Potreba za isticanjem

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Potreba za isticanjem nesumnjivo postoji i kod životinja i kod ljudi. Dok životinje to rade na prirodan način, naročito u vrijeme parenja, - kod nekih vrsta se mijenjaju karakteristični dijelovi tijela, ljudi su posebna priča. Njihova potreba za isticanjem, uglavnom je vezana za egocentrizam, odnosno, za manjak sigurnosti u samog sebe i stalnim traganjem za samopuzdanjem.
Buše se uši, nosevi, jezici, pupak, arkade, polni organi..., da bi se stavio neki vid nakita koji će privući pažnju - ne, naravno, na sam nakit, nego na osobu koja ga nosi. U tome se često gube svi kriteriji, tako da ta pretjerana želja za isticanjem sebe, ponekad otupi sve osjećaje umjerenosti, pa to kod ljudi izaziva suprotan efekat - antipatiju i odurnost.
To su, da tako kažem, vizuelne manifestacije isticanja, kojima se kompenzira manjak samopuzdanja i vjere u svoju ličnost i svoju pojavu. Postoje, međutim, i drugi vidovi nekritičkog isticanja, kojima se pokušava nadomjestiti manjak samopouzdanja i sigurnosti u svoje znanje i svoju duhovnu dimenziju. Imamo za to žive primjere na ovom Forumu. Nije mali broj onih koji, u nedostatku vlastite ideje, znanja, umješnosti..., a u želji da se istaknu, postavljaju teme koje nisu plod njihove misli i znanja, nego puke kopije tekstova pokupljenih po raznim sajtovima ili drugim vrstama medija. Takvi gube iz vida da je ovo forum, te da nije moguće voditi kvalitetnu raspravu o takvim tekstovima, jer postavljač teme nije autor teksta, da bi mogao odgovarati na eventualne primjedbe i pitanja. S druge strane, teme na forumima se ne postavljaju da bi se samo čitale, nego i da bi pokrenule raspravu.
Neka mi ne zamjere kopy/paste članovi, ali to mu dođe tako. Naravno, nekada je potrebno, pa i poželjno, nešto kopirati - neki citat i sl. da bi se potkrijepila vlastita misao, ali postavljati na ovim stranaicama samo kopije tuđih misli, u nedostatku vlastitih, nema nikakvog smisla.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Mislim da se ovdje spominju dvije stvari za koje ne znam koliko su povezane...

Prvo, "bušenje", nakit i sl. uopće ne moraju biti pokazatelji egocentrizma, manjka sigurnosti u samog sebe itd. To je individualni način samopredstavljanja, kao i vlastiti izbor onoga što nam se sviđa, a nusprodukt je to što svi to vide.

Copy/paste teme su druga stvar. Potpuno se slažem da su jako nekreativni način ostavljanja znaka na forumu, povećanje broja postova i tko zna što još. No, čak ni to nije najgora stvar. Ono što jest loše je da nakon takvih tema nema ničega, nema rasprave ni komentara. To je puko lijepljenje tekstova čiji je cilj samo gomilanje tema na sekciji. Čemu? To bih voljela da mi objasne oni koji to rade. :)
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Buše se uši, nosevi, jezici, pupak, arkade, polni organi..., da bi se stavio neki vid nakita koji će privući pažnju - ne, naravno, na sam nakit, nego na osobu koja ga nosi.

E sad meni nije jasno, ko ''buši'' polni organ? Jel' to boli? I kako ''bušan polni organ'' može privući pažnju, kad je on ispod donjeg veša, da ne kažem, ''gaća''...Bar kod mene je to slučaj...:???:

Što se tiče bušenja ostalih delova tela (pre svega mislim na vidljive delove tela, a ne na zadnjicu i tako to...), to na neki način i jeste modni trend..., ali i isticanje osobe...Za one koji to rade, to je ''cool'', a za posmatrače, uglavnom odvratno...Sredine nema...

Što se tiče copy-paste tema..., mislim da nemaju veze sa temom koja je postavljena, ali da takve teme nemaju nekog smisla, tu se potpuno slažem.

Ali, kada smo već kod isticanja, postoje osobe na ovom forumu koje sebi daju za pravo da svakome ''drže predavanja'', ističući sebe na način, da su pametnije od svih..., pa ponekad to čine na vrlo uvredljiv način..., što na kraju rezultira konfliktom. Takve diskusije su vidljive i naravno, pojedinci ne žele da se vrate na neke teme, da ne bi bili dovedeni u neprijatnu situaciju...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Što se tiče copy-paste tema..., mislim da nemaju veze sa temom koja je postavljena, ali da takve teme nemaju nekog smisla, tu se potpuno slažem.
Naravno da imaju veze i to velike. Kakvu svrhu može imati postavljanje tema po svaku cijenu, čak i onda kada se nema vlastita ideja, nego se poseže za tuđom? Da li je svrha da se samo postavi tema? Ne, takva svrha ne bi imala smisla. Po srijedi je upravo želja da se osoba iskaže, pa makar i na takav način.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Naravno da imaju veze i to velike. Kakvu svrhu može imati postavljanje tema po svaku cijenu, čak i onda kada se nema vlastita ideja, nego se poseže za tuđom? Da li je svrha da se samo postavi tema? Ne, takva svrha ne bi imala smisla. Po srijedi je upravo želja da se osoba iskaže, pa makar i na takav način.

