Proja - razne vrste

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Meksičke projice

09RHyBg.jpg


Za 4 osobe potrebno je: 180 g kukuruza šećerca, zelena paprika, 2 glavice crnog luka, crvena čili papričica, 2 čena belog luka, 4 kašike ulja, so, biber, 2 jaja, 200 ml mleka, 2 kašike brašna, kašika putera, 400 g paradajza, kašika mlevene ljute paprike, glavica crvenog luka, limeta, 2 avokada i 4 stabljike korijandera.

1. Zelenu i čili papričicu očistite, operite i sitno iseckajte. Crni i beli luk usitnite, a kukuruz kratko prokuvajte u kipućoj slanoj vodi. U tiganju zagrejte kašiku ulja, dodajte pola količine oceđenog kukuruza, papriku i luk, dinstajte osam minuta, posolite, pobiberite, promešajte i ohladite.

2. U blender stavite ostatak kukuruza, mleko, jaja, brašno i mlevenu papriku, dobro ispasirajte, posolite i pobiberite. Dinstano povrće pomešajte sa kukuruznim pireom. Četiri činijice (zapremine oko 150 ml) namažite puterom i ravnomerno rasporedite kukuruznu smesu.

3. Poređajte u veliku vatrostalnu posudu, sipajte vrelu vodu do polovine visine činija i pecite u rerni na 180 stepeni oko 40 minuta. U međuvremenu, paradajz operite, izvadite seme i isecite na kockice. Iscedite sok od limete, a crveni luk oljuštite i sitno iseckajte.

FJDxy68.jpg


4. Avokado prepolovite, izvadite košticu, oljuštite, isecite na krupnije komade, prelijte ostatkom ulja i sokom od limete, dodajte seckani luk i paradajz, posolite i pobiberite. Korijander operite, prosušite, krupno izrežite, dodajte u salatu i promešajte. Mafine servirajte sa salatom od avokada.

(Novosti)
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Kukuruzne projice sa sirom

Ove ukusne projice su veoma jednostavne za pripremu, a pri tom, vrlo pogodne za sve vrste promjena i mijenjanje sastojaka po vašem izboru.

Ovdje sam postavila osnovni recept za projice, koji je uobičanjen u našoj kući i sigurno je najčešće pripreman tip ovakvih jela. Moja mama ih pravi za razna okupljanja i bez izuzetka su vrlo popularne među gostima. :)

Veoma su prilagodljive, a postoji mnogo načina da ih uvijek učinite zanimljivijim i novim. Po želji, dodajte bareno povrće (blitvu, spanać, brokoli) ili nasjeckanu šunku, kisele krastavčiće i paprike.

IMG_2329-web.jpg
IMG_2346-web.jpg
IMG_2357-web.jpg

Za sličan recept, pogledajte moju proju sa sirom, spanaćem i lukom. Inspirisana je baš ovim projicama, kao i grčkom kuhinjom i njenim mirisima. Napravljena je od kukuruznog brašna, ali uz dodatak integralnog pšeničnog ili pirovog brašna. Zahvaljujući dinstanom luku, veoma je punog i zanimljivog ukusa koji se savršeno uklapa sa sirom, spanaćem i svježom mirođijom.

No, da se vratimo našem osnovnom receptu! :)

Recept
Kukuruzne projice sa sirom
IMG_2329-web.jpg

Ove jednostavne projice sa kukuruznim brašnom i sirom su odličan izbor za brzu večeru ili doručak, a uz malo mašte, uvijek mogu biti nove i zanimljive.
  • vrijeme pripreme: 15'
  • vrijeme pečenja: 20'
  • ukupno vrijeme: 35'
  • količina za 12 projica
Sastojci
  • 3 jaja
  • šolja jogurta*
  • 1/3 šolje ulja (suncokretovo, kikirikijevo ili kukuruzno)
  • kašičica soli
  • kesica praška za pecivo (1 i po kašičica)
  • 6 punih kašika bijelog brašna
  • 7 punih kašika kukuruznog brašna ili palente
  • oko 150g bijelog sira (ili nekog po izboru)
Postupak
  1. Zagrijte pećnicu na 200°C. Ovlaš premažite uljem modle za mafine.*
  2. Ručnom mutilicom malo umutite jaja. Dodajte jogurt i ulje i malo promiješajte.
  3. Zatim dodajte bijelo brašno izmiješano sa praškom za pecivo i solju. Zatim i kukuruzno brašno ili palentu i izmiješajte.
  4. Na kraju, dodajte sitno isjeckan ili izdrobljen sir, sve fino sastavite i sipajte u modle.
  5. Pecite oko 20 minuta na 200°C.
  6. Kad budu gotove, pustite ih da se prohlade pet minuta, izvadite iz kalupa i služite tople.
Napomene
  • Šolja je 2,4dl.
  • Ukoliko nemate kalup za mafine, smjesu za proju možete peći u tepsiji ili manjem plehu.


