Pravoslavlje

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Brate Jovane,
krvolocnost i ubijanja su tipicna za Balkan zemlju gde je vrhovni vodja ,bog ili kan bio Baal,paganski bog iz Biblije. Pa mnogi rimski cezari su rodjeni ovde na balkanu.

Dobro, taj paganski bog Baal se ne poštuej u Pravoslavlju..vernici se ne uče da štuju Baala. A opet ubijstva su stvar psihologije pojedinca. Nema veze sa verom.

A sta reci za ratove izmedju samih Srba??? pa nije li se rimokatolik Stefan nemanja svojski potrudio da istrebi bogumile iz Srbije,po naredjenju pape za sve zemlje?i to ljude koji su bili protiv svakog oblika ratovanja???

To je opet ne vezano za "dopuštenje" u Pravoslavlju da ljudi krše šestu Božiju zapovest. Naravno, da su svi "križarski" ratovi pogrešni no to je druga tema. Ovde govorimo konkretno da li ubijanje ili kršenje šeste zapovesti Božije dopušteno u Pravoslvalju. Ne, naravno da nije.

A sta reci za njegove sinove Vukana i Stefana koji su ratovali medjusobom i jos tada napravili ogromnu bitku gde je strasno mnogo Srba izginulo.A sta reci o novijim sukobima,ubistvu zadnjeg kralja Obrenovica i njegove zene?,a sta reci o ratu izmedju cetnika i partizana? a danas o mrznji opozicije prema vlasti??? o cemu mi pricamo?


Opet su to stvari politike a ne vere. Ne može se reći ubijali su se zbog Pravoslavlja već zbog svog neobraćenog srca koje nije živelo u skladu sa učenjem Isusa i apostola.

Evo primer Bosne u srednjem veku. U njoj su tokom XII-XIV veka Bogumili (koje izuzetno cenim i smatram da su ideal imali u Pismu i učenju apostola) i opet je i pored te vere koja je strogo bila antifeudalna ipak su i u toj zemlji vojvode ratovale međusobno, sukobljavali su se, otimali teritorije jedni drugima itd...bilo je i kriminala i svega..i pored toga što je u Bosni bila ova miroljubiva zajednica dominantna. Tako da su ratovi i ubijstva ipak više stvar pojedinca nego ispovedanja vere hrišćanske.

Ali da ne pricamo samo o medjusrpskoj mrzni,ajmo o veri ?
Hajde da pitamo vernike osnovno pitanje : Sta je pre bilo kokoska ili jaje? Sta treba pravi vernik da kaze,i kolko njih je nauceno od crkve da da tacan odgovor?

To da ne pričamo koliko je ideološki i politički a ne po veri. Komunisti nisu bili verujući a četnici su se zalagali za kraljevinu i poredak ali kao politički sukob pre svega.

Svako dobro brate.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Dobro, taj paganski bog Baal se ne poštuej u Pravoslavlju..vernici se ne uče da štuju Baala. A opet ubijstva su stvar psihologije pojedinca. Nema veze sa verom.



To je opet ne vezano za "dopuštenje" u Pravoslavlju da ljudi krše šestu Božiju zapovest. Naravno, da su svi "križarski" ratovi pogrešni no to je druga tema. Ovde govorimo konkretno da li ubijanje ili kršenje šeste zapovesti Božije dopušteno u Pravoslvalju. Ne, naravno da nije.




Opet su to stvari politike a ne vere. Ne može se reći ubijali su se zbog Pravoslavlja već zbog svog neobraćenog srca koje nije živelo u skladu sa učenjem Isusa i apostola.

Evo primer Bosne u srednjem veku. U njoj su tokom XII-XIV veka Bogumili (koje izuzetno cenim i smatram da su ideal imali u Pismu i učenju apostola) i opet je i pored te vere koja je strogo bila antifeudalna ipak su i u toj zemlji vojvode ratovale međusobno, sukobljavali su se, otimali teritorije jedni drugima itd...bilo je i kriminala i svega..i pored toga što je u Bosni bila ova miroljubiva zajednica dominantna. Tako da su ratovi i ubijstva ipak više stvar pojedinca nego ispovedanja vere hrišćanske.



To da ne pričamo koliko je ideološki i politički a ne po veri. Komunisti nisu bili verujući a četnici su se zalagali za kraljevinu i poredak ali kao politički sukob pre svega.

