Pravoslavlje

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ako je tako, a jeste, neka onda budu obrisani i postovi Jovana Prezvitera i Tripo41 u kojima se njih dvojica raspravljaju van teme.

Hvala
Nerado brišem postove, pa zato ne žurim da to učinim odmah kada se pojave kao Off Topic - očekujući da se rasprava vrati u okvire teme. Kada se to ne dogodi (kada se pretjera u spamovanju) postavljam upozorenje, posle koga se briše svaki post koji predstavlja spam. Ono što je napisano prije upozorenja ostaje, jer, kao što rekoh, nerado brišem postove i ignorišem vaš napor i trud da pišete na ovom forumu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
PC nastaju kako nastaju i nacije, evo primera Makedonci taže svoju crkvu, Crnogorci, Ukrajinci.

Dakle usko vezivanje tačnije poistovjećivanje vere i nacije je kod pravoslavaca.

I ovde su govorili da Srbin mora biti pravoslavac i samo pravoslavac.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže nam Bog, Njemu i hvala i slava!

Jedna mala pričica, nadam se dovoljno šaljiva i još više poučna:

Upokojili se nekako u isto vreme sveštenik Radovan, bogoslov dr Miladin i prosta pastirka baba Milka sa Stare planine.
I stigli na kapiju raja.

Tu ih dočeka islednik i pita prvo sveštenika. "Jeli oče Radovane znate li vi Gospoda Isusa Hrista?"
A otac odgovara: "Kako da ne pa ja mu služih preko 40 godina, liturgijama svakog praznika i crvenog slova,
propovedah, radih trebe uredno." Reče mu islednik: "Ajde stani tamo."

Dodje dr Miladin profesor bogoslovlja I bi pitan: "Znate li vi profesore doktore Miladine Gospoda Isusa Hrista?"
A profesor odgovori: "Kako da ne, ceo svoj život sam posvetio izučavanju Bogoslovlja.
Tolike sam generacije bogoslova podučavao. Sveto Pismo poznajem odlično."
I njemu reče: "Stani tamo kod oca Radovana."

I dodje baba Milka na red i bi pitana: "Jeli starice šta si ti radila?" Kaže ona: "Billa sam prosta pastirka,
čuvala ovce na Staroj planini 70 godina, nepismena." Upita je: "Znaš li ti Gospoda Isusa Hrista?"
Ona odgovori: "Pa ko Tebe ne zna Gospode?!"
Reče joj Gospod: "Ajde Milka udji....!"

brat Toma
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Pomaže nam Bog, Njemu i hvala i slava!

Jedna mala pričica, nadam se dovoljno šaljiva i još više poučna:

Upokojili se nekako u isto vreme sveštenik Radovan, bogoslov dr Miladin i prosta pastirka baba Milka sa Stare planine.
I stigli na kapiju raja.

Tu ih dočeka islednik i pita prvo sveštenika. "Jeli oče Radovane znate li vi Gospoda Isusa Hrista?"
A otac odgovara: "Kako da ne pa ja mu služih preko 40 godina, liturgijama svakog praznika i crvenog slova,
propovedah, radih trebe uredno." Reče mu islednik: "Ajde stani tamo."

Dodje dr Miladin profesor bogoslovlja I bi pitan: "Znate li vi profesore doktore Miladine Gospoda Isusa Hrista?"
A profesor odgovori: "Kako da ne, ceo svoj život sam posvetio izučavanju Bogoslovlja.
Tolike sam generacije bogoslova podučavao. Sveto Pismo poznajem odlično."
I njemu reče: "Stani tamo kod oca Radovana."

I dodje baba Milka na red i bi pitana: "Jeli starice šta si ti radila?" Kaže ona: "Billa sam prosta pastirka,
čuvala ovce na Staroj planini 70 godina, nepismena." Upita je: "Znaš li ti Gospoda Isusa Hrista?"
Ona odgovori: "Pa ko Tebe ne zna Gospode?!"
Reče joj Gospod: "Ajde Milka udji....!"

brat Toma

Zaista, zaista vam kažem: ko ne ulazi na vrata u tor ovčiji nego
prelazi na drugom mestu on je lupež i hajduk;
A koji ulazi na vrata jeste pastir ovcama.
Njemu vratar otvara, i ovce glas njegov slušaju, i svoje ovce zove po imenu, i izgoni ih;
I kad svoje ovce istera, ide pred njima, i ovce idu za njim, jer poznaju glas njegov.
A za tuđinom neće da idu, nego beže od njega, jer ne poznaju glas tuđi.
Jovan, glava 10
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pomaže nam Bog, Njemu i hvala i slava!

Jedna mala pričica, nadam se dovoljno šaljiva i još više poučna:

Upokojili se nekako u isto vreme sveštenik Radovan, bogoslov dr Miladin i prosta pastirka baba Milka sa Stare planine.
I stigli na kapiju raja.

Tu ih dočeka islednik i pita prvo sveštenika. "Jeli oče Radovane znate li vi Gospoda Isusa Hrista?"
A otac odgovara: "Kako da ne pa ja mu služih preko 40 godina, liturgijama svakog praznika i crvenog slova,
propovedah, radih trebe uredno." Reče mu islednik: "Ajde stani tamo."

Dodje dr Miladin profesor bogoslovlja I bi pitan: "Znate li vi profesore doktore Miladine Gospoda Isusa Hrista?"
A profesor odgovori: "Kako da ne, ceo svoj život sam posvetio izučavanju Bogoslovlja.
Tolike sam generacije bogoslova podučavao. Sveto Pismo poznajem odlično."
I njemu reče: "Stani tamo kod oca Radovana."

