Problem instalacija windows xp

Član
Učlanjen(a)
25.10.2010
Poruka
138
Posle testiranja ispravnosti hard diska i ocitavanja smarta gdje mi je nesebicno pomogao clan foruma Nikolajub odlucio sam da za operativni sistem ugradim WD caviar 400Gb.Ploca koju imam je Asus A7s8x-mx i na njoj imaju dva sata konektora.Povezao sam hard disk sa sata kablom na ploci i sata kablom iz napajanja, u biosu hdd prepoznat,podesio da se operativni butuje sa cd ali posle setapa ne mogu da dodjem do dijela za pravljenja particija vec mi windows javlja da hard nije prepoznat i da pritisnem f3 da prekinem instalaciju.Koristio sam windows sp3 sa sata drajverima koji je potpuno ispravan probao sa eksternim rezacem ali isto jedino sta mi pada na pamet je da mozda posto je u pitanju starija ploca i da moze biti problem sa sata drajverima.Gdje grijesim?
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Posle testiranja ispravnosti hard diska i ocitavanja smarta gdje mi je nesebicno pomogao clan foruma Nikolajub odlucio sam da za operativni sistem ugradim WD caviar 400Gb.Ploca koju imam je Asus A7s8x-mx i na njoj imaju dva sata konektora.Povezao sam hard disk sa sata kablom na ploci i sata kablom iz napajanja, u biosu hdd prepoznat,podesio da se operativni butuje sa cd ali posle setapa ne mogu da dodjem do dijela za pravljenja particija vec mi windows javlja da hard nije prepoznat i da pritisnem f3 da prekinem instalaciju.Koristio sam windows sp3 sa sata drajverima koji je potpuno ispravan probao sa eksternim rezacem ali isto jedino sta mi pada na pamet je da mozda posto je u pitanju starija ploca i da moze biti problem sa sata drajverima.Gdje grijesim?

