Raj - beskonacno

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
I sve je to ok. Ali u beskonacnosti imaces dovoljno vremena da vidis svaki atom u svemiru beskonacno mnogo puta. Beskonacno znaci da nema kraja. Sve sto mozes i ne mozes da zamislis, desice se beskonacno mnogo puta. To je bit ovog pitanja, sta onda. Kad dosadi, kad si sve video, kad se sve dogodilo beskonacno mnogo puta, kad si video sve sto se moze videti, osetio sve sto se moze osetiti, bio gde god se moglo biti beskonacno mnogo puta.


Covek i ne mora sve to da vidi da bi mu takav zivot bio ispunjen, njemu ce jednostavno i obican rad u polju predstavljati zadovoljstvo, i to kroz citavu vecnost.
Ako je tako, onda sta reci za sve drugo sto ce ga okruzivati.

Meni licno i ovde na zemlji predstavlja zadovoljstvo da odem na neka odredjena mesta i vidim nesto i ako sam mnogo puta tamo bio i video, a po prirodi sam covek koji pronalazi zadovoljstvo u malim stvarima.
U tom smislu, raj i ne mora mnogo da mi ponudi da bi mi u njemu zivot bio ispunjen.
Za spasene ce predstavljati najvecu srecu sto ce moci da budu u prisustvu nebeskih bica, samog Boga Oca i Isusa Hrista, i da upucuju hvale onome koji nosi najvecu zaslugu sto se oni nalaze tu gde jesu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Startuff: Gde ti jos, pored Zemlje male stvari predstavljaju zadovoljstvo.:roll:


???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Male stvari, bilo sada na zemlji, bilo u buducnosti u raju, jer za mene pojam raja i zivota u njemu je realnost isto kao i sadasnji zivot.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Svako ko ode tamo bice u raju vecno. I....sta ce vecno da radi? Sta ima tamo? Recimo da je sve cvece i prolece. Sta raditi u jednolicnom okruzenju srece, citavu sledecu vecnost? Ne kontam tu koncepciju, posto je jako sturo opisana.

Recimo da mogu da izdrzim sto godina na takvom mestu, hiljadu bi vec bilo mucenje, deset hiljada je nepodnosljivo. U vecnosti, SVE sto moze da se dogodi, dogodilo se beskonacno mnogo puta, tako da, kako se ta koncepcija beskonacnosti objasnjava?

ZAMOLJEVAM, BEZ CITIRANJA KNJIGA, ZANIMA ME LIČNO OBJAŠNJENJE I VIĐENJE NA ZADATU VAM TEMU.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Bez Biblije - mi ne znamo -ništa.

1. Korinćanima 2,9

Nego, kako je pisano:
Što oko ne vidje,
i uho ne ču,
i u srce čovječje ne uđe,
to pripravi Bog onima koji ga ljube.

Što biš ti više od toga?
 
Učlanjen(a)
30.07.2010
Poruka
37
pa kome se to ne svidja nek da otkaz.otkud znamo kako ce nam biti.sad nam mozda zvuci dugo i dosadno a mozda nam bude bas bas super.videcemo valjda:)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Smatram da je pitanje Božje večnosti u skladu sa temom, pa ga pokrećem kao temelj za neku buduću diskusiju.

Pitanje glasi "Odakle je Bog, i ko ga je stvorio?"

Ovo je jedno od neizbežnih pitanja koje često postavljaju ljudi koji razmišljaju na jedan racionalan način u svom sagledavanju istine o Božjem postojanju.

Pitanje je sasvim opravdano za nas ljude koji živimo na planeti zemlji - u prostoru gde se sve meri protokom vremena, godinama, mesicima, danima, i satima, odnosno - na kojoj sve živo što postoji ima svoj početak i kraj.

Pošto se u ovom pitanju radi o Bogu, odgovor na njega moramo potražiti u bibliji reči Božjoj, i u kontekstu onoga što ona govori o njemu, kao i o pojmovima prolaznosti koja je prisutna na zemlji, a sa druge strane večnosti kao Božanskoj kategoriji.

Po bibliji, osim ovog materijalnog sveta na kome mi ljudi živimo, postoji jedan duhovni svet u kome prebiva Bog - tvorac ovog, pa i svih drugih svetova u kosmosu.

Taj duhovni svet je jedna drugačija nadzemaljska realnost, u kojoj ne postoji pojam vremena i prostora kao na zemlji, i Bog kao duhovno biće - je onaj koji živi van vremena i prostora, na koga ne utiče protok vremena.

Ono što Bog otkriva u svojoj reči je to - da on kao takav postoji sam po sebi, da je ne stvoren, večan, i da sve što postoji i na zemlji i u kosmosu - ima uzrok u njemu kao tvorcu i održavaocu svega stvorenog.

