Religija i muško/ženski odnosi

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Kako religija,uopšte,važi za sve religije,ne samo hrišćanstvo gleda na sexualnost,kao nagon...da li ga treba potisnuti,sputavati...i zašto?
Da li se sexualni odnosi,odnosi muškarca i žene van braka smatraju za greh,i zašto...takođe,da li je brak alibi za bezgrešan sex?

Ako može svojim rečima...bez citiranja biblije i ostalih knjiga vezanih za isto
thank_you2.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kako religija,uopšte,važi za sve religije,ne samo hrišćanstvo gleda na sexualnost,kao nagon...da li ga treba potisnuti,sputavati...i zašto?
Da li se sexualni odnosi,odnosi muškarca i žene van braka smatraju za greh,i zašto...takođe,da li je brak alibi za bezgrešan sex?

Ako može svojim rečima...bez citiranja biblije i ostalih knjiga vezanih za isto
thank_you2.gif

Naravno da je brak samo maska da se ljudi slobodno hebu! Šta je, ustari, brak? Formalna potvrda da je dvoje ljudi pristalo i potpisalo da će zajedno živiti, i da je tome svjedočio predstavnik duhovne ili svjetovne vlasti. Kada je seks u pitanju, brak suštinski ne mijenja ništa u odnosima među parovima, izuzev što im je formalno data dozvola da to slobodno rade.
Ja ovdje neću namjerno da govorim o značaju braka, jer to nije tema, ali kada je seks u pitanju, mislim da u današnje vrijeme brak tu ne igra nikakvu posebnu ulogu.
Mislim da sve značajnije religije pozitivno gledaju na seksualne odnose između muškarca i žene, s tim što ni jedna to ne toleriše van bračne zajednice. Neke čak daju i "smjernice" u tom pogledu. Nedavno sam negdje na ovom Forumu pisao o tome. Pročitao sam davno, ne znam tačno gdje, vjerovatno u Kuranu, i ovakvu odredbu: "Neka žena ne bude nebo, a muškarac zemlja!" Hehehehe! Znači, žena isključivo ima da leži na leđima!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Naravno da je brak samo maska da se ljudi slobodno hebu! Šta je, ustari, brak? Formalna potvrda da je dvoje ljudi pristalo i potpisalo da će zajedno živiti, i da je tome svjedočio predstavnik duhovne ili svjetovne vlasti. Kada je seks u pitanju, brak suštinski ne mijenja ništa u odnosima među parovima, izuzev što im je formalno data dozvola da to slobodno rade.
Ja ovdje neću namjerno da govorim o značaju braka, jer to nije tema, ali kada je seks u pitanju, mislim da u današnje vrijeme brak tu ne igra nikakvu posebnu ulogu.
Mislim da sve značajnije religije pozitivno gledaju na seksualne odnose između muškarca i žene, s tim što ni jedna to ne toleriše van bračne zajednice. Neke čak daju i "smjernice" u tom pogledu. Nedavno sam negdje na ovom Forumu pisao o tome. Pročitao sam davno, ne znam tačno gdje, vjerovatno u Kuranu, i ovakvu odredbu: "Neka žena ne bude nebo, a muškarac zemlja!" Hehehehe! Znači, žena isključivo ima da leži na leđima!


Ma jeste... isključivo na leđima i samo u toj jednoj pozi ne bi li im dosadilo pa da prestanu uopšte da imaju odnose. :-D
Slažem se, potpuno.
Iskreno rečeno, ja živim u tzv. divljem braku koje u stvari i nije pokriće pred Bogom, ali treba li baš sve iz verskih knjiga primati zdravo za gotovo i živeti baš tako? Mnogi će reći - ako si vernik, da.
Jesam vernik, ali daleko da sam prihvatila sva pravila. Znam da ću goreti u paklu, ali, vredelo je. ;-)
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Kako religija,uopšte,važi za sve religije,ne samo hrišćanstvo gleda na sexualnost,kao nagon...da li ga treba potisnuti,sputavati...i zašto?
Da li se sexualni odnosi,odnosi muškarca i žene van braka smatraju za greh,i zašto...takođe,da li je brak alibi za bezgrešan sex?

