Punjaci za baterije

Učlanjen(a)
16.01.2017
Poruka
5
Imam stari punjac za ni-mh i ni-cd koji sljaka normalno e sad interesuje me da li mogu u njega da ubacim ove nove li jonske 18650 i 14500 baterije da ih punim na tom punjacu.

S mobilnog
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Dobra ideja, ubaci ih ...i stavi lonac preko za slucaj da explodiraju, a preko lonca stavi jednu ciglu da ga drzi odozgo. Exsplozija eventualno i nece da bude velika, nego da se ne razlije toksicna unutrasnjost preko koznog dvoseda, slicno ko kod rektalnog istrcavanja.
Stvarno si se dobro ovo setio, kreativan si, hajde pa javi rezultate, samo povremeno stavi naocare i otvori lonac da proveris da se baterije nisu napupile, ako jesu odma istrzni kabal iz zida, zatvori lonac i pomeri se na dva metra. Posle dva sata vrati se i opet otvori lonac, po mogucstvu sa jednom velikom motkom, ako je sve u redu to je to. Ti samo javi koliko traju baterije i hvala ti puno.
Ako ovo uspe ja imam gomilu tih baterija i bicu stvarno srecan ako ovo radi.

Steta sto sad nisu ovde @Fanuc i @pera.simic elektro profesionalci i strucnjaci - da te upute. Nema ih od incidenta sa ves masinom, pa navrati kasnije da cujemo i njihovo misljenje ako naidju ove godine.
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Ja sam tu :) Bila su dva problema sa ves masinom. Zaboravio sam ko je prvo trazio savet ali izgleda da sam mu pomogao. Tip se zalio da mu masina kako prima vodu odmah ispusta a izgleda da je izlazno crevo polozio odmah po podu jer se posle nije javio kada sam ga pitao da li je digao crevo iznad visine bubnja. Drugi problem je bio sa motorom a tu sam se lepo izvinio za promasaj jer nisam procitao sve postove i na brzinu pomislio da se radi o jednosmernom motoru.
Sto se tice punjenja baterija ima svakojakih punjaca i tesko je tvrditi nesto 100%. Ipak mislim da se nece desiti bas nista i da se baterije 18650 i 14500 cak nece ni puniti jer im je nazivni napon 3.6V sto je tri puta vise od AA i AAA baterija za koje je pretpostavljam taj punjac. Slicno kao kada bi akumulator za kola 12V punio sa punjacem koji daje 4V.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Imam stari punjac za ni-mh i ni-cd koji sljaka normalno e sad interesuje me da li mogu u njega da ubacim ove nove li jonske 18650 i 14500 baterije da ih punim na tom punjacu.

Posto su ovakvi punjaci vrlo skupi celih 400 dinara bolje kupis or punjac i ne razmisljas.
Sad nije los ni ovaj predlog @Bazlik samo mi nekako mnogo radikalan...:)
HTML:
http://www.kupujemprodajem.com/punjac-Li-ion-baterija-18650-za-2-bateri-29163287-oglas.htm

@Bazlik ves masina sa motorom koji se greje je jos uvek na standby dok se ne nadje novi motor ili neki kreativan predlog, a do tada zamena sa resenim programatorom sljaka pa tako dok se to ne desi...
 
Učlanjen(a)
16.01.2017
Poruka
5
Hvala na informacijama, inace nikad ne bih kupio taj punjac od 400 din zato sam i pitao jer imam kvalitetan stari punjac a ako treba kupucu i kvalitetan novi a oni su 2-3 hiljade. Pa sam mislio ako bas netreba da dajem 2,3 soma za punjac da nedajem al ako treba onda cemo i njega uzeti.

s mobilnog telefona
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
@deki295, ako stvarno hoces kvalitetan punjac onda biraj onaj sa mikrokontrolerom. Vecina punjaca ima senzor temperature pa stopira punjenje baterije kada se ona zagreje, a to je kasno jer je baterija vec dobro napunjena a grejanje joj skracuje vek. Kod punjenja baterija u punjacu kakav zelis da imas prenos toplote od baterije do senzora koji je ispod lezista baterije zavisi od razmaka izmedju baterije i senzora, tj.koliko si duboko ubacio bateriju u leziste a takodje i od sobne temperature. Desi se da ti punjac padne pa se u njemu senzor pomeri i onda tek nastaje problem.
Punjaci sa mikrokontrolerom detektuju trenutak kada baterija biva napunjena koliko je optimalno, jer se tada desi mali pad napona na bateriji i tada se prekine punjenje. Ovo se desava pre pocetka grejanja baterije. Grafikon napona na bateriji tokom vremena punjenja mozes da vidis na http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries
Obrati paznju kako puna linija ima pad na poslednjoj vertikalnoj isprekidanoj liniji na desnoj strani.
Tada se zaustavlja punjenje.
 
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Hvala na informacijama, inace nikad ne bih kupio taj punjac od 400 din zato sam i pitao jer imam kvalitetan stari punjac a ako treba kupucu i kvalitetan novi a oni su 2-3 hiljade. Pa sam mislio ako bas netreba da dajem 2,3 soma za punjac da nedajem al ako treba onda cemo i njega uzeti.

Za 2 do 3 hiljade mozes da kupis extra punjac i svakako je to naj bolja solucija sto skuplji i naravno sto kvalitetniji, mada i ovi jeftijiji zavrsavaju posao. Baterija Li-Ion 18650 kosta oko 600 dinara a moze da se nadje i jeftinije, sad i nisu nekog narocitog kavliteta i brzo izgube kapacitet cak i ove mnogo skuplje bez obzira na to koliko kvalitetnim punjacem ih punis. Sad nije ni fora da kupis ovaj od 400 dinara naj budjaviji ali ni da bacis 50e za punjac sa kojim ces da punis baterije od 600 dinara koje nece bas dugo da potraju. Tako da tu covek treba da se proracuna.
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Kupio ja na pijaci Cree LED lampu ubija koliko je jaka. U kutiji obican punjac i dve 18650 baterije. Probao na pijaci i kao sve OK, ali ubrzo posle zakljucim da su baterije jako lose. Kineske, bezimene i vrlo malog kapaciteta. Posle kupim u prodavnici baterija pored Kalenic pijace kvalitetne baterije, mislim da su bile Sanyo i resen problem. Bilo je to pre skoro tri godine pa se cene ne secam.
 
Učlanjen(a)
16.01.2017
Poruka
5
Kako da znam koji ponjac ima taj mikrokontroler. Sve koje sam gledao na netu po cenama od 10ak pa do 30tak jevreja imaju lcd ekrancice i kojekave diodice kao indikatore za kojesta ali u opisima nigde na nijednom ne pise dal ima mikrokontroler

s mobilnog telefona
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
To sa LCD displejom je dobar indikator da je unutra mikrokontroler. Oni sa termo senzorom obicno imaju samo crvenu i zelenu LED diodu (ili jednu ali dvobojnu). Najbolje ako mogu na Internetu da se nadju specifikacije modela.
 
Natrag
Top