Razlika između biblijskog, i učenja tradicionalnih crkava

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Učenje SPC o Mariji je isto kao i katoličko.

Primi sveblagomoćna, Prečista Vladičice Bogoroditeljko, časne darove. I tebi jedinoj prikladne, od nas nedostojnih slugu Tvojih; od svih pokoljenja izabrana, koja si se od svih stvorenja nebeskih i zemaljskih uzvišenija javila, svetija od heruvima, i od serafima slavnija, od pamtivijeka skrivena tajna, i anđelima nepoznata, koja si od anđela radost primila!
Koju pohvalu da ti prinesemo, Prečista? Kako da te nazovemo, Bogorodice?
Jer Proročkih riječi saglasje slušali smo mi o Tebi, anđelsko stajanje pred Tobom [gledali] sa strahom i trepetom, čedno [rodivši (začelom)], jer nosiš tijelo čovječje [primivšega] i onog koji nosi sve i sva, i koji je propovijedi svih svetih o tebi ispunio. Vladičice, ne prezri malo moljenje moje, sagriješismo, da ne poginemo.
Ti si zastupnica rodu čovječijem, jer si rodom milostiva i koja si milostivoga rodila. Prečiste usne otvori i milostivom molitvom umoli Ga za nas.
Ti koja si čistija od sunca i koja si zasijala da nas ogriješ, nas koji sjedimo u tami, Tvoje najmilostivije zastupništvo pred Njega stavljamo, da nas prečistim Tvojim molitvama izbavi one grozne i strašne muke u Dan njegovog [drugog] Dolaska.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ovo je klasično obožavanje Marije i njeno izjednačavanje sa Isusom,

1. Marija je nazvana blagoMOĆNOM
2. Prečistom
3. Ona ima sluge
4. Uzvišenija od svih stvorenja
5. Uzvišenija od anđela
6. Odaje joj se hvala
7. Njoj se mole
8. Ona je zastupnica
9. Ona ima prečiste usne
10. Čistija je od Sunca
-------------------------------------------------------------------------
Bogorodicom se ulazi u spasenje” (Justin, Dogmatika).

Naravno sve same laži. Isus je jedan i jedini put do Boga. Jovan 14,6

Isus je jedini zastupnik kod Boga Oca.

Isus je jedini uzvišeniji od anđela i od stvorenja.

Jedino se hvala odaje Bogu.
Jedino je Isus imao čiste usne od grijeha i laži.

Jedino se Bogu treba moliti.

U Psalmima jasno piše da niko nije dobar kao što je Bog dobar.

A sve ovo za Boga imamo u Bibliji.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Učenje SPC o Mariji je isto kao i katoličko.
PC i RKC nemaju isto učenje o Mariji.
obožavanje Marije i njeno izjednačavanje sa Isusom,

1. Marija je nazvana blagoMOĆNOM
2. Prečistom
3. Ona ima sluge
4. Uzvišenija od svih stvorenja
5. Uzvišenija od anđela
6. Odaje joj se hvala
7. Njoj se mole
8. Ona je zastupnica
9. Ona ima prečiste usne
10. Čistija je od Sunca

Pa cilj svih nas jeste da budemo jednaki sa Isusom, nije li to cilj života svakog HRišćanina?
Ona je bila rva koja se od ljudi obožila i mi treba da se obožimo i das e upodobimo Bogu i Sveto Pismo stalno o tome i govori.Sveto Pismo jasno govori o gospodarima i slugama, a apostol Petar govori o odnosu gospodara i sluga kao i SZ, pa ako neko može da bude sluga zlom gopodaru zašto ne bi mogao da bude sluga prečiste Djeve MArije?
Ne radi se ovde o obogotvoravanju i klanjanju njoj kao Bogu po prirodi već o odnosu prema njoj kao prema onoj koja je najveća od svih ljudi.Ona jeste i časnija i slavnija od heruvima i mi to treba da budemo, a Adam i Eva su to i bili.Ljudi su u potencijalu veći od angela.Ljudi su najsavršenija Božija stvorenja, a ne angeli.
Bogorodicom se ulazi u spasenje”
Ovo je izvučeno iz konteksta.Mi treba da joj se upodobimo jer je ona upodobljena Hristu.
Naravno sve same laži. Isus je jedan i jedini put do Boga. Jovan 14,6

Isus je jedini zastupnik kod Boga Oca.

