Proširene vene

Član
Učlanjen(a)
19.04.2010
Poruka
1.381
Laki koraci i zdrave noge

Vein ProteX – Laki koraci i zdrave noge!


Naše vene čitavog života rade protiv gravitacije omogućavajući cirkulaciju iskorišćene krvi iz krvnih sudova u pravcu srca. U zidovima su obloženi sićušnim zalisci koji svojim kontrakcijama stvaraju prepreke da krv ne bi potekla u suprotnom smeru i ne bi došlo do njenog nagomilavanja u nogama. Ovaj proces je u velikoj meri podržan funkcijom srca koje neprestano pumpa krv, tako da se venski zalisci kod svake kontrakcije srčanog mišića otvaraju i zatvaraju. Ako je ova funkcija iz bilo kog razloga ometena, krv se skuplja u ekstremitetima, prouzrokujući oticanje nogu, osećaj vrućine i neprijatno zatezanje. Ovo nije samo estetski problem, jer u slučaju dugotrajnih nelečenih tegoba se mogu razviti i ozbiljna venska oboljenja.
Navedeni simptomi se najčešće javljaju nakon dužeg stajanja, ali su česti i kod osoba koje zbog prirode svoga posla ili nekog drugog razloga puno sede. U ovom slučaju uzrok predstavlja prelamanje venskog toka u savijenim kolenima što najčešće otežava još i pritisak nekomotne stolice. Sa stanovišta vena dakle pretežno sedeći ili stajaći poslovi (činovnika, prodavaca, frizera, nastavnika, hirurga, stomatologa itd.) znače „stil života sa pojačanim faktorom rizika”. Ali postoje i brojni drugi faktori koji negativno utiču na zdravlje vena. Na primer prekomerna telesna težina jer krv treba pumpati linijom pojačanog otpora. Stil života lišen kretanja (potiskivanje krvi je u velikoj meri potstaknuto i radom okolniih mišića), životna dob, odnosno hormonalni faktori.

Zdravlju svojih vena i sami možemo doprineti, i to aktivnim načinom života, nošenjem komotne i zdrave obuće, naizmeničnim tuširanjem pomoću hladne i tople vode, kao i povremenim podupiranjem nogu jastucima. Ali treba da vodimo računa i o „unutrašnjoj ishrani” vena, čemu izrazito mogu doprineti brižno odabrani aktivni sastojci CaliVitinih Vein ProteX tableta.



Osnovu preparata čini oligomeni proanticijanidni kompleks (OPC) koji se izdvaja iz semena grožđa, sa osobinom flavonoida. Molekuli OPC se rado vezuju za površine koje karakteriše visoka koncentracija glukozaminoglikana, a to su na primer i zidovi kapilara. OPC je zato pogodan za smanjivanje propustljivosti krvnih sudova i održanje čvrstine kapilara, a uz to je i snažan antioksidans. Čuvanju elastičnosti venskih zidova pored toga doprinosi i vitamin C koji se takođe nalazi u preparatu, i koji je neophodan u sintezi kolagena odgovornog za očuvanje čvrstine zidova vena. U preparatu se osim toga nalazi i MSM (Metilsulfonilmetan) koji je u najvećoj meri poznat po blagotvornom dejstvu na zglobove. MSM utiče na sintezu belančevina u zidu krvnih sudova.

Među komponentama preparata se nalazi i hesperidin koji se ubraja u bioflavonoide, a može se opisati kao antioksidans koji se rastvara u vodi, i zajedno sa vitaminom C može se naći u voću. On ustvari pojačava aktivnost C-vitamina u organizmu. Bioflavonoidi pomažu i u očuvanju zidova kapilara i jačanju kolagena kao intercelularnog „cementa”, a doprinose i smanjivanju otoka nogu usled zadržavanja nagomilane tečnosti. Slično drugim bioflavonoidima, i hesperidin je najefikasniji ako se kombinuje sa C-vitaminom i drugim bioflavonoidima. Ovaj preparat osim navedenih sastojaka sadrži još i ekstrakt od dve vredne biljke, đumbira i kurkume, koji su zaduženi za detoksikacijone procese i ekonomisanje vode u donjim ektremitetima regulišu otoke.

Vodite računa i Vi o zdravlju svojih vena! Pomognite im Vein ProteX-om!



