Postanak Zemlje-Kako i Koliko dugo

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Taj izraz "DA JE JEDAN DAN U BOZJIM OCIMA KAO HILJADU GODINA" nema veze sa stvaranjem, vec je izgovoreno da pokaze da je Bog vecan i vanvremensko bice.

Po tvojoj logici - kada za nas prodje jedan dan, Bog ceka jos 1000 godina da taj dan prodje, i nista na zemlji ne cini, a onda se okrene i kaze sebi "JAO GDE SU SVI OVI LJUDI, MALO PRE BEHU TU... MORA DA MI SE POKVARIO CASOVNIK, DEDER DA GA NOSIM KOD CASOVNICARA... A I KALENDAR MORAM DA PROMENIM"

Mnogo filozofiras i koristis svoju nelogicnu i nebiblijsku praznu logiku, i sam sebi skaces u jamu koju si iskopao.
Kod tebe nista nije kategoricno, vec sve klimavo i podlozno ljudskom umovanju kako mu se cefne.
Ali hajde neka bude po tvome...
Hajde neka ta tvoja teorija koja je ista kao i kod svih ostalih hriscanskih crkava ista da jedan dan stvaranja jeste 24 casovni dan....
da vidimo kako to izgleda
1.dan stvaranje "SVETLOSTI" da deli dan od noci.... 1.Moj 1:5
Da li zapazas da je Zemlje pre toga postojala ko zna kolko dugo sa sve vodom,i da je mogla pre da se nazove Planeta Vode nego Zemlje.
2.dan stvaranje "SVODA" da razdvaja vode na zemlji od vode na nebu. 1.Moj 1:8
3.dan stvaranje "Kopna i biljaka"
povukle su se vode ispod svoda i pojavilo se kopno,a potom su pocele da nicu biljke sa semenom. 1.Moj 1:11-13
4.dan stvaranja "Svetlosnih izvora(Sunce,mesec i zvezde)" Na Zemlju je prodrla svetlost Sunca,Meseca i zvezda koje se pre nisu videle 1.Moj 1:14-19
5.dan stvaranja "Stvaranje vodenih i letecih zivotinja"
Stvaranje kitova ,riba i ptica po VRSTAMA SVOJIM i da se razmnoze 1.Moj 1:20-23
6.dan stvaranja "Stvaranje kopnenih zivotinja,Adama ,a posle i Eve" Stvaranje kopnenih zivotinja po vrstama svojim 1.Moj 1:14-30

Moze li neko da mi kaze odgovore na sledeca pitanja?
1.Ako PRVI Bozji stvaralacki dan pocinje sa stvaranjem SVETLOSTI, kako to da je u tek u 4.danu stvorio Sunce i Mesec i zvezde?
i kolko mu je dana trebalo da oblikuje Zemlju kuglastog oblika i da je napuni vodom?
2.Da li od velike tame koja je bila na zemlji i vode nije mogla da prodre Sunceva svetlost na zemlju,pa je zato napravio svod???
3.Ako se radi o doslovnom danu od 24 sata sve krilate zivotinje kao i zivotinje u vodi i na kopnu dobile su zadatak da se namnoze na zemlji,tako da Adam nije mogao da vidi ni njihove mlade niti da ih sve prouci i podeli imena ,a kamoli da uvidi da je sam i da mu treba Eva...
4.Sta mislite u kom delu VI dana ga je stvorio.,ako je ceo V dan utrosio na stvaranje vodenih i krilatih zivotinja?
5.Da li je i Evu napravio u tom VI danu i da nije mozda u tom VI danu i ona i Adam sagresili Bogu???
6.A mozda je Bog mogao sve to da napravi za jedan doslovni dan od 24 sata???,zasto bas 6 dana???
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Da li je Zemlja nastala slucajno ili je stvorena?
Ako je stvorena Ko je taj ko je stvorio,i koliko dugo vremena je stvarana?