I dodje baba Milka na red i bi pitana: "Jeli starice šta si ti radila?" Kaže ona: "Billa sam prosta pastirka,
čuvala ovce na Staroj planini 70 godina, nepismena." Upita je: "Znaš li ti Gospoda Isusa Hrista?"
Ona odgovori: "Pa ko Tebe ne zna Gospode?!"
Reče joj Gospod: "Ajde Milka udji....!"

brat Toma

Ovo je vrlo poucna prica koja svedoci, da samo suvoparno znanje nikada nece spasti coveka ako covek nema poniznosti i prostote srca u sluzbi Bogu i dobrim delima.
Kao sto rece jedan propovednik, znanje ima svojih prednosti, i intelektualci bolje razumeju istine o Gospodu Isusu, ali da ono ponekad moze biti i prepreka coveku na putu Bogu.

Ova prica se moze uporediti i sa Isusovom pricom o milostivom Samarjaninu:

.
"A Isus odgovarajući reče: jedan čovjek silažaše iz Jerusalima u Jerihon, pa ga uhvatiše hajduci, koji ga svukoše i izraniše, pa otidoše, ostavivši ga pola mrtva.
A iznenada silažaše onijem putem nekakav
sveštenik, i vidjevši ga prođe.
A tako i
Levit kad je bio na onome mjestu, pristupi, i vidjevši ga prođe.
A
Samarjanin nekakav prolazeći dođe nad njega, i vidjevši ga sažali mu se;
I pristupivši zavi mu rane i zali uljem i vinom; i posadivši ga na svoje kljuse dovede u gostionicu, i ustade oko njega.
I sjutradan polazeći izvadi dva groša te dade krčmaru, i reče mu: gledaj ga, i što više potrošiš ja ću ti platiti kad se vratim.
Šta misliš dakle, koji je od one trojice bio bližnji onome što su ga bili uhvatili hajduci?
A on reče: onaj koji se smilovao na njega. A Isus mu reče: idi, i ti čini tako"
( Luka 10. 30 - 37 )

U ovoj prici se spominju tri osobe, "SVESTENIK, LEVIT I SMARJANIN"

Svestenici i leviti su sebe smatrali intelektualnom elitom Jevrejske nacije
.

Samarjani su za njih bile neznalice, krivoverci, i otpadnici.

Ipak, mi u ovoj prici vidimo da je jedino Samarjanin imao Bozja dela dobrote i ljubavi.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
800 godina nacionalne crkve, a rodovi loši. Nikad gore stanje.

И не очекујемо боље до доласка Христосовог. Од разних лажиучитеља који одвлачише ученике за собом (секте и култови) до оних који се увукоше у цркве као подли вукови и који се представљају као јагањци, полако се ближимо завршници. Јер неће се показати човек безакоња док не дође до велике апостасије. А онда долазак Господњи, да дахом Својим искорени безаконика.

3. Господе! Пророке Твоје побише и олтаре Твоје раскопаше, а ја остах један и траже душу моју да је изваде.
4. А шта му говори Божји одговор? Оставих себи седам хиљада људи који не приклонише колена пред Ваалом.

5. Тако, дакле, и у садашње време остатак би по избору благодати.


 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
И не очекујемо боље до доласка Христосовог.

Bolje niste imali ni pre 800 godina ni pre 500, ni sada. Ni pre 150 godina.

Idemo u crkvu, Hrišćani se zovemo,
Al' Hristove reči ništa ne volemo,
Ta jednu haljinu ko na sebi ima,
I tu bi mu svukli, neka mu je zima.
Izmedju suseda velika je jama;
Što bližnjem želimo ne dao Bog nama.
Podižemo crkve gore u oblake,
A gledamo mirno kraj crkve prosjake.
Varamo, krademo, čudesa činimo,
Bojimo s' žandara, Boga s' ne bojimo!
Zavidimo drugom ljubimo osvete,
Na bližnjega svoga dižemo klevete.
Svadjamo s' za ništa, koljemo s' za svašta;
Jedan drugom neće uvrede da prašta,
Pa kakvi su ljudi takve i države,
Takvi su ministri, takve nam uprave;
Iznesu vam neke idole pred oči,
Pa hajde na vojsku i krv bližnjeg loči.
Svade se, pobiju, svo krvavo polje,
A posle ratova ništa nije bolje.
Na barjaku stoje sveci i krstovi,
Pod barjakom kolju s´ k'o pravi zverovi.

Mrak je i tišina, nigde nema java,
Ne budite sunce neka ga, nek spava.
A što će vam svetlost kad joj sjat´ ne date,
Istinu i pravdu i u mraku znate,
Al vi, bedni ljudi, i manji i veći,
Ne smete te reči na sva usta reći.
Od postanka svoga idole lijete
Gde se od svetlosti iza njih krijete.
Gde nema prečage stvorite je sami,

Od nemoćnih slika sve i sva ištete.
Idoli su grozni pobožnost obukli;
Dokle su istinu i savest utukli.
Jer svaki taj idol, što gode ima,
Hoće malo mita, ma bilo i dima.
Klanjaju se ljudi, za to vrat imaju,
Pred svakom prevarom da lepo klimaju.

(Ljubomir Nenadovic)
 
Natrag
Top