Izvor: blic.rs
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Kako ukrotiti proširene vene i kapilare?

Kako ukrotiti proširene vene i kapilare?

Problemi s proširenim venama najčešće su nasljedni tj. uzrokovani konstitucijskom slabošću stijenki vena i okolnog vezivnog tkiva te slabošću zalistaka. Njihovu nastanku pogoduje i predugo stajanje, predugo sjedenje, debljina, trudnoća, pušenje, sunčanje pa i depilacija. U prvom dijelu dosjea donosimo vam čajeve, kupke, eterična ulja i fizičku aktivnost protiv proširenih vena i kapilara​

zena_noge_vene_velika.jpg

Femina

Zašto se događa proširenje vena?
Oko 15% ljudi ima problema s proširenim venama na nogama, a najčešće su ti problemi vezani uz ženski spol. Početni problemi javljaju se kao proširene kapilare ili plavičaste vene koje se vide pod kožom, ali još nisu iznad razine kože, tj .nisu nastale vrpčasta proširenja vena (kvrge). Proširenja su najčešća na potkoljenicama. Vene vraćaju krv s otpadnim tvarima prema srcu i uz pomoć zalistaka i okolnih mišića cirkulacija je zadovoljavajuća. No, kad zalisci počnu popuštati zbog djelovanja sile teže krv će zaostajati u donjim venama i njene stijenke će malo po malo popuštati, proširit će se i stanjiti. Noge će postati teške, umorne, bolne, a područje kože nad proširenim venama je toplije od okolne kože. Proširenje površinskih vena može s godinama prijeći i na duboke vene ili u trombozu i tromboflebitis, a to su već ozbiljne komplikacije i ozbiljan zdravstveni problem.
U terapiji moramo pojačati i poboljšati cirkulaciju, smanjiti grčeve i osjećaj težine u nogama. Ne preporuča se preuska odjeća niti sjedenje s prekriženim nogama. Stajanje i šetnju treba kombinirati da ni jednog ni drugog ne bude previše.
Proširenje kapilara
Ono je također nasljedno ili se javlja kao posljedica povišenog tlaka, lošeg krvotoka ili im je uzrok hormonski (pa i uzimanje kontraceptiva). Ovo je, na sreću, samo kozmetički, ali ne i zdravstveni problem, a javlja se najčešće između 30-e i 40-e godine života.

Kako biste smanjili probleme treba:
- šetati svaki dan oko 60 minuta
- voziti bicikl ,plivati, vježbati u bazenu
- vježbati yogu
- odmarati noge na povišenom položaju (dva jastuka pod potkoljenice, a ne samo pod pete jer će vam stradati koljena, jastuci neka dođu do koljena tako da su na njima cijele potkoljenice)
- nositi elastične čarape različite jačine pritiska
- biti na pravilnoj prehrani da se smanji pretilost
- tuširati se po potkoljenicama hladnom, toplom, pa opet hladnom vodom
- provoditi fitoterapiju uz kontrolu liječnika fitoterapeuta
Fitoterapija protiv proširenih vena i kapilara
Čaj za cirkulaciju sadrži: kopriva list ili korijen, borovica plod, kamilica, stolisnik, ružmarin i imela.
Sve pomiješati i od te mješavine kuhati svaki dan litru čaja i kroz dan ga piti malo po malo. Zasladiti po želji i dodati limuna. Ako imate visoki tlak, borovicu i ružmarin treba zamijeniti glogom ili nekom za vas odgovarajućom biljkom. Ako imate šećernu bolest ili povišene masnoće i masnu jetru ili ste pretili, ova mješavina treba biti drugačija. No,o tome odlučujem ja, kada kao liječnik s vama porazgovaram, uzmem anamnezu i tek tada odredim koje ljekovito bilje i u kojoj količini ću vam propisati.
Uz čaj se obavezno piju i biljne kapi za cirkulaciju i jačanje stijenki vena i kapilara s esculinom kao osnovnom aktivnom ljekovitom tvari. Noge se mažu i odgovarajućim gelom ili tonikom protiv proširenih vena. Uvijek se gel i tonik utrljavaju odozdo prema gore tj. prema srcu. Kapilare se lagano mažu polukružnim pokretima.
Idealna eterična ulja
U raznim pripravcima eterična ulja ružmarina, borovice, eukaliptusa, mente i sl., pomoći će proširenim venama , a dodatno na kapilare još jako dobro djeluju i ulja citrusa. Ulja se ne smiju u kožu utrljavati u čistom obliku već uvijek u nekoj uljnoj ili hidrofilnoj podlozi.
Kupka
Za proširene vene, a naročito ukoliko je već razvijen i tzv. ulcus cruris (vrijed, otvorena rana na potkoljenici), izuzetno je korisna ljekovita kupelj od korijena i cvijeta crnog sljeza. Toplu kupku treba napraviti svaki drugi dan. Skuhati jači čaj, izliti u lavor i u njega umočiti noge. S toplim čajem treba polijevati po potkoljenici. Kupka traje 15 minuta, a nakon toga na ranu se stavlja ulje gospine trave i nevena.
 
