Religija i muško/ženski odnosi

Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
nisam ni mislio samo na socijalnu komponentu, naravno ni samo na fizičku, već ajde da se prirodno-matematički izrazim fuziji dva tela sa svoje dve duše, takvoj da izaziva vrlo veliko, intenzivno i dugo zračenje nerafinirane energije na njih i njihovo okruženje...uf baš sam ga ukomplikovao ali mislim da smo se shvatili.......

Zao mi je sto se namuci sa ovol*kom fizikom, termodinamikom, sta li, ali ni to nije smisao hriscanskog braka...:)

ufff, ulazimo u etatističku problematiku tj tumačenje onog šta je napisano...
ovde "bližnjeg svoga" ja tumačim kao rodbinu i prijatelje, kažem ja, ne šta kaže zvanična crkva i to po meni jeste greh...uključujući i misli i želje.......

Kako mislis etatisticku?Pa normalno da tumacimo ono sto je u Bibliji napisano!Ali ne tumacimo mi,ti i ja, vec sledimo Sveto predanje. Jer Biblija i Sveto predanje su osnovi nase Pravoslavne vere.
Bliznji nisu (samo i niti su to najcesce, na zalost!) rodbina i prijatelji.Procitaj cuvenu pricu "Milostivi Samarjanin".

ali tu ne vidim da ja, slobodan i pripadnica suprotnog, mnogi kažu, računajući i mene, lepšeg pola, takođe slobodna, činimo greh stupanjem u intimizaciju pre braka.......

Pa lepo to zvuci kada ovako napises...malo me asocira na cuveni film "Plava laguna", sa mladjahnom Bruk Silds u glavnoj ulozi...ako si ga gledao, znaces i zasto;)Ali...nije tako u zivotu...sta da ti kazem...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Kako mislis etatisticku?Pa normalno da tumacimo ono sto je u Bibliji napisano!Ali ne tumacimo mi,ti i ja, vec sledimo Sveto predanje. Jer Biblija i Sveto predanje su osnovi nase Pravoslavne vere.
Bliznji nisu (samo i niti su to najcesce, na zalost!) rodbina i prijatelji.Procitaj cuvenu pricu "Milostivi Samarjanin".QUOTE]

ma to mi i jeste problem, to kako mi tumačimo nešto što je drugi napisao, mož biti dobro al mož i da promašimo temu tumačeći tuđe reči i misli a možemo i da pogodimo pola a previdimo ostatak....

a kad smo već kod hrišćanskog tumačenja braka daj postavi temu i daj uvod... da vidimo sve "komponente" hrišćanskog braka...
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
ma to mi i jeste problem, to kako mi tumačimo nešto što je drugi napisao, mož biti dobro al mož i da promašimo temu tumačeći tuđe reči i misli a možemo i da pogodimo pola a previdimo ostatak..
..

Jeste, zaista si u pravu.To je razlog zbog koga su se i pojavile sekte i zbog koga se one sve vise umnozavaju, posebno kod Protestanata - jer je svaki covek sebi dao za pravo da tumaci Bibliju, rukovodeci se iskljucivo svojim umom i spoznajom. Upravo zato se u toj meri i "promasuje tema"...Sta nam je onda ciniti, ako zelimo dosledno da sedimo hriscansko ucenje?
Da krenemo korak, po korak, da postepeno uzrastamo u veri, da ne ocekujemo nista veliko od sebe.Hajde prvo da pocnemo od ispunjavanja 10 Bozjih zapovesti...ko je ikada to pokusao, shvatice koliko je tesko.
Zatim, pored poznavanja temelja svoje Pravoslavne vere, jer o njoj jedino mogu da govorim, Bog nam je dao Svetog Duha da nam pomogne u razumevanju napisanog.Uz to, dat nam je i zdrav razum, da rasudjujemo. Data nam je i Crkva sa svojim svetim tajnama, duhovni ucitelji i najzad, tu je i nas licni ulozen napor da se po svemu tome vladamo_Onda nema greske!:)

a kad smo već kod hrišćanskog tumačenja braka daj postavi temu i daj uvod... da vidimo sve "komponente" hrišćanskog braka...
Da ne komplikujemo i ne umnozavamo slicne teme, iako bih vise volela da si ovo pitao u okviru "Ispravnog izlozenja Pravoslavne vere", evo, pa da krenemo sa diskusijom ako zelis.
CRKVENI POGLED NA BRAK
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Jedno vreme sam istraživao kako se formira biblijski brak (mislim na obred, proceduru) i začudo, nisam našao niti jedan stih gde se to opisuje. Još čudnije je što su pogotovo u Starom zavetu data precizna uputstva o stotinama tema, ali nijedno o ovako važnom pitanju.
Na osnovu toga moj zaključak je bio sledeći. Ne postoji seks pre braka ( u biblijskom smislu ). Sam seksualni čin predstavlja početak braka ( a krv prilikom defloracije mu dođe nekakav potpis ). Svaki sledeći seksualni odnos sa drugim partnerom je preljuba.
Crkva kao institucija je nažalost dala sebi za pravo ( kao i država kasnije ) da preuzme ulogu Boga kao posrednika.
 
Natrag
Top