Svako dobro brate.
Ime Balkan je nase poluostrvo dobilo po tom paganskom bogu Balu,a kan je vodja ili kako vec hoces...
A sta nam je to dobro donelo pravoslavlje???
Ima li icega dobrog u pravoslavlju i u SPC???
Ja vidim samo stradanja i patnju,i to od Stefana Nemanje rimokatolika.Ceo zivot nasim precima govore da ce im biti bolje??? i stalno ratovi i ratovi i kukanje...,a popovi,evo ih sad postoje i dileri drogom,i retko koji pop ce da prica vernicima o Bogu i Bozjim obecanjima. A sta reci o onima kao Sava janjic koji na Kosovu non stop prica kako smo mi Srbi krivi za sve???
A u proslosti???
komunisti su u II svetskom ratu slavili i bozic i uskrs i slave , pop Vlada Zecevic je obavljao sve te ceremonije...,isto kao i Ruski popovi u komunizmu???jel ruskim popovima nije smetao komunizam,nego samo nasima???
U cemu je pravoslavlje bolje od drugih religija,narocito SPC ???
Znate li da su u hramu svetog Save na Vracaru na vrhu kupole slike nekih apostola sa usmerenim sotonskim znakom prstima ka isusu Hristu???, i nikom nista???
Cutanje i ne cinjenje nista je znak odobravanja za te sotonske znake Isusu.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Ja opet kažem..u Bosanskoj Crkvi srednjeg veka je bilo svega i ubijstava i otimanja i ratova...itd..sve je stvar pojedinaca.

Naravno, ja sam se ovde zadržao isključivo na ubijstva koja pominješ kao produkt vere Pravoslavlja...što neće značiti da je tako. Za neke druge stvari...vrednosću i radnu etiku tu već možemo govoriti o nekom boljem ili lošijem duhovnom odgoju ali i to je opet dosta relativno.

Važnije od svega je "promena srca" pojedinca.

Ti pak veruj što misliš da treba. Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Ja opet kažem..u Bosanskoj Crkvi srednjeg veka je bilo svega i ubijstava i otimanja i ratova...itd..sve je stvar pojedinaca.

Naravno, ja sam se ovde zadržao isključivo na ubijstva koja pominješ kao produkt vere Pravoslavlja...što neće značiti da je tako. Za neke druge stvari...vrednosću i radnu etiku tu već možemo govoriti o nekom boljem ili lošijem duhovnom odgoju ali i to je opet dosta relativno.

Važnije od svega je "promena srca" pojedinca.

Ti pak veruj što misliš da treba. Pozdrav.

Ne radi se ovde vise o veri.
Ovde se radi o cinjenicama,o nasoj tuznoj istoriji.
Sta nam je to dobro donela SPC???
Ja kolko vidim samo ratove i kukanje.
Sta nam je po tebi dobro donela SPC?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Ne radi se ovde vise o veri.
Ovde se radi o cinjenicama,o nasoj tuznoj istoriji.
Sta nam je to dobro donela SPC???
Ja kolko vidim samo ratove i kukanje.
Sta nam je po tebi dobro donela SPC?

To nije dovoljno to je i Milo konstatovao u CG. Dakle mora se ići dalje od konstatacije da SPC nije unaprijedila život ljudi.

To znaju i muslimani i katolici i Milo sa svojom CPC. Ali vi JS nećete ići dalje od toga.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Neka Bog Smireni nama malovernima smernosti Svoje podari!

"Prije slave ide smernost" (Priče Sol. 75, 33)

Ovde je reč o pravoj slavi a ne o lažnoj; o slavi neprolaznoj a ne o slavi umirućoj.
Slava koja je od ljudi slava je umiruća, a slava koja je od Boga slava je neprolazna.
Koga ljudi proslave, nije proslavljen, a koga Bog proslavi, taj je proslavljen.
"Vi primate slavu jedan od drugoga, a slave koja je od jednoga Boga ne tražite" (Jov. 5, 44), rekao je Gospod književnicima jevrejskim.
Vidite, kako Gospod razlikuje slavu ljudsku od slave božanske. A za Sebe je On rekao: "Ja ne primam slave od ljudi" (5, 41).

