Protivrečnosti u Bibliji

Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
Poštovanje,

Knjiga postanka 15:7-8

(7) Tada mu on reče: "Ja sam Jahve koji sam te odveo iz Ura Kaldejskoga da ti predam ovu zemlju u posjed." (8) A on odvrati: "Gospodine moj, Jahve, kako ću ja doznati da ću je zaposjesti?"


Ovde se Jahve pod svojim imenom obraća Avramu, a Avram ga oslovljava kao Jahve. Dobro, tu nema ništa neobično. To se i očekuje od Jahvea,da se pravedniku objavi svojim imenom.


Knjiga postanka 28:13

(12) I usne san: ljestve stoje na zemlji, a vrhom do neba dopiru, i anđeli Božji po njima se penju i silaze. (13) Uza nj je Jahve te mu govori: "Ja sam Jahve, Bog tvoga praoca Abrahama i Bog Izakov.


Ovde se Jahve pod svojim imenom obraća Jakovu u snu.


Sledi rečenica koju čuje Mojsije, a koja negira gornje iskaze.:



Knjiga Izlaska 6:3

(3) Abrahamu, Izaku i Jakovu objavljivao sam se kao El Šadaj. Ali njima se nisam očitovao pod svojim imenom - Jahve.

-------


Greška? Protivrečnost? Ili nešto treće? Vaše mišljenje?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Poštovanje,

Knjiga postanka 15:7-8

(7) Tada mu on reče: "Ja sam Jahve koji sam te odveo iz Ura Kaldejskoga da ti predam ovu zemlju u posjed." (8) A on odvrati: "Gospodine moj, Jahve, kako ću ja doznati da ću je zaposjesti?"


Ovde se Jahve pod svojim imenom obraća Avramu, a Avram ga oslovljava kao Jahve. Dobro, tu nema ništa neobično. To se i očekuje od Jahvea,da se pravedniku objavi svojim imenom.


Knjiga postanka 28:13

(12) I usne san: ljestve stoje na zemlji, a vrhom do neba dopiru, i anđeli Božji po njima se penju i silaze. (13) Uza nj je Jahve te mu govori: "Ja sam Jahve, Bog tvoga praoca Abrahama i Bog Izakov.


Ovde se Jahve pod svojim imenom obraća Jakovu u snu.


Sledi rečenica koju čuje Mojsije, a koja negira gornje iskaze.:



Knjiga Izlaska 6:3

(3) Abrahamu, Izaku i Jakovu objavljivao sam se kao El Šadaj. Ali njima se nisam očitovao pod svojim imenom - Jahve.

-------


Greška? Protivrečnost? Ili nešto treće? Vaše mišljenje?

Tvoje zapazanje je tacno, i u opste nije u pitanju greska. Voleo bih da ovo procitaju svi Jehovini Svedoci kao i Piramida jer razoblicava njihovo ''lazno ucenje o Bozjem Imenu''.
Bog nema Ime vec ''imena'' i to smo vec toliko puta na ovom forumu konstatovali.

O cemu se zapravo radi. Jeste da ovaj tekst pise Mojsije, kome je Bozje Ime tada bilo poznato, pa ga je kao pisac ukljucio i u period kada su ziveli Patrijarsi pre njega, kada to ime nije bilo poznato.
Drugim recima on pise i daje nam informacije koje on kao Bozji prorok ima, ali to ne znaci da su oni pre njega ikada culi za to Ime.
Bog se tek kasnije Mojsiju objavljuje kao ''Jahve''.

Isto tako Biblija o ''Avramu'' govori kao o ''Avaraamu'' jos pre nego sto je njegovo ime bilo promenjeno. Sto pokazuje, da pisci u tekst cesto ubacuju njima poznate informacije kao i imena osoba i lokacija.
Tako je i Mojsije pisao: ''Onde ima bdela i dragoga kamena onixa'' , dakle, daje nam informacije koje je su bile poznate u njegovo vreme, ali ne i ljudima pre tog vremena. Dakle Mojsije ubacuje u tekst svoja zapazanja, pa nije ni cudo kada imenuje Boga, jos i pre nego sto je on uopste imao to Ime.
To je verovatno ucinio iz strahopostovanja.

Zanimljivo je takodje i njegovo pitanje upuceno Bogu: ''Kad odem sinovima Izrailjevim i kazem im: BOG OTACA VASIH posla me k vama. Ako me upitaju KAKO MU JE IME, STA CU IM RECI?''
Prvo Mojsije ga naziva ispravno: ''BOG OTACA VASIH'' ili ''BOG AVRAMOV ISAKOV I JAKOVLJEV''(kako su ga i inace zvali Patrijarsi), sto pokazuje da mu on ne zna ime!
Zato ga i pita! Inace bi njegovo pitanje bilo besmisleno!
''PA ZAR TI NE ZNAS IME SVOG BOGA''? -Mogao ga je Bog upozoriti...
Ali ne, Bog ga nije ukorio, sto pokazuje da njegovo pitanje nije bilo ni besmisleno ni smesno, nego on stvarno nije znao Bozje Ime.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
kada se Bog objavljuje nekim imenom, to ne bii smela biti proizvoljna informacija uneta od bilo koga, pa i Mojsija. Mora pisati tačno ono što je Bog rekao. U prvoj knjizi Mojsijevoj 15:7, Bog se objavljuje Avramu ka Jahve, što kasnije negira kad govori Mojsiju. Neko od ljudi, možda iz dobrih namera, izmenio je tekst, i doveo do toga, da izgleda da Boj demantuje samog sebe.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Što se tiče Božjeg imena, Bog je smatrao da ni jedno ime ne može obuhvatiti njegovu ličnost i karakter i zato je sebe predstavljao ljudima sa više imena koja u sebi sadrže Božju ličnost i karakter.