IMG_2342-web.jpg


izvor: natanjiru.com
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Projice od heljde sa povrćem

Recept za zdrave, ukusne i bezglutenske slane mafine sa heljdinim i kukuruznim brašnom i povrćem. Veoma jednostavno, a opet, nekako drugačije od svakodnevnog.

Ko još ne voli slane mafine ili po naški, projice?! Fantastičan su doručak ili vikend opuštena večera, a još ih možete umotati u foliju i ubaciti u torbu kao užinu dok ste na poslu ili dok švrljate po gradu ili parkovima.

5143-projice-sa-heljdom-i-povrcem.jpg

Mogli bismo ih zvati i zdrave projice ili slani mafini, jer na kraju, sadrže sve u sebi što će vas držati dovoljno sitim (jaja, sir, jogurt), a opet su prepune povrća i još posute divnim sjemenkama bundeve.

5137-projice-sa-heljdom-i-povrcem.jpg
5156-projice-sa-heljdom-i-povrcem.jpg

U odnosu na originalan recept, moji slani mafini su za nijansu kaloričniji zahvaljujućidodatku sira. Isprobala sam i verziju bez njega, ali mi je tu nešto nedostajalo. Sa malom količinom sira i uz dodatak par kašika kisele pavlake (vrhnja), oni su baš po našem ukusu, a nadam se da će se i vama dopasti.

5154-projice-sa-heljdom-i-povrcem.jpg

Kao što sam već pomenula, ove projice su bez glutena (gluten-free), zahvaljujući vrstama brašna koje se koriste: kukuruzno i heljdino brašno. Samim tim, one neće biti rastresite i mekane kao moje uobičajene kukuruzne projice sa sirom, ali su, ipak, sočne i vrlo fine i sledećeg dana.

Recept
Bezglutenske projice sa heljdom i povrćem
prilagođeno sa bloga Green Kitchen Stories
5143-projice-sa-heljdom-i-povrcem.jpg
Ove projice ili slani mafini sa heljdinim i kukuruznim brašnom i povrćem mogu poslužiti kao brz i ukusan doručak ili večera, a pri tom su divna hrana za piknik u prirodi.
  • vrijeme pripreme: 25'
  • vrijeme pečenja: 25'
  • ukupno vrijeme: 50'
  • količina za 12 projica
Sastojci
suvi sastojci
  • šolja heljdinog brašna*
  • 1/3 šolje kukuruznog brašna
  • kašičica praška za pecivo
  • 3 kašike mljevenog lana
  • ravna kašičica soli
  • biber
  • pola kašičice mljevenog muskatnog oraščića (proizvoljno)
mokri sastojci
  • 3 jaja
  • šolja jogurta
  • sok i narendana kora od pola limuna
  • 3 kašike kisele pavlake*
i još
  • 100g bijelog sira
  • 200g sjeckanog spanaća ili blitve
  • 2 narendane šargarepe
  • narendan crni luk
za posipanje
  • sjemenke bundeve
Postupak
  1. Zagrijte pećnicu na 175°C.
  2. Pripremite povrće tako što ćete oljuštiti i na krupno narendati šargarepu i crni luk. Spanać operite i pospite malo solju i ostavite da odstoji dok pripremite sve sastojke. Zatim ga dobro ocijedite i nasjeckajte. Ako koristiteblitvu, operite je i ubacite na minut u ključalu posoljenu vodu, zatim je procijedite i odmah ohladite u činiji ledene vode. Ocijedite i nasjeckajte.
  3. Izmiješajte sve suve sastojke: dvije vrste brašna, prašak za pecivo, mljeveno laneno sjemenje, so, biber i muskatni oraščić.
  4. U velikoj činiji, u kojoj ćete kasnije spojiti sve sastojke, izmiješajte ručnom mutilicom jaja, jogurt, pavlaku, a zatim i narendanu koru i sok od pola limuna.
  5. Dodajte šargarepu, luk i spanać ili blitvu. To fino izmiješajte, a zatim dodajte i lagano umiješajte suve sastojke.
  6. Napunite smjesom modlice za mafine i pospite ih bundevinim sjemenkama.
  7. Pecite u zagrijanoj rerni oko 20-25 minuta.
  8. Služite toplo. Prijatno!
Napomene
  • Za mjerenje sam koristila šolju od 250ml.
  • Pavlaka je moj dodatak receptu, kao i sir. Nakon malo eksperimentisanja sa ovim receptom, shvatila sam da mi više dopada da imaju neki mliječni i izraženiji ukus, što im daje sir i sa druge strane, da budu sočnije, za šta je zaslužna pavlaka. Ako nemate pavlaku u kući, povećajte dozu jogurta za oko 1/3 šolje.
5147-projice-sa-heljdom-i-povrcem.jpg