Učlanjen(a)
05.09.2011
Poruka
1
interesuje me da li dr. milic radi u nekoj od privatnih klinika. ime klinike ako radi. unapred hvala
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Vakuum terapija čuva vene

Vakuum terapija čuva vene

G.G.| 05. 09. 2011. - 02:02h| Blic Online

U savremenim medicinskim tremanima nezamenjiv aparat je vakusak, koji vrši drenažu organizma i na taj način pomaže kod oboljenja perifernih krvnih sudova, arterijskih, venskih i limfnih. Primenu nalazi i u kozmetičkim tretmanima, jer se poboljšanjem mikrocirkulacije pospešuje detoksikacija organizma i razgradnja celulita.

173180_svnoge01_hf.jpg

Vakuum terapija koja se sprovodi na određenoj površini tela vrši endomasažu odizanjem kože od potkožnog tkiva, čime se vrši drenaža međućelijske tečnosti, povećava protok krvi i limfe, odnosno pospešuje prokrvljenost kožnih struktura, od unutrašnjosti ka spoljašnjosti.
Kako navodi prim. dr sc. med. Aleksandar Dimitrijević, indikacije za primenu ove terapije su brojne.

Izuzetno je dobra kod slabe periferne cirkulacije, kod otoka, proširenih vena i kapilara, a koristi se i kao dodatna metoda u lečenju celulita.

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Noge teške kao olovo

Noge teške kao olovo

Tegobe zbog proširenih vena pojačavaju se već sa prvim otopljenjem. Toplo vreme izaziva zaostajanje krvi u venama, a posledice su otoci oko članaka i potkolenica

3-vene-dr-marjan_620x0.jpg
Operativni tretman je najuspešniji oblik terapije

VEĆ sa prvim otopljenjem, oni koji pate od proširenih vena, počinju da se "utežu" u elastične medicinske čarape, da bi sprečili zapaljenja, otoke i bolove u nogama. Ovo su, nažalost, najčešće posledice varikoziteta, odnosno proširenja vena, koji se pojačavaju sa dolaskom toplih meseci.
Prema rečima dr Marjana Ilića, vaskularnog hirurga iz KBC "Zvezdara", povišene dnevne temperature izazivaju zaostajanje krvi u venama.
- Posledice su otoci oko članaka i potkolenica i sindrom "teških nogu". Zbog otežane cirkulacije stvaraju se uslovi za zapaljenja i pojavu tromba u venama.

Oni koji više godina muku muče sa ovim tegobama, ne žele da čekaju vrele letnje dane, već staju u redove državnih klinika, gde se ove operacije, uglavnom ne naplaćuju. Drugi probleme rešavaju u privatnim ordinacijama, gde imaju i veći izbor terapija i savremenih metoda lečenja ove bolesti od koje pati čak polovina žena i dvadeset odsto muškaraca do 40 godina starosti.
Pre bilo kakve intervencije, kaže dr Ilić, treba postaviti dijagnozu pregledom vaskularnog hirurga i kolor dopler ultrazvučnom metodom.
Terapija proširenih vena može biti: konzervativna, sklero-kompresivna i hirurška.
Konzervativna terapija podrazumeva izbegavanje dugog stajanja i sedenja, odmaranje nogu, svakodnevno šetanje, vežbe i bavljenje sportom kojim se aktivira mišićna pumpa ili nošenja elastičnih zavoja ili čarapa. Elastične čarape spoljnom kompresijom na proširene vene ne dozvoljavaju da se one ispune krvlju.