Pogledaj u biosu da li ti je ahci mod ukljucen za hard ili je nesto drugo pa ti to pravi problem!
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2010
Poruka
138
Nazalost nemam opciju ahci u biosu.Nemam resenja ako neko ima jos neki predlog molio bih da napise.Hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Taj chipset nema AHCI, zato sto koristi native SATA preko IDE kontrolera SiS 964 sa south bridge bez RAID podrske, tako da ti i ne treba driver, jer ploca koristi IDE driver, koji treba da generise sam sistem, mada ja msm da ima i taj IDE SiS 964 integrisan u taj XP.
Idi u BIOS, zatim Advanced, nadji On Board Device Configuration, nadji OnChip SATA i postavi ga na Enabled, ako je vec postavljen, onda taj SATA WD caviar 400GB mora biti na SATA1 konektor na ploci (donji kad gledas frontalno), a taj IDE HDD Maxtor 80GB izvadi ili ga postavi kao slave na Secondary IDE channel na ploci (on je prvi do RAM slota), probaj prvo da ga raskacis sa ploce potpuno (ne moras ga vaditi iz kucista, samo ga raskaci sa konektora i napajanja), pa kada dignes sistem na WD onda ga vrati.
Najverovatnije da ploca ne podrzava dva Master HDD-a na na primarnim kanalima (Ide Primary Master i SATA Master), jer ide preko istog chipa.
Probaj tako pa javi kako je proslo.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2010
Poruka
138
Nikolajube druze,ja sam malopre stavio onaj wd hdd od 160gb za koji sam ti postavio screenshot sinoc i instalacija je krenula usao sam u setap kreirao particije i formatirao c iskljucio napajanje odpoyadi i ponovo vratio western od 400 gb i ista stvar kao prije mi se desava windows ne vidi hard disk.Prije nego sam procitao tvoj odgovor ja sam preko hirensa usao u mini xp i poceo da radim low level format ovog hard disca jer mi to predlozi jedan ortak.Sta sada da radim da li da prekinem ovaj low level i da probam ovo sta si ti gore napisao,cekam na tvoj odgovor mada se plasim da nije elektronika u pitanju.
Sada sam raskacio Maxtora postavio wd 400gb kao master po tvom upustvu provjerio u biosu podesavanja kao sta si napisao vec je bilo tako postavljeno i pokrenuo instalaciju operativnog i ponovo ista greska windows ne vidi hard disk iako ja uredno vidim u biosu kao master.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Auuuu jbt, gde ga poslusa da radis LLF, to se radi samo u krajnjem slucaju kada je HDD pun bad sector-a.
Uostalom LLF nemoze da pomogne ako je elektronika pokvarena, LLF je na fizickom nivou surface-a i nema veze sa elektronikom.
Ja pre mislim da ploca ne podrzava diskove vece od 137GB, a to je problem vezan za LBA (logical block addressing), odnosno da ploca podrzava diskove samo sa 28-bit LBA, dakle udji u First SATA master i vidi da li je ispisao sve vrednosti o disku, dakle treba da ispise sve, Capacity, Cylinder, Head, sector itd...
Ploca je stara, i proizvedena bas kada je uveden nov standard za 48-bit LBA, ali je nema na listi podrzanih, mozda sa update-om BIOS-a ima neke promene, spominje se verzija koja to resava 1006, medjutim nema je na support-u za plocu, vec samo 1007, moguce da nije dodata, a da 1007 zavrsava posao, treba probati.
Sta da ti kazem, da bi bio siguran da je 100% ispravan taj WD4000AAKS (ja sam ubedjen da jeste), onda idi do drugara i ubodite u njegovu plocu, samo da je noviji komp od tvog, ako radi onda je ploca ogranicena na 128GB, odnosno ~137GB diskove, sto ces i videti na tom od 160GB.
Digni na taj WD1600 sistem, pa posle ubodi u SATA2 taj od 400GB pa vidi hoce li ga prepoznati sistem
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2010
Poruka
138
Kako da udjem u taj sata master i da iscitam podatke?Nisam siguran da li si me razumio ja sam prikopcavao ovaj hdd od 160 gb i na njega mogu instalirati sistem.Dok sam testiranja vrsio na istom kompu sa ovom maticnom plocom gdje mi je ide master bio Mahtor od 80 gb a ova druga dva sam testirao i komp ih je prepoznavao u windowsima i preko hirensa u mini xp.Hajde pojasni mi ovo malo kako da iscitam ove vrednosti.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Jel` ti je taj HDD od 400GB bio formatiran, posto vidim sa one slike free space i znak ? kao da nije formatiran disk, iako gore pise 372.6GB i ima dodeljeno slovo F.
Da nemas slucajno neki jumper zaboden u taj od 400GB? ako ima izvadi ga.
Dakle u onom prvom prozoru BIOS-a gde vidis sve diskove, idi na First SATA Master i pojavice ti se prozor u kome treba da budu popunjene sve vrednosti o disku.
Ako nemoze da digne sistem taj od 400, podigni na taj od 160gb, prikljuci na SATA2 taj od 400GB i vidi kako se ponasa disk, iz virtualnog okruzenja nije merodavno nista, jer ti nisi radio backup sa njega, vidim da je prazan, dakle formatiran, to si mogao da radis i pod sistem dok je bio maxtor, ne treba ti hiren`s cd za to uopste
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2010
Poruka
138
Hvala vam mnogo na pomoci,danas sam odnio taj hard u servis kod druga koji ga je povezao na noviju plocu od moje cisto da vidi kako se hdd ponasa i zakljucio je da je hard pred otkazom iako smart govori da su mu perfomanse 100 posto kao i zdravlje,naime hdd je postavljen kao master i uvodni screen traje vise nego sto je uobicajeno kod ispravnog hard diska nikako da krene instalacija sve to traje isuvise dugo nego kada smo prikljucili potpuno ispravan hard .Tako da sam isti i vratio,mozda grijesim ali nekada ni smart nije dovoljno dobar pokazatelj dok se hard ne proba na vise konfiguracija i vidi kako se isti ponasa kako prilikom podizanja sistema,instalacije i u windowsima a za to treba i vremena a i znanja.Cisto da se zna hard je proizveden 2007 godine i zaista se pitam sta sam ja ocekivao?
 
Natrag
Top