Da budem iskrena, najviše staff-ovi postavljaju takve teme...Ostali, odnosno i članovi to čine, ali u mnogo manjem broju...Neki to rade iz dosade, neki da bi im se ''brojali postovi'', a onaj najmanji broj, da bi istakao sebe...
Ja uvek ''otvaram teme'', svojom rečju i mišlju...Neki možda nemaju ideju kako da ''otvore temu'', pa im je lakše da kopiraju neki tekst u nadi da će ga neko komentarisati...

Nisam baš sigurna, da je samo ''isticanje sebe'' u pitanju, kada se postavljaju copy/past teme ....
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Da budem iskrena, najviše staff-ovi postavljaju takve teme...Ostali, odnosno i članovi to čine, ali u mnogo manjem broju...Neki to rade iz dosade, neki da bi im se ''brojali postovi'', a onaj najmanji broj, da bi istakao sebe...
Ja uvek ''otvaram teme'', svojom rečju i mišlju...Neki možda nemaju ideju kako da ''otvore temu'', pa im je lakše da kopiraju neki tekst u nadi da će ga neko komentarisati...

Nisam baš sigurna, da je samo ''isticanje sebe'' u pitanju, kada se postavljaju copy/past teme ....
Pa, nije uvijek motiv isticanje, niti se generalno može tvrditi da je to, ali u dobroj mjeri jeste. To je, u kontekstu teme, uzeto samo kao jedan od primjera. Dakle, kao što se generalno ne može reći da svako ko postavlja takve teme to radi da bi se istakao, isto tako se generalno ne može reći i da nema upravo takvih primjera.
Prvobitno napisao Nuala:
Mislim da se ovdje spominju dvije stvari za koje ne znam koliko su povezane...
Prvo, "bušenje", nakit i sl. uopće ne moraju biti pokazatelji egocentrizma, manjka sigurnosti u samog sebe itd. To je individualni način samopredstavljanja, kao i vlastiti izbor onoga što nam se sviđa, a nusprodukt je to što svi to vide.
Samo bušenje tijela i stavljanje nakita nisu po sebi znaci egocentrizma, ili manjka samopouzdanja. Riječ je o potrebi za isticanjem, što jeste znak egocentrizma, a upotreba nakita samo je jedan od vidova, sredstvo koje služi u tu svrhu. Razumije se, ne uvijek i ne u svakom slučaju, ali nerijetko itekako da.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Samo bušenje tijela i stavljanje nakita nisu po sebi znaci egocentrizma, ili manjka samopouzdanja. Riječ je o potrebi za isticanjem, što jeste znak egocentrizma,

Egocentrizam je usmjerenost na sebe i vlastite potrebe (fiziološke, socijalne, potrebe za postignućem...) i zanemarivanje potreba, interesa i želja drugih. Nemogućnost zauzimanja tuđe pozicije. To nije isto što i isticanje.
Netko se može isticati (na već spomenute načine) i biti savršeno svjestan tuđih potreba i uvažavati ih. Znači, ne biti egocentričan.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Egocentrizam je usmjerenost na sebe i vlastite potrebe (fiziološke, socijalne, potrebe za postignućem...) i zanemarivanje potreba, interesa i želja drugih. Nemogućnost zauzimanja tuđe pozicije. To nije isto što i isticanje.
Netko se može isticati (na već spomenute načine) i biti savršeno svjestan tuđih potreba i uvažavati ih. Znači, ne biti egocentričan.

..."Карактерише га екцесивна преокупација собом и претерани став према сопственој важности и незаменљивости."
Zar naglašavanje sopstvene važnosti ne korenspondira sa porivom za isticanje sebe i svoje ličnosti?
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Da li je nametljivost u velikoj korelaciji sa ''potrebom za isticanjem''.
Nametljive osobe žele biti primećene i privući pažnju na sebe...Obično, takve osobe žele da dominiraju...Ali se za njih ne može reći da baš nemaju samopouzdanja...

Dodato posle 11 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Isticanjem ne pokazuješ nužno svoju važnost nego svoju različitost. A to, opet kažem, nije jednako egocentrizmu.
Ako neko želi da bude lepši nego što jeste i zbog toga ''ugrađuje silikonske grudi, usne itd.'', da li to znači da te osobe to rade sebi da bi bile drugačije od drugih, odnosno, da potenciraju na svojoj različitosti, a ne na svojoj važnosti...
Mislim, da je tu teško povući crtu...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top