Protivrečnosti u Bibliji

Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Čin Judine izdaje. Šta se zapravo dogodilo? Evanđelisti se ne slažu u vezi toga.

Metej 26:47-49



(47) Dok je on još govorio, gle, dođe Juda, jedan od dvanaestorice, i s njime silna svjetina s mačevima i toljagama poslana od glavara svećeničkih i starješina narodnih.(48) A izdajica im dao znak: "Koga poljubim, taj je, njega uhvatite!" (49) I odmah pristupi Isusu i reče: "Zdravo, Učitelju!" I poljubi ga.


Jovan 18:3-8


(3) Juda onda uze četu i od svećeničkih glavara i farizeja sluge te dođe onamo sa zubljama, svjetiljkama i oružjem. (4) Znajući sve što će s njim biti, istupi Isus naprijed te ih upita: "Koga tražite?" (5) Odgovore mu: "Isusa Nazarećanina." Reče im Isus: "Ja sam!" A stajaše s njima i Juda, njegov izdajica. (6) Kad im dakle reče: "Ja sam!" - oni ustuknuše i popadaše na zemlju. (7) Ponovno ih tada upita: "Koga tražite?" Oni odgovore: "Isusa Nazarećanina." (8) Isus odvrati: "Rekoh vam da sam ja.
----------

Matej i Jovan se ne slažu u pogledu toga da li je bilo Judinog poljupca ili ne. Matej kaže da je Juda prišao Isusu i poljubio ga, dok Jovan tvrdi da se Isus sam predstavio, da ne kažem izdao. Ako je reč o istorijskom događaju, jedno od ova dva svedočenja ne može biti tačan opis događaja. Da li je Juda poljubio Isusa ili nije? Jovan kaže da nije. Matej (i Marko) kaže da jeste.

Potrebno je imati u vidu da je Matej pisao raspitujući se a Jovan govori po čuvenju svojim ušima i ono što vide.Ne krivimo nikoga jer su se možda obe stvari desile. Možda je prvo Isus upitao koga traže i Juda ga nije video u tom času ali čuvši posle mu je mogao prići i izvršiti napisano.

Što se tiče imena-oslovljavanja ne gledam tako na te stvari.
Nisu to svi nezivi koji su korišteni i tu ćemo se složiti ali možemo videti da IME koje je Mojsiju rečeno je VEĆ bilo poznato Izrailju inače mu nebi verovali da od ranije nisu znali za to ime od roditelja jer se ono kao nasleđe prenosilo.
To znači da je objava tog imena ISTINITA jer su se setili da jeste taj. Drugi dokaz jeste tetragram na prvosvešteniku.Nisam zagovornik da se Biblija prepravljala mada ima nekih elemenata koje su PAGANI a ne Jevreji od drugog veka naše ere ubacivali i neke reči menjali kao recimo u Mateju gde Isus po uznošenju govori kako da krštavaju i samo deset dana nakon toga stiže Duh Sveti i ide krštenje pa Petar govori definiciju za krštenje koja glasi:

2:38 A Petar im reče: Pokajte se, i da se krstite svaki od vas u ime Isusa Hrista za oproštenje greha; i primićete dar Svetog Duha;

Pavle takođe primenjuje tu definiciju i svi je tako vrše dp drugog veka držeći da nema drugog IMENA niti za spasenje a samim tim ni za krštenje jer je to ime žrtve koja daje život i spasava.

Isusov nalog je bio ,,IDITE I NAUČITE SVE NARODE KRSTEĆI IH U MOJE IME,,

Ako pratimo tadašnje škole i znamo nešto o tom vremenu i kasnije kako se širile škole i prepisivanje tekstova jasno je otkud to sve tako ide i zašto se u Siriji moralo kriti originali jer su već tad vuci podmetali pisma kao Pavlova i gledali da zapale original što su i činili.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
Slažem se da je krštenje u ime Isusa Hrista važno. To je OK. Činjenica je da Biblija sadrži greške, a imamo li mi pravo da lažemo sebe i tvrdimo da je ona nepogrešiva i autentična Božja reč? Bog jeste nepogrešiv ali ljudi nisu. A u Bbliji ima puno tragova koji ukazuju da su je pisali ljudi skloni greškama. Bolje je voditi se jednostavnom Hristovom zapovešću : Volite jedan drugog kao što sam ja vas voleo, nego do u sitnice proučavati celu bibliju i pokušavati da svaku sitnicu ispunimo. Tako se stvaraju različita tumačenja i razdori. Ispravna vera se ne zasniva na ubeđenosti da je intelektualno razumevanje Božje reči ispravno. Ispavna vera se zasniva na ljubavi prema bližnjem. Kad postoji ljubav prema bližnjem, nema različitih tumačenja, nema tumačenja uopšte. A sve se ispunjava. Intelektualna ubeđenost, sa druge strane, samo proizvodi fanatizam , duhovno slepilo, fundamentalističko cepidlačenje. Da li ste ikada probali da jednu reč ili rečenicu ponavljate neprestano sat ili dva. Ta reč gubi smisao. To važi i za reč ljubav. To važi i za gestove poput krštenja. Kad se nešto ponavlja, to postane tradicija, navika. Tokom dužeg vremena, sve to gubi smisao, ili dobija smisao sasvim drugi, gde imamo samo želju da preko Biblije steknemo što veću moć nad što većim brojem ljudi na sopstvenu korist, odnosno korist svog stomaka, ili stomaka crkvenih vođa ili kojekakvih modernih proroka ili proročica. Svi proroci koji tvrde da prenose Božje poruke danas su lažni. Vreme proroka je davno prošlo. Između Hrista i vernika ema posrednika.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Rango pozdrav tebi.
Nije dovoljno samo priznati nešto već to i obavljati, ovde mislim na način krštenja.
Nebih se složio da je prestao dar proroštva jer imamo opis u 11-toj glavi Otk. opis dvojice PROROKA a taj događaj je pred nama.
Pavle govori da se teži ka VEĆIM DAROVIMA radi boljeg puta a ako nemamo većih darova onda ni bolji put nećemo naći.

Piše da nas Duh Sveti poučava svakoj istini a zašto bi onda ukinuo darove koji služe telu za izgradnju?
Nisam pristalica te misli da nam razumevanje Biblije nije toliko važno jer piše da su učenici otvorili svitke i čitali te im Bog OTVORI RAZUM DA RAZUMEJU PISMA a zašto bi nama to uskratio?
Nekako mi balansiraš između JS i Duhovne crkve po razmišljanju.
 
Natrag
Top