Skleroterapija se izvodi u strogo indikovanim slučajevima: kod manje proširenih vena, ili ako se vene i posle prethodne intervencije ponovo vraćaju. Ova metoda se ne primenjuje kod pacijenata koji imaju akutni celulitis, debele noge, alergijske reakcije na sklerozantna sredstva, i kod nepokretnih bolesnika. U ispražnjeni venski sud se ubrizgava sklerozantno sredstvo, pena ili vodena para, i pravilno se postavljaju elastične bandaže. Samo na taj način izbegavaju se komplikacije ovog tretmana (postinjekcioni ulkus, venska tromboza, pigmentacija i zadebljanje kože, alergijske i anafilaktičke reakcije).
Operativni tretman je najuspešniji oblik terapije i sprovodi kod bolesnika gde preventivne mere, upotreba lekova, sklerozantne i druge terapije ne dovode do poboljšanja, ili se pojave znaci akutnih komplikacija (tromboflebitis), hronični venski zastoj ili vitalne komplikacije (embolija pluća). Operativni zahvat se izvodi i zbog krvarenja iz varikoziteta ali, najčešće iz estetskih razloga. Treba izbegavati operaciju vena na obema nogama istovremeno. Postoje klasično i savremeno operativno lečenje. Klasična operacija se izvodi najčešće kod uznapredovale bolesti vena, kada se uklanjaju svi varikoziteti, bilo delovi venskog sistema, ili magistralne vene površnog venskog sistema. Spadaju u red lakših hirurških intervencija sa minimalnim operativnim rizikom i malim brojem postoperativnih komplikacija. Operacija varikoznih vena se najčešće izvodi u spinalnoj i epiduralnoj anesteziji.
Endovenska metoda je savremena operativna intervencija, i izvodi se laserom i radiofrekventnim talasima. U oba slučaja oštećene vene se uništavaju iznutra pomoću toplote, s tim što se kod radiofrekventne metode koriste mikrotalasi, a kod laserske - snop svetlosti koji sasušuje venu.
Dr Petar Popov, vaskularni hirurg iz Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", opisuje najnoviju lasersku metodu operacije vena pomoću "Yag" lasera:
- Metoda se izvodi pod kontrolom ultrazvuka, u okolinu vene se ubacuje velika količina anestetika pomešana sa fiziološkim rastvorom. Tako, vena pliva u anestetiku što onemogućava da laserski zrak "progori" venu. U venski krvni sud se ubrizgava vlakno, odnosno laserski snop, koji oslobađa energiju, i tako se, deo po deo vene "spaljuje".
Procedura traje najviše petnaestak minuta, a posle operacije pacijenti se odmah otpuštaju kući. Metoda je rezervisana za pacijente koji boluju od umerenih i težih oblika oštećenja vena. Prednost joj je što se izvodi u lokalnoj anesteziji, a posle zahvata ne ostaju rane od rezova, podlivi ni ožiljci. Takođe, može da se izvodi i u letnjim mesecima.

OD 500 DO 2.500 EVRA

* Operativno lečenje je standardna usluga u većini državnih bolnica i ne naplaćuju se. U nekim specijalizovanim državnim klinikama metoda se smatra vanstandardnom procedurom i naplaćuje se oko 50.000 dinara.

* U privatnim poliklinikama i bolnicama hirurško lečenje košta od dvesta do više hiljada evra.

* Laserske intervencije se naplaćuju od 800 do čak 2.500 evra

* Sklerozirajuća terapija košta od 100 evra, koliko košta jedna ampula tečnog sklerozansa, pa do više stotina evra, u zavisnosti od toga koliko ampula je potrebno ubrizgati.

KUKICAMA VADE VENE

MINI flebektomija je metoda vađenja bočnih proširenih vena pomoću posebne kukice, u lokalnoj anesteziji, kroz vrlo sitne rezove na koži. Metoda je minimalno invazivna i najčešće se izvodi ako posle standardne, laserske ili radiofrekventne endovenozne operacije zaostane poneka površinska vena.