izvor: natanjiru.com
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
02621-proja-sa-sirom.jpg


Potrebno je:
  • 2 čaše kukuruznog brašna
  • 1 čaša belog brašna
  • 1/2 čaše ulja
  • 1 čaša kisele vode
  • 1 čaša kiselog mleka ili jogurta
  • 3 jajeta
  • 500 g punomasnog sira
  • 1 prašak za pecivo
  • malo soli
Priprema
1
Sve sastojke izmešati i usuti u teflonski pleh (prethodno malo podmazan uljem).

2
Peći na 220 stepeni dok ne porumeni (otprilike pola sata).

3
Prijatno!

izvor: recepti.com
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
proja-by-saritaseka-96ca1eaf87ab553b5ffbd141b25487ff_view_l.jpg


Sastojci
  • Sastojci
  • 4 komada jaja
  • 250 mg. jogurta
  • 100 mg. ulja
  • 100 gr. sira (ja koristim fetu ili neki jaci sir)
  • 1 prasak za pecivo
  • 5 kasika (ili 120 gr.) prepunih kukuruznog griza (belog ili zutog)
  • soli po ukusu

Priprema
  1. 1.
    Jaja mikserom penasto umutiti. Zatim dodati jogurt, ulje, izmrvljen sir, so, pecivo i kukuruzno brasno. Masu sjediniti i sipati u podmazan kalup precnika 20×2O (masa je malo gusca nego za palacinke, neka vas to ne zbuni, tako treba).
  2. 2.
    Pecenje prilagodite vasoj rerni, obavezno vodite racuna da se ne prepece, korica mora biti nezno zlatne boje, to je jako bitno da bi proja bila vazdusasta i mekana.
  3. 3.
    Prijatno!!!!!!
Posluživanje
Ukoliko koristite silikonski kalup za pecenje, nije potrebno podmazivanje.
Ako vam ostane za sutradan, obavezno poklopite najlon kesom ili folijom (iskusne domacice ovo znaju, ali ima ko ne zna.

Nije greska u receptu, u ovu proju uopste ne ide obicno brasno, samo kukuruzno.




izvor: coolinarika.com
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
PROJA SA KRASTAVČIĆIMA

19749_projice-stock-photo-golden-fresh-appetizing-bakery-closeup-on-table-shutterstock_23494108_hf.jpg


POTREBNO JE: 4 jaja, 2 šolje mleka, 1 šolja ulja, 2 dl kisele pavlake, 2 šolje kukuruznog brašna, 2 šolje belog brašna, 1/2 praška za pecivo, 4-5 kisela krastavčića, 150 g mešanih suhomesnatih proizvoda, 150 g tvrdog sira, so, beli biber.


PRIPREMA: U većoj posudi umutite jaja, posolite i pobiberite. Dodajte kukuruzno i belo brašno pomešano sa praškom za pecivo, zatim mleko, ulje i kiselu pavlaku i sve zajedno umutite. Sa varjačom lagano umešajte narendani sir, sitno iseckane kisele krastavčiće i suhomesnate proizvode. Sipajte u namašćenu tepsiju i pecite u prethodno zagrejanoj rerni dok ne porumeni.

izvor : haoss.org
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Omiljene zdrave projice – najbolji doručak



287lkch.jpg


Sastojci:

2 šolje kukuruznog brašna
1 šolja brašna od cjelovitog zrna
1 prašak za pecivo
1/2 šolje ulja
1 šolja mlijeka
2 jajeta
Šaka sira (tvrđeg)
Malo soli


Ja koristim domaće kukuruzno brašno, krupnije mljeveno (ne ono praškasto). A što se tiče sira to može biti tvrdi travnički, vlašićki, sa Manjače ili neki vaš domaći. Možete upotrebiti i obični domaći sir, samo da nije previše kremast.

