Punjač za litijumske baterije Pomoć

Učlanjen(a)
15.02.2010
Poruka
60
Povezao sam 5 litijumskih baterija 18650 koje ce mi sluziti za aku busilicu. Uzeo sam converter xl4015 . Kada punim jednu bateriju radi odlicno . Medjutim kada stavim da punim ovih pet koje su spojene samo pali i gasi lampicu . Moze neko da mi kaze jel on mozda nema snage da puni tih 5 baterija. I drugo pitanje uzeo sam 5s litijum charger protection . Njega ću povezati kako ide sa ovim baterijama. Jel punjač od 24v 650mah koji imam moze direktno da se poveze i puni sa ovim 5s protectorom.Slika 1 je converter xl4015 a slika 2. 5s protector.
 

Prilozi

  • Screenshot_2017-11-01-19-09-14.png
    Screenshot_2017-11-01-19-09-14.png
    487,3 KB · Pregleda: 50
  • Screenshot_2017-11-01-19-09-47.png
    Screenshot_2017-11-01-19-09-47.png
    427,5 KB · Pregleda: 37
UPLOADER
Učlanjen(a)
27.05.2013
Poruka
1.908
Pa ova baterija 18650 ima nominalnu voltazu 3,7 V . Spajanje pet baterija moze biti max 18,5 V . Za punjenje 1 baterije napon treba biti 4 volta ,dakle na izlazu iz konvertora mereni napon treba da bude 5x4 tj 20 volti .
Treba da podesis "voltage regulation" sa srafcigerom potreban napon na izlazu konvertera !
 
Učlanjen(a)
15.02.2010
Poruka
60
Podesio sam. Medjutim converter se pali i gasi stalno. Kada punim jednu bateriju sve je ok.
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Te baterije se mogu puniti i do 4,2V ali ni malo preko. Vazna je i struja punjenja. Kada se pretera, baterija se unutra pregreva i dolazi do trajnog ostecenja. Punice se one i sa malom strujom ali ce to trajati dugo. Kada povezes svih 5 baterija redno verovatno imas problem sto je neka od njih ostecena. Trebao si odmah da povezes 5s litium sharge protection, jer samo tako u rednoj vezi baterija koje punis osiguravas da se svaka puni na isti nacin i stiti od prevelikog napona. Bez zastite ona baterija sa manjim kapacitetom se brze napuni od drugih pa trpi preveliki napon dok se ostale pune i tako trajno osteti.Nadjoh negde ovu preporuku o struji punjenja:
For a 700 mah battery, no more than 350 ma charge current.
For a 2000 mah battery, no more than 1 amp charge current
For a 5000 mah battery, no more than 2.5 amp charge current.
Inace po pijacama i buvljacima prodaju baterijske lampe sa tim baterijama koje su vec ostecene i kapacitet im je samo nekoliko procenata od nazivnog.
Koliki ulazni napon dovodis na taj DC/DC konvertor?
Tvoj konverter ima dve LED diode, crvenu i plavu. Koja se pali i gasi?
Imas li neko uputstvo u kome pise sta znaci kad svetle, ne svetle ili svetle isprekidano?
 
Učlanjen(a)
15.02.2010
Poruka
60
Nemam nikakvo upustvo. Pale se naizmenicno crvena pa plava i tako stalno. Kada punim jednu sve ok radi. Ne znam da nije ovaj converter slab da puni sve odjednom. Jel ima to neke veze. ?Napon koji dovodim je 24v 650mah. Ne verujem da je ostecena neka baterija. Punijo sam ih jednu po jednu i nakacio na aku busilicu i ona za sada radi ok. Mada nisam dugo radio sa njom. Videcu koliko drzi bateriju. I jel mozes da mi kažes kako sa unimerom da izmerim amperazu jednosmerne struje na izlazu iz konvertera.
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Nije konverter slab. Daje struju do 5A. Ispravljač je verovatno problem. Bilo bi bolje da daje duplo veću struju, ali napon mu je veći problem. Moguće je da je mali. Da li tih 24V čitaš sa kućišta tog ispravljača ili si izmerio instrumentom dok puniš pet baterija? Pitam jer ako želiš na primer 20V ka baterijama, onda je 24 na ulazu konvertora minimum za normalan rad. Biće da je taj ispravljač 24V/650mA slab, pa kad baterije povuku struju i opterete ga, njemu napon padne na npr 22V, što nije dovoljno za normalan rad konvertera. Zato probaj da izlaz podesiš na 16V i puniš četiri baterije. Ako je sve u redu, onda za pet baterija trebaš jači ispravljač. Na primer 28V/1,5A, pa iza konverter podešen na 20V i obavezno 5s charger protection.
Struju na izlazu iz konvertera meris tako što unimer povežeš na red sa baterijama, kao šestu bateriju.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
27.05.2013
Poruka
1.908
Podesio sam. Medjutim converter se pali i gasi stalno. Kada punim jednu bateriju sve je ok.