Izvor: Večernje novosti







 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Kako da se rešite proširenih vena

Kako da se rešite proširenih vena

Već nekoliko godina unazad proširene vene predstavljaju jedno od vaskularnih oboljenja koje je najzastupljenije među odraslom populacijom. Više od 30 % ukupne populacije, te više od 50 % stanovnika planete starijih od 50 godina ima određenih problema prouzrokovanih ovim oboljenjem. Oboljenje zna da bude vrlo neprijatno i bolno, uz brojne zdravstvene i estetske komplikacije.

1.jpg

Operativni zahvat

Šta su to proširene vene i zašto nastaju ?
Proširene vene su nepravilno izvijugani krvni sudovi kod kojih je došlo do širenja, a koje se mogu nalaziti na površini ili u unutašnjosti organa. U zavisnosti da li se nalaze na površini ili u unutrašnjosti dele se na površinske i dubinske. Proširene vene se najčešće pojavljuju na nogama, ali nije redak slučaj da se pojave i na drugim mestima na telu.

Različite su teorije o razlozima nastanka ovog oboljenja. Kao najverovatnija teorija se uzima ona koja kaže da je za nastanak proširenih vena odgovorna slabost venskih zidova, koja u kombinaciji sa povišenim pritiskom u samim venama dovodi do njihovog širenja.


Faktori rizika
Više je faktora rizika koji doprinose nastanku i razvoju samog oboljenja. Dugotrajno sedenje ili stajanje u mestu su jedan od faktora koji doprinosi nastanku bolesti, pa samim tim su i osobe čija je profesionalna delatnost vezana za dugo sedenja – stajanje ( pekari, mesari, hirurzi i druga lica ) znatno više podložne oboljevanju od od ove bolesti od ostalih ljudi. Povišena telesna težina, nedostatak fizičkih aktivnosti, umanjeno kretanje – sve su to potencijalni razlozi nastanka oboljenja. Nastanku bolesti mogu doprinos dati i određeni hormonski poremećaji, trudnoća, stresne situacije. Nasledna slabost venskih zidova se takođe može pokazati kao jedan od važnijih uzročnika same bolesti.

Simptomi proširenih vena
Postoji više simptoma koji mogu ukazati na nastanak bolesti. U početku oni nisu toliko vidljivi, i ogledaju se korz bol, oticanje i napetost u nogama. Sa razvojem bolesti i širenjem venskih zidova, vene postaju krivudave i izvijugane, odnosno vidljive golim okom na samoj površini. Dalji tok bolesti može čak dovesti do krvarenja i pojave rana, kao i dosta velikog bola koji prati oboljenje.

Načini lečenja proširenih vena

2.jpg
Uređaj za lečenje vena vodenom parom


Kako se o lečenju proširenih vena može pisati dosta, u nekom od narednih tekstova ćemo detaljno opisati sve metode njihovog lečenja. Lečenje vena se može podeliti na neoperativno i operativno ( hirurško ).

Hirurško lečenje, odnosno operacija proširenih vena u većini slučajeva daje dosta bolje zdravstvene i estetske rezultate. Neoperativne metode lečenja se primenjuju u početnim fazama bolesti i obuhvataju savetodavnu terapiju ( što više kretanja i fizičkih aktivnosti ), terapiju medikamentima, nošenje elastičnih zavoja i čarapa, sklerozantnu terapiju.

Hirurških metoda lečenja proširenih vena ima dosta, i svaka ima svoje specifičnosti. Osnovna metoda je klasična operacija vena, koja je u većini zemalja prevaziđena i predstavlja zastareli vid lečenja zbog velikog bola i dugotrajnog postoperativnog toka. Operacija vena radio talasima, laserska operacija vena, kao i operacija vena vodenom parom su novije i savremene metode lečenja, čije prednosti su smanjenje bola, bolji estetski i zdravstveni rezultati kao i znatno skraćen postoperativni tok. Kao što smo već rekli, o svim ovim i hirurškim i nehirurškim metodama lečenja ćemo znatno više pisati u nekom od narednih tekstova.

Izvor: Vesti online

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Proširene vene: Nasleđe ima presudnu ulogu

Proširene vene: Nasleđe ima presudnu ulogu

U “naslednom paketu” javljaju se i drugi znaci slabosti vezivnog potpornog tkiva, kao što su spuštena stopala, preponske i stomačne kile, mladeži, celulit, hemangiomi...

1.jpg
Osećaj teških nogu zbog proširenih vena prisutan je kod većine ljudi

JEDNO OD najmasovnijih, nezaraznih oboljenja savremenog čoveka predstavljaju proširene vene, od kojih pati između 50 i 80 odsto odraslog stanovništva.