Ako može svojim rečima...bez citiranja biblije i ostalih knjiga vezanih za isto
thank_you2.gif

Ne bih da komentarisem ostale veroispovesti, vec samo onu kojoj pripadam.Pitanje upraznjavanja nagona nije religijsko pitanje, vec civilizacijsko.To se odnosi ne samo na sexualni, vec i na sve ostale nagone.Da li je dozvoljeno jesti i vrsiti nuzdu na svim mestima, u svim prilikama, u svom situacijama?Da li je svejedno gde obavljas svoje potrebe u svom stanu/kuci?Po cemu je sexualni nagon drugaciji od ostalih?
Drugo, da li je svaki oblik ispoljavanja sexualnog nagona ujedno i drustveno/zakonski/religijski prihvatljiv?Opet, kao sto vidimo, nije iskljucivo religijsko pitanje...
Takodje,odnosi muskarca izene u braku, hriscana, takodje nisu pitanje instiktivnih potreba, vec u njihovoj osnovi postoji ljubav i postovanje. Ideja da je muz despot svojoj zeni je zlopupotreba nastala usled nerazumevanja osnovne hriscanske ideje braka kao Bozanske svete Tajne. Prema tome, kao sto je monoteizam religija kojoj hriscani pripadaju, tako isto je i monogamija kao prihvacen oblik odnosa izmedju muskaraca i zena.

Ne razumem sta znaci:da li je brak alibi za bezgresan sex?:???:
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
religija je jedno a "crkvena" hijerarhija i crkveni zakoni drugo i to naravno da liči na državu i njene zakone...
no da manemo šta piše u kojekakvim zakonima...
nijedna religija a ni ateizam (mada je i to verovanje da nema Boga) ne gledaju na sexualnost kao nagon već kao segment sveukupnog odnosa dvoje ili više partnera ako je višeženstvo u pitanju...
po meni brak ne mora da bude oficijelno verifikovan da bi bio uspešan niti su mnogi brakovi sklopljeni uz poštovanje svih pisanih i nepisanih normi uspešni...neki brakovi više liče na oblik legalizovane prostitucije ili mazohizam a naravno neki liče na ono što i treba da budu harmonija sa povremenim prihvatljivim falširanjima...

sex pre braka nije greh kao što i sex u braku može biti greh, kad je na silu, folirantski tipa "da odradimo ovu obavezu"...

sex samo sexa radi, neznam dal je grešan al sigurno je bez veze i tu nema pomoći ni sa religijom ni bez nje...

a ako se neko venčavao zbog sexa možda nije grešan ali je sigurno malouman...
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
nijedna religija a ni ateizam (mada je i to verovanje da nema Boga) ne gledaju na sexualnost kao nagon već kao segment sveukupnog odnosa dvoje ili više partnera ako je višeženstvo u pitanju...
Slazem se.:)

po meni brak ne mora da bude oficijelno verifikovan da bi bio uspešan niti su mnogi brakovi sklopljeni uz poštovanje svih pisanih i nepisanih normi uspešni...neki brakovi više liče na oblik legalizovane prostitucije ili mazohizam a naravno neki liče na ono što i treba da budu harmonija sa povremenim prihvatljivim falširanjima...

Definisi sta je za tebe "uspesan brak"...

sex pre braka nije greh kao što i sex u braku može biti greh, kad je na silu, folirantski tipa "da odradimo ovu obavezu"...
sex samo sexa radi, neznam dal je grešan al sigurno je bez veze i tu nema pomoći ni sa religijom ni bez nje...

Kako mislis sex pre braka nije greh?Biblija je jasno definisala sta je greh a sta nije.To nije pitanje tvog i mog subjektivnog osecaja, vec je to norma ponasanja koju prihvatas ili ne.Prema tome, ne mozes da kazes da je nesto greh ili nije ako se prethodno ne ogradis na cemu baziras taj stav.Isto tako, bilo koje foliranje i prisila, bez obzira gde se odvijaju i sa kim su, predstavlju greh - biblijski.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja samo znam da u svetim knjiganma piše da žena mora ležati na leđima, a nikako jahati na muškarcu!!!!:blum3::):blum3::);)
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Slazem se.:)

Definisi sta je za tebe "uspesan brak"...


Kako mislis sex pre braka nije greh?Biblija je jasno definisala sta je greh a sta nije.To nije pitanje tvog i mog subjektivnog osecaja, vec je to norma ponasanja koju prihvatas ili ne.Prema tome, ne mozes da kazes da je nesto greh ili nije ako se prethodno ne ogradis na cemu baziras taj stav.Isto tako, bilo koje foliranje i prisila, bez obzira gde se odvijaju i sa kim su, predstavlju greh - biblijski.

uspešan brak, pojasnio, al da ponovim i malo dopšunim u duhu "muzičke terminologijoe" HARMONIJA sa prihvatljivim povremenim/redjim falširanjima od strane oba/više(mnogoženstvo) partnera...

Biblija jeste definisala šta je greh i u braku i van njega ali se ne sećam da je negde decidno nalašeno "sex ne pre braka fusnota važi za oba pola"...

Kako Biblija (kao knjiga,tj pisana reč a postavlja se i pitanje autentičnosti) po meni pripada etatističkom delu religije, imam pravo da sumnjam da je neki umnožavač,dopisivač, prepisivač,prevodilac ili usmeni prenosilac dao sebi autorsku slobodu da prepravlja neke smernice od Boga date....uzgred čineći greh....

