlaci stihove iz svojih verskih manifesta.

Jel vas hriscane nisu mama i tata ucili da ne sudite drugima, da ne bi vama bilo sudjeno, ili to uzimate u obzir samo kad se vama svidi?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.11.2012
Poruka
6
ne bih mu dao nista, al' bih mu izdeklemovao stih iz jedne davno napisane pesme- ''kisa me je naucila zajedno sa suncem, najgori je pesnik onaj koji povede najvece stado sa sobom''. I zasto bih otkupljivao svoju dusu, zar to ne znaci da pljujem na sve sto uradih za svoje vreme?!
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
zauvek odgovor
speedy ti je dao delimican odgovor.
Šta će čovek dati kao otkupinu za svoju dušu?
psalam 49:7,8
[SUP]7[/SUP] Čovek neće nikako brata osloboditi, neće dati Bogu otkup za nj.
Velik je otkup za dušu, i neće biti nikad
.
Nadam se da ti je sad jasnije ,a ako nije evo pojasnjenja.
Svi mi ljudi od Adama i Eve smo nasledili greh,starost i smrt.
Ali Isus Hrist nije ni od Adama niti od Eve.
Utroba device Marije je samo posluzila kao domacin .nije trebala ni njena jajna celija ,niti bilo ciji spermatozoid.
Jehova Bog je "umanjio i preneo" osobu koja je na zemlji nazvana isus Hrist.
Samo savrsenim zivotom(neukaljanim,bezgresnim),mogli su se otkupiti gresi,savrsen zivot,za savrsen zivot.
Dakle na tvoje pitanje "covek"...,Isus nije bio obican covek od Adama i Eve,ili od Marijine jajne celije...vec od svog Boga i oca poslat na zemlju da ispuni zadatak od Boga,svedocenje i otkupna zrtva.
Ako nesto treba da se pojasni slobodno pitaj...pa kad imam vremena odgovoricu...
pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
14.07.2013
Poruka
3
zauvek odgovor
speedy ti je dao delimican odgovor.
Šta će čovek dati kao otkupinu za svoju dušu?
psalam 49:7,8
[SUP]7[/SUP] Čovek neće nikako brata osloboditi, neće dati Bogu otkup za nj.
Velik je otkup za dušu, i neće biti nikad
.
Nadam se da ti je sad jasnije ,a ako nije evo pojasnjenja.
Svi mi ljudi od Adama i Eve smo nasledili greh,starost i smrt.
Ali Isus Hrist nije ni od Adama niti od Eve.
Utroba device Marije je samo posluzila kao domacin .nije trebala ni njena jajna celija ,niti bilo ciji spermatozoid.
Jehova Bog je "umanjio i preneo" osobu koja je na zemlji nazvana isus Hrist.
Samo savrsenim zivotom(neukaljanim,bezgresnim),mogli su se otkupiti gresi,savrsen zivot,za savrsen zivot.
Dakle na tvoje pitanje "covek"...,Isus nije bio obican covek od Adama i Eve,ili od Marijine jajne celije...vec od svog Boga i oca poslat na zemlju da ispuni zadatak od Boga,svedocenje i otkupna zrtva.
Ako nesto treba da se pojasni slobodno pitaj...pa kad imam vremena odgovoricu...
pozdrav

Slažem se sa svime skoro, mada nekako bezi ova tvoja ideja da smo svi nasledili greh i smrt od Adama i Eve, od sotiriologije čoveka u Hrišćanstvo. Ne želim da se namećem, ali bavim se teologijom 10 godina, od toga uporedo sa psihologijom šest, i na teološkom sam fakultetu, uporedo sa filozofskim u Beogradu. Samo bih napomenuo da bez obzira što čovek prima greh po rodjenju jer je od ovog smrtnog sveta potekao očigledno, on je po prirodi dok ne postane slovesan bezazlen. On se kao dete mora krstiti pre svrega iz eklisioloških razloga, nego radi kupanja od greha. A i svi znamo da se uvek kaze bezazleni i nevini kao deca. Dakle, sad se mogu javiti evolucionisti i oni teoreticari zavere pa da kazu, pa jeste to tako, ali ti kao roditelj malom detetu kazes da bude dobar, a on uradi neku nevaljalu stvar, iako mu ti nisi reko, a zakljucili smo da je neslovesno jos. Okay, ima tu istine, ali jedino sa psiholoskog aspekta gledanja, mozemo govoriti o tom nekom nasledjivanju smrti. Ali sa teološkog, ne verujem da možete nači istočnog oca koji govori da je greh nasledjen.. to je više prisutno kod katolika. A naprimer, po meni najveći sveti otac Maksim Ispovednik, govori da nema govora o nasledjivanju greha, jer bi to umanjilo znacaj ikonomije bozije, i stvorilo čoveka smrtnim od samog početka, a uzrok toga bi neminovno bio Bog. Rešenje se može naci ako uzmemo da su duša i telo neodvojivi jedno od drugog, "Telo bez duše je leš, a duša bez tela je fantom"- GEorgije Florovski, a i ideju svetog Klimenta, da duša nije smrtna jer bi Bog bio uzrok njene smrti, a ni besmrtna jer bi stvorio drugog Boga,tako da je čovek već kao bice koje se kompenzuje i postane nad ja(superego) moze postati podlozan nasledstvu smrti. Čovek umire iz trena u tren- Kapadokijci, a i doktor Dimitrije Kalezic je često govorio, kako nasledjivanje smrtnosti, jedna od najvećih pokazatelja kako je rano hrišćanstvo dozvoljavalo upliv tuđih, subjektivnih izvitropirenih mišljenja u teološki duh. Mislim da je neotrebno davati subjektivna mišljenja, jer sve je već odavno od strane reprezentativnih ljudi, teologa, rešeno. Dakle greh nije nasledje, već lični akt. I ponovo napominjem, da ovo ne kazem ja, nego knjige svetih otaca, i svi savremeni episkopi. Dakle ako napadnete ovo što sam napisao, niste napali mene nego njih, pa onda razmislite, koliko ste u stanju daleko da odete sa osudjivanjem istih. Takodje da dodam, da je Hristos uzevši telo, uipostasirao ličnos Boga Logosa, i učinio je svojom sopstvenom, tako da je ruka Hrista npr. bila ruka Boga zaista.. Koga interesuje neka pročitao nešto od Kirila Aleksandrijskog. :)

Pozdrav
 
Natrag
Top