Čak polovina ljudi sa ovim oboljenjem mora da se leči, bilo da se radi o proširenim kapilarima ili o venskim trombozama i ulceracijama, odnosno ranama.

To kako vene nastaju, objašnjava specijalista angiolog prim. dr Javorka Delić, načelnik Odeljenja za bolesti perifernog krvotoka Gradskog zavoda za kožnovenerične bolesti u Beogradu.

- Nasledni faktor je presudan za dobijanje proširenih vena. U tom “naslednom paketu” javljaju se i drugi znaci slabosti vezivnog potpornog tkiva, kao što su spuštena stopala, preponske i stomačne kile, mladeži, celulit, hemangiomi, potkožna krvarenja, hemoroidalne vene... Značajne su i hormonalne promene u pubertetu, trudnoći, za vreme porođaja, u menopauzi, hormonska terapija, kao i sam način života koji podrazumeva dugo stajanje. Ishrana koja dovodi do gojaznosti takođe ne sme da se zanemari, kao ni povrede, pol, godine...

Kada se vene javljaju?

- Vene se najčešće prvi put javljaju u adolescentnom dobu. U početku su to kapilari i manje vene, čiji se procenat kreće između pet i deset odsto. Međutim, vreme ispoljenih komplikovanih manifestacija nastupa tek od 45. do 50. godine. Komplikacije mogu biti akutne, u vidu tromboza površnih i dubokih vena, plućne embolije, krvarenja, otoka, bola... Tromboza vena ipak predstavlja jedno od najčešćih oboljenja krvnih sudova. Osim akutnih, postoje i hronične komplikacije koje predstavljaju posttrombonski sindrom, a nastaju posle venske tromboze. Ove komplikacije manifestovane su oštećenjem kože, hroničnim otokom, venskom ulceracijom, opterećenjem desnog srca... Subjektivne smetnje koje određena osoba oseća su noćni grčevi, bolovi u listovima, osećaj teških nogu, žarenje kože, svrab...

2.jpg

Koji je od ovih simptoma posebno opterećujući?
- Svi simptomi, na svoj način, remete kvalitet života. Otoci se, ipak, izdvajaju jer izazivaju bolove i otežavaju kretanje. Najčešće nastaju posle dužeg stajanja i hodanja, a pogoduje im toplo vreme, zbog čega se češće javljaju leti. Pri mirovanju i uz blago podignute noge delimično se, ili potpuno, povlače, a to stanje ipak se može korigovati izbegavanjem statičnih pozicija, povećanih napora, korišćenjem lekova koji toniziraju zid vena, fizijatrijskim vežbama uz stručni nadzor. Korisne vežbe koje pojačavaju tonus mišića su fitnes, pilates, joga, aerobik, plivanje... Veliku važnost u preventivnom tretmanu ima i nošenje elastičnih čarapa. Međutim, postoji i druga vrsta otoka koja nastaje naglo, ponekad iz čistog mira, a praćeni su jakim bolom i izraženom napetošću kože. Ovi otoci imaju tvrđu konzistenciju, promenjenu boju kože, a osoba uz to oseća i opštu malaksalost. Ukoliko su prisutni ovakvi simptomi, osoba bi trebalo što pre da se javi lekaru, jer može da se radi o nastanku tromboze dubokih vena. Kod ovakve dijagnoze neophodno je bolničko lečenje da ne bi došlo do najteže komplikacije, plućne tromboembolije.

Da li otoci uvek dovode do ovako ozbiljnih komplikacija?

- Komplikacije su uvek postepene, pri čemu je jedna od njih zapaljenska promena kože, potkožnog i limfnog tkiva. Ovakvo stanje prati povišena opšta temperatura, bol, crvenilo kože sa krvnim podlivima. Za ovakve promene u dobroj meri odgovorna su mikrooštećenja kože, pojačano znojenje, gljivične i bakterijske infekcije kože, trakasta prskanja kože na mestima zadebljanja kao što su naslage na petama ili neadekvatna higijena. Alergijske reakcije kože na lekove takođe mogu da dovedu do ovakvih komplikacija, ali i fizički agensi, kao što je sunčanje i uopšte toplota. Da bi se izbeglo dalje usložnjavanje komplikacija, u lečenju treba primeniti antibiotike. Međutim, ovde sledi važan savet: upotreba bilo kakvih lekova (narodnih, homeopatskih, zvanične medicine) bez konsultacije sa lekarom, zbog alergijskih i drugih komplikacija, nije preporučljiva. Istovremeno, izuzetno je važna elementarna redovna higijena i održavanje kvaliteta kože.

