Pravoslavlje

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Hristos Vaskrse!

Avva Jovan Kolov upita monahe: "Ko je prodao Josifa?" Jedan odgovori: "Braća njegova."
Na to će starac: "He braća, nego smirenje njegovo. Josif je mogao objaviti da je on brat njihov i usprotiviti se prodaji;
no on je to prećutao. Smirenje ga je, dakle, prodalo; no to isto smirenje posle ga je učinilo gospodarem Misira."

Mi se i suviše branimo od spoljnih neprijatnosti predajući se volji Božjoj, zato i gubimo dobre plodove,
koji se žanju na kraju neprijatnosti, podnetih sa smirenjem.
Avva Pimen je govorio mudro: "Mi smo ostavili lak jaram, tj. samoukorenje, a natovarili smo težak tj. samoopravdanje."

Hrišćanin prima svaku neprijatnost kao zasluženu sadašnjim ili prošlim gresima svojim ispitujući u svemu volju Božju c verom i čekajući kraj s nadom.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Evo neka nam kažu prvoslavci u kom segmentu života je pravoslavlje donijelo boljitak?
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Vaskrse Hristos, javi se mnogima!

Danas je Crkva molitveno čitala opis obraćenja Savla, potonjeg Apostola Pavla.
Incident je zapisao sveti Luka u knjizi kasnije nazvanoj Dela Apostolska (8,40 - 9,19).

Nekoliko meni zanimljivih "crtica":

  • Savle je iskreno mislio da čini dobro progonivšvi vernike, Crkvu Hristovu.
  • Hristos je Taj koji ga je razuverio.
  • Savle je gonio vernike a Hristos ga pita: "Savle zašto Mene goniš?"
  • Savle posti .. da li zbog strahopoštovanja (susreo je Glas Gospodnji!) ili da umoli Boga da mu vrati vid ili ...?
  • Hristos šalje Ananiju da preko njega, rukopolaganjem, povrati vid Savlu. Mada je Hristos to mogao i Sam uraditi.
  • Ananija ... iskreno baš i nije bio "oduševljen" što se mora sresti sa goniteljem Crkve. Ali se povinuje Gospodnjim rečima.
  • .....

(Dodati po želji, a na slavu Boga Jedinoga!)

brat Toma
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Vaskrse Hristos, javi se mnogima!

Danas je Crkva molitveno čitala opis obraćenja Savla, potonjeg Apostola Pavla.
Incident je zapisao sveti Luka u knjizi kasnije nazvanoj Dela Apostolska (8,40 - 9,19).

Nekoliko meni zanimljivih "crtica":

  • Savle je iskreno mislio da čini dobro progonivšvi vernike, Crkvu Hristovu.
  • Hristos je Taj koji ga je razuverio.
  • Savle je gonio vernike a Hristos ga pita: "Savle zašto Mene goniš?"
  • Savle posti .. da li zbog strahopoštovanja (susreo je Glas Gospodnji!) ili da umoli Boga da mu vrati vid ili ...?
  • Hristos šalje Ananiju da preko njega, rukopolaganjem, povrati vid Savlu. Mada je Hristos to mogao i Sam uraditi.
  • Ananija ... iskreno baš i nije bio "oduševljen" što se mora sresti sa goniteljem Crkve. Ali se povinuje Gospodnjim rečima.
  • .....
(Dodati po želji, a na slavu Boga Jedinoga!)

brat Toma

Hristos ti se u milosti javio

Veoma interesantne crtice si izneo, veoma.

Savle jeste duboko u sebi bio ubeđen da čini dobro proganjavši Crkvu Hristovu. Bog će ga lično razuveriti, Bog, a ne neko od apostola. Naime, takvima kakav je Savle (ne znam da li ti je poznato Savle se u stvari zvao Saul, imao je isto ime kao i prvi kralj - car judejski) ljudska ubeđivanja ne pomažu, tu je potrebna direktna intervencija Boga živoga, i to se i dogodilo na putu za Damask.