A sexualni odnos pre braka nije greh definitivno jer bi i svaki kontakt na bilo kom nivou muško-ženskih odnosa onda trebao da se tumači ko greh, jer nije ozvaničen i kao ugovor overen dal u crkvi opštini mesnoj zajednici ili konzularnom predstavništvu, sve jedno...eto na tome baziram svoj stav i ako sam grešan zbog toga Bog će mi oprostiti kad za to dođe vreme...
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
uspešan brak, pojasnio, al da ponovim i malo dopšunim u duhu "muzičke terminologijoe" HARMONIJA sa prihvatljivim povremenim/redjim falširanjima od strane oba/više(mnogoženstvo) partnera...

Kapiram, kapiram, jasno ko dan!Medjutim, smisao hriscanskog braka nije postizanje harmonije dva "partnera", dakle, on nema samo socijalnu komponentu.

Biblija jeste definisala šta je greh i u braku i van njega ali se ne sećam da je negde decidno nalašeno "sex ne pre braka fusnota važi za oba pola"

Ima, ima, od Dela apostolskih, na vise mesta...

Kako Biblija (kao knjiga,tj pisana reč a postavlja se i pitanje autentičnosti) po meni pripada etatističkom delu religije, imam pravo da sumnjam da je neki umnožavač,dopisivač, prepisivač,prevodilac ili usmeni prenosilac dao sebi autorsku slobodu da prepravlja neke smernice od Boga date....uzgred čineći greh...."

Naravno, imas pravo da tako mislis i da je smatras knjigom kao i svakom drugom. Mi, hriscani, je smatramo Svetim Pismom, jer "svo je Pismo od Boga dato"i pri tom ne sumnjamo da onapredstavlja Bozije Otkrovenje ljudima dato.

A sexualni odnos pre braka nije greh definitivno jer bi i svaki kontakt na bilo kom nivou muško-ženskih odnosa onda trebao da se tumači ko greh, jer nije ozvaničen i kao ugovor overen dal u crkvi opštini mesnoj zajednici ili konzularnom predstavništvu, sve jedno...eto na tome baziram svoj stav i ako sam grešan zbog toga Bog će mi oprostiti kad za to dođe vreme...

Ne, nisi ni malo pogresio, jer "ko pogleda zenu bliznjega svoga sa zeljom,vec je pocinio greh sa njom".Dakle, smisao teznje ka oslobadjanju od greha nije samo u uzdrzavanju od dela, nego i zelja i misli.
Da, Bog ti je vec oprostio, i neka bi ti dao da poznas vreme u kome si pohodjen...smile3
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Kapiram, kapiram, jasno ko dan! Medjutim, smisao hriscanskog braka nije postizanje harmonije dva "partnera", dakle, on nema samo socijalnu komponentu.

nisam ni mislio samo na socijalnu komponentu, naravno ni samo na fizičku, već ajde da se prirodno-matematički izrazim fuziji dva tela sa svoje dve duše, takvoj da izaziva vrlo veliko, intenzivno i dugo zračenje nerafinirane energije na njih i njihovo okruženje...uf baš sam ga ukomplikovao ali mislim da smo se shvatili....

Ne, nisi ni malo pogresio, jer "ko pogleda zenu bliznjega svoga sa zeljom,vec je pocinio greh sa njom".Dakle, smisao teznje ka oslobadjanju od greha nije samo u uzdrzavanju od dela, nego i zelja i misli.

ufff, ulazimo u etatističku problematiku tj tumačenje onog šta je napisano...
ovde "bližnjeg svoga" ja tumačim kao rodbinu i prijatelje, kažem ja, ne šta kaže zvanična crkva i to po meni jeste greh...uključujući i misli i želje....

ali tu ne vidim da ja, slobodan i pripadnica suprotnog, mnogi kažu, računajući i mene, lepšeg pola, takođe slobodna, činimo greh stupanjem u intimizaciju pre braka...

Da, Bog ti je vec oprostio, i neka bi ti dao da poznas vreme u kome si pohodjen...smile3

Najiskrenije se zahvaljujem na ovoj rečenici.

Ja samo znam da u svetim knjiganma piše da žena mora ležati na leđima, a nikako jahati na muškarcu!!!!:blum3::smile::blum3::smile::wink:

u knjigama nekih religija verovatno je i sex opisan na taj način ali ima i onih religijskih knjiga koje detaljno opisuju i poze i način kako šta kad kuda gde.....

ko što beše na početku bez osvrta šta kažu "zvanični crkveni izvori" pričajmo o ličnom stavu (koji fala Bogu) mora da sadrži i elemente religije kojoj pripadamo.......
 
Natrag
Top