Ovo su samo neka od bezbroj pitanja koja muce i naucnike i vernike i sve ostale.
Mnogi naucnici se sablaznjavaju na samu pomisao da je zemlja nastala za doslovinih 6 dana od po 24 sata.Zbog takvog stava vecine verskih organizacija,mnogi naucnici su odbacili i postojanje samog Stvoritelja.Jehovini svedoci nisu kao ostale verske organizacije.
Duboko proucavajuci Bibliju dosli su do zakljucka da Biblija podrzava vecinu naucnih otkrica i da je u skladu sa njima.razmotrimo neka osnovna pitanja .
Da je zemlja nastala slucajno ?,da li bi bili ispunjeni sledeci dokazi.
1.Polozaj zemlje je IDEALAN za zivot ljudi.Nalazi se na idealnom mestu u
-galaksiji Mlecni put
-Suncevom sistemu
-najbolji satelit Mesec
-savrsen nagib zemljine ose i rotacija.
2.Jedinstvena 2 zastitna omotaca koja su strahovito efikasna
-Zemljino magnetno polje
-atmosfera
3.Prirodni ciklusi
4.Savrsena reciklaza
5.Planeta koja obiluje zivotom.
O svakoj od ovih tacaka moze da se napise 10 knjiga,ali ja cu dati samo par recenica u vezi zemljinog magnetnog polja na koje se cesto i ne obraca dovoljna paznja.
Zemljino jezgro je predstavljeno kao KUGLA od RASTOPLJENOG GVOZDJA.,cije strujanje stvara veliko i SNAZNO magnetno polje koje se proteze Daleko u svemir.Taj omotac nas veoma efikasno stiti od od snaznog kosmickog zracenja,kao i od sunceve aktivnosti,kao npr solarnih vetrova i slicno.
Isuvise je precisznosti u matematickim i fizickim zakonima koji su bitni za ove gore stavke koje sam pomenuo,da bi se govorilo o nekoj Slucajnosti i slucajnom nastanku.

Biblija govori da je Zemlja stvorena.Ona ne kaze koliko je zemlja stara.Geolozi kazu da je zemlja stara oko 4 .milijarde godina,i Biblija tu nista ne protivreci.Materijal od kojeg je zemlja stvarana zaista moze biti star 4 i vise milijardi godina.
Koliko je vremena zemlja stvarana je pravo pitanje.
Sigurno ne 6 doslovnih dana po 24 sata.Zasto?
Iz prostog razloga sto jevrejska rec "DAN" moze da oznacava razlicira razdoblja.
Naprimer i 1.Mojsijevoj 1:5 I svetlost nazva Bog DAN,a tamu nazva noc.i bi vece i bi jutro DAN prvi.
Ovde se za samo jedan period dana ,kaze "dan",to nam je opste poznato.
E sad da li se razlikuje dan covecji od Bozjeg dana?
Naravno da se razlikuje i te kako.
Naprimer u 2.Petrovoj 3:8 pise da dan u Bozjim ocima moze da bude i kao 1000 godina
"Ali ovo jedno da vam ne bude nepoznato, ljubazni, da je jedan dan pred Gospodom kao hiljadu godina, i hiljadu godina kao jedan dan"
Takodje se kaze da jos i danas traje Bozji sedmi dan ili Dan pokoja,Jevrejima 4:1-11
10."Jer koji uđe u pokoj Njegov, i on počiva od dela svojih, kao i Bog od svojih".
Cekam vase komentare
Svima pozdrav i sve najbolje
:yea:

E Moj rise ako ti budes sldio "naucnike da ti dokazu da treba d abverujes, promasices.

Bobloja jednostavno odgovara na tvoja pitanja: " Tako se dovrse nebo i zemlja i sva vojska njihova I SVRSI BOG DO SEDMOGA DANA DELA SVOJE. i BLAGOSLOVI BOG SEDMI DAN I POSVETI GA." 1. Mojsijeva 2,1-3.

Rise, Biblija nije pisana za Boga, nego za ljude. Zato kad kaze da je Bog zavrsdi dela svoja za sest dana a blagoslovi i posveto sedmi dan Subotu to je tako i nikako drugacije. Ne vredi nista tvoje filozofiranje.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Da li je Zemlja nastala slucajno ili je stvorena?
Ako je stvorena Ko je taj ko je stvorio,i koliko dugo vremena je stvarana?