Hristos ga pita zašto njega goni, iz dva razloga, Crkva jeste Telo Hristovo, i progon nje je progon samog Hrista. No tu je i drugi razlog, čini se jači. Hristos u svojoj Ljubavi zna, jer On je Bog, da Savle to čini verujući da je to za Boga, ovim ga pitanjem "zašto Mene goniš" Hristos razuverava, doslovno mu govori da gonjenjem Crkve, on, Savle odbacuje i goni samog Gospoda. Jednim otkrivenjem Bog, Hristos spašava Savla od pogibije otpada, ujedno ga, a to će se kasnije i videti bira za apostola narodima.

Zašto Savle posti? Ne samo da bi umilostivio Boga, ili iz strahopoštovanja, nego da bi se samopregorom očistio od svog prethodnog života. Postom Savle iz sebe odbacuje svoje prethodno, zabludelo "ja".

Zašto Hristos šalje Ananiju, iako je On sam mogao da vrati vid Savlu? Zato da bi se Slava Njegova, i Crkve Njegove pokazala. Slepilo Savlovo je na Slavu, da Savle progleda pravim očima duha, i ono dolazi kao znak odozgo. Glava ga je oslepela, ali će ga deo ovozemaljskog, vojujućeg Tela, Ananija izlečiti. Rukopoloženjem se pokazuje Sila Svetoga Duha koja je na Crkvi.

Neka je Slava Trostruko Svetom koji sedi na prestolju. Ocu - Sinu - Duhu Svetomu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Gde ste ljudi? Vidim nista se ne menja, i dalje pljuvanje.. Samo da vas pozdravim.
Elem konacno sam instalirao Linux , pa malo testiram, treba nauciti novi OS, ali ne mogu opisati koje je to olaksanje od onog Windowsa, ovo bukvalno "LETI"!
Windows 10 je uzas, koci komp, baguje, nabija cpu %, vrti hard disk bez razloga, sporo otvara prozore.. Preporucujem Linux Mint svima.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Gde ste ljudi? Vidim nista se ne menja, i dalje pljuvanje.. Samo da vas pozdravim.
Elem konacno sam instalirao Linux , pa malo testiram, treba nauciti novi OS, ali ne mogu opisati koje je to olaksanje od onog Windowsa, ovo bukvalno "LETI"!
Windows 10 je uzas, koci komp, baguje, nabija cpu %, vrti hard disk bez razloga, sporo otvara prozore.. Preporucujem Linux Mint svima.

Tu smo. Naravno da je sve po starom, kada postoje oni kojima ni promena OS-a ne bi pomogla. ;)


Heej, dao si mi ideju.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Tu smo. Naravno da je sve po starom, kada postoje oni kojima ni promena OS-a ne bi pomogla. ;)


Heej, dao si mi ideju.
Za cega ideju brate? Nisam mogao nista drugo, Windows 7 ne podrzava, pa reko aj da probam Linux Mint, odusevio sam se.
Naravno njima ni promena OS-a ne bi pomogla, ne vide da ne govore sami od sebe, vec sta im u mozak stave..
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Za cega ideju brate? Nisam mogao nista drugo, Windows 7 ne podrzava, pa reko aj da probam Linux Mint, odusevio sam se.
Naravno njima ni promena OS-a ne bi pomogla, ne vide da ne govore sami od sebe, vec sta im u mozak stave..

Za novu temu. Postavio sam je. Videćemo da li će i na njoj da se ponašaju kako se već ponašaju.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
I u kom segmentu društva je PC donijela boljitak? Izgleda ni u jednom.

A tvoja? Koji je boljitak donela ona nastala na Milerovom danijelovanju i vizijama "ravnoapostlne"? Ni jedan jedini, osim generalnoj konferenciji i vrhu korporacije nafatiranoj prisilnim davanjem desetka....

Tema je pravoslavlje - Ortodoksija, a ne Clear Word. Ako imaš šta normalno da napišeš o tome, a da ne troluješ, izvoli. Ako ne, imaš teme svog "ostatka" pa piskaraj tamo do mile volje.
 
Natrag
Top