Može li tromboza da se javi i kod mlađih ljudi?

- Postoji grupa mladih ljudi sa visokim rizikom za nastanak tromboza vena. Najčešće se radi o naslednoj povećanoj sklonosti ka proširenim venama, koja se zove trombofilija. Trombofiliju karakteriše povećanje faktora u krvi koji doprinosi trombozi ili smanjenju faktora koji sprečavaju njen nastanak. Bolest je familijarna, kod više generacija ili članova porodice. Može da se javi spontano, ili da bude isprovocirana operacijom, povredom, trudnoćom, pobačajem, infekcijom... Da bi se predupredila, neophodna je precizna, rana dijagnoza, i primena doktrinarne terapije i preventive.

Ko više oboleva od proširenih vena?

- Žene obolevaju dva do tri puta više, a posebno u generativnom dobu i menopauzi. Ovo stanje ispoljeno je naročito kod pripadnica lepšeg pola sa genetskom predispozicijom. S druge strane, žene koje zdrave ulaze u menopauzu nemaju većih problema sa venama u odnosu na žene drugih godina. Međutim, žene nezavisno od godina, češće imaju trombozu vena, a posebno posle ginekoloških, ortopedskih i drugih operacija. A u slučaju postojanja tumora, kao što su miomi, ciste jajnika ili tumori štitaste žlezde, tromboza vena može biti prvi znak bolesti. S druge strane, za nastanak tromboze kod muškaraca najčešći krivac je uvećana prostata, povrede, kao i stanja posle operacija.

Kako se proširene vene leče?

- U zavisnosti od stadijuma bolesti, proširene vene mogu da se leče operativno, medikamentozno, sklerozantnom i fizikalnom terapijom, laserom, radiotalasima, kompresivnim zavojima. Svakoj terapiji prethodi ehosonografska, laboratorijska i druga neophodna dijagnostika. Veoma je važna saradnja pacijenta i lekara, kao i aktivan stav bolesnika u borbi za ozdravljenje. Kod nas se sve više vrše operacije proširenih vena laserom, koje sa uspehom obavlja više hirurga u Beogradu i Novom Sadu. Rezultati lečenja veoma su dobri, a oporavak nakon operacije je brz kao i povratak na posao, što je od izuzetnog značaja.

Šta može da se uradi u prevenciji?

- Za prevenciju je veoma važna rana dijagnoza i upoznavanje sa genetskom konstitucijom. Važno je, takođe, i određivanje stepena bolesti, zbog primene odgovarajuće metode lečenja. U opštoj primarnoj prevenciji važna je zdrava ishrana, fizička aktivnost, smanjivanje faktora rizika, kao što je gojaznost, neaktivnost, ishrana zasićena mastima.

3.jpg

HRANA ZA VENE

Osećaj teških nogu zbog proširenih vena prisutan je kod većine ljudi, ali se da rešiti, tvrdi bečki profesor Hademar Bankhofer, specijalista za ishranu. U organizam treba unositi supstance koje jačaju zidove vena i venske zaliske koji su izgubili elastičnost, zbog čega je cirkulacija krvi i otežana.

Da bi vezivno tkivo venskih zidova ostalo elastično pre svega treba unositi vitamine B6 i B12, kojih ima najviše u integralnim proizvodima, pečurkama i kiselom kupusu. Da bi vene bile jake važne su aminokiseline prolin i glicin, kojih ima u ribi, proizvodima od soje, pasulju i grašku. Da vene ostanu mlade, važno je dovoljno kolagena, a da bi ga organizam proizveo u dovoljnoj količini, potreban mu je cink. U tu svrhu dr Bankhofer preporučuje konzumiranje kukuruza, korenastog povrća i mahunarki. Vene učvršćuje i vitamin C, koga najviše ima u kiselom voću, peršunu i paprici.

