[h=2]FINANSIJSKI ASPEKT[/h] Proizvođači montažnih kuća reklamiraju se niskim cenama, i do 30% nižim od klasične gradnje. Međutim, istaknute cene najčešće ne obuhvataju izradu temelja, instalacije grejanja (osim izvođenja dimnjaka), elektro radove, vodovod i kanalizaciju, limarske radove i druge završne radove, kao ni prilagođavanja standardnih ponuda vašim konkretnim potrebama. Kada se to sabere finalna cena je veoma bliska ceni klasično građene kuće. Izvesna ušteda postiže se kod temelja montažnih objekata jer je njihova konstrukcija lakša, ali minimalna dubina temelja je ista i uslovljena dubinom smrzavanja tla.
Kod poručivanja montažne kuće od investitora se uglavnom traži da 60% troškova isplati pre gradnje, a ostatak po (brzom) završetku. To praktično znači da sva sredstva moraju biti izdvojena unapred, dok klasična gradnja omogućava da radove uskladite sa prilivom novca.
U oba slučaja postoji mogućnost da ugovorite „ključ u ruke“, čime sebi čuvate živce i vreme, ali ne i novac, ali je cena fiksna i unapred poznata.
Životni vek svakog proizvoda, pa tako i kada je u pitanju kuća, zavisi od kvaliteta materijala i izrade, završne obrade i zaštite. Sve ima svoju cenu. Troškovi održavanja kuće su isti za isti kvalitet ugrađenih proizvoda, nezavisno od sistema gradnje.