Isus je jedini uzvišeniji od anđela i od stvorenja.

Jedino se hvala odaje Bogu.
Jedino je Isus imao čiste usne od grijeha i laži.

Jedino se Bogu treba moliti.

U Psalmima jasno piše da niko nije dobar kao što je Bog dobar.

A sve ovo za Boga imamo u Bibliji.
Bogorodici se niko ne moli, ali često postoje preterivanja.Slučaj sa caricom nebeskom je primer, ona je njen kult je verovatno u nekim narodima zamenio kult carice nebeske, ali molitva je privatna stvar, crkva ne uči da se Bogorodici treba moliti kao Bogu već nju moli da bude zastupnica pred Gospodom isusom Hristom.Ja se niakada ne molim ni svecima ni Bogorodici da se mole za mene već se molim Bogu direktno, ali iako to ne činim ne smatram to pogrešnim.

Ti ovde navodiš samo je Isus ovo samo ej isus ono.Pa mi i treba da budemo kao Isus, a ona jeste psotla kao on, obožila se i u Hrista se obukla."Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš Nebeski".
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
PC i RKC nemaju isto učenje o Mariji.

Imate.

Ti ovde navodiš samo je Isus ovo samo ej isus ono.Pa mi i treba da budemo kao Isus, a ona jeste psotla kao on, obožila se i u Hrista se obukla."Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš Nebeski".

To nije dokaz da se treba obožavati. A vi to radite. Pa kod vas skoro svi pretjeruju.

Sve što pripada Isusu vi ste pripisali Mariji.


Molitva 2. Presvetoj Bogorodici
Svemoćna, prečista Gospođo, Vladičice, Bogorodice,-------------------------------------------------------------------------------------------------Postanak 17,1 Kad Abramu bi devedeset i devet godina, javi se Gospod Abramu i reče mu: "Ja sam Bog Svemoćni; hodi preda mnom i budi savršen!




Непорочну, сада и свагда, и у вековe векова------------------------------------------------------------------------------------------------Rimljanima 3,23 Jer svi sagriješiše i izgubili slavu Božiju,



О ЗАСТУПАЊУ ЦАРИЦЕ НЕБЕСКЕ
"Коме да завапим, Владичице?.."

Овим речима се у име свих верујућих Света Црква обраћа Царици Небеској. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------Jeremija 7,18 Sinovi kupe drva, a ocevi lože oganj, i žene mijese tijesto, da peku kolače
carici nebeskoj, i da ljevaju naljeve drugim bogovima, da bi mene
dražili.


О Свеопевана Мати, Пресвета Богородице! Не престај молити се за нас,------------------------------------------------------------------------------------------------------- Rimljanima 8,34 Ko će osuditi? Hristos Isus koji umrije, pa još i vaskrse, koji je s desne strane Bogu, i moli za nas?

и усрдно се молимо Теби, свесилној Заступници и Помоћници рода нашега:-----------------------------------------------------------------------------------------------------1. Jovanova 2,1 Dječice moja! ovo vam pišem da ne griješite; i ako ko sagriješi, imamo zastupnika kod oca, Isusa Hrista pravednika,


verna Zaštitnice i Zastupnice svih grešnih ,--------------------------------------------------------------------------------------------------------Psalam 71,6 Na te se oslanjam od utrobe; ti si mi zaštitnik od majčina krila: u te se svagda uzdam.