Ovo su samo neka od bezbroj pitanja koja muce i naucnike i vernike i sve ostale.
Mnogi naucnici se sablaznjavaju na samu pomisao da je zemlja nastala za doslovinih 6 dana od po 24 sata.Zbog takvog stava vecine verskih organizacija,mnogi naucnici su odbacili i postojanje samog Stvoritelja.Jehovini svedoci nisu kao ostale verske organizacije.
Duboko proucavajuci Bibliju dosli su do zakljucka da Biblija podrzava vecinu naucnih otkrica i da je u skladu sa njima.razmotrimo neka osnovna pitanja .
Da je zemlja nastala slucajno ?,da li bi bili ispunjeni sledeci dokazi.
1.Polozaj zemlje je IDEALAN za zivot ljudi.Nalazi se na idealnom mestu u
-galaksiji Mlecni put
-Suncevom sistemu
-najbolji satelit Mesec
-savrsen nagib zemljine ose i rotacija.
2.Jedinstvena 2 zastitna omotaca koja su strahovito efikasna
-Zemljino magnetno polje
-atmosfera
3.Prirodni ciklusi
4.Savrsena reciklaza
5.Planeta koja obiluje zivotom.
O svakoj od ovih tacaka moze da se napise 10 knjiga,ali ja cu dati samo par recenica u vezi zemljinog magnetnog polja na koje se cesto i ne obraca dovoljna paznja.
Zemljino jezgro je predstavljeno kao KUGLA od RASTOPLJENOG GVOZDJA.,cije strujanje stvara veliko i SNAZNO magnetno polje koje se proteze Daleko u svemir.Taj omotac nas veoma efikasno stiti od od snaznog kosmickog zracenja,kao i od sunceve aktivnosti,kao npr solarnih vetrova i slicno.
Isuvise je precisznosti u matematickim i fizickim zakonima koji su bitni za ove gore stavke koje sam pomenuo,da bi se govorilo o nekoj Slucajnosti i slucajnom nastanku.
Postovanje Rise,

Dosta toga sto si ovde npisao i ja mogu da prihvatim, ali postoji osnovna misao koju ti izvrces

Biblija govori da je Zemlja stvorena. Ona ne kaze koliko je zemlja stara.Geolozi kazu da je zemlja stara oko 4 .milijarde godina,i Biblija tu nista ne protivreci.Materijal od kojeg je zemlja stvarana zaista moze biti star 4 i vise milijardi godina.
Koliko je vremena zemlja stvarana je pravo pitanje.
Sigurno ne 6 doslovnih dana po 24 sata.Zasto
?
Brate, cini mi se da si ovom izjavom pogreso:
U Bimliji jasno je napisano: "Tako se dovrsi nebo i zamlje i sva vojska njihova. I stvori Bog do sedmoga dana djela svoja ,koja ucini I POCINU OD SVIH DJELA SVIJIH . I blagoslovi Bog SEDMI DAN I POSVETI GA JER U TAJ DAN POCINU OD SVIJH DJELA SVOJIH. To je postanje neba i zemlje, kda postase, kada Gospod Bog stvori neboi zemlju. 1. Mojsijeva 2, 1-4.

Ova izjava je potpuno jasna i svako je lako moze razumeti.
Bog je za sest dan stvori sve, a sedmog dan se odmaro. To pokazuje da su dani stvaranja doslovni a ne simolicni.
Zar ne vidis Rise da se tvoje tumacnje potpuno suprotstavlja Bozjoj reci.

Boblija nije napisana za Boga, nego za nas ljude. Prema tom kad kaze dan, mi ljudi razumemo da se radi o vremenu od 24,casa. Kad kaze da je Gospod Bog stvorio sve za 6 dna onda to ijesu dani koje mi razumemo jer to i jeste napisano za nas ljude.