O večnosti i veličanstvu Boga kao stvoritelja - reč Božja kaže:

"Ja sam Gospod, i nema drugog, osim mene nema boga; opasah te, premda me ne znaš,
Da bi poznali od istoka sunčanog i od zapada da nema drugog osim mene; ja sam Gospod i nema drugog,
Koji pravim svetlost i stvaram mrak, gradim mir i stvaram zlo; ja Gospod činim sve to.
Rosite, nebesa, ozgo, i oblaci neka kaplju pravdom, neka se otvori zemlja i neka rodi spasenjem i zajedno neka uzraste pravda; ja Gospod stvorih to...
Ja sam načinio zemlju i čoveka na njoj stvorio, ja sam razapeo nebesa svojim rukama, i svoj vojsci njihovoj dao zapovest...
Jer ovako veli Gospod, koji je stvorio nebo, Bog, koji je sazdao zemlju i načinio je i utvrdio, i nije je stvorio naprazno, nego je načinio da se na njoj nastava: ja sam Gospod, i nema drugog.
Nisam govorio tajno ni na mračnom mestu na zemlji, nisam rekao semenu Jakovljevom: Tražite me uzalud. Ja Gospod govorim pravdu, javljam šta je pravo...
Oglasite, i dovedite, neka većaju zajedno: ko je to od starine kazao? Ko je javio još onda? Nisam li ja, Gospod? Nema osim mene drugog Boga, nema Boga pravednog i Spasitelja drugog osim mene.
Pogledajte u mene, i spašćete se svi krajevi zemaljski; jer sam ja Bog, i nema drugog"
( knjiga proroka Isaije 45 poglavlje )

"Pre nego se gore rodiše i sazda se zemlja i vasiljena, i od veka doveka, Ti si Bog" ( psalam 90. 2 )

"prijestol je tvoj, Bože, va vijek vijeka; palica je pravde palica carstva tvoga...
I opet: ti si, Gospode, u početku osnovao zemlju, i nebesa su djela ruku tvojijeh:
Ona će proći, a ti ostaješ: i sva će ostarjeti kao haljina,
I savićeš ih kao haljinu, i izmijeniće se: a ti si onaj isti, i tvojijeh godina neće nestati"
( Jevrejima poslanica 1. 8 - 12 )


Bog je onaj koji stvara svetove i bića na tim svetovima, kojima daje mogućnost večnog trajanja ili života, pod uslovom da ostanu u njegovoj prisutnosti, i žive po načelima njegovog carstva.

U Božjem carstvu i na svetovima koje stvara - nema greha, pa ni smrti kao posledice greha, što je u početku bio slučaj i sa planetom zemljom koju je stvorio kao savršen svet bez prisustva greha i smrti, ali na kome su se nažalost prvi ljudi koje je on stvorio - okrenuli od njega, i doživeli pad, pa je tako smrt ušla u ljudsku realnost.

Od tog vremena prvobitnog greha prvog ljudskog para - počeo je istorijski period rađanja i umiranja ljudskih bića, kao i svega stvorenog na planeti zemlji, pa time i ljudske svesti da postoji početak, ali i kraj ljudskog života, i da sve rođeno na zemlji u poretku greha - ima rok trajanja, odnosno - da umire.

Tokom istorije nastala su različita tumačenja uzroka ove smrti, čak i negiranje prvobitnog greha, i postojanje Boga kao tvorca.

Po reči Božjoj, uzrok umiranja je greh i prekid zajednice sa Bogom prvih ljudi, ali i svih njihovih potomaka kroz istoriju, čime je smrt ušla u ljudsku realnost.
Ova istina pokazuje, da je prolaznost kao pojava - svojstvo stvorenih bića koja su se grehom odvojila od Boga - izvora života.

Bog je zato stvorio plan spasenja, u kome čovek može verom u njega pobediti prolaznost i smrt, na šta upućuje i reč Božja:

"Oglasite, i dovedite, neka vijećaju zajedno: ko je to od starine kazao? ko je javio još onda? Nijesam li ja, Gospod? Nema osim mene drugoga Boga, nema Boga pravednoga i spasitelja drugoga osim mene.
Pogledajte u mene, i spašćete se svi krajevi zemaljski; jer sam ja Bog, i nema drugoga"
( knjiga proroka Isaije 45. 21 - 22 )

"Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima život vječni" ( Jevanđelje po Jovanu 3. 16 )

Bog ne samo da prebiva van vremena, i da na njega ne utiče protok vremena, već je on bezgrešno i savršeno sveto biće u čijem prisustvu greh ne može da postoji.
On je oličenje pravde, ljubavi, radosti, i mira, i sva stvorena bića u kosmosu pronalaze sreću i smisao u zajednici sa njim.

Da bi čovek razumeo pojam večnosti Boga u odnosu "prošlost - budućnost" nužno je da bar za trenutak u razmišljanju o Bogu skloni u stranu pojam vremena i vremenske ograničenosti, a sa druge strane - da sagleda Boga kao duhovno biće koje je van vremena i prostora, i koji postoji sam po sebi, koji je večan i neprolazan i u prošlosti i u budućnosti, na koga ne utiče protok vremena, i koji je sam tvorac vremena i prostora na svetovima koje sttvara.

To za mnoge može predstavljati problem, jer se čovek rađa i živi sa urođenom svešću i pojmom o vremenu i protoku vremena.

Ipak, samo shvatanje ove istine nije od presudne važnosti za čoveka i njegovo spasenje, već težnja da čovek putem reči Božje upozna njegov plan spasenja, i da ga uz Božju pomoć ostvari u svom ličnom životu, pa time i Boga tvorca koji je taj plan stvorio.

Amin!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Smatram da je pitanje Božje večnosti u skladu sa temom, pa ga pokrećem kao temelj za neku buduću diskusiju.

A kod njih je i pakao mučenja beskonačan.

Zamisli brate izopačene slike o koju oni imaju o Bogu koji će da muči ljude 1.00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000... godina za grijehe koje su činili 10, 30, 40, 70, 80 godina.

I onda nije oko za oko, nego za oko beskonačno mnogo očiju.
 
Natrag
Top