pa na drugom šrafiću se podesava struja na izlazu convertera , okretanjem na desno šrafa pojačavas amperažu . Dakle seriski spoji unimer sa baterijom i podesi ga na 10 A , Gledaj amperazu na njemu i polako okreći šrafić u desno dok ne postignes nazivnu struju uređaja . Verovatno kad to podesiš i sama crvena lampica ce prestati da blica .
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Ne vredi da podesis na 10A jer na ulaz u konverter šalješ samo 650mA. Čak i da imaš snažan ispravljač koji daje 10A, nije potrebna tolika struja za punjenje baterija. Manje od 2A je dovoljno. Samo, napon na ulazu u konverter treba sigurno u svakom trenutku punjenja da bude bar 4V veći od izlaznog. Znači, ako se baterije pune sa 20V, na ulazu u konverter mora u svakom trenutku da ne bude manje od 24V. To ne može da se proveri unimerom nego osciloskopom, jer je talasanje tog napona brzo, 100 Herca. Sto puta u sekundi tih nazivnih 24V padne na ispod 22, a Unimer je trom da to primeti. Zato blinkuju te LED diode i stvar ne radi. Nekada, kada napon samo malo pada ispod potrebnog, a ispravljač ima mali elektrolit, može da se doda još jedan na ulazu u konverter, na primer 1000 ili 2200uF, 40 ili 63V, da bolje ispegla taj napon i smanji talasanje.
Da ponovim, podesi izlaz na 16V i puni 4 baterije (ili na 12V pa puni 3). Ako to bude u redu, treba ti više od 24V i više od 650mA na ulazu u konverter da bi punio 5 baterija.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
27.05.2013
Poruka
1.908
Ne vredi da podesis na 10A jer na ulaz u konverter šalješ samo 650mA. Čak i da imaš snažan ispravljač koji daje 10A, nije potrebna tolika struja za punjenje baterija. Manje od 2A je dovoljno. Samo, napon na ulazu u konverter treba sigurno u svakom trenutku punjenja da bude bar 4V veći od izlaznog. Znači, ako se baterije pune sa 20V, na ulazu u konverter mora u svakom trenutku da ne bude manje od 24V. To ne može da se proveri unimerom nego osciloskopom, jer je talasanje tog napona brzo, 100 Herca. Sto puta u sekundi tih nazivnih 24V padne na ispod 22, a Unimer je trom da to primeti. Zato blinkuju te LED diode i stvar ne radi. Nekada, kada napon samo malo pada ispod potrebnog, a ispravljač ima mali elektrolit, može da se doda još jedan na ulazu u konverter, na primer 1000 ili 2200uF, 40 ili 63V, da bolje ispegla taj napon i smanji talasanje.
Da ponovim, podesi izlaz na 16V i puni 4 baterije (ili na 12V pa puni 3). Ako to bude u redu, treba ti više od 24V i više od 650mA na ulazu u konverter da bi punio 5 baterija.


Unimer podesiš na deset ampera zbog merenja ,da bi video koliku struju baca konvertor na izlazu ! On da ima osciloskop ne bi ovde postavljao pitanje ! Pročitaj prvo sta sam napisao !
Njemu nije problem samo napon i struja nego prekidanje punjenja i blicanje led diode (a trebala bi prilikom punjenja stalno da svetli)
Ako mora dodavati elemente da "pegla" struju ,kakav je to onda uređaj ?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Unimer podesiš na deset ampera zbog merenja ,da bi video koliku struju baca konvertor na izlazu ! On da ima osciloskop ne bi ovde postavljao pitanje ! Pročitaj prvo sta sam napisao !
Njemu nije problem samo napon i struja nego prekidanje punjenja i blicanje led diode (a trebala bi prilikom punjenja stalno da svetli)
Ako mora dodavati elemente da "pegla" struju ,kakav je to onda uređaj ?

Unimeri 33 i 43 mere jednosmernu struju do 5A. Ne znam koji čovek ima, ali mu ne treba opseg veći od 1A. Snaga koja uđe u konverter izađe iz njega umanjena prema stepenu iskorišćenja. Uzmimo da je to 100%. Ulazi 24Vx0.65A=15,6 W. Pri izlaznom naponu od 20V, struja je 15,6W/20V=0,78A. Biće i manja jer je iskorišćenje ovog XL4015 96%. Nešto ulazne snage ode na disipaciju. Plus, ispravljač nije stabiliziran, pa kad se optereti onih 24V sigurno padne., i pri tome se javija talasanje tog napona. Zato LED diode blinkuju. To je posledica nedovoljnog ulaznog napona. Kao što trepere svetla na kolima dok se vergla sa slabim akumulatorom.
Na http://i-makers.info/resource/XL4015 datasheet.pdf se vidi da je XL4015 step down konverter i da traži bar 4V veći ulazni napon od izlaznog. To je u ovom slučaju teoretski na granici, a realno ispod granice zbog nestabilizovanog ulaznog napona koji padne pri opterećenju, pa nije zadovoljen taj uslov o bar 4V. Ne sme da padne ni jedne mikrosekunde, jer to resetuje konverter, koji proba da opet proradi i stalno tako.
Sa elektrolitskim kondenzatorom se pegla napon iz ispravljača ako nije dovoljno dobar. Taj DC/DC konverter jeste dobar uređaj, ali ne može mu se dati na ulaz bilo šta i očekivati željen izlaz. Kao što ni u rezervoar dobrih kola ne možeš da sipaš loš benzin sa vodom i očekuješ da motor mirno radi i dobro vuče.
Slažem se da ko koristi osciloskop neće za ovo tražiti pomoć po forumu. Hteo sam drugim rečima da kažem da unimer nije dovoljan da se vidi problem.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top