 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Postovanje Rise,

Dosta toga sto si ovde npisao i ja mogu da prihvatim, ali postoji osnovna misao koju ti izvrces


Brate, cini mi se da si ovom izjavom pogreso:
U Bimliji jasno je napisano: "Tako se dovrsi nebo i zamlje i sva vojska njihova. I stvori Bog do sedmoga dana djela svoja ,koja ucini I POCINU OD SVIH DJELA SVIJIH . I blagoslovi Bog SEDMI DAN I POSVETI GA JER U TAJ DAN POCINU OD SVIJH DJELA SVOJIH. To je postanje neba i zemlje, kda postase, kada Gospod Bog stvori neboi zemlju. 1. Mojsijeva 2, 1-4.

Ova izjava je potpuno jasna i svako je lako moze razumeti.
Bog je za sest dan stvori sve, a sedmog dan se odmaro. To pokazuje da su dani stvaranja doslovni a ne simolicni.
Zar ne vidis Rise da se tvoje tumacnje potpuno suprotstavlja Bozjoj reci.

Boblija nije napisana za Boga, nego za nas ljude. Prema tom kad kaze dan, mi ljudi razumemo da se radi o vremenu od 24,casa. Kad kaze da je Gospod Bog stvorio sve za 6 dna onda to ijesu dani koje mi razumemo jer to i jeste napisano za nas ljude.
Dragi moj cika Miko,
Da li vi zaista verujete da se Bog upravlja zemaljskim vremenom???od doslovna 24 sata???
Po kom vremenu se upravljao kad je stvarao planetu Zemlju? Da li ju je stvorio pre ili posle Merkura,Venere,Marsa,Jupitera,Saturna,Neptuna i Sunca???
Prema cemu je merio vreme kad je stvarao Zemlju???
Jel BOG prvo stvorio Zemlju pa Sunce,ili pak Sunce pa Zemlju?
A ako das ispravan odgovor na ovo pitanje onda sledi dal je stvorio Adama i Evu ISTOG dana ,ili pak EVU nekog drugog dana???
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Prema cemu je merio vreme kad je stvarao Zemlju???

Ako cemo tako, ni ti ne mozes tvrditi da je Bog stvorio zemlju za doslovnih "6 hiljada godina"! Jer Bog ne zivi u vremenu i uopste ne podleze ljudskim vremenskim okvirima!

Kod Boga nema protoka vremena! Zato ti ne mozes tvrditi da je stvaranje trajalo doslovnih "6 hiljada godina" mereci to ljudskim okvirima jer nemas sa cim da uporedis (sunce nastaje kasnije)!

Izmedju ostalog, i u vasoj bibliji stoji: "Ovo je postanje neba i zemlje, kad behu stvoreni, U DANU u kojem je Jehova Bog stvorio nebo i zemlju"! ---> i ovde je svih 6 dana sazeo u jedan DAN!

Dakle, ili je Bog zemlju stvorio za "6 hiljada godina" (kao sto ste nekada tvrdili pa dosli do 1975.) ili je stvorio za "1 dan"? Sta je tacno po vama, ili jedna ili druga tvrdnja???

Ja cu ti reci sta je tacno! Vecnost je stanje bez protoka vremena, pa iz Bozje perspektive izgleda kao da je zemlju stvorio za "1 dan"! To je bukvalno "trenutak" u njegovim ocima!

(Takodje, u bibliji pise da je "jagnje Bozje zaklano pre postanja sveta" iz istog razloga!)

Medjutim, kada govorimo o ljudskom racunanju vremena, nama je dato 6 ljudskih dana u postanku. I oni su svi odredjeni izrazima "VECE I JUTRO", a u hebrejskom jeziku bukvalno uvek kada se pored reci DAN (Jom) pojavljuje i izraz "VECE I JUTRO" to oznacava doslovan ljudski dan. Ne postoji ni jedan jedini izuzetak u hebrejskom!


Inace, kakav bi to bio Bog kojem je potrebno toliko dugo vremena da stvori nesto? Ili koji mora da planira, da pravi skice i nacrte, da smislja dugo da bi nesto napravio? Pa on ne bi bio svemoguci Bog!

Biblija kaze: "On rece i postade, On zapovedi i pokaza se"..

Nema tu mesta za "duge periode".. To bi samo oduzelo Slavu Bogu i ogranicilo njegovu moc!

Ja u takvog Boga ne verujem! A niti ga Biblija takvim opisuje!