Теби припадамо и Теби се клањамо пред свечесном и целебном иконом Твојом,--------------------------------------------------------------------------------------------------------Djela apostolska 10,26 Petar ga pridigne govoreći: "Ustani! I ja sam čovjek.--------------------------------------------------------------------------------------------------------Otkrivenje 19,10 I padnuvši pred nogama njegovima poklonih mu se; i reče mi: gle, nemoj,
ja sam sluga kao i ti i braća tvoja koja imaju svjedočanstvo Isusovo.
Bogu se pokloni; jer je svjedočanstvo Isusovo Duh Proroštva. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Otkrivenje 22,9 I
reče mi: gle, nemoj, jer sam i ja sluga kao i ti i braća tvoja proroci i
oni koji drže riječi proroštva knjige ove. Bogu se pokloni.



Ти си Виша од свих Сила Небеских и Светија од свих Светих.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------Hebrejima 1,4 A toliko uzvišeniji postade od anđela, koliko odličnije ime od njihova baštini.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Naklakše je za sve reći da je izgovor, ali nije izgovor i na osnovu te apologije ikonoborstvo je izgubilo bitku, kad majka uzme i oljubi sliku svog deteta ona ljubi papir, a da ljubi dete to je samo izgovor je li?
U SZ Bog je naložio da se naprave heruvimi tako da je njihovo slikanje i prikazivanje u redu.Hrista slikamo jer je On bio čovek, a BOžansku prirodu ne slikamo.Kad se prikazuje Sveto Trojstvo golub simboliše Svetog Duha, Hristova čovečanska priroda simboliše Sina, a starac Dana simboliše Oca.

Postavljanje bilo kakvih slika u crkvi je zabranjeno, slika bilo onoga što je u nebeskom carstvu ili na zemlji.

Не гради себи лика резана нити какве слике од онога што је горе на небу, или доље на земљи, или у води испод земље.
Немој им се клањати
нити им служити, јер сам ја Господ Бог твој, Бог ревнитељ, који походим гријехе отачке на синовима до трећега и до четвртога кољена, онијех који мрзе на мене;
А чиним милост на тисућама онијех који ме љубе и чувају заповијести моје"
( 2 Mojsijeva 20. 4 - 6 )

"Nemojte graditi sebi idola ni likova rezanijeh, niti stupova podižite, ni kamena sa slikama mećite u svojoj zemlji da mu se klanjate; jer sam ja Gospod Bog vaš" ( 3 knjiga Mojsijeva 26. 1)

"Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: saberi mi narod da im kažem riječi svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;
Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samoga neba i bješe na njoj tama i oblak i mrak;
I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od riječi čuste, ali osim glasa lika ne vidjeste;
I objavi vam zavjet svoj, koji vam zapovjedi da držite, deset riječi, koje napisa na dvije ploče kamene.
I meni zapovjedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite.
Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne vidjeste nikakoga lika u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kaku god sliku od čovjeka ili od žene,

Sliku od kakoga živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kake ptice krilate koja leti ispod neba;
Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kake ribe koja je u vodi pod zemljom;
I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i vidjevši sunce i mjesec i zvijezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se. i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svijem narodima pod cijelijem nebom" ( 5 Mojsijeva 4. 10 - 19 )
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Dokaz da je RKC ispunila ove stihove i PC (njena ćerka) isto.


Za RKC samo.
1. Promjena zapovijesti brisanje 2



i pomišljaće da promijeni vremena i zakone; Danilo 7,25



2. Sveti Otac, Kristofer Marcellus,na četvrtom zasjedanju petog Lateranskog Koncila u jednoj besjedi o Papi,uzvikuje: "TI SI PASTIR,TI SI LIJEČNIK,TI SI DIREKTOR,TI SI GOSPODAR; KONAČNO,TI SI DRUGI BOG NA ZEMLJI"! P.Joannis Harduin: Acta Conciliorum, Vol.IX, p.1651



"Kardinal Belarmin kaže: Sva imena koja se u Svetom Pismu odnose na Krista,vrlinom koja je ustanovljena da je on iznad crkve,SVA TA IMENA SE ODNOSE I NA PAPU"! 'On the autority of Councils' vol 2 p.266



Danilo 7,25 I govoriće riječi na Višnjega,





3. Inkvizicija, progon Bogumila, ratovi.



i potiraće svece višnjega, Dan. 7,25



4. Sveti Otac, oče Jovo, oče Slobodane, oče Petre itd.



Matej 23,9 I ocem ne zovite nikoga na zemlji; jer je u vas jedan otac koji je na nebesima.