Tu praksu je preneo i na Jevrejsku naciju gde su Jevreji davali svojoj deci smisaona imena koja su trebala da prikažu karakter tog deteta.

U bibliji postoje prividne protivrečnosti - prividne za onoga ko ne poznaje biblijski, literarni i istorijski kontekst, jer se u ovome nalaze odgovori na te prividne protivrečnosti koje se u tom slučaju gube.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Сви су у праву. Јер Божије име није као човечије (Пера, Мика, Жика,...). Без обзира што неки покушавају да упросте цело Писмо и сведу на световно појмање, свако ко жели да спозна Бога не може гледати световним очима. Јер наш Бог није као пагански (Зевс, Анубис, Молох, ...), па да се гледа на тај начин. Онај који јесте, који постоји - Битујући, без почетка и краја, ван времена и простора, а објављен у времену и простору посредсвом отеловљене Речи Своје (а то што се роди зове се Син Божији), ипак нам даде име у које се можемо уздати.

Како онда видети и спознати Бога (ЈХВХ)? Тако што упознамо Сина Његовог. Опет, не људским очима, већ науком и вером, љубављу. Јер многи Га видеше људским очима, али многи Га не препознаше. Световно гледаше, световно расуђиваше. Зато и рече:

48. И рече му Исус: Ако не видите знака и чудеса, не верујете. (Јован 4)



39. И рече Исус: Ја дођох на суд на овај свет, да виде који не виде, и који виде да постану слепи.
40. И чуше ово неки од фарисеја који беху с Њим, и рекоше Му: Еда ли смо ми слепи?

41. Рече им Исус: Када бисте били слепи не бисте имали греха, а сад говорите да видите, тако ваш грех остаје.
(Јован 9)



А Павле каже:

4. У којима бог света овог ослепи разуме неверника, да им не засветли видело јеванђеља славе Христове, који је обличје Бога, који се не види. (2.Коринћанима 4)


Дакле, ми смо по обличју Божијем (налик Богу), а Он (Син Божији) је само обличје Бога. А Његово тело је тело славе, јер је без греха. Сав род људски још од Адама и Еве је пониженог тела. Зато ће нам Господ преобразити тело да буде као Његово. Зато и кажемо да је Он нови Адам. Да будемо сви као Отац наш. Његово обличје су видела три апостола на Преображењу Господњем:


2. И после шест дана узе Исус Петра и Јакова и Јована и изведе их на високу гору саме; и преобрази се пред њима.
3. И хаљине Његове постадоше сјајне и врло беле као снег, као што не може белиља убелити на земљи. (Марко 9)


Псалам 104
1. Благосиљај, душо моја, Господа! Господе, Боже мој, велик си веома, обукао си се у величанство и красоту.
2. Обукао си светлост као хаљину, разапео небо као шатор;
3. Водом си покрио дворове своје, облаке начинио си да су Ти кола, идеш не крилима ветреним.
4. Чиниш ветрове да су Ти анђели, пламен огњени да су Ти слуге.

5. Утврдио си земљу на темељима њеним, да се не помести на век века.


 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325

Како онда видети и спознати Бога (ЈХВХ)? Тако што упознамо Сина Његовог. Опет, не људским очима, већ науком и вером, љубављу. Јер многи Га видеше људским очима, али многи Га не препознаше. Световно гледаше, световно расуђиваше. Зато и рече:

48. И рече му Исус: Ако не видите знака и чудеса, не верујете. (Јован 4)



39. И рече Исус: Ја дођох на суд на овај свет, да виде који не виде, и који виде да постану слепи.
40. И чуше ово неки од фарисеја који беху с Њим, и рекоше Му: Еда ли смо ми слепи?

41. Рече им Исус: Када бисте били слепи не бисте имали греха, а сад говорите да видите, тако ваш грех остаје.
(Јован 9)

Ljepo rečeno citiram : Jer mnogi vidješe ljudskim očima, ali mnogi Ga ne prepoznaše.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Poštovanje,



Knjiga postanka 28:13

(12) I usne san: ljestve stoje na zemlji, a vrhom do neba dopiru, i anđeli Božji po njima se penju i silaze. (13) Uza nj je Jahve te mu govori: "Ja sam Jahve, Bog tvoga praoca Abrahama i Bog Izakov.