Prvo pomiješate suve sastojke: brašna i prašak za pecivo, a u drugoj posudi umutite jaja sa malo soli, ubacite ulje i mlijeko, pa sve dobro izmiješajte. Ubacite u tu smjesu suve sastojke, izmiješajte, pa ubacite i šaku sira. Sve izmiješajte kašikom, pa sipajte u nauljene mafin kalupe. Meni su kalupi nešto lošiji, pa ih nauljim i pobrašnavim, da mi se projice ne zalijepe za kalupe.

Smjesu sipam u kalupe (nešto više od pola kalupa napunim), pa ih pečem u rerni zagrijanoj na 200C. Budu gotove za 10-tak minuta, kada porumene. Izvadim ih iz kalupa i ostavim da se malo ohlade. Jedemo ih odmah tople sa jogurtom ili, najbolje, ako imate domaćeg kiselog mlijeka. Često ih ponesem na posao. Dovoljne su mi tri projice uz čašu dobrog jogurta.

izvor : haoss.org
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Projice sa tikvicama



projice-sa-tikvicama.jpg



Potrebno je:

500 g tikvica
2 dl jogurta
4 jaja
1 čaša od jogurta pšeničnog griza
1 čaša kukuruznog griza
1/3 čaše ulja
soli po ukusu i sira po želji/sir može i ne mora/
1 prašak za pecivo
Priprema:

Tikvice izrendati, malo posoliti i ostaviti da odstoje da puste vodu.
Zatim ih blago izgnječiti i ocediti.
Dodati jaja, jogurt, ulje, pšenični i kukuruzni griz, prašak za pecivo, promešati viljuškom i peći u podmazanom plehu ili modlicama oko 30 minuta na 180-200°C zavisno od rerne.



izvor : haoss.org
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Projice sa sirom i paprikom



IMG_3195.jpg


Često jelo na našim trpezama. Pretpostavljamo da je svima poznato ali nije na odmet podsetiti se. Tradicionalna projara je jednostavno jelo, nekada na srpskim trpezama češće prisutno od hleba. Recept koji vam predstavljamo, proju postavlja na mesto predjela ili posluženja koje možete brzo pripremiti za drage goste.


Sastojci

2 šolje projinog brašna
1 šolja belog pšeničnog brašna
3 jaja
2 šolje kisele vode
½ šolje ulja
1 prašak za pecivo
300gr mrvljenog sira

Priprema

Sastojke pomešajte, najbolje mikserom.
Po želji možete dodati čvarke ili seckane paprike. Ukoliko nastavite sa dodavanjem, projara će se pretvoriti u „Carsku pitu“. A ako ste raspoloženi, kiseli krastavčići i praška šunka će dodatno obogatiti ukus.
Dobro podmažite tepsiju, sipajte smesu.
Pecite na 200 stepeni oko 30min.

izvor : haoss.org
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Najjednostavnije meke kukuruzne projice sa feta sirom



najjednostavnije-kukuruzne-projice-sa-feta-sirom-c0128cd66d668c0684919db16550d9aa_header.jpg



Sastojci

Broj osoba:
4 osobe

2 jajeta
1 casa (180ml) jogurta 2.8mm%
2 case kukuruznog brasna
1/2 case ulja
1/2 kesice praska za pecivo
1/2 kasicice soli
300 gr feta sira


Priprema

Vrijeme pripreme:
2 min
Težina:
Jednostavno

1

Umutiti jaja zicom, dodati jogurt, brasno, prasak za pecivo i so i izmutiti da se masa sjedini. Feta sir izlomiti na kockice i dodati smesi. Peci na temp 200C oko 15 min. Ja sam koristila male kalupe za mafine i dobila 24 mafincica.
2

U 1/2 smese dodala sam seckanu vezu blitve i dobila prelepe projice malo drugacijeg ukusa, inace ova smesa je osnova meni za sve projice od cistog kukuruznog brasna bez dodavanja belog brasna.




izvor : haoss.org
 
Natrag
Top