5. Klanjanje kipovima i ikonama.



2. Mojsijeva 20,5 Nemoj im se klanjati niti im služiti,



6. Marija posrednik.



1. Timotiju 2,5 Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus,



7. Čistilište za RKC, Mitarstva za PC.



Jevrejima 9,27 I kao što je ljudima određeno jednom umrijeti, a potom sud:



Djela njihova idu za njima.



da počinu od trudova svojijeh; jer djela njihova idu za njima. Otkrivenje 14,13



8. Duša besmrtna.



Stihovi koji dokazuju da je duša smrtna.

Djela apostolska 3,23 Djela apostolska 27,22

5. Mojsijeva 20,16 Isus Navin 2,13 Isus Navin 10,30 Isus Navin 10,32 Isus Navin 10,35 Isus Navin 10,40

1. Carevima 15,29 Isaija 53,12 Jezekilj 18,4 Jezekilj 18,20



Pakao vječno mučenje.



Uništenje grešnika.



Otkrivenje 21,8; Rimljanima 6,21 ; Rimljanima 6,23 ; Malahija 4,1; Mudre izreke 10,30 ; Psalam 37,38; Izaija 5,24; Ivan 15,6; Psalam 68, 2 ; Otkrivenje 20,9; Obadija 1,16; Otkrivenje 20,14; Otkrivenje 20,15; Isaija 9,18; Psalam 10,16; Price Solomunove 24,20;



9. Nedelja 7. dan odmora.



:"Šest dana neka se radi,a sedmi je dan subota,odmor svet Gospodu."2.Mojsijeva 31,15.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ne nemamo, a ti nemas pojma.Konstantno mene ucis nasem ucenju kao da ti bolje znas, e pa ne znas.U RK ucenju Bogorodica nema posledice praroditeljskog greha, a u pravoslavnom ucenju ima.
2. Sveti Otac, Kristofer Marcellus,na četvrtom zasjedanju petog Lateranskog Koncila u jednoj besjedi o Papi,uzvikuje: "TI SI PASTIR,TI SI LIJEČNIK,TI SI DIREKTOR,TI SI GOSPODAR; KONAČNO,TI SI DRUGI BOG NA ZEMLJI"! P.Joannis Harduin: Acta Conciliorum, Vol.IX, p.1651
"Kardinal Belarmin kaže: Sva imena koja se u Svetom Pismu odnose na Krista,vrlinom koja je ustanovljena da je on iznad crkve,SVA TA IMENA SE ODNOSE I NA PAPU"! 'On the autority of Councils' vol 2 p.266
Oni su sve ovo povukli i pokajali se 1965, te godine HAC odbacila je ucenje o Bogu Ellen White i prihvatila Sveto Trojstvo iz politickih razloga.
3. Inkvizicija, progon Bogumila, ratovi.



i potiraće svece višnjega, Dan. 7,25
I za ovo su se pokajali.Opet govoris i doakzujes da ti niej bitno ko je u pitanju oni su po vama Boziji pa makar to bili i bogumili koji su govorili da je Starozavetni Bog zapravo demijurg (djavo) i ne samo da su odbacivali 10 Bozijih zapovesti vec ih smatrali krajnjim zlom.Inkvizicija je ucinila mnogo dobrih stvari izmedju ostalog i sprecila mnoge pokolje i zlodela.Na primer jedan francuski plemic je u svom zamku zrtvovao bebe i decu demonima da ga inkvizicija nije spalila on bi i dalje klao, a do tad je ubio vise od 200 beba.
4. Sveti Otac, oče Jovo, oče Slobodane, oče Petre itd.



Matej 23,9 I ocem ne zovite nikoga na zemlji; jer je u vas jedan otac koji je na nebesima.
Ako ovo shvatas bukvalno i u tom smislu onda se ovo suprostavlja sa Bozijim zapovestima gde Bog kaze da postujemo oca svog i mater svoju.Ovo se shvata totalno drugacije i ne misli se na oca u tom smislu u kom si ti to predstavio.Sam apostol PAvle govori da je duhovni otac i postoje jos mnogi drugi primeri.
5. Klanjanje kipovima i ikonama.



