Potrebna pomoc oko RAM-a ???

Član
Učlanjen(a)
01.07.2013
Poruka
137
Zdravo svima potrebna mi je pomoc oko ram memorije imam 2 plocice po 2GB

1. Samsung 2GB i radi na 333 Mhz
2. Apacer 2Gb i radi na 400 Mhz

Radi se o DDR2 ramu i zanima me da li cu imati problema sto su im razlicite frekvencije? Ili problema u radu racunara? Vec sam imao jedan problem da racunar nije htio da startuje pa kad sam izvadio jednu plocicu podigao je sistem. Posle nekog vremena ponovo sam je ubacio i za sad sve radi osim sto sam primetio da je vece zagrijavanje procesora.

Mogu li kako da uradim konfiguraciju rama u biosu ili negdje drugo kako bi podesio da sve radi pravilno?

Zaboravio sam reci da sistem prikazuje da moze koristiti 3.12 GB rama umjesto 4Gb...
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Retke su DDR2 memorije na 400MHZ a za onu na 333MHz nikada nisam ni cuo. Vidim medjutim da kinezi danas prave svakakve "nakaze" pa me ni to ne bi iznenadilo.

To sto ti system pokazuje 3 umesto 4GB znaci da imas instaliran 32-bitni operativni system. Ako instaliras 64-bitni pokazace ti sva 4GB. Razlicita frekvencija 2 memorijska modula u velikoj vecini slucajeva ne predstavlja smetnju ali postoje i slucajevi da su memorije jednostavno nekompatibilne, medjusobno ili sa maticnom plocom. Iz ove pozicije tesko je reci. Nisi naveo da li imas laptop ili desktop. AKo je laptop - koji je? Ako je desktop - koja je maticna ploca u njemu? Neke starije masine sa DDR2 memorijom podrzavaju najvise 2GB i kada stavis vise od toga uglavnom nece ni da startuju.
 
Član
Učlanjen(a)
01.07.2013
Poruka
137
Desktop racunar maticna ploca Biostar GF8100 M2 + TE
Procesor AMD Athlon 7750 Black Edition 2.7 Ghz Dual core
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Biostar GF8100 M2 + TE

Ovo stoji na sajtu proizvodaca za tvoju maticnu plocu:

Support Dual Channel DDR2 533/667/800/1066(1066 by AM2+ CPU) MHz
2 x DDR2 DIMM Memory Slot
Max. Supports up to 8GB Memory
※It is recommended to use those Validated DDR2-1066 modules suggested by AMD

Memorija je jezivo slaba za tvoju konfiguraciju i po svemu sudeci to je uzrok problema koje imas. Mozes testirati obe memorije nekim dobrim programom za tu namenu ali nisam siguran da je problem u njihovoj ispravnosti. Malo je reci da je "egzoticna" kombinacija u pitanju.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Mislim da je ocitan bus clock tako da su prave vrednosti 667 i 800Mhz, to jeste duplo vise. U ovom slucaju ce raditi obe na 667Mhz. I ploca i procesor podrzavaju memoriju na 1066, pa ne bi bilo lose ako ste u mogucnosti da zamenite za brze memorije, ili bar da uzmete 2 na 800Mhz.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Mislim da je ocitan bus clock tako da su prave vrednosti 667 i 800Mhz, to jeste duplo vise. U ovom slucaju ce raditi obe na 667Mhz. I ploca i procesor podrzavaju memoriju na 1066, pa ne bi bilo lose ako ste u mogucnosti da zamenite za brze memorije, ili bar da uzmete 2 na 800Mhz.


Ako je u pitanju bio FSB savetujem ti da pre svega proveris ispravnost obe memorije. To zna da potraje ali je neophodno.
 
Član
Učlanjen(a)
01.07.2013
Poruka
137
Kako da proverim ispravnost rama? Znas li neki program? Ima ih nekoliko na internetu ali nisam siguran koji najbolje prikazuje...

Windows memory diagnostics tool nije pronasao greske u memoriji...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.07.2013
Poruka
137
Pored ovoga sa ramom racunar se grije kao lud procesor se zagrijava do 52 stepena a graficka do 60 stepeni... Ne znam koji mu je... Nema prasine uopste i ima cak i termalnu pastu sve izgleda ok..
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Kada je zamenjena termalna pasta? Ako se osusila tj. okamenila ne vrsi vise funkciju...
 
Natrag
Top