PREVENTIVA

Svako ima mogućnost da makar u izvesnoj meri smanji pojavu proširenih vena, a to podrazumeva promenu životnih navika, koje obuhvataju što više hodanja, a što manje stajanja u mestu. Kada god može da se sedne ili legne, treba iskoristiti priliku i podići noge. Takođe, treba izbegavati tesnu obuću i čarape koje blokiraju protok krvi prema srcu. Svako tuširanje nogu treba da se završi hladnom vodom i masiranjem prema srcu. Pre spavanja ili odmaranja u toku dana treba namazati noge nekom od zaštitnih krema, ali i napraviti hladan oblog. Svakodnevno vežbanje za popravljanje venske cirkulacije, plivanje, šetnja ili lako trčanje takođe je poželjno. Ujutru, pre ustajanja, sa podignutim nogama treba obući čvrste elastične čarape po meri. Treba izbegavati prekrštanje nogu, ako se dugo sedi na poslu ili putovanju. Na kraju, jedanput godišnje treba posetiti lekara i uraditi ultrazvučni pregled vena nogu.

4.jpg

HRONIČNE RANE

Zastupljenost venskih ulceracija (rana) u obolevanju odraslog stanovništva kreće se oko jedan odsto. To su hronične rane prisutne kod obolele osobe od tri do šest meseci, a nekada i više godina. Najčešće su lokalizovane ispod potkolenica, veličine su između šest i osam santimetara, a mogu da zahvate i celu površinu potkolenice. Iako su u ovima ranama često prisutne bakterije, ne treba ih lečiti antibioticima, što je prilično raširena praksa. Za određivanje odgovarajuće terapije neophodno je kod svakog pacijenta prvo proveriti zdravstveno stanje u celini, stvoriti uvid u sve njegove bolesti i terapiju koju prima zbog moguće netrpeljivosti lekova.


Ovo je važno da se zna jer nastanak rana može da bude posledica i drugih bolesti, kao što je dijabetes, smanjena arterijska periferna cirkulacija, neurološki poremećaji, povrede... Kada istovremeno postoje, primera radi, oboljenje vena i šećerna bolest ili povreda takve rane duže se leče, teško zarastaju i moguće je više komplikacija.

Ipak, korišćenjem savremenih metoda lečenja, ubrzavanje zarastanja rana dostiže oko 50 odsto, što se smatra zavidnim rezultatom. Primenom matičnih ćelija u budućnosti, koje treba da obnavljaju oštećeno tkivo i ubrzavaju zarastanje, tek se može smatrati pravim uspehom u lečenju, poručuje dr Delić.

(Večernje novosti)
 
Član
Učlanjen(a)
17.03.2013
Poruka
4
Meni su noge bile užasno otečene godinama.Zapravo posle porođaja sa prvim detetom su mi se pojavile vene.Mislila sam da to ima veze samo sa periodom dok sam dojila pa nisam bila uzbuđena ali stanje se vremenom pogoršavalo.
Stavljala sam razne kreme ,znate one od kestena i slične,ali to su sve kratkotrajno masirajući medikamenti kao i kompresivne čarape.Nemate od svega toga pravog rezultata ni neke vajde a nisu jeftini.
Preko medija sam saznala za nekog dr Dragića koji je radio operacije LASEROM u NS i Beogradu.U toj emisiji su prikazali ceo postupak davanja lokalne anestezije,ubacivanje te sonde na jednom mestu u nogu pa uništavanje te obolele vene.
Raspitam se još ne nekim mestima,i donesem odluku da mi kod njega urade operaciju.Mislila sam da je tu više lekara,međutim doktor je glavni tako da on radi sve operacije.Ima pomoćno osoblje,ali su sve medicinske sestre.Sve su veoma fine i prjatne.
Sve se odvijalo kao na tom snimku sa televizije.
Posle same operacije sam ustala prošetala se po sali,a pošto me je muž dovezao kući popela sam se na drugi sprat sama jer je doktor rekao da je potrebno da što više šetam.Otišla sam na dve kontrole ali bila je dovoljna samo jedna jer je organizam sve to dobro podneo.
 
Član
Učlanjen(a)
11.04.2013
Poruka
3
Da li si imala bolova posle operacije ? Koliko košta operacija i da li se pregled vrši kod njih ili u drugim ustanovama mislim na domove zdravlja ?
 
Natrag
Top