2. Mojsijeva 20,5 Nemoj im se klanjati niti im služiti,
Niti im se klanjamo niti im sluzimo.
7. Čistilište za RKC, Mitarstva za PC.



Jevrejima 9,27 I kao što je ljudima određeno jednom umrijeti, a potom sud:
Mitarstva su takodje sholasticka i PC niti Sveti Oci ne uce o njima.Mitarstva su glupost.
8. Duša besmrtna.



Stihovi koji dokazuju da je duša smrtna.

Djela apostolska 3,23 Djela apostolska 27,22

5. Mojsijeva 20,16 Isus Navin 2,13 Isus Navin 10,30 Isus Navin 10,32 Isus Navin 10,35 Isus Navin 10,40

1. Carevima 15,29 Isaija 53,12 Jezekilj 18,4 Jezekilj 18,20
Uopste enmamo isti pogled na dusu, vi smatrate da su telo+duh dusa sto i nije netacno u nekim stihovima, ali dusa ne oznacava vek bice tj. spoj tela i duha.
Pakao vječno mučenje.



Uništenje grešnika.



Otkrivenje 21,8; Rimljanima 6,21 ; Rimljanima 6,23 ; Malahija 4,1; Mudre izreke 10,30 ; Psalam 37,38; Izaija 5,24; Ivan 15,6; Psalam 68, 2 ; Otkrivenje 20,9; Obadija 1,16; Otkrivenje 20,14; Otkrivenje 20,15; Isaija 9,18; Psalam 10,16; Price Solomunove 24,20;
Kakvo ti mislis da je nase ucenje o paklu i sta vi smatrate paklom?

Nedelja nije sedmi dan u crkvenim kalendarima ni u crkvenom racunanju vremena vec subota.Subota je SZ zapovest data jevrejima i ona je ispunjena i postala je nedelja to jest nedelja je psotala svetiji dan od subote, dan Gospodnji.Sveti Ignatije za takve kao vi kaze u svojoj poslanici da je bolje da slusamo hriscanstvo od obrezanog jevrejina nego judeizam od neobrezanog hriscanina.NZ ima prednost u odnosu na SZ i zato se i zove NOVI, a SZ se zove STARI iz sa razlogom.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Džabe sve daješ kada je Biblija sve to razotkrila. Biblija je mjerilo, a ne ti.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Petar ukori Kornilija anđeo Jovana, a vi se klanjate sveštenicima i ikonama. Kult ličnosti. Ako se ne treba klanjati anđelu i živom apostolu odakle vam ideja da nije grijeh klanjati se predmtima i onima koji nisu apostoli?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Petar ukori Kornilija anđeo Jovana, a vi se klanjate sveštenicima i ikonama. Kult ličnosti. Ako se ne treba klanjati anđelu i živom apostolu odakle vam ideja da nije grijeh klanjati se predmtima i onima koji nisu apostoli?

Kakav ''kult licnosti'', sta pricas ti???

Ne klanjas se svesteniku, zasto izmisljas?
Ti kao bivsi Pravoslavac(sto naravno nisi, samo se predstavljas), trebao bi znati da je poljubac u ruku i naklon u srba a i drugih naroda bio znak pozdrava. Sve do nedavno se dok je moj deda bio ziv, govorilo ''ljubim ruke'' kada se ulazilo u kucu i to je bio znak pozdrava, pa se i doslovno cinilo..
Znaci to je bio pozdrav u znak postovanja.
U crkvi se to zadrzalo i nije pogresno.

Sto se tice ikona, isti je smisao, ''odavanje postovanja'' a ''ne klanjanje u smislu obozavanja''.
Ti bi izgleda osudio i svestenike u Hramu koji su se klanjali pred kovcegom zaveta..

Ne vredi sa vama ni pricati, vi sve izvrcete, a ni u cemu ne vidite smisao jer ste zaslepljenih umova...
 
Natrag
Top