ESKALACIJA REPRESIVNOG SISTEMA I CIVILIZACIJSKO VRAĆANJE U SREDNJI VEK (Miloš Bogdanović)
Seksualna revolucija šezdesetih donela je kao posledicu svoje razuzdanosti ne samo opštu eskalaciju kriminala, već i pojavu novih krivičnih dela. Stoga su se, posebno u Americi, formirale nove zakonske regulative, a pojedine stare su postale drakonski stroge. Međutim, slabosti karaktera nisu bile pobeđene, već su strahom od represivnog državnog aparata samo sputane u svom izražavanju.
Dok je sa jedne strane zapadni svet raspaljivao seksualne strasti ili bar ništa nije činio da ih obuzda i stavi u zdravu funkciju, sa druge strane je represivnim putem suzbijao njihovo otvoreno i neobuzdano ispoljavanje. Tako se formirao licemerni moral koji proglašava nepristojnim prosvetiteljsko ukoravanje loših motiva ljudskog srca, a ne smatra licemernim poslati na električnu stolicu nekoga ko nikada nije bio naučen kako da svoje slabosti karaktera pobedi u svom korenu.
Da zlo bude veće, slabosti karaktera koje su strahom od krivičnog zakonika ugušene u sopstvenom ispoljavanju, bude potrebu da se prepoznaju kod drugih i kada realno kod drugih ne postoje, te da se zatim osuđuju kroz lažno moralisanje. Filip Dženkins u svojoj “Istoriji Sjedinjenih američkih država” otkriva raširenu histeriju koja je posledica svakog represivnog sistema koji ljude navodi na licemerstvo:
“Tih godina (posle seksualne revolucije) je došlo i do raširene prakse ponovnog uvođenja smrtne kazne, krajnjeg oblika čisto retributivnog kažnjavanja. Konzervativna tumačenja bila su vidljiva i u stereotipima i u moralnim histerijama koje su preovladavale u medijima i političkoj debati tih godina, s oživljavanjem košmara i strahova od raznih spoljnih snaga koje navodno predstavljaju veliku pretnju za Američki narod. ... Ovaj više nego doslovan “lov na veštice” davao je optuženima manju zaštitu nego što bi je imali u Novoj Engleskoj u XVII veku.”
(Filip Dženkins, Istorija SAD, 236)
P.S. Tko se "histerije laća" (Luther), histerija mu vraća.