Ovde se Jahve pod svojim imenom obraća Jakovu u snu.


Sledi rečenica koju čuje Mojsije, a koja negira gornje iskaze.:



Knjiga Izlaska 6:3

(3) Abrahamu, Izaku i Jakovu objavljivao sam se kao El Šadaj. Ali njima se nisam očitovao pod svojim imenom - Jahve.

-------


Greška? Protivrečnost? Ili nešto treće? Vaše mišljenje?

Zanimljivo da Mojsije koji je zapisničar oba teksta nije video propust?
U Bibliji zaista čitamo kako se pod tim imenom objavio Mojsiju i onda mu Bog kaže da se pod tim imenom NIJE objavio Avraamu,Isaku i Jakovu.

Zanimljivo je da u početku piše kako se IME Božje poče prizivati od Sita što znači odmah u početku PRE ove trojice navedenih i sad se postavlja pitanje KOJE IME su oni prizivali i Bog im se na to ime odazivao?
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
Zanimljivo da Mojsije koji je zapisničar oba teksta nije video propust?
U Bibliji zaista čitamo kako se pod tim imenom objavio Mojsiju i onda mu Bog kaže da se pod tim imenom NIJE objavio Avraamu,Isaku i Jakovu.

Zanimljivo je da u početku piše kako se IME Božje poče prizivati od Sita što znači odmah u početku PRE ove trojice navedenih i sad se postavlja pitanje KOJE IME su oni prizivali i Bog im se na to ime odazivao?

Mojsiju je rečno da se Avramu Bog objavio SAMO pod imenom El Šadaj ili Bog Svemogući. Ranijim praocima se objavljivao verovatno kao El, ili Elohim i tako dalje. Ovo Elohim i Adonaj se pominju u jevrejskoj molitvi "Čuj Izraele" Sad je pitanje da li su reči koje je čuo Avram u Postanku 15:7 "Ja sam Jahve" ili " Ja sam El Šadaj tj Bog Svemogući"? U Izlasku 6:3 jasno se naglašava da se radi o imenu, a ne opisu karaktera. Moja pretpostavka je da je neki "pametnjaković" uzeo i izmenio tekst pa u Postanku 15:7 umesto El Šadaj stavio Jahve, a to iz ubeđenja da pošto je Bog jedan on mora imati jedno ime. Ako je to već uradio, morao je obrisati izjavu iz Izlaska 6:3, da ne bi došlo do protivrečja. Ovako kako stoji, Izlazak 6:3 i Postanak 15:7 su protivrečni. Dakle Jahve laže Mojsiju tvrdeći da se nije objavio Avramu kao Jahve. Verujem da je u pitanju ljudska greška, jer ako nije, dobro bih se zamislio u pogledu identiteta onoga ko se Mojsiju predstavlja kao Jahve..
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
Čin Judine izdaje. Šta se zapravo dogodilo? Evanđelisti se ne slažu u vezi toga.

Metej 26:47-49



(47) Dok je on još govorio, gle, dođe Juda, jedan od dvanaestorice, i s njime silna svjetina s mačevima i toljagama poslana od glavara svećeničkih i starješina narodnih.(48) A izdajica im dao znak: "Koga poljubim, taj je, njega uhvatite!" (49) I odmah pristupi Isusu i reče: "Zdravo, Učitelju!" I poljubi ga.


Jovan 18:3-8


(3) Juda onda uze četu i od svećeničkih glavara i farizeja sluge te dođe onamo sa zubljama, svjetiljkama i oružjem. (4) Znajući sve što će s njim biti, istupi Isus naprijed te ih upita: "Koga tražite?" (5) Odgovore mu: "Isusa Nazarećanina." Reče im Isus: "Ja sam!" A stajaše s njima i Juda, njegov izdajica. (6) Kad im dakle reče: "Ja sam!" - oni ustuknuše i popadaše na zemlju. (7) Ponovno ih tada upita: "Koga tražite?" Oni odgovore: "Isusa Nazarećanina." (8) Isus odvrati: "Rekoh vam da sam ja.
----------

Matej i Jovan se ne slažu u pogledu toga da li je bilo Judinog poljupca ili ne. Matej kaže da je Juda prišao Isusu i poljubio ga, dok Jovan tvrdi da se Isus sam predstavio, da ne kažem izdao. Ako je reč o istorijskom događaju, jedno od ova dva svedočenja ne može biti tačan opis događaja. Da li je Juda poljubio Isusa ili nije? Jovan kaže da nije. Matej (i Marko) kaže da jeste.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Skeptici koji čitaju Bibliju da bi u njoj otkrili greške, mogu, zbog nesavršena shvaćanja ili znanosti ili otkrivenja, tvrditi da su našli proturječja, ali kad se ova prividna proturječja pravilno shvate, ona su u savršenom međusobnom skladu.
- izjava pisana prije 150.g

u mojoj Bibliji jasno piše da je Isus Krist izdan poljupcem
..koga poljubim taj je..
 
Natrag
Top