Zato prestani da izmisljas nekakve "dugacke vremenske periode", to naprosto nije tacno i vasa biblija to takodje potvrdjuje! Bogohulno je i tvrditi da je zemlja stvarana "hiljadama godina" jer se u bibliji (a to je prema vasem prevodu) stvaranje zemlje odigralo za "1 dan". Bog je u "trenutku" stvorio zemlju i to je cinjenica, koju ti ne mozes poreci!

A to uskladjivanje sa naukom je kontraproduktivno, jer onog trenutka kada padne naucna hipoteza, pada i vase tumacenje biblije! I palo je odavno, jer naucni dokazi svedoce da je zemlja nastala u kratkom vremenskom intervalu!

dal je stvorio Adama i Evu ISTOG dana ,ili pak EVU nekog drugog dana???

Opet, stvorio ih je "istovremeno" jer kod Boga nema protoka vremena, njemu je sve "trenutak" a nama to traje. Lepo imas tamo dva izvestaja, jedan je sa aspekta ljudskog vremena a drugi je sa Bozjeg aspekta vecnosti, gde pise da su stvoreni istovremeno. Analiziraj to malo Bolje. Kod Boga se sve desava "u isti dan" (to je trenutak), a kod coveka je to kraj 6. dana. I ovi dani su zato doslovni, jer obuhvataju covekovo vreme. Zato i jesu ograniceni izrazom "VECE I JUTRO", da ti pokaze da su to ljudski dani..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Ako cemo tako, ni ti ne mozes tvrditi da je Bog stvorio zemlju za doslovnih "6 hiljada godina"! Jer Bog ne zivi u vremenu i uopste ne podleze ljudskim vremenskim okvirima!

Kod Boga nema protoka vremena! Zato ti ne mozes tvrditi da je stvaranje trajalo doslovnih "6 hiljada godina" mereci to ljudskim okvirima jer nemas sa cim da uporedis (sunce nastaje kasnije)!

Izmedju ostalog, i u vasoj bibliji stoji: "Ovo je postanje neba i zemlje, kad behu stvoreni, U DANU u kojem je Jehova Bog stvorio nebo i zemlju"! ---> i ovde je svih 6 dana sazeo u jedan DAN!

Dakle, ili je Bog zemlju stvorio za "6 hiljada godina" (kao sto ste nekada tvrdili pa dosli do 1975.) ili je stvorio za "1 dan"? Sta je tacno po vama, ili jedna ili druga tvrdnja???

Ja cu ti reci sta je tacno! Vecnost je stanje bez protoka vremena, pa iz Bozje perspektive izgleda kao da je zemlju stvorio za "1 dan"! To je bukvalno "trenutak" u njegovim ocima!

(Takodje, u bibliji pise da je "jagnje Bozje zaklano pre postanja sveta" iz istog razloga!)

Medjutim, kada govorimo o ljudskom racunanju vremena, nama je dato 6 ljudskih dana u postanku. I oni su svi odredjeni izrazima "VECE I JUTRO", a u hebrejskom jeziku bukvalno uvek kada se pored reci DAN (Jom) pojavljuje i izraz "VECE I JUTRO" to oznacava doslovan ljudski dan. Ne postoji ni jedan jedini izuzetak u hebrejskom!


Inace, kakav bi to bio Bog kojem je potrebno toliko dugo vremena da stvori nesto? Ili koji mora da planira, da pravi skice i nacrte, da smislja dugo da bi nesto napravio? Pa on ne bi bio svemoguci Bog!

Biblija kaze: "On rece i postade, On zapovedi i pokaza se"..

Nema tu mesta za "duge periode".. To bi samo oduzelo Slavu Bogu i ogranicilo njegovu moc!

Ja u takvog Boga ne verujem! A niti ga Biblija takvim opisuje!

Zato prestani da izmisljas nekakve "dugacke vremenske periode", to naprosto nije tacno i vasa biblija to takodje potvrdjuje! Bogohulno je i tvrditi da je zemlja stvarana "hiljadama godina" jer se u bibliji (a to je prema vasem prevodu) stvaranje zemlje odigralo za "1 dan". Bog je u "trenutku" stvorio zemlju i to je cinjenica, koju ti ne mozes poreci!