Ko traži slavu od ljudi, taj ide putem gordosti, a ko traži slavu od Boga, taj ide putem smernosti.
Niko bez smernosti nije proslavljen od Boga. Svetitelji Božji bili su najsmernije sluge Božje.
Prevelikom smernoćšu odlikovala se i Presveta Bogorodica.
Svojoj prevelikoj smernosti ona je pripisivala izbranje svoje za Mater Božju: "яko prizrje na smirenïe rabi svoeя."
No najsmerniji od najsmernijih bio je sam podvigopoložnik Gospod naš Isus Hristos.
U Njegovom zemaljskom životu smernost je uvek išla pre slave.

I u našem životu, braćo, mora tako biti, ako želimo istinske slave.
Jer ako smernost ne ide pre slave, slava nikad doći neće.

O Gospode Isuse, uzore i učitelju smernosti, slavo naša jedina, i Proslavljaču svih smernih i krotkih,
nadahni nas neizrečenom smernošću Tvojom. Tebi slava i hvala vavek.
Amin.
(Vladika Nikolaj)

brat Toma
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Ime Balkan je nase poluostrvo dobilo po tom paganskom bogu Balu,a kan je vodja ili kako vec hoces...
Za početak.

Balkan je turska reč. i znači gorje, šumovite planine.
U antici se Balkansko poluostrvo nazivalo Hemsko poluostrvo ( grč. Χερσονησος του Αιμου) po Hemu (grč.. Αἷμος -Haîmos , lat. Haemus) , Borejevom sinu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Za početak.

Balkan je turska reč. i znači gorje, šumovite planine.
U antici se Balkansko poluostrvo nazivalo Hemsko poluostrvo ( grč. Χερσονησος του Αιμου) po Hemu (grč.. Αἷμος -Haîmos , lat. Haemus) , Borejevom sinu.
ja vidim dva sloga Bal i slog Kan.. Ovde je bilo puno Huna ,Hungary,i Bulgary i slog kan je kao Dzingis Kan itd...Bal mozes i da objasnis tom turskom reci,mada je Bal,balija ili Bog bal iz turskog predgradja.,ceo taj kraj ga je slavio. A znas li ti neki krvolocniji kraj na celoj zemljinoj kugli od ovog naseg balkana?,ja ne znam.
I Beograd se nekada zvao Singidunum....

U svakom slucaju kakvu korist imamo mi Srbi od pravoslavlja i od SPC ???
Sta nas je to crkva lepim naucila? Jel moralu? Da ne pusimo,ne pijancimo,ne drogiramo se,ne kurvamo se,ne krademo,ni bijemo se,ne lazemo se,ne ratujemo?
Sta nas je poucila o Bogu?,Ko je on,sta hoce od nas?dokle ce biti ovako???
Sem da uzmu pare na krstenje umiranje,slave,preslave,vencanja itd itd....,pa kako da se za bozic uzme dobar badnjak pa da polzenik dzara u vatri badnjakom i da vice vradzbine kolko varnica tolko pilica i prasica itd itd ...da ljubis popu ruku,da ga zoves oce,da mu ljubis krst i ikonu ,palis svecu i kandilo itd itd...???
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Razumem ja tebe, ogorčen si.
Jer, ima u SPC svega toga što si nabrojao.
I više. I gore.
Jer tako stvari stoje, Crkva je puna grešnika jer zbog njih i postoji.
Ali ipak spusti kamen, baci ga pored nogu a ne u portu.
Pogodićeš nekoga ko to nije zaslužio ili nekoga do koga ti je stalo.
Prihvati da meni i meni sličnima - slabima, grešnima, neukima...treba Crkva.

Onima savršenima, punim morala, vrline, znanja... Ona nije potrebna.
Oni su dovoljni sami sebi valjda.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Razumem ja tebe, ogorčen si.
Jer, ima u SPC svega toga što si nabrojao.
I više. I gore.
Jer tako stvari stoje, Crkva je puna grešnika jer zbog njih i postoji.
Ali ipak spusti kamen, baci ga pored nogu a ne u portu.
Pogodićeš nekoga ko to nije zaslužio ili nekoga do koga ti je stalo.
Prihvati da meni i meni sličnima - slabima, grešnima, neukima...treba Crkva.

Onima savršenima, punim morala, vrline, znanja... Ona nije potrebna.
Oni su dovoljni sami sebi valjda.

Nikome ne namecem svoje verovanje,cak sta vise i ja sam covek i dam pogresiti,ali volim da razmisljam svojom glavom.
Zar ti ne razmisljas svojom glavom?,vec slusas ono sto su pricali od cara Konstantina ,preko mracnog srednjeg veka do danas?
 
Natrag
Top