A to uskladjivanje sa naukom je kontraproduktivno, jer onog trenutka kada padne naucna hipoteza, pada i vase tumacenje biblije! I palo je odavno, jer naucni dokazi svedoce da je zemlja nastala u kratkom vremenskom intervalu!



Opet, stvorio ih je "istovremeno" jer kod Boga nema protoka vremena, njemu je sve "trenutak" a nama to traje. Lepo imas tamo dva izvestaja, jedan je sa aspekta ljudskog vremena a drugi je sa Bozjeg aspekta vecnosti, gde pise da su stvoreni istovremeno. Analiziraj to malo Bolje. Kod Boga se sve desava "u isti dan" (to je trenutak), a kod coveka je to kraj 6. dana. I ovi dani su zato doslovni, jer obuhvataju covekovo vreme. Zato i jesu ograniceni izrazom "VECE I JUTRO", da ti pokaze da su to ljudski dani..
Dragi moj Mire,
Jedan dan je u Bozjim ocima sirok pojam,a ne uzan pa da ga se drzi ko pijan plota.
Ono sto je najbitnije jeste merila onoga ko meri vreme .
Eto mi ljudi znamo za Mesecev kalendar,pa za Suncev kalendar,pa julijanski,gregorijanski,kineski itd itd...
Ako mi kao ljudi mozemo da imamo vise nacina merenja,a ko je taj covek koji ce da uci Boga da ne sme da napise u Bibliji da je jedan dan u Bozjim ocima kao 1000 godina itd itd.
ili kao u 1.Moj 2:4 da je Bog sve stvorio u jednom danu
WTT Genesis 2:4 אֵ֣לֶּה תוֹלְד֧וֹת הַשָּׁמַ֛יִם וְהָאָ֖רֶץ בְּהִבָּֽרְאָ֑ם בְּי֗וֹם עֲשׂ֛וֹת יְהוָ֥ה אֱלֹהִ֖ים אֶ֥רֶץ וְשָׁמָֽיִם׃
(Gen. 2:4 WTT)
KJV Genesis 2:4 These are the generations of the heavens and of the earth when they were created, in the day that the LORD God made the earth and the heavens, (Gen. 2:4 KJV)
Takodje u Jevrejima 4:
10Jer koji uđe u pokoj Njegov, i on počiva od dela svojih, kao i Bog od svojih.
11 Da se postaramo, dakle, ući u taj pokoj, da ne upadne ko u onu istu gatku neverstva.
Dakle iz ovog stiha vidimo da jos uvek traje taj sedmi dan Bozjeg pokoja,dakle cak vise hiljada godina.
Tek kad budes razumeo ove jednostavne stvari,tek onda ces razumeti da Bog ima stvaralacke periode i da sve radi veoma sistematski,kao nacrtnu geometriju za sve i svasta.,i shvatices sta znaci biti Uravnotezen u mudrosti,ljubavi i moci.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Dragi moj Mire,
Jedan dan je u Bozjim ocima sirok pojam,a ne uzan pa da ga se drzi ko pijan plota.

A zasto se vi onda drzite 6000 godina kao pijan plota i teoretisete o 7000. kako ce tada nastupiti Bozje carstvo? Ja imam knjigu gde to pisete i ukazujete na 1975. godinu.. Sve ono sto je Marko ovde navodio, knjiga je na srpskom!

Nema Risko nikakvih dokaza da je dan u postanku dugacko vremensko razdoblje! To su te prevarili..

Da se postaramo, dakle, ući u taj pokoj, da ne upadne ko u onu istu gatku neverstva.
Dakle iz ovog stiha vidimo da jos uvek traje taj sedmi dan Bozjeg pokoja,dakle cak vise hiljada godina.

Gde pise da "jos traje"?

Ako pogledas na izvornom grckom, tamo pise: "Jer negde rece za sedmi dan ovako: I POCINUO JE BOG U SEDMI DAN".

Dakle to je "svrseno vreme"! Uporedi taj Pavlov citat sa vasim prevodom Staroga Zaveta, pa ces videti da se to ne slaze! Vi ste tamo namerno preveli u "nesvrsenom obliku" da podrzite svoje verovanje. New World Translation kaze - "I STADE BOG POCIVATI SEDMOG DANA", a Pavle kaze da je Bog POCINUO i zavrsio odmaranje!

Ovakvo prevodjenje nije gramaticki ispravno, vi prevodite u skladu sa vasim tumacenjem, manipulisete!

Druga stvar, Bozji pocinak u postanju uporedjen je sa pocinkom izraelaca u obecanoj zemlji! Oni su u egiptu bili robovi pa su trebali da se od svog posla odmore u obecanoj zemlji! To je bio i smisao davanja zapovesti o suboti, ona im je trebala za odmor.

Bozanski pocinak je uzet dakle kao primer na koji covek treba da se ugleda. Ona je simbol veceg pocinka u obecanoj zemlji za izraelce, a predstavlja i odmor svakih sedam godina za zemlju.

Za Hriscane subotni pocinak predstavlja odmor u Hristu, i mi koji verujemo "ulazimo" u taj duhovni odmor - kaze Pavle, pa nas poziva da pazimo da "ne zakasnimo", jer je Bog kroz Hrista ljude pozvao na odmor od robovanja grehu.

To nikako ne znaci da je subotni pocinak vezan za nekakva hiljdugodista, 6000+ godina, i to je izvrtanje smisla biblijskog teksta!

Jos da naglasim ovo posto si i ti citirao.. Pavle kaze:

"Jer mi koji verujemo ulazimo u pokoj.." (3.stih) ---> dakle to je svrseno vreme, ulazis u pokoj u Hristu vec sada, ne cekas nikakvu 7000. godinu!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
A zasto se vi onda drzite 6000 godina kao pijan plota i teoretisete o 7000. kako ce tada nastupiti Bozje carstvo? Ja imam knjigu gde to pisete i ukazujete na 1975. godinu.. Sve ono sto je Marko ovde navodio, knjiga je na srpskom!

Nema Risko nikakvih dokaza da je dan u postanku dugacko vremensko razdoblje! To su te prevarili..



Gde pise da "jos traje"?

Ako pogledas na izvornom grckom, tamo pise: "Jer negde rece za sedmi dan ovako: I POCINUO JE BOG U SEDMI DAN".

Dakle to je "svrseno vreme"! Uporedi taj Pavlov citat sa vasim prevodom Staroga Zaveta, pa ces videti da se to ne slaze! Vi ste tamo namerno preveli u "nesvrsenom obliku" da podrzite svoje verovanje. New World Translation kaze - "I STADE BOG POCIVATI SEDMOG DANA", a Pavle kaze da je Bog POCINUO i zavrsio odmaranje!

Ovakvo prevodjenje nije gramaticki ispravno, vi prevodite u skladu sa vasim tumacenjem, manipulisete!

Druga stvar, Bozji pocinak u postanju uporedjen je sa pocinkom izraelaca u obecanoj zemlji! Oni su u egiptu bili robovi pa su trebali da se od svog posla odmore u obecanoj zemlji! To je bio i smisao davanja zapovesti o suboti, ona im je trebala za odmor.

Bozanski pocinak je uzet dakle kao primer na koji covek treba da se ugleda. Ona je simbol veceg pocinka u obecanoj zemlji za izraelce, a predstavlja i odmor svakih sedam godina za zemlju.

Za Hriscane subotni pocinak predstavlja odmor u Hristu, i mi koji verujemo "ulazimo" u taj duhovni odmor - kaze Pavle, pa nas poziva da pazimo da "ne zakasnimo", jer je Bog kroz Hrista ljude pozvao na odmor od robovanja grehu.

To nikako ne znaci da je subotni pocinak vezan za nekakva hiljdugodista, 6000+ godina, i to je izvrtanje smisla biblijskog teksta!

Jos da naglasim ovo posto si i ti citirao.. Pavle kaze:

"Jer mi koji verujemo ulazimo u pokoj.." (3.stih) ---> dakle to je svrseno vreme, ulazis u pokoj u Hristu vec sada, ne cekas nikakvu 7000. godinu!
Jevrejski dan ima siroko znacenje.
Zaista su te prevarili oni koji nemaju blage veze sa jevrejskom gramatikom.
Ali ,uzmi malo procitaj sta pise jevrejska gramatika o jevrejskom danu ,mozda ces se iznenaditi kad vidis da se ne slaze sa misljenjem tvojih mentora,

Ali tebi salabo ide i nasa gramatika.
Kad pise "I pocinu Bog u sedmi dan",da li si mozda primetio da pise i bi vece i bi jutro dan sedmi???
Evo i ja sam pocinuo veceras,ali ovo vece jos uvek traje.....
Da li ti zaista mislis da Bog upravlja svoje vreme prema ljudskom?,prema okretanju Zemlje oko svoje ose ,a potom i oko Sunca?
1. Moj. 2
2 I svrši Bog do sedmog dana dela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svih dela svojih, koja učini; i bi vece i bi jutro dan sedmi???
A da nisu mozda Adam i Eva jeli zabranjeni plod bas tog sedmog dana?Da ih nije Bog oboje stvorio sestog dana?Ti napisa da jeste,a jel na foru G6?
Ali ap.Pavle u Jevrejima daje i objasnjenje
Jev. 4
8 Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio potom.
9 Dakle je ostavljeno još počivanje narodu Božijem.
10 Jer koji uđe u pokoj Njegov, i on počiva od dela svojih, kao i Bog od svojih.
11 Da se postaramo, dakle, ući u taj pokoj, da ne upadne ko u onu istu gatku neverstva.
Dakle taj sedmi dan Bozjeg pokoja jos traje inace nas Pavle ne bi opominjao "Da se postaramo da udjemo u Bozji pokoj"
To ti je kao Prezent perfekat tense.....
Ali ti skaces sa teme na temu..pobeze na subotu.hahahaha.
Vasa rec Subota kao i nedelja itd se uopste ne pominje u Bibliji.
Kakve veze ima rec Saturday sa subotom,obozavaoci saturna sa Sabatom???
Rec Sabat znaci Odmor,a odmor je sarolik pojam isto kao i kod nas....
Bozji pokoj nema blage veze sa jevrejskim odmorom.
Ili je Bog mozda zapovedio Adamu i Evi da sedmi dan ne jedu nista,ili da tog sedmog dana nista ne rade???
Da nisi mozda i to procitao?
Ali to nema veze sa Postankom Zemlje.
Zemlja je postojala dugo vremena kao i sav ostali Svemir.
Cak sta vise Bog je prvo stvorio nebo pa zemlju prema 1.Moj 1:1
I potom daje njen opis kako je izgledala.
Tek od treceg stiha zapocinje Bozje oblikovanje Zemlje za zivot u 6 dana koji sigurno nisu bili dani od ljudskih 24 sata,
U kom delu sestog dana je stvoren Adama?
Sta mislis koje je sve zadatke imao da ucini,kolko mu je trebalo da spazi da mu treba zena? Kolko je vremena trebalo da se razmnozi drvece po semenu svojem kao i trava ,a i sve zivotinje???Kako je Adam saznao sta je smrt i umiranje? a da nadene imena svim zivotinjama itd???
Tako nesto mogu sebi da priuste samo oni koji su govorili i govore da je zemlja ravna ploca,i koji uzivaju da spaljuju na lomaci neistomisljenike i da sire mrznju prema njima kao sektasima i vesticama...i da kazu da ih je Isus Hrist naucio da je zemlja ravna ploca.A sta pise u Bibliji jos pre Isusa Hrista.
Isa. 40
22 On sedi nad krugom zemaljskim, i njeni su Mu stanovnici kao skakavci; On je razastro nebesa kao platno i razapeo ih kao šator za stan.
Mozda je trebalo da napise da sedi nad ravnom plocom zemaljskom?
Jov 26
7 On je razastro i sever nad prazninom, i zemlju obesio ni o čem.
A otkud inkvizitorima koji se pozivaju na isusa Hrista ,ideja da se zemlja nalazi na 4 slona koje nosi jedna ogrpomna